werden, nu werkelijk blijkt, dat de aanwijzingen bepaald en zeker genoeg zijn oui praktisch nut te geven, dan mogen wij Amerika wel gelukkig prijzen, dat het uit het westen berichten kan ontvangen, omdat het niet zooals Europa zee, maar land ten westen heeft, omdat het alzoo in tegenstelling met Europa van het westen tijdingen kan ontvangen. Dan zullen de honderd duizend dollars,- die in Amerika voor de meteorologische tijdin gen en de bewerking daarvan worden uitgegeven, nut tig besteed zijn." De gemeenteraad van Brussel heeft in zijn laatste zitting de broodzetting geheel afgeschaft. Reeds in 1855 werd een voorloopige maatregel daartoe genomen, maar de raad meende toen dat het gemeentebestuur toch toezicht moest blijven oefenen. Onder anderen werd toen bepaalddat de prijs van 't brood per kilogram moest worden gesteld en dat de bakkers de prijzen aan de glazen hunner winkels moesten bekend makeu. Thans is besloten ook deze maatregelen af te schaden. Een slede met dames en heeren is te Muncatine in Illmnois van een brug gegleden en van een hoogte van 15 voet op het ijs gestort; een der dames bleef op de plaats dood, de overige leden van het gezelschap ontvingen allen min of meer ernstige verwondingen. De heeren Thiers en Grévy zijn beiden tamelijk weinig vertrouwd met de gebruiken in een katholieke kerk. Bij gelegenheid van de inwijdingsmis bij de jong ste heropening van de zittingen der nationale vergade ring, gaven zij daarvan een doorslaand bewijs. Toen de presidenten der republiek en der vergadering de slot kerk in Versailles binnentraden bood men hun de wij waterkwast, om met de vingers aan te raken. De heer Thiers nam de geheele kwast en sprenkelde links en rechts, alsof hij voor een katafalk stonddaarop gaf hij de kwast over aan den heer Grévy die in het geheel niet wist wat hij er meds moest aanvangen en einde lijk het hem vreemde voorwerp onder zijn bank ver stopte, waar de kerkeknecht het den volgenden mor gen vond. In de Rue Gar rel te Parijs in onverwachts het dak van een huis ingestort. De weinige personen die zich op de bovenste verdieping bevonden, hadden bijna allen nog tijd om te ontvluchten toen het gekraak be gon doch een dame werd met haar dochtertje van 6 jaren ouder de bouwvallen verpletterd. De brug te Suresnes bij Parijs, die weder zal worden hersteld zal ongeveer 600,000 francs kosten. Zij zal van ijzer worden gemaakt en drie bogen hebben waarvan de middelste spanning 52 meters en de beide andere 44 meters lang zullen wezen. De breedte zal 7.50 meter voor de lijnweg en 3.50 voor de trottoirs bedragen. Volgens Thompson Hankey is in de laatste 20 jaren voor 9 milliarden francs aan goud aangevoerd. Naar zijne berekening is door de gouddistricten van Australië daarvan de helft geleverd; door Califomië voor 3000 millioen francs of een derdeterwijl het overige of 75 millioen francs per jaar uit alle overige deelen der aarde is bijeengebracht. De Indianapolis Sentinel verhaalt dat op den spoorweg door Indiana voortdurend op dezelfde plek be lemmeringen op den w eg waren geworpen, zoodat de trein stoppen moest en gevaar liep te derailleeren. De machinist vermoedde dat hij hier met denzelfden schuldige te doen had en besloot te onderzoeken. Teen neder de trein ternauwernood aan het gevaar ontkwam sprong hij met den stoker van de locomotief, zocht en vond wel draden misdadiger in de nabijheid verscholen. De rei zigers wilden hem lynchenmaar de machinist belette dat en zeide, dat hij zeif den man voor zijn rekening nam. Hij stelde hem onder de hoede van den stoker en na een kwartier, toen de trein weder in volle vaart was gaf hij hem een slag op het hootd die den man