MIDDELRURGSCIIE 1° 44. Donderdag 1873. COURANT. 20 Februari. i3uitmlanö. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2cn Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 19 Februari. Blijkens de Staats-courant van heden zijn de leden van de tweede kamer der staten-generaal opgeroepen om te vergaderen op Woensdag 26 dezer te 3 uren. lieden werd de 56® jaardag van Z. M. den koning alhier herdacht door het uitsteken van vlaggen en door klokkenspel. De schutterij werd geïnspecteerd en het garnizoen hield parade. Bij deze gelegenheid werd de nieuw benoemde eerste luitenant der schutterij H. J. Dron- kers jr. als zoodanig geïnstalleerd en tevens het zilveren eereteeken voor langdurigen dienst bij de schutterij uitgereikt aan de muzikanten J. J. Geijp enH. Dixhoorn. Tusschen 1^ en 3 uren voerde het muziekkorps der schutterij voor de woning van den commissaris des konings in de Abdij het gisteren medegedeelde pro gramma uit. Na afloop der parade had in de hulpkazerne alhier een militair assaut plaats. De verpleegden in de gestichten werden als naar ge woonte onthaald. De commissaris des konings biedt heden namiddag aan het college van gedeputeerde staten en verdere autoriteiten een diner aan. De hier gevestigde sociëteit van onderofficieren en korporaals der schutterijonder de zinspreuk „Door de wapens vrienden", is heden avond vriendschappe lijk vereenigd. Ook de tweede sectie van Het metalen kruis her denkt heden avond 's konings jaardag op feestelijke wijze. Z. M. de koning zal den len Maart weder eenigen tijd op het Loo gaan doorbrengen. II. M. de koningin vertrekt morgen naar Stuttgard. De heer Conrad deelt ons mede dat, zoodra hem de door burgemeester en wethouders van Amsterdam gedane voordracht der candidaten voor de betrekking van directeur-generaal der publieke werken door de nieuwsbladen bekend werdhij den raad heeft ver zocht de keus niet op hem te vestigen. Gisteren had een buitengewone vergadering der pro vinciale staten van Zuid-Holland plaats, waarin een lid van het college van gedeputeerde staten werd ver kozen, ter vervanging van het overleden lid mr. H. F. baron van Zuylen van Nyevelt. Bij de eerste stemming, waaarbij 74 stemmen wer den uitgebracht, verkregen jonkheer mr. II. A. Steen gracht 25, mp. D. Leon 21, jonkheer mr. J. A. C. De la Bassecour Caan 24 stemmen en mr. J. A. Vail- lant 1 stem, terwijl 3 biljetten oningevuld waren. Bij de tweede vrije stemming werden uitgebracht op de heeren Leon 21, Steengracht 26 en De la Bassecour Caan 23 stemmen; 4 biljetten waren oningevuld. Bij herstemming tusschen de hoeren Steengracht en De la Bassecour Caan werd eerstgenoemde met 39 tegen 33 stemmen verkozen en verklaarde terstond zijne ver- aan te nemen. Aan de Standaard wordt uit Sneek gemeld, dat in een gecombineerde vergadering van eeDige kiesvereni gingen in het kiesdistrict Sneek tot caudidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer is gesteld mr. L. W. C. Keuchenius, te Batavia. De kiesvereniging de Vrije Fries te Sneek heeft den heer Keuchenius tot candidaat verkozen. De heer Maurin Nahuys te Wiesbaden heeft, naar aanleiding van het rapport der staats-commissie betref fende het muntwezen, aan den koning eene memorie gezonden, waarin hij het beginsel der commissie bestrijdt om te volharden bij het behoud van een zelfstandig muntstelsel, zonder een enkelen stap te wagen op den weg naar aansluiting aan het bestaande internationaal muntstelsel. Hij meent, dat het voor Nederland hoogst bedenkelijke gevolgen zou hebben indien het, nu