MIDDELBÜRGSCHE COURANT. F 40. Zaterdag 1873. 15 Februari. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 14 Februari. De Amsterdarasche kiesvereeniging Burgerplicht heeft, gelijk wij gisteren reeds met een enkel woord gemeld hebbenmet 54 tegen 4 stemmenna eene uitgebreide redevoering van het oud-kamerlid van Nierop en een paar andere sprekers te hebben gehoord, de volgende motie aangenomen„De kiesvereeniging Burgerplicht, volhardende bij hare vroegere besluitenvindt de aan neming van het aanhangig wetsontwerp over den cen sus, wat Amsterdam betreft, hoogst wenschelijk." Ziedaar dus eene nieuwe kracht die zich voor het census-wetje spant. Wij veroorloven ousechfer, na de lezing van het uitvoerig verslag der gehouden verga dering, de opmerking dat de kracht op zich zelve zoo heel krachtig niet is en dat de door haar uitgeoefende invloed mede niet zeer groot kan zijn. Alle hulde doende aan de elementen, die de Amsterdamsehe kiesvereeni ging in zich vereenigtj gelooven wij dat die leden die over de motie stemden ons toe zullen geven dat een getal van 54 niet zeer groot is in vergelijking met de 10159 kie zers die, wordt het voorstel-Geertsema wet, in de hoofdstad ter stembus zouden kunnen opgaan, ja zelfs met de 6910 burgers van Amsterdam, die thans dit voorrecht bezitten. In de tweede plaats is de inhoud der motie, vooral in verband met de zeer, zéér uitge breide en dóórdringende rede die haar voorafging, uiterst discreet. Daarbij wordt alleen uitgemaakt dat de voorgestelde verlaging van den census voor Am sterdam, van f 112 op f 50 voor de provinciale staten en de tweede kamer en van f 56 op f 25 voor den gemeenteraad, wenschelijk is. Maar om dat resul taat te verkrijgen had waarlijk Burgerplicht geen vergadering te beleggen, noch de heer van Nierop 'tzich moeilijk te maken. Dat census-verlaging in Am sterdam noodig en wenschelijk is, wist iedereen, en wij weten dat niet stelliger of beter sedert de verklaring der vier en vijftigen. Eigenlijk heeft de lezing van het verslag der vergadering ons volkomen in 't onzekere gelaten over het éenige puntwaarop wij wetenschap noodig hadden, namelijk of de verlaging tot het voor gestelde cijfer noodig en wenschelijk was, met andere woorden of bij de bepaling van dat cijfer in het wetsontwerp werkelijk was gelet op de „plaatselijke gesteldheid", gelijk de grondwet vordert. Doch, vroe ger geen bezwaar gemaakt hebbende tegen den census van f 50 voor Amsterdam, willen wij thans niet gaan twijfelen omdat men op die vergadering zoo weinig ad rem gesproken heeft. Op het in die vergadering gesprokene, vooral op hetgeen de heer van Nierop er gezegd heett komen wij nader terug. Wij kennen thans eerst het, hoewel vrij uitvoerige, uit den aard der zaak toch onvolledige, verslag uit de dagbladen; doch binnen kort hopen wij met de redevoeringen nader kennis te maken. De president der vergadering heeft den heer van Nierop verzocht zijne belangjijke redevoering te laten drukken, en wij vertrouwen dat de modestie van den oud-afge vaardigde tegen dat vereerend verzoek niet bestand zal blijven en hij de redevoering zóo tijdig zal uitge ven, dat ook de tweede kamer bij de behandeling van het census-wetje er licht uit kau putten. Vooralsnog constateeren wij dat de motie van orde van Burgerplicht niets nieuws leerten dat zij eene schrale ondersteuning is voor iiet census-wetjeomdat zij van al de daarin voorkomende cijfers er maar twee goed keurt, en zich in 't geheel niet uit over de „demo cratische beginselen", die volgens de voorstanders van het wetje daarin schijnen te liggen, maar helaas, aan ons oog ontsnappen. De heer A. Moens, die door het aannemen van eene inspecteurs-betrekking bij het lager onderwijs opgehouden heeft lid der tweede kamer te zijnis door de liberale kiesvereeniging Staats-burgerschap te Heerenveen, met algemeene stemmen weder tot candidaat gekozen voor de aanstaande verkiezing in het kiesdistrict Sneek. Ridder de Prat, de zaakgelastigde van Spanje, die jl. Maandag de consulaire traetaten, door Nederland met dat rijk gesloten, heeft uitgewisseld, is gisteren uit de residentie vertrokken. BENCEMINGEN EN BESLUITEN. rechterlijke macht. Pensioen verleend, ten be drage van f566 'sjaars, aan P. J. Buteux, gewezen kantonrechter te Heinkenszand. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan mr. C. baron Bentinck als substituut-griffier bij het provinciaal ge rechtshof in Overijsel. consulaten. Erkend en toegelaten als consul in het Duitsche rijk te Macassar D. Th. Bauerraann. KERKNIEUWS. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Delft de heer G. J. van der Flier, te Heem stede. MARINE EN LEGER. De officier van gezondheid le klasse B. G. van der Hegge Zijnen dienstdoende bij het regiment grenadiers en jagers te 's Graveuhagezalnaar het Utrechtsch dagblad meldteerstdaags den militairen dienst vaarwel zeggen. Bij verscheidene andere officieren van gezond heid bestaat het plan om binnenkort evenzeer den dienst te verlaten. De luitenant ter zee 2-' klasse A. Werumeus Bu- ning, laatst behoord hebbende tot het eskader inOost- Indië, en van daar den 9en dezer in Nederland terug gekeerdwordt met dien datum op nonactiviteit gesteld. NECROLOGIE. Gisteren is te 'sGravenhage overleden mr. P. A. S. van Limburg Brouwer. Hij werd in 1829 te Luik ge boren eu studeerde later aan de Groningsche hoogeschool in de rechten, doch wijdde zijne studiën niet minder aan de letterkunde. Na zijne promotie vestigde hij zich als advocaat te Amsterdamen toen hem in 1856 eene betrekking aan het rijks archief werd opgedragen ver trok hij naar den Haag, waar hij sedert werkzaam bleef. Van 1864 tot 1867 was hij, als afgevaardigde door het kiesdistrict Almelolid van de tweede kamer der staten-generaal. Vooral in De gids, waarvan hij onderscheidene jaren mede-redacteur wasschreef hij hoogst belangrijke studiën over problematische en parasitische politiek, over sociale en koloniale vraag stukken en over de Indische taal- en letterkunde. Op laatstgenoemd gebied was hij een specialiteiten teneinde in staat te zijn om de geschriften der Oostersche geleerden met vrucht te kunnen bestudeeren, leerde hij eerst het Sanscrieten later Hebreeuwsch, Arabisch en Chineesch. Vóór eenige maanden zag ook een roman van zijne hand, Akbar getiteld, het licht. Reeds gedurende de laatste drie of vier jaren was de overledene niet gezond en, leed hij van tijd tot tijd aan bloedspuwingentotdat hevige koorsten een einde aan zijn leven maakten. GEMENGDE BERICHTEN. Een wachtmeester van het te Bergen op Zoom ge stationeerde detachement huzaren is jl. Maandag van daar vertrokken, zonder voorat uitbetaling te doen van de hem toevertrouwde gelden, bedragende ongeveer f 500. Daar hij van een verlofpas was voorzienbestonden er geen termen tot aanhouding. De detachcments-komman- dant is hem nagereisd tot opsporing. De Vlinder een nieuw weekblad, gewijd aan cau serie en bloemlezing uit de dagblad-literatuur ver neemt uit goede bron het volgende als reden waarom Verlind zoolang te Rijssel vertoeft alvorens naar den Haag te komen. Verlind heeft zich aan Behagel 's goed vergrepen. Behagel deed zijn beklag bij do politie te Rijssel, de plaats waar de twee vrienden zich bevonden, en tengevolge van zijn diefstal werd Verlind gearres teerd en veroordeeld, en moet hij nu den hem opgelegden straftijd uitzitten. Bij een paard van den landbouwer Oostindiër te Stootshorngemeente Noordbroek heeft zich een geval van dolheid voorgedaan. Het is jl. Vrijdag gestorven na een ander paard en ook den eigenaar te hebben ge beten. De twee dieven, die onlangs met 42,000 francs- van de Belgische