bedwelmdewaarop bij de deuren van den vuurhaard liet openen en den schuldige er in wierp. Niemand heeft deze verschrikkelijke strafoefening vernomen, voordat de machinist haar op zijn sterfbed mededeelde. VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Regenten van het nieuw te stichten gasthuis voor ooglijders te Amsterdam hebben eergisteren aanbesteed het bouwen van een nieuw gasthuis voor ooglijders, op een terreingelegen in de Spinozastraatonder beheer van de heeren P. J. Hamer en W.Hamer, architecten. Minste inschrijver was de heer C. J. Maks Jz., voor ƒ48.900. THERMOMETERSTAND. 12 Feb. 's av. 11 u. 32 gr. 13 's morg 7 u. 36 gr. 's midd. lu. 44 gr. 's av. 6 u. 42 gr. iüuitmlcmö. ALGEMEEN OVERZICHT. De gebeurtenissen in Spanje hebben elkander snel opgevolgd. Zaterdag morgen maakte koning Amadeo aan den minister-president zijn voornemen kenbaar om afstand te doen van den troon, Dinsdag avond reeds proclameerden de Cortes de republiek en Woensdag morgen te 6 uren verliet de jonge koning met zijne echtgenoote en 3 zonen Madrid. Gisteren werd de republikeinsche regeering geconstitueerd. Tot president en voorzitter van den ministerraad werd benoemd de heer Figueras, een der hoofden van de republikeinsche partij. Tot ministers werden gekozen Pi y Margall (republikein), binnenlandsche zaken, Cordoba (liberaal), oorlog, Nicolas Salmero (republikein), justitie, Fran cisco Salmero (republikein), koloniën, Beranger (libe raal) marine, Castelar (de beroemde republikeinsche redenaar), buitenlandsche zaken, Becerra, (liberaal), openbare werken, en Echagaray (liberaal), financiën. Een onafzienbare menigte is voortdurend voor het paleis der Cortes verzameld, die in groote opgewon denheid verkeert, maar tot dusverre geen aanleiding tot verstoring der orde heeft gegeven. Ter eere van de proclamatie der Spaansche republiek was de hoofd stad gisteren avond geïllumineerd. Zonder groote schokken heelt Spanje derhalve van regeeringsvorin gewisseld en voor het oogenblik althans bezit het een geregeld gouvernement. Hoe lang dit zal duren is met geen mogelijkheid te voorspellen. Beloften als die van de conservatieven Sallaverria en Ulloa, dat zij elke regeering zullen steunen die de orde weet te handhaven en de integriteit van het grond gebied waarborgt, zijn weinig meer dan een knal-effect, dat in omstandigheden als waarin Spanje thans verkeert goede diensten doet, maar hoegenaamd niets voor de toekomst oplevert. Bovendien hebben de conservatieve partijen in Spanje gedurende de regeering van Amadeo zoo weinig blijken van zelfverloochening gegeven, dat aan hunne schoone woorden weinig waarde te hechten is. Doch wat de toekomst ook brenge, voor het tegen woordige is het voor Spanje een niet genoeg te waar- deeren voorrecht, dat de Cortes voor de meerderheid uit liberalen en republikeinen bestondendie door een kloek besluit tot proclamatie der republiek, de geweld dadige uitroeping van dezen regeeringsvorin met alle daaraan verbondene wanordelijkheden en onlusten in de verschillende steden van het schiereiland voorkwamen. Het gevaar voor buitensporigheden van teleurgestelde partijen en voor reactionaire coups de main is daardoor voor den eersten tijd althans aanmerkelijk verminderd. In Frankrijk heerscht in de laatste dagen een stilte op politiek gebied, die weinig goeds voor de naaste toekomst voorspelt. Met spanning ziet men het einde van het conflict tusschen Thiers en de meerderheid van de commissie der dertigen tegemoet, vooral sedert het vaststaat dat Thiers het voorstel van den minis ter Dufaurencch wat den zin noch wat den al emee nen vorm betreft, wil opofferen. Wat zal die meer der heid nog doenalvorens