CJuitenlcmti, grepen en er was gloedwarmte en leven in de uit voering. Het andante uit Mendelssohn Bartholdy's viool concert. werd door den jongen heer Willie geheel in den geest der compositie cpgevat; dat was geene op vatting van een 12jarigen knaap, dat was die van den reeds door ervaring rijp geworden mandie alle phasen der kunst heeft doorloopen. Het Adagio voor violoncel van Woldemar Bargiel werd door den heer Appy zuiver en correct gespeelddoch iets meer warmte in de voordracht zou de uitvoering gunstiger hebben doen uitkomen; in het ensemble der kwartetten en in de Serenade gaf hij echter bewijzen van een degelijk musi cus te zijn. Donderdag is in de Pruisische kamer van afgevaardig den bij de behandeling der spoorwegbegrooting, het voor stel der budget-commissieom de staatssubsidie ad 315,000 Via.er voor den bouw van den spoorweg Nieuwe- schans-Ihvhore te schrappenna langdurige discussion verworpen. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. GENEESKUNDIG- STAATSTOEZICHT. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan C. J. Cornelis, heel- en vroedmeester te Breskens, als plaatsvervangend lid van den geneeskundigen raad in Zeeland. ONDERWIJS. Eergisteren hield te leiden dr. C. P. Tiele zijn intree rede als hoogleeraar bij het remonstrantsch seminarie in het groot auditorium der universiteit. Nadat de heer Tiele kortelijk herinnerd had aan de redenen die de remonstrantsche broederschap had doen besluiten den zetel van het seminair naar Leiden te verplaatsen sprak hij over de plaats die de godsdiensten der wilde volken in de algemeene godsdienstgeschiedenis behooren in te nemen. Dit onderwerp staat in nauw verband met de lessen die professor Tiele in het vervolg geven zal daar hij college zal geven in een tot nog toe te Leiden niet gedo ceerd vak van wetenschap de vergelijkende godsdienst geschiedenis. KERKNIEUWS. De heer H. Ernst jr.vroeger predikant bij de Evangelisch-Luthersche gemeente alhier en thans te de Rijp, is op zijn verzoek, wegens aanhoudende lichaams ongesteldheid, door de synodale commissie eervol eme ritaat verleend, ingaande met 1 Februari jl. MARINE EN LEGER. De officier van administratie 3C klasse F. J. Olivier, dienende aan boord van Zr. M3. transportschip met stoom vermogen Java, wordt, wet den 20en dezer, op nonactiviteit gesteld. GEMENGDE BERICHTEN. Eergisteren meldden wij, dat de dienstbode van me juffrouw van der Staal op den Kinderdijk alhier sedert eenige dagen vermist werd. neden namiddag te ongeveer 12 uren is het lijk van het 23jarige ouderlooze meisje uit het Dok achter de woning barer meesteres opge- vischt. Vermoedelijk heeft zij zich opzettelijk verdron ken daar zij vroegernaar wij vernemen, reeds meer malen haar voornemen daartoe heeft te kennen gegeven. "W ij vernemen dat de rederijkers kamer Excelsior te Veerebesloten heeft in den loop van de volgende maand eene uitvoering voor het publiek te geven, waar van de opbrengst zal strekken ten vooideele der acht weduwen en 21 kinderen der zeelieden, die door het schipbreuk lijden der te Vlissingen te huis behoorende schepen Twee gebroeders en Clemens zijn omgekomen. Sedert eenigen tijd heeft zich te 'sGravenhage een persoon opgehouden onder den pseudoniem van Ju les Morris. Hij heeft verschillende oplichtingen gepleegd door bij daar gevestigde bankiers of kassiers valsche cheques aan te bieden voor een niet al te gering bedrag. Bij enkelen is hem dit gelukt en deze zijn dan ook de dupe gewordenmaar sedert den bedrieger bij een kas sier betaling werd geweigerd, schijnt hij de stad verla ten