zijo..... In zulke oogenblikken van droefenis is de godsdienst de beste trooster, en het is een ware dwin gelandij de ongelukkigen te willen berooven van zijne zegeningen en zijne gebeden. „Wil dus, mevrouw, in naam der armen van uw hoogen invloed gebruik makenopdat de administra tieve maatregelen, welke dezen treurigen staat van zaken in het leven riepenwijzigingen ondergaan en de Gentsche katholieken recht erlangen. „Gij zult daardoor, mevrouw, een nieuwe aanspraak verworven hebben op do liefde der ongelukkigen en op de dankbaarheid van haar, die steeds gedachtig aan uwe weldaden zich gelukkig rekenen zich te kunnen noemen, „Van uwe majesteit, enz." Dit is de eerste maal sedert 1830 dat een politiek adres aan de koningin gericht wordt. De politieke petitiën aan den koning zijn zelfs zeer schaarsch geweest en telkens zooals met het verzoek tot interventie ten gunste van het herstel der wereldlijke macht van den paus hebben de petitionarïssen op niet veel succes kunnen bogen. De ontwerpers dezer petitie kunnen onmogelijk ver wachten dat deze niet het lot harer voorgangsters zal deelen; zij zal in handen gesteld worden van den com- petenten minister, die in deze zaak de minister van binnenlandsche zaken is, en hiermede zal alles gezegd zijn. Wat is dan het doel dezer manoeuvre, waarvoor men in de kolommen van le Bien public naast den hoogen adel de dames van de groote financieele en industrieele wereld heeft laten defileeren, aan wie door hare werken van liefdadigheid en hare ruime bijdragen tot den St. Pieterspenning de onderscheiding te beurt valt om, ondanks haar burgerlijke afkomst, in de rijen der aris tocratie opgenomen te worden? Het doel kan geen ander 'zijn dan om aan bet minis terie te beduiden dat het niet aan het bewind is om stil te zitten. Men wil dat het bewijst een clericaal kabinet te wezen. De heer Jules Malou heeft zich tot dusverre voor eiken misstap weten te wachten. Hij weet zeer goed dat zijne partij slechts aan het bewind kan blijven door het volgen van eene niet clericale politiek, „Het is reeds veel (te veel, dunkt mij) dat wij aan de wetten een clericale uitlegging kunnen geven", zegt de heer Malou tot de ongeduldigcn. Inderdaad men behoeft slechts de discussiën over het budget van bin nenlandsche zaken nauwkeurig te volgen om er van overtuigd te wezen, dat het ministerie zich niet ont ziet om de wet naar eigen opvatting toe te passen, zooals b. v. te Ninove, waar zij de bestaande gemeen telijke school ten bate van een bijzondere school der geestelijkheid ophief. Maar deze is niet met weinig tevreden. „Alles of niets" is nu en was steeds haar leus. Het is waarlijk hoogst interessant om den heer Jules Malou want -hij alleen maakt het kabinet uitis althans de ziel daarvan bij de moeilijkheden die van alle zijden zullen opdoemen nauwkeurig te volgen. Een groot evenement in de kunstwereld wordt te Brussel voorbereid. Den 19cn dezer maand of uiterlijk den 25en zal in het Theatre royal de la monnaie d.e eerste uitvoering plaats hebben van Wagner's Tannhau- ser. Reeds heden zijn alle plaatsen voor de eerste voorstellingen besproken. Wagneristen en anti-Wag- neristen spitsen zich op deze op voering, die, ik durf het gerust voorspellen, voorzeker uitstekend slagen zal. Varia uit het buitenland. Engeland. Omtrent het onderzoek, waaraan de Murillo en zijne bemanning te Cadix onderworpen zijn wordt van Zondag uit Madrid aan de Engelsche bladeu gemeld, dat volgens den Imparcial het onderzoek niet tot de ontdekking van eenige schuld aan den ouder gang van het emigrautenschip the Northfleet heeft geleid. Het onderzoek wordt echter voortgezet en de bemanning mag het schip niet verlaten. Een uitle- veringstractaat van misdadigers tusschen Italië en Engeland werd den 5erf dezer maand te Florence door den ltaliaanschen minister Visconti-Venosta en den Engelschen gezant sir Augustus Paget geteekend. Het verhuren en veelvuldig gebruik maken van rijtuigen op Zondag is een doorn in de oogen van de Working Men's Lord's Day Rest