wijziging van zijn muntstelsel noodzakelijk is, zijn zelf standig guldenstelseldat geheel op zich-zelf staat en niet de minste overeenkomst heeft met bestaande munt stelsels van andere landen, nog langer zou blijven be houden. Daarom zou hij wenschendat een stap werd gedaan tot aansluiting bij bet internationaal muntstelsel dat de franc tot rekeningseenheid Leeft en dat nu reeds in gebruik is in BelgiëFrankrijk, Italië, Zwitserland, Luxemburg, Griekenland, Spanje, lioumanië, Finland, Peru, Vereenigde staten van Columbia, Mexico en gedeeltelijk in Zweden, Oostenrijk, Hongarije en Brazi lië, dus bij eene bevolking van ruim 150 millioen zielen. Hij stelt ter bereiking van dat doel de volgende maat regelen voor: 1° Invoering van den dubbelen standaard met de wettelijke waardevërhouding van 1:15,5 tnsschen het zilver en het goud. 2° Aanneming in beginsel van de franc, verdeeld in 100 centimes, als rekeningseenheid. 3° Aanmunting van gouden standpenningen van 10 en 20 francs. 4° Toelating van vreemde vol wichtige goudstukken van 10 en 20 Jrancs als wettig betaalmiddel. 5° Verbod tot verdere aanmunting van de tegen woordige zilveren standpenningen. Voorloopig zou er dan geene verandering gebracht worden in de zilveren muntspeciënen vooreerst zou zich dan alles slechts bepalen tot de aanmunting en het in circulatie brengen van goudstukken van 10 en 20 francs 4.75 en f9.50. Eerst later, wanneer daartoe de behoefte zich sterker zal doen gevoelen, en wanneer de omstandigheden daartoe gunstig zullen medewerkenzou kunnen worden overgegaan tot de hervorming van de zilveren standpenningen, naar het francs systeem, terwijl hij alsdan in plaats van zilve ren pasmunten de invoering van pasmunten van Nickel bijzonder blijft aanbevelen. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. notarissen. Vergund aan A. J. J. A. M. H. Hengst, om zijn notarieele standplaats over te brengen van Millingen naar Wamel. GEMENGDE BERICHTEN. Ter bestrijding van hier verspreide geruchten kun nen wij melden vooreerst dat op het lijk der j!. Zater dag alhier opgevischte dienstbode geen sporen van mis handeling zijn waargenomen; ten anderen dat bedoeld lijk niet door het bestuur der godshuizen tot opname is geweigerd en dientengevolge naar het raad huisalh ier vervoerd zou zijn. In den nacht van Zaterdag op Zondag is teDelfs- haven ingebroken in het kantoor van de bierbrouwerij De Hond. De dieven hebben met een valsehen sleutel de deur opengemaakt en eenvoudig de geheele brand kast medegenomen, wat door minstens 3 personen moet zijn geschied, doch de inhoud bedroeg slechts onge veer f 75 en eenige boeken en papieren. De dieven zijn zeker in den waan geweest, dat zij door de geheele kast mede te nemen verder niet behoefden te zoeken. Zij zijn echter bedrogen uitgekomen, want in een lesse naar, waar de sleutel opstak, in hetzelfde kantoorwas eene waarde van ongeveer f 200 aanwezig. Op de lijn Groningen-Zwolle is jl. Donderdag mid dag uit een ongesloten blikken trommel ten nadeele der firma van Gend en Loos ontvreemd een pakket met f 340 aan bankpapier. De politie in Zwolle heeft, met mede werking van den commissaris van politic te Zutfen, den vermoedelijken dader, Wijbrands, conducteur bij de staatsspoorwegen, ontdekt en doen arresteeren. Het grootste gedeelte der ontvreemde bankbiljetten had hij reeds te Arnhem gewisseld. Hij is gehuwd en heeft vier kinderen. Volgens de toelichting van het bij de kamer van vertegenwoordigers in België aanhangige wetsontwerp tot bekrachtiging der met de maatschappij van de