bank zijn ontvlucht, Riffiar en de Vos, zijn te Parijs gearresteerd. Een commissaris van politie van Brussel was met hun photografische por tretten naar Parijs vertrokken en had zich met de politie aldaar in betrekking gesteld. Een Parijsch agent arresteerde hen op den Boulevard Montmartre. Teen hij zag dat hij gevangen was trok de Vos een revolver uit den zak en loste drie schoten waardoor de agent getroffen werd, benevens een koetsier die hem adsis- tentie verleende. De gevangenen werden echter ter stond naar de prefectuur van politie gebracht, alwaar zij als de dieven werden herkend. Men heeft nog eene som van 38,000 francs bij hen gevonden. Voor eenige jaren gaf de Duitsche dichter Muller von der Werra een lied op Napoleon III uitna den slag bij Wörth kwam hij op het denkbeeld om keizer Wilhelm als Barbarossa te bezingen. Om nu den onaan- genamen indruk dien de ode aan Napoleon had gemaakt uit te wisschen liet Mtiller 's uitgever in een nieuwe uitgaaf van diens gedichten het Barbarossa-lied in plaats van de ode plaatsen, maar vergat om in de inhoudsop gave den titel te veranderen Sedert eenigen tijd mag in Engeland des Zondags geen eten of drinken worden verkocht tenzij aan rei zigers. De buffetten in de stations varen er goed bij. Een der bladen deelt het volgende gesprek mede, waaï- van de schrijver onlangs getuige was. Een heer komt in de wachtkamer en vraagt een glas bier. „Reiziger mijnheer?" vraagt de juffrouw in het buffet. „Ja." „Uw kaartje «Het loket voor den trein waarmede ik vertrek is nog niet open." „Het spijt mijmaar dan kan ik u geen bier geven." De heer is boos en scheldt op de malle wet. „Hebt u ergen dorst vraagt de juffrouw. «Wel zeker heb ik." „Koop dan een kaartje derde klasse voor het eerste station; het kost 15 cent en het loket is den geheelen dag open." De heer voldeed daaraan en nu kon de buffetjuffrouw met een gerust geweten het verlangde glas bier afleveren. In den tijd van een uur herhaalde zich zoodanige scene twintig maal, "terwijl een nog veel grooter aantal blijk baar reeds met de extra belasting van 15 cents bekend warenalthans zij kwamen van een kaartje voorzien aan het buffet en vertrokken weder zonder van het kaartje gebruik te maken. Een drijvend ca/é chantantdat voor Smirna lag, is Zondag avond, terwijl er een talrijk publiek aanwezig was, gezonken. Meer dan 100 personen zijn omgekomen. Bij eene voorstelling in een schouwburg te Pest in de vorige weekwerd eensklapsonder de uitvoering van de tweede acteachter de coulissen de kreetbrand vernomen en een vreeselijlc gegil en geschreeuw van vrouwen. Niettegenstaande de régisseur met donde rende stem verzekerde, dat er geen gevaar was en de voorstelling zou worden voortgezet, stormden allen naar de uitgangen en had een ontzettende verwarring en gedrang plaats. Velen snelden de stad in en verspreid den ook daar schrik en angst. De brandweer rukte aandoch kon terstond terugkeerendaar de voor stelling reeds was hervat. De angstkreten waren door eenige ballet-dames aangeheven, omdat een stuk van het decoratief in braud was geraaktdoch het vuur was terstond gebluscht. Als een bewijs dat de Japansche regeering meer en meer de Europeesche instellingen en gebruiken bij haar te lande invoert, wordt uit Yokohama het volgende geschre ven Wij hebben een ministerie, een klein leger, een staats raad, scholen, een eind spoorweg en een telegraaf, alles evenals de Eurtfpeanen en sinds eenigen tijd ook voor eene niet onaanzienlijke waarde in papier in om loop. Daarbij hebben wij den Europeeschen almanak gekregen. Japan volgt nn de tijdrekening der Westersch- Europeesche volken met dit onderscheid, dat het wel dezelfde datums en dezelfde verdeeling van het jaar, maar niet hetzelfde jaartal heeft. In plaats van

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1