te hebben. Tengevolge van het afbreken van den molen op den stadsmuur te Haarlemtussehen het Zijlhek en de militaire manege, en het sloopen der walmuren aldaar is een belangrijk stuk der vestingwerken van die stad met kazematten enz. bloot gekomen. Het geeft een juist denkbeeld van de geduchte sterktendie Haarlem omringd hebbenhet blootgekomen punt was een der sterkste en maakt het duidelijk, waarom de Spanjaard bij de belangrijke belegering zijn aandacht vooral op dit deel der versterking gevestigd hield. Haartcour.) Te Brussel worden de telegrafische toestellen, die voor den dienst der gemeente-administratie in gebruik zijn, door andere, naar het systeem-Morze vervangen, daar de oude toestellen niet meer voldoende waren voor den grooten omvang van den dienst. Bij de administratie der spoorwegenposterijen en telegrafen in België is in overweging genomen in hoe ver het wenschelijken mogelijk zou zijn om den Zon- dagdienst te beperken. Van 1 tot 10 Februari passeerden 29 schepen, te zamen metende 41,900 tonhet Suez-kanaalde ont vangsten bedroegen 468,000 francs. In het Fransche departement du Ilaut Rhin is bij het station Illfort een trein gederailleerdwaarbij 3 personen terstond het leven verloren en een groot aan tal werd gewond. Uit den 26CQ jaargang van het Jaarboekje der Hollandsche maatschappij van landbouw voor het jaar 1873 blijkt dat die maatschappijin 1847 opgericht, 10,000 leden telt. Voor de rechtbank te Marseille stonden dezer da gen twee personen terecht. Zij hadden in de nabijheid der stad eene geneeskundige inrichting gevestigd, waar zij hunne pstienten genazen met het water van Lourdes. Na eenige genezingen werd de toeloop groot. Weldra bleek echter dat de patienteD, die voorwendden genezen te zijn, niet lijdende geweest maar voor die vertooning omgekocht waren, en dat het water uit eene gewone bron geschept werd. Deze rechtszaak wekt veler belangstel ling. Het aantal bedrogenen is zeer groot. Er wordt in België zeer geklaagd over het ver voer van koopmansgoederen per spoorweg. Dat die klachten inderdaad gegrond zijn bewijst liet volgende. Door het ministerie van openbare werken is in Januari eene circulaire gericht aan de stationschefs, met verzoek om onmiddellijk een onderzoek in te stellen naar vijf waggons steenkolendie sedert 5 October 1872 vermist worden. THERMOMETERSTAND. 14 Feb. 's av. 11 u. 42 gr. 15 's morg 7u.42 gr.'s midd. lu.47gr.'sav.6u. 45 gr. ALGEMEEN OVERZICHT. In de berichten uit Spanje van overwegend politiek gewicht is heden voor het eerst sedert Maandag een belangrijke vermindering waar te nemen. Wel is er in de buitenlandsche bladen geen gebrek aan telegrammen uit Madrid en uit andere plaatsen van het schiereiland, maar deze behelzen zaken van ondergeschikt belang, welke slecht3 een indirecten invloed op de groote gebeurtenissen dezer week uitoefenen. Alleen de ken nisgeving van generaal Moriones, opperbevelhebber der troepenmacht welke in het noorden van het lijk den Carlistischen opstand tracht ten onder te brengen, is voor de regeering der republiek van groot belang. Wel verwachtte men niet anders van den generaal, die zijne laatste benoemingen en onderscheidingen aan de pro gressisten dankt, maar een bevelhebber van een goed gedisciplineerde legermacht is, in elk land waar eene revolutie uitbreekt, een gevaarlijk persoon. Eigenbelang en eerzucht zijn reeds zoo vaak gebleken sterker te zijn dan vaderlandsliefde en plichtgevoel. De zekerheid, dat generaal Moriones aan elke verleiding weerstand bood om slechts met zijn eigen belang of dat zijner partij te