Association, eene vereeniging die de strenge viering van den Zon dag tracht te bevorderen. Zonder succes wendde zij zich reeds tot den lord-mayor van Londen en tot den bisschop van Westminster. Vrijdag' was eene deputatie gelukkiger, althans zij vond gehoor bij den voorzitter van de Wesleyaa Conference, een te Londen gevestigd genootschap tot bevordering der zendingszaak. Veel troost kon hij aan de deputatie echter niet geven. „Schandaleus en beteedi/endzeide hijwas het boven matig gebruik van rijtuigen des Zondags en zij zouden een goed werk verrichtenwanneer zij zich beijverden dezen betreurenswaardigen staat van zaken ouder de oogen van het publiek te brengen." De beide maat schappijen der transatlantische kabels hebben vermin dering van het tarief der telegrammen van 4 op 3 shillings per woord tegen den lcn Mei a. aangekondigd. Frankrijk. Te Lisieux zijn 9 personen tot gevan genisstraf van 8 maanden tot 14- dagen veroordeeld wegens het lidmaatschap der Internationale. Twee der veroordeelden werden bovendien voor den tijd van 5 jaren onder het toezicht der politie geplaatst. De Union républicaine heeft van baar voornemen om een adres aan Garibaldi te zenden afgezien. In de commissie voor de wederoprichting van de Vend ome-zuil loopen de meeningen omtrent de uitvoering uiteen. Een lid was van oordeel dat de wederoprichting slechts gemotiveerd was, wanneer de kolom volmaakt in denzelfden vorm gemaakt werd, een ander stelde voor het beeld van Frankrijk, weder een ander Napoleon I in zijn histori- schen grijzen jas daarop te plaatsen. Duitschland. Het adres der Pruisische bisschop pen aan den Duitsehen keizer is Zaterdag aan het bureau van den hofmaarschalk afgegeven. Het is, zoo als de Germania zegt, „in deDzelfden geest als dat, hetwelk door de bisschoppen aan den landdag gezon den is". Zooals het Deutsche Wochenblatt verneemt vangen in deze week aan het Pruisische ministerie de conferentiën aan over eene nieuwe onderwijswetgeving, waarbij ook vooral op de regeling der pensioenen van onderwijzers het oog gevestigd zal worden. Zwitserland. Het Journal de Genève meldt dat de staateraad besloten heeft een kwartaal van het jaar- lij ksch inkomen aan alle geestelijken van het kanton in te houden voor de schending der wet, welke de afkon diging van pauselijke brèves verbiedt, die niet door de regeeriug zijn goedgekeurd. De groote raad van het kanton Tessin heeft met eene groote meerderheid van stemmen bepaalddat het voortaan op straffe van afzetting en geldboete verboden is zonder voorafgaande goedkeuring der regeering een geestelijk ambt te aan vaarden of uit te oefenenen in zaken van eeredienst aanschrijvingen of andere stukken af te kondigen of op andere wijze openbaar te maken. Bisschop Lachat heeft het bisschoppelijk paleis te Solothurn verlaten en voorloopig zijn inirek genomen in het priester-semina rie. Het consistorie van het diocees Bazel heeft in beginsel besloten tot de vorming van éen groot Zwit- sersch bisdom voor alle kantons die in conflict zijn met de bestaande geestelijkheiden zal hierop de goedkeuring der Roomsche curie aanvragen, Met 85 tegen 15 stemmen heeft de kantonale raad van Genóve het be ginsel der absolute scheiding van staat en kerk ver worpen en het artikel van het aanhangige wetsontwerp aangenomen, waarbij de keuze van geestelijken aan de gemeenten wordt opgedragen. Laatste berichten. Madrid, 11 Februari. Koning Amadeus van Spanje volhardt in zijn voor nemen om afstand te doën van den troon. De konink lijke boodschap waarbij van den troonsafstand kennis wordt gegeven zou heden in de cortes worden voor gelezen. De cortes hebben zich permanent verklaard en een uitvoerende commissie van 50 leden benoemd. Het kabinet Zorilla heeft zijn ontslag aangeboden. Te Madrid heerscht groote agitatie, maar de orde is nog niet verstoord. Beetijuiitgm. Het schooner schip Thorbecke, den 30 October jl. van Kroonstad naar Elseneur vertrokkenheeft in den storm van 12 op 13 November jl. schipbreuk geleden; de bemanning heeft haar graf in de golven gevonden. Gisteren is het stoomschip Conrad van de maat schappij Nederland, gezagvoerder Graadt van Roggen, uit Nieuwediep gestoomd naar Batavia via Suez. èjanïu'lsbmcijtrn. GRAANMARKTEN ENZ. VLISSINGEN, 11 Februari. Boter f 1.30 a f 1.24 per kilogram. Rotterdam, 11 Februari. Ter markt van heden waren aangevoerd: 844 runderen, 145 vette,- 2S nuch tere kalveren, 46 schapen, 229 varkens en 11 biggen, Runderen lc qual. 90, 2cqual. 