Grand-Luxembourg aangegane overeenkomst omtrent den terugkoop van de Luxemburgsche lijnenbedroeg het kapitaal dier maatschappij in 1872 132,588,000 francs vertegenwoordigd door 57,230,000 gewone en 5,500,000 geprivilegieerde aandeelen, alsmede door 69,858,000 obli- gatien. De bruto ontvangsten beliepen 13,338,606 francs in de exploitatie-kosten 6,714,529 francs, net aan de aan deelhouders over 114,660 aandeelen uitbetaalde divi dend bedroeg francs 25. Het geëxploiteerde net had een lengte van 312 kilometer. De ex-keizerin van Frankrijk heeft te Aberdeen een granieten sarkophaag met voetstuk besteldwaarin de overblijfselen van Napoleon III voorloopig zullen worden gedeponeerd. Te Brussel bestaan tegenwoordig 2663 hotels, res taurants, koffiehuizen, wijnhuizen, herbergen enz. VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Gisteren avond is alhier te koop aangeboden een win kelhuis en erve in den Korten Delft, wijk G. n?. 14. Verkocht voor 2650. Te "Westkapelle zijn te koop aangeboden 1° 36 aren 30 centiaren bouwlandgelegen in de gemeente Westkapelle. Verkocht voor f 712. 2° 20 aren 85 centiaren bouwland, gelegen aldaar. Verkocht voor 565. 3° 43 aren 10 centiaren bouwland, gelegen aldaar. Verkocht voor f 890. Gisteren is te Vlissingen te koop aangeboden het wrak van het bij Ilammekens afgebrande Belgische driemastschip Charles. Verkocht voor f 1225. THERMOMETERSTAND. 18 Feb. 's av. 11 u. 37 gr. 19 's morg 7 u. 35gr. 's midd. 1 u. 35gr. 'sav. 6/n. 34gr. ALGEMEEN OVERZICHT. Een kalmer, maar daarentegen gewichtiger zitting is op de woeste tooneelen in de Fransche kamer van eergisteren gevolgd. Boven alle andere onstuimige zit tingen, welke reeds in de annalen dezer nationale ver gadering staan opgeteekend, moet deze de kroon gespannen hebben. De organen der rechterzijde stellen het radicalisme, die der linkerzijde de monarchalen aansprakelijk voor de betreurenswaardige zitting van Maandag. De schuld ligt echter aan beide zijden, maar zeker niet het minst aan de monarchalen, wier party geest tot partijwoede overslaatwanneer het geldt een ot meer personen hunner tegenpartij aan de kaak te stellen. Doch wie ook de meeste schuld moge dragen, de slechte gevolgen van dergelijke betreurenswaardige xwisten ondervindt in de eerste plaats de kamer zelve. „Het is onmogelijk, zegt le Temps, dat de waardigheid, welke eene kamer niet kan ontbeerenbestand is tegen dergelijke crisissen." Kon da rechterzijde ondanks hare onstuimigheid eer gisteren haar doel niet bereiken, gisteren behaalde zij daarentegen een zuiver parlementaire overwinning. Het voorstel-Savaryhetwelk behalve de volstrekte meerderheid der uitgebrachte stemmen nog minstens ëen vierde der in het departement ingeschreven kiezers eischt om als vertegenwoordiger gekozen te worden, werd door de kamer aangenomen. De fractie-Casiinir Périer stemde met de monarchalenwaaraan ontegen zeggelijk voor een groot deel de belangrijke meerder heid moet worden toegeschreven. De heer Bertauld de bekende hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid, bestreed het voorstel als ontijdig, gevaarlijk en nutteloos, als de aanstaande kieswet praejudiceerende, als strekkende tot eene ondermijning van het gezag van 120 afge vaardigden, die bij hunne verkiezing niet de stemmen van éen vierde der ingeschreven kiezers op zich ver- eenigden, en eindelijk als een maatregel, waardoor de ontbinding der kamer verhaast werd. Al deze argu menten, waartegen weinig was in te brengen, konden

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1