VEERENAREN. elisrlj? lumriiitgnng. lieuws uit Spanje. Geeft het verhaal van le Soir, dat wij gisteren mede deelden, omtrent de redenen van het onverwachte be sluit van Arnadeo om den Spaanschen troon te verla ten eenig licht, onbegrijpelijk blijft toch nog daarin hoe het ministerie-Zorilla, dat van alle kabinetten waarmede Amadeo het in Spanje beproefde, het eenige was, dat van zuiver constitutioneelen zin getuigde, tot de inconstitutioneele handelwijze kon besluiten om ter bereiking van zijn doel den koning voor een fait accompli te plaatsen. Een correspondent van l'lndépen- dance beige geeft een andere lezing van de aanleiding tot het conflict, die de handelwijze van het ministerie wel verklaart, maar daarentegen weder den koning een inconstitutioneele daad laat verrichten, die volko men in strijd is met de strikt constitutioneele houding, welke de hertog van Aosta gedurende zijne geheele regeering heeft in acht genomen. Onvoorwaardelijk geloof verdient dus ook deze mededeeling niet, doch als bijdrage tot de geschiedenis der parlementaire revolutie in Spanje is zij niet onbelangrijk. „Vrijdag begaf de vice-admiraal Topete, een dereer- zuchtigste mannen der zoogenaamde conservatieve partij en die er zich het slechtst in schikken kan van de regeeringskringen buitengesloten te zijn, zich naar het paleis des kouings om dezen er op te wijzen dat de quaestie der artillerie-officieren een gunstige gelegenheid was om zich van het radicale kabinet te ontdoen. Het leger zou deze beslissing des koniugs voldoende steunen en met deze hulp leverde de ontbinding der Cortes geene bezwaren op. „De koning liet zich overhalen en gaf aan Topete de verzekering dat hij het decreet niet zou ondertee kenen. „„Morgen waarschijnlijk vinden wij elkander weder te paard in de straten van Madrid,"" riep de koning den admiraal na toen deze hem verliet." Het kabinet, dat volkomen op de hoogte was van de complotten der conservatievenprovoceerde daarop in de Cortes het votum van vertrouwen, tengevolge waarvan geschiedde wat le Soir reeds mededeelde. Volgens den correspondent van l'Indépendance beige narn echter de koning niet met die kordaatheid en standvastigheid het besluit om,af te treden, als le Soir en het Journal des débats dit voorstellen. „Topete had reeds het ge heele ministerie gereed, zoo schrijft hij. Toen men vernam dat het decreet betreffende de artillerie-officieren toch geteekend was, kende de woede der conservatie ven geen palen en er was zelfs spiake van terstond een manifest uit te vaardigen, waarbij de partij zich openlijk tegen de dynastie zou verklaren. Maarschalk Concha en eenige andere generaals beproefden nochtans een laatste poging om den koning tot een coup d' état over te halen, terwijl zij hem den steun van het leger verzekerden. Amadeo weigerde echter dit aanbod aan te nemen. Daarop deelde de koning zijn besluit om af te treden aan Zorilla mede enz." Trokken wij in twijfel dat Zorilla en zijne ainbtge- nooten een ongeoorloofden dwang op den koning uit oefenden, bijna onmogelijk is het dat Amadeo, die gedurende zijn kortstondig bestuur steeds met onkreuk bare trouw den eed, dien hij als constitutioneel vorst op de giondwet aflegde, gestand deed, met de politieke tegenstanders van zijne regeering een laaghartig com plot tegen zijne eigene ministers gesmeed zou hebben. Helder is de zaak dus nog niet en zal zij het waar schijnlijk vooreerst nog wel niet worden. Nog menig ver haal zal als de oorzaak van het einde der Spaansche monarchie worden opgedischt, voordat Europa met de ware reden dezer catastrophe bekend zal zijn. De laatste telegrammen brengen de volgende bijzon derheden. Eergisteren werd de republiek te Barcelona geproclameerd; de orde werd niet gestoord en het leger nam met de bevolking een werkzaam deel in deze demonstratie. Dergelijke berichten komen dagelijks uit verschillende plaatsen van Spanje in Madrid aan. De republikeinsche regeering heeft eveneens bericht ontvangen