75: kalveren lc qual. 115 2C qual. 95: schapen 95 cent. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 11 Februari 1873. Nederland. ♦Jertific. Werkelijke schuld2* pet. 56 ♦dito dito dito .3 ♦dito dito dito 4 88* ♦Aand. Handelmaatschappij 4* 1371 ♦ditoexploitatie Ned. staatssp 119] België. ♦Certificaten bij Rothschild 2* pet. Frankrijk. ♦Inschrijvingen8 52 ♦dito 5 82* Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 98* ♦Certific. adm. Hamburg 5 73* ♦dito Hope C°. 18556C serie 5 87 ♦Cert. f 1000 1864 5 97* ♦dito 1000 18665 97* ♦Loten 18665 „254 ♦Oblig. Hope Leening 1860 4i 89* ♦Certific. dito4 *Tiseriüt.Sti<'glitz&C0.2ea4L. 4 73$ ♦Obligatiën 1867-69. 4 75| ♦Certificaten6 48| ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 226 ♦Oblig. ilito Obl. spoorweg Poti-Tiflis .5 „94 dito dito Jelez Orel 5 93* dito dito CharkowAzow. 5 91* Polen. ♦Scbatkis! obligatiën 4 Oostenrijk. ♦Oblig.metall.in zilver Jan./Juli. 5 66f* ♦dito dito April/Oct. 5 66| ♦dito in papier Mei/Nov. 5 63* ♦dito dito Febr./Aug. 5 Italië. Leening 18615 62* Spanje. *Obligatiën. Buitenl. 186771. 3 25* dito Binnenlandsche 3 21W Portugal. ♦Obl. 1856—69 3 41? Turkije. dito (binnenl.) .5 52** Egypte. Obl. 1868 7 „91* Amerika. ♦Obl. Vereenig de Staten (1874) 5 96 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 97* ♦dito dito dito (1885) 6 98* ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Redemtion. .6 Obi.Atl.Gr, W.Sp\/.Ohiosec.(7p) dito dito geconr olideerae .7 dito dito debei tures. 8 Obl.St.Paul&Pac.Spw.lesee. 7 63 i dito dito dito 2csec. 7 64* dito dito 1869 dito 7 64 Brazilië. ♦Obl. 18634* ♦dito 18655 96* Mexico. dito 18513 17* Grenada. dito afgestempeld 6 21* Venezuela, dito3 10|-£- Ecuador. dito1 Bij de Nederlandscbe bank is de rente van beleening en disconto met een I pet. verlaagd. 2löt»;erlmttën. Heden overleed in den ouderdom van bijna vier jaren GILLINA MARIA, oudste dochtertje van Jhr. S. O. DE CASEMBROOT en Vrouwe A. M. DE CASEMBROOT— isebree moens. Tholen, 8 Februari 1873. Eenige kennisgeving. Heden ontsliep in den Heerein den gezegenden ouderdom van 86 jaren en 10 maanden, onze geliefde Schoonvader BOUDEWIJN N1EUWENHUIZE, in leven Dijkgraaf van den Ouden Kraaijertpolder. '8 Heer Arendskerke, Namens de familie, 8 Febr. 1873. P. DE MAAKER. Heden overleed tot mijne en mijner kinderen diepe droefheid, mijne dierbare ecktgenoote JOSINA JO ANNA VAN DEN K1EB00M, voorzien van de gena demiddelen der H. Kerk, in den ouderdom van 65 jaren. Breda, 8 Februari 1873. Es-s J. A. EERSTENS. Den 7cn Februari 1873 overleed te Scheveningenin den ouderdom van 54 jaren, onze geliefde zuster Mejuf frouw M. J. TAAL, geboren Ketting. Vlissingen, G. KETTING. 10 Februari 1873. P. J. KETTING—BusqDET. De broeders en zusters van wijlen Mej. S.M. SPREN- GER, betuigen door deze hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming bij haar overlijden ondervonden. Middelburg, 11 Februari 1873. F. DIKKENBERG en Echtgenocte, Langeviele, be tuigen hun dank voor de vele bewijzen van deelneming» hun betoond bij bet overlijden van hun geliefd oudste dochtertje. Middelburg, 11 Februari 1873. Jtetaclvapij tot nut ran 't aljpm DEPARTEMENT MIDDELBURG. De COMMISSIE der Vereeniging tot uitspan ning en nut van ilcn ambachtsman geeft kennis dat op Vrijdag IA Februari a., des avonds te 7 uren, de gewone samenkomst zal plaats hebben op de bovenzaal der Sociëteit de Vergenoe ging aan de Groote Markt alhier. Zij noodigt daartoe uit ambachtslieden BO VEW DJE ACHTTIEN J4REN en herinnert hen aan de vraagbus.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3