rade te gaan, is dus voor de nieuwe regeering een groote geruststelling. Voor den verderen inhoud der nieuwste telegrammen uit Spanje verwijzen wij naar de afzon derlijke rubriek hierachter. Gisteren is het voorstel-Lasker tot het instellen eener parlementaire enquête over de misbruiken, welke in Pruisen bij hetverleenen van spoorweg-concessiën bestaan, nog niet door de kamer in behandeling genomen. Aan het einde der zitting van Donderdag zeide de president voa Forckenbeck, dat hij dit voorstel tegen gisteren aan de orde wilde stellen, doch dat de regeering de ver daging tot Zaterdag wenschte. De heer Lasker verzette zich niet daartegen, maar hoopte niettemin dat zijn voorstel hetwelk een spoedige behandeling vereischte niet langer zou uitgesteld worden. De regeering die zich blijkbaar moeilijk met dit voorstel vereenigen kan, zocht tijd te winnen toen zij zag dat zij niet bij machte was de zaak in den doofpot te stoppen. Dien tijd heeft zij zicb te nutte gemaakt om door een koninklijk besluit schijnbaar aan den wenseh der liberale partijen tegemoet te komen, maar feitelijk de gehate parlemen taire enquête den kop in te drukken. Bij koninklijke bood schap ie gisteren der kamer kennis gegeven van de benoeming eener speciale commissie, bestaande uit den directeur der Seehandlung, den heer Gunther, twee rechts geleerden en twee administratieve staatsambtenaren, welke vijf leden elk twee afgevaardigden uit beide kamers zullen verkiezen om aan het onderzoek deel te nemen. Ten slotte zegt de koninklijke boodschap dat alle rapporten der commissie aan de kamers zullen worden medegedeeld. Zal het der regeering gelukken om door deze brutale manoeuvre de wankelmoedige leden der kamer op het dwaalspoor te brengen Dit is zeer zeker niet te hopen, hoewel er alle reden bestaat het te vreezen. Velen zullen de toevoeging der 10 afgevaardigden als leden der commissie als eene tegemoetkoming der regeering aan de wenschen van het huis beschouwen, waarvoor de kamer hare erkentelijkheid moet betoonen. Bovendien zal de meerderheid, die in het algemeen niet genoeg den onschendbaren koning van de verantwoordelijke minis ters weet te scheidenh et niet wagen het voorstel- Lasker aan te nemenomdat altoos volgens hare wijze van redeneeren blijkens de koninklijko bood schap de commissie eene koninklijke commissie is en op bijzonderen wensch des konings tot stand zal komen. Voor de onpartijdige en onafhankelijke afgevaardigden heeft de regeering hare bedoelingen echter al zeer slecht weten te verbergen. Wat toch zal men zien gebeuren, wanneer het voorstel-Lasker verworpen wordt? De vier leden welke door de regeering benoemd worden zullen 6f politieke geestverwanten van den heer Wagener zijn öf ambtenaren die van hem afhankelijk zijn. Deze zullen natuurlijk bij de keuze der afgevaardigden geheel de wenken der regeering volgen en de commissie, op deze wijze saamgesteld, zal niets meer aan het daglicht brengen dan de regeering openbaar gemaakt wil zien. Hare uit den aard der zaak nietsbeteekenende rapporten zal de kamer dan voor notificatie kunnen aannemen, want een debat aangenomen dat de meerderheid der kamer dit niet in strijd acht met de waardigheid der commissie zal tot geen practische resultaten kunnen leiden. Een parlementaire enquête daarentegen geschiedt onder strenge conti öle der kamer; dit wil de regeering terwille van de heeren vou Itzenplitz, Wagener en andere hooggeplaat ste ambtenaren voorkomen. Wij vreezeu dat zij daarin maar al te goed zal slagen. Iu Frankrijk zal de politieke kalmte nog eenige dagen kunnen