van den ouden hertog de la Vittoria, den grijzen generaal Eepartero, dat hij zijne gansche adhae- sie aan de nieuwe regeering schonk. Olozaga, de Spaansche gezant te Parijspersisteert bij zijn verzoek om door een ander vervangen te wor den; de regeering heeft er niet in kunnen slagen hem tot andere gedachten te brengen. Aan alle gezan ten in buitenland is door den minister Castèlar eene - circulaire gericht, waarin officieel van de proclamatie der republiek wordt kennis gegeven. Terstond na ontvangst dezer circulaire zalzooals uit Parijs gemeld wordt, de Fransche regeeiing de Spaansche republiek erkennen. Ten aanzien van den ex-koning wordt gemeld dat hij Donderdag morgen te Lissabon is aangekomen. Hij zal eenigen tijd aldaar vertoeven en later naar Italië vei trekken. The Times verneemt dat de Portugeésche regeering eene samenzwering ontdekt heeft met het doel om ook in Portugal de republiek -uit te roepen. Zoo veel is zeker dat de jongste gebeurtenissen in Spanje ook in het aangrenzende Portugal gröote sensatie heb ben teweeg gebracht. De leider der oppositie beeft echter een zeer geruststellende redevoering uitgesproken, voor welke-echt patriotische woorden de minister-presi dent verklaarde hem openlijk den dank der regeering te moeten betuigen. Ook in den senaat heeft de oppo sitie zich in denzelfden geest uitgelaten. Verder vindt men in alle bladen berichten uit Span je, en uit andere landen betrekking hebbende op Spanje, in zoo grooten getale, dat het een onbegonnen werk zou wezen van allen melding te maken. Trouwens dit zou tamelijk overbodig zijn, daar zonder eenigen twij fel het meerendeel dier berichten slechts uit het brein der berichtgevers of hunne met een rijke mate van fantasie begaafde zegslieden voortspruiten. Hetgeen een correspondent van the Daily Telegraph mededeelt is echter niet onwaarschijnlijk. Op raad van den Ita- liaanschen koniDg beproefde- Amadeo in de vorige week nog eene verzoening en samenwerking der groote poli tieke partijen, meldt deze correspondent. Hij gaf zijn voornemen te kennen om een fusie-kabinet Serrano- Zorilla aan het bestuur te brengen, welk plan echter op de bepaalde weigering van Zorilla afstuitte. Na het mislukken dezer laatste poging stond zijn besluit om af te treden onwankelbaar vast. Den raad der conservatieven, om door een coup d'etat zijn prestige te versterken, beantwoordde de koning kortaf hiermede, dat hij den eed niet wilde breken dien hij bij zijne troonsbeklimming op de grondwet zwoer. Een ander bericht voor de jeugdige republiek van groot belang is het officieele dementi uit Weenen van het gerucht, door Neuter's Office verspreid, dat de infant Alfonso, oudste zoon van Isabella, Weenen verlaten en zich onmiddellijk naar zijne moeder te Parijs begeven heeft. Ware dit bericht juist, dan wachtte der republikeinsche regeering ongetwijfeld binnen korten tijd een coup de main der conservatief-monarchale partijen. Amerika. Obl. St. Paul Pac. Spw. lesec. 7 pet. dito dito dito 2esec. 7 63$ dito dito 1869 dito 7 63 Brazilië. ♦Obl. 1863 4$ 87 ♦dito 1865 5 96$ Mexico. dito 1851 3 17$ Grenada. dito afgestempeld 6 20$ Venezuela. dito 3 11$ Ecuador. dito 1 r> 11$ Laatste berichten, Brussel15 Februari. Het Journal de Liège kondigt het vertrek van den graaf en de gravin van Vlaanderen naar Rome aan, met het doel om eene verzoening tusschen het hof van Berlijn en het Vaticaan te bewerken. Beetijöingm. Volgens telegrafisch bericht is het stoomschip Conrad, gezagvoerdër Graadt van Roggen vanNieuwëdiep naar Batavia den 10cn dezer Dungenes gepasseerd. i^aniidsbexki)teu. GBMNMAEKÏEN ENZ. Vlissingen, 15 Februari. Boter f 1.30 a f 1.25 per kilogram. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 15 Februari 1873. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld. 2$ pet. 56f *dito dito dito 3 66$ ♦dito dito dito 4 88$ *Aand. Handelmaatschappij 4$ 137$ dito exploitatie Ned. staatssp België. ♦Certificatenbij Rothschild 2$- Frankrijk. ♦Inschrij vingen3 *dito 5 82$ Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 „99 ♦Certific. adia. Hamburg 5 73$ ♦dito Hope C°. 