het geschil voor het 'Jorum der nationale vergadering gebracht wordt? Ongedul dig ziet Frankrijk het antwoord op deze vraag tege moet. Opmerkelijk is het dat de leden der commissie zelfs by de organen der rechterzijde weinig satisfactie van hun arbeid hebben. De ultra's lezen hen de les omdat zij aan Thiers nog zooveel toegaven, de meer gematigden verwijten hen dat zij tot den prijs van een onvolledig en onbeteekenend lapwerk een conflict met Thiers provoceerden. De positie der 19 monarchalen is verre van benijdenswaard; ondanks alle moeite die zij zich getroostten en ondanks de tallooze woestelin gen die zij zich moesten laten welgevallen, hebben zij niemand, zelfs zich zei ven niet kunnen bevredigen. In de zitting der nationale vergadering van gisteren hebben de leden der uiterste rechterzijde, voor de eerste maal sedert Februari 1871, ook hunne politieke onver draagzaamheid aan den dag gelegd by de periodieke benoeming van het bureau der kamer. De voorzitter, de heer Jules Grévy, die alle vroegere keeren met bijna algemeene stemmen herkozen werd, verkreeg gisteren slechts 421 stemmeo. De kampioenen voor het droit divin hadden, in de overtuiging dat een eigen can- didaat een treurig figuur bij de stemming zou maken, ten getale van 98 met blanco briefjes gestemd. Een welsprekender getuigenis van hunne onmacht als poli tieke partij konden zij moeilijk afleggen. De vice-p. e si denten werden eveneens herkozen, terwijl vier der zes secretarissen verzocht hadden niet weder in aanmer king te komen en door anderen vervangen werden. Geen der candidaten van de linkerzijde werd echter gekozen. Blijkens depêche uit Londen is gisteren door de re geering de correspondentie aan het parlement overge legd, welke naar aanleiding van de centraal-Aziatische quaestie tusschen de hoven van St. Petersburg en St. James gevoerd is. Zij loopt van 17 October 1872 tot 31 Januari 1873 en heeft dus alleen betrekking op de periode binnen welke de bijzondere zending van prins Schouvaloff' naar Londen valt. Zooals lord Granville nochtans in zijne redevoering in het huis der lords zeide, heeft reeds gedurende eenige jaren deze quaestie aanlei ding gegeven tot veelvuldige briefwisseling tusschen prins Gortschakoff en het Engelsche ministerie voor buiten landsche zaken. De reden dezer gedeeltelijke overleg ging blijkt uit het telegram echter niet. Uit Weenen wordt gemeld dat de keizer zijne toe stemming aan het ministerie verleend heeft tot het indienen van de nieuwe ontwerp-kieswet. De Galicische afgevaardigden hebben beslotenzoo wordt aan enkele bladen gemeld, geen principieele oppositie tegen deze wet te voeren. Een der hoofdpunten van het programma der Oostenrijksche constitutioneele partij, de directe verkiezingen voor den rijksraad, nadert dus zijne op lossing. De toekomst zal leeren of de Duitsehe partij hare verwachtingen vervuld en haar invloed versterkt zal zien door de centralisatie van den rijksraad en de verbreking der bandendie thans dit regeeringslichaam aan de uit den aard vaak particularistische landdagen binden. Vele liberalen in Oostenrijk erkennen dat de voor gestelde directe verkiezingen niets meer dan eene proef neming zijn, welker uitslag nog tamelijk twijfelachtig is. Spaansche berichten. Omtrent de voorvallen welke in de laatste dagen in Spanje hebben plaats gehad, melden de verschillende telegrammen de volgende bijzonderheden. Dinsdag morgen heeft het congres de permanente commissie van 50 leden benoemdzooals wij reeds gis teren mededeelden. Midderwijl was ook de gemeente raad van Madrid bijeengekomen en had deze het besluit genomen bijeen te blijventotdat de Cortes een besluit omtrent eene