duren, tenzij het voorstel-de Savary, waarbij behalve de volstrekte meerderheid der uitge brachte stemmen het vierde der ingeschreven kiezers verplichtend gesteld wordt om gekozen te zijnhetwelk Maandag aan de orde is, de hartstochten der politieke pat tijen doet ontvlammen. Het rapport van de com missie der dertigen zal tenminste niet vóór het einde der volgende week in behandeling komen; eerst Maan dag zal de heer de Broglie zijn rapport aan zijne medeleden der commissie voorlezen. Donderdag avond had het Engelsche lagerhuis een belangrijke zitting. In eene redevoering, welke meer dan 3 uren duurde, zette Gladstone „met zijne gewone helderheid en zijn meesterschap in taal en wijze van uitdrukking" hetschema der regeeringsplannen uiteen omtrent de moeilijke quaestie van het onderwijs in Ierland. Sedert de afschaffing der Engelsche staatskerk in Ierland is de gepriviligieerde reeds positie der staatsscholen en universiteiten onhoudbaar geworden. Op dit gebied heeft ook Engeland den zwaren strijd te voeren, die in Duitschland en Zwitserland reeds met alle kracht tussehen staat en kerk is uitgebarsten, in Italië even fel dreigt te worden en in Spanje en Frankrijk nog smeulende is, maar niettemin ook vroeg of laat tot uitbarsting moet komen. De regeering weuscht een geleidelijken overgang om tot de absolute scheiding van slaat en kerk in Ierland te gerakenwat het universitair onderwijs betreft zal, volgens het regee- ringsvoorsteldit feit eerst na ongeveer twintig jaren voldongen zijn. In do laatste parlementszitting is gebleken dat zelfs ouder de vrienden van het minis terie weinig warme voorstanders van dit systeem gevonden werden; weldra zal blijken of de regeeriug nu het zijn ontwerp heeft ingediend op meerderen steun in het parlement kan rekenen. Het lagerhuis bepaalde de tweede lezing vau het wetsvoorstel op Maandag 3 Maart. In dezelfde zitting werd het stereotype voorstel, het verbod om met de zuster zijner overledene vrouw in het huwelijk te treden in te trekken, voor de eerste maal gelezen. Met 126 tegen 87 stemmen werd tot de tweede lezing besloten. In de meerderheid welke zich voor dit voorstel uitsprak is, hoewel het getal geringer is, weder een proportioneele verbetering ver geleken met de vorige stemming waar te nemen. In 1871 stemden 324 leden en was de meerderheid 48, nu stemden slechts 213 en was de meerderheid 39; terwijl die in verhouding tot het aantal uitgebrachte stemmen in 1871 slechts 31 zou wezen. De meerder heid in 1871 zou, wilde zij proportioneel gelijkstaan met de laatste stemming, 60 hebben moeten bedragen. Ook het gezantschap van den paus is in het lager huis weder ter sprake gebracht. De heer Ayrton noemde deze missie een onding, eene beleediging voor den Italiaanschen koning en de Italiaansche natie. Nieuwe argumenten werden door de bestrijders evenmin als door de verdedigers aangevoerd. Dezelfde exceptie als in het vorige jaar werd ook nu door den heer Enfield opgeworpendat de heer Jervoise niets anders was dan gewoon ambtenaar aan het ministerie van buiten landsche zakenen besliste opnieuw over het lot der motie welke met 116 tegen 63 stemmen verworpen werd. In beide kamers der Italiaansche vertegenwoordiging is- de sympathie der Italiaansche natie voor prins Amadco uitgesproken. De hertog van Aosta, dien Italië met leedwezen zag vertrekken, zal in zijn vaderland de zelfde toegenegenheid terugvinden als hij vroeger be zat. In dezen geest luiden de motiën welke in beide huizen met algemeene stemmen werden aangenomen.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2