18556® serie 5 „87 ♦Cert. 1000 1864 5 97-& ♦dito 1000 1866. 5 97$ ♦Loten 18665 „255 ♦Oblig. Hope P«C°. Leening 1860 4$ 89$ ♦Certific. dito4 ♦Ti8eript.StH'glitz&C°.2«a4L. 4 74 ♦Obligatiën 186769. 4 75$ ♦Certificaten6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 227 ♦Oblig. dito-4 180 Obl. spoorweg Poti-Tiflis .5 dito dito Jelez Orel .5 dito dito Charkow Azow. 5 Polen. ♦Schatkis'obligatiën 4 731 Oostenrijk. ♦Oblig.metall.in zilverJan./Juli. 5 66$ ♦dito dito Aprii/Oct. 5 661 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 63^ ♦dito dito Febr./Aug. 5 63$ Italië. Leening 18615 Spanje. *Obligatiën.Buitenl. 186771. 3 25$$ dito Binnenlandsche 3 22^ Portugal. ♦Obl. 185669 3 40$ Turkije. dito (binnenl.) .5 52$ Egypte. Obl. 1868. 7 92 Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (187.4) 5 ♦dito dito dito (19Ö4) 5 ♦dito dito dito X18S2) 6 97$ ♦dito dito dito (1885) 6 98$$ ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Redemtion. 6 Obl. Atl. Gr. W. Spw. Ohiosec. (7p) 76 dito dito gecorn olideerae .7 dito 'dito debentures. .8 Aïrocrtmtim. Ondertrouwd: J. B. VAN HILST T. F. SMIT. Vlissingcu, 15 Februari 1873. Eenige en algemeene kennisgeving. M. BROEKE viert heden zijn 85eu Geboortedag in behoeftige omstandigheden. Middelburg, 16 Febr. 1873. Schuttershofstraat, K122. Heden overleed in den ouderdom van 29 jaren, na een langdurig lijden, mijn geliefde jongste zoon COR- NELIS JOHANNEStot diepe smart van mij en van haar met wie hij eerlang hoopte vereenigd te worden. Middelburg, Wed®. CLAASSEN, 15 Februari 1873. van der Maat. Algemeene kennisgeving. Heden werd de Red.-Vereeniging „Oefeningen Uitspan ning" ten derde male getroffen, en wel door het afsterven van haren vriend en president, den heer C.JJ. CLAASSEN, in den ouderdom van 29 jaren, diep betreurd door hen in wier midden hij 5 jaren heeft verkeerd. Middelburg, Het Bestuur. 15 Februari 1873. Voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervon den bij het overlijden van Mejuffrouw G. M. C. VAN OCKENBURG, geb. VAN 1DSINGA, betuigen zusters, behuwdbroeders en zusters hunnen hartelijken dank. Namens de familie, J. A. WEBER. R. N. VAN IDSINGA. Rotterdam. Middelburg. De COMMISSIE ter voorziening in de buitengewone behoeften der Armen te Veere, maakt bij deze dank baar melding van de ontvangst eener som van f 10 van een ingezetene dezer gemeente en van f 2.50 van een onbekenden gever uit Middelburg. J. P. VAN DEN HEUVEL. J. BRAAT. J. A. GELDOF. Bijzonder aangenaam is het ons, uit naam der acht bedroefde Weduwen en 21 Hinderen, u onzen hartelijken dank toe te brengen, dat ge ons in staat hebt gesteld aan den Burgemeester van Vlissingen de som van f 150.53 ter hand te stellenzijnde de opbrengst der lijst die u door ons werd aangeboden; mocht het oog dier ongeluk- kigen ook op u gevestigd zijn geweest, gij hebt even als altijd ook nu weder getoond te willen helpen waar hulp noodig is. Accept Messr*. LANDRYA. MA CLARESand all of the creiv whose names were put on the listy by name of the unfortunate widows and children our most sincere than/cs four your proofs of pliilanthro- pi cal assistance. De Commissie, W. A. DE RAADT. L. VAN DER STAAL. De COMMISSIE verklaart zich voortdurend bereid tot de in ontvangstneming en overmaking van liefdegiften. L<EZINfG door den heer PEKELHARING in de Concertzaal, op Vrijdag den 21cn Februari 1873, des avonds te acht uren, voor allen die tot de Vereeniging zijn toegetreden. Middelburg, 15 Februari 1873. W. ALTORFFER, Secretaris. NATIONALE HYPOTHEEKBANK te A-msterclaiïi. Bij den ondergeteekende,agent van boveustaande Bank, zijn inlichtingen te bekomen omtrent het verkrijgen van geld op hypotheek onder billijke voorwaardenop langeiv of korten termijn en met gemakkelijke aflossingen. Middelburg. MARIUS FOKKER.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3