nieuwe regeering zouden genomen hebben. Tot 12 uren vergaderde de ministerraad om den vorm der koninklijke boodschap vast te stellen. Dinsdag avond werd deze boodschap door den minister Martos in het congres voorgelezen. In hoofdzaak luidt deze als volgt: „Hoewel het land in groote beroering verkeerdewas ik vastelijk besloten den eed van trouw aan de grond wet te houden. Ik hoopte dat zulk een eerlijk gedrag zou goedmaken, wat mij aan ervaring ontbrak. Spanje ech ter leeft in voortdurende worsteling. Waren de vijanden buitenlandersik zou de kroon niet nederleggen. Maar het zijn Spanjaards. Ik wil niet de koniug zijn eener party noch ook door onwettige middelen mijn gezag handha ven. Ik doe dus afstand van dan troon voor mij en mijne nakomelingen." De heer Rivero stelde daarop voor de koninklijke boodschap naar den senaat te verzenden, beide kamers te vereenigenen alle souvereiniteits-rechten op deze nationale vergadering over te brengen. Dien overeenkomstig werd besloten. Inmiddels volgden de loyauteits-verklaringen van de conservatieven Salaver- ria en Ulloa, welke den lof van Castelar uitloktendie den wensch uitdrukte dat alle partijen dit voorbeeld der conservatieven mochten volgen. Toen de senaat, welks voorzitter zich naast den heer Rivero nederzette, verschenen was werden de beide kamers met alge meen e stemmen tot sonvereine Cortes van Spanje ge proclameerd. De minister Martos deelde mede dat de minister president Zorilla verhinderd was de zittiDg bij te wonen, daarom verklaarde hij in naam der regeering dat alle pogingen om den koning van zijn voornemen terug te brengen hadden schipbreuk geleden, en de ministers daarom hun ontslag aan de souvereine Cortes indien den. Met den wensch dat de groote gebeurtenissen welke in Spanje plaats grepen niet belemmerend mochten zijn voor de ontwikkeling der vrijheid besloot de mi nister zijne redevoering. Met algemeene stemmen werd daarna de troonsaf stand van koning Amadeo aangenomen en door den voorzitter eene commissie van 30 leden benoemdba last met de redactie van het antwoord op de konink lijke boodschap. Aan eene tweede commissie werd door de Cortes opgedragen om den koningen zijn gezin naar de grenzen uitgeleide te doen. De heer Figueras, een van de hoofden der republi keinsche party, brengt daarop het voorstel in, dat de Cortes alle souvereine rechten zouden uitoefenen en een interimair bestuur zouden benoemen, terwijl eene andere vertegenwoordigende vergadering den toekomstigen regeeringsvorin zou bepalen. Na eene korte discussie wordt dit voorstel door den heer Pi y Margall op de volgende wijze gesplitst: In de eerste plaats zullen de Cortes over den voorloopigen regeeringsvorin beslissen en alle souvereiniteits-reenten naasten, en eerst daarna tot de benoeming van een gouvernement overgaan. Hierover ontstaat een levendige discussie. De heer Salmero ondersteunt dit voorstel en doet een beroep op alle patriotten om zich rondom den banier der republiek te scharen. „Er zijn geen republikeinen van éenen dag, riep hij uit, allen zijn wij bovenal Span jaarden!" Zorilla wenscht eerst het tweede gedeelte van het voorstel in behandeling te nemen, opdat Spanje, welke de beslissing der Cortes omtrent den regeerings vorin ook zij, niet zonder uitvoerend bewind blijve, daar het ministerie van dsn koning opgehouden heeft te bestaan. De voorzitter Rivero antwoordt dat hij als president der souvereine Cortes voor het behoud der openbare orde instaat. Zorilla ziet zich desniettemin genoodzaakt in zijn voorstel te volharden. Rivero neemt dit blijkbaar euvel op, althans hij beveelt Zorilla zijn

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2