minister von Itzenplitz verzetten zich in beginsel niet hiertegendoch verlangden ter. wille der billijkheid ook de andere partij te kooren. De redevoering van Lasker maakte ontzaggelijke sensatie in de kamer en zal onge twijfeld tot uitvoerige beschouwingen ia de liberale pers aanleiding geven, tot wier vrienden de heer "YVagener toch reeds niet behoort. De commissie voor de rijks-belastingen heeft het voorstel van Pruisen tot verhooging der tabaksbelasting aangenomen, het bedrag der voorgestelde verhooging echter lager gesteld. Met bet onderzoek der belasting op de beurs-transactiën heeft zij een begin gemaakt. In den loop dezer week zullen de ministereonferentiën over bet ontwerpen van Duitsche wetboeken van burger lijke rechtvordering en straf vordering weder aanvangen. Daaraan nemen Pruisen, Beieren, Wurtemberg, Baden en Saksen deel. Het Frankfurter Journal verneemt uit Mi'mchen dat de heer Wolff, advocaat-generaal van het hof van appèl aldaar, van de regeering een wenk ontvangen heeft, dat hij op geen bevordering behoefde te rekenen zoolang hij voorzitter bleef van de vereeniging der oud-katholieken. Volgens de Kreuz-Zeitung is in het wetsontwerp, regelende de organisatie der rijks-armee het Pruisische systeem, wat den diensttijd betreft, behouden. .Deze zal 12 jaren zijn, waarvan 3 effectief, 4 bij de reserve cn 5 bij de landweer, liet contingent in vredestijd zal 401,659 man op 41 millioen inwoners bedragen. Frankrijk. De fusie der beide takken van het huis Bourbon maakt nog steeds de ronde in de monarchale bladen. L'Uuivers meldt daaromtrent dat de giuaf van Chambord, in een brief aan den afgevaardigde de la Itochette, elke toenadering tusschen beide takken afhan kelijk stelt van een rondborstige en openlijke erkenning, in welken vorm dan ook, van den graaf van Chambord als hoofd der familie Bourbon door den graaf van Parijs. Naar aanleiding van de beschuldiging, door den afgevaardigde Ca rayon-Latour bij de discussiëa over de administratie te Lyon tijdens 'den oorlog tegen den oud-prefect Challemel-Latour ingebrachtdat deze bevel gegeven heeft hem en eenige anderen te doen fusilleeren, maakt de Correspondance républicaine het volgende telegram van generaal Bressolies openbaar: „Fort Napoleon (Kabylië) 4- Februari. „Roode vlag op mijn bevel weggenomen door Bous- quet-, kommandant van het kamp. Geen enkel rapport omtrent Carayon-Latour. „Bressolles." Het Journal de Belfort en La république du Doubs melden dat de groote voorraad gezouten vleesch, in de magazijnen te Belfort opgehoopt, voor een groot gedeelte naar Duitschland gezonden is en geen nieuwe bezen- dingen meel meer besteld zijn. La république fran- gaise verneemt dat de kommandant van Belfort aan de bewoners heeft kennisgegeven, dat alle huurcontrac ten met Duitsche officieren feitelijk met Juli a. geresi- lieerd zullen zijn. In een en ander ziet men gunstige voor teekenen voor de aanstaande geheele ontruiming van bet grondgebied. De verplaatsing en benoeming van prefecten is door den minister van binDenlandeche zaken uitgesteld tot na de indiening van bet rapport van de commissie der dertigen. Engeland. Twee ijzersmelterijen in Zuid-Wales hebben hare vuren weder ontstoken, daar de werklie den in de loonsvermindering hebben toegestemd. De mijnwerkers in de kolenmijnen van Blaina, Beaufort en Nantiglo hebben het voorgestelde systeem, namelijk om met een dubbelen ploeg werklieden te arbeiden, aangenomen en men verwacht thans dat deze goede voorbeelden weldra in geheel Zuid-Wales zullen gevolgd worden. In de zitting van het lagerhuis van Vrijdag avond heeft de secretaris van staat van binnenlandsche zaken, de heer Bruce, in antwoord op een vraag van den heer Brady te kennen gegeven, dat hij er niet aan twijfelde of het departement van justitie zou aan den algemeenen wensch gehoor geven en nieuwe wets bepalingen voorsteilen ten aanzien van de behandeling van personen, die van misdaad beschuldigd, maar nog niet overtuigd zijn. Het geval van den Duitschen predikant dr. Hessel, die onschuldig van moord ver dacht werd, heeft tot dien algemeenen wensch aan leiding gegeven. Jttmgcltucrk. Eene episode uit de geschiedenis van Rusland. III. Op hetzelfde oogenblik dat de saamgezworenen bij den keizer binnendrongen, terwijl zij stellig op Pahlen rekendenrukte deze met een garde-regiment naar bet paleis op. Gelukt de aanslag dan helpt hij; zoo niet dan snelt hij den keizer ter hulpe. Platon Suboff begon intusschen de akte van afstand voor te lezen. De keizer hield hem uitsluitend in het oog, trachtte hem om te praten, verweet hem zijn ondankbaarheid en hield hem zijn gansche verleden voor. „Gij zijt geen keizer meer, Alexander is onze meester," riep Suboff. De keizer over deze brutaliteit vertoornd, gaf hem een slag in het gelaat. Deze hou ding van den keizer deed do samenzweerders terug deinzen en temperde voor eenigen tijd hunne stout moedigheid. Bennigsen merkte dit op-; hij sprak hen aan en zijne woorden bezielde hen met nieuwe kracht. „Ons leven staat op het spel. zeide hij; redt hij zich, dan zijn wij verloren." Nicolaas Suboff legde het eerst de hand aan zijn meester en draaide hem den rechter arm om; hierdoor moedigde bij de anderen aan om hunne plannen te volvoeren. Indien Paul slechts een weinig tegenwoordigheid van geest had behouden zou hij zich best hebben kunnen reddenhetzij langs de geheime trapdie achter zijn ledikant wasof door de vertrekken der keizerin, maar de schrik had hem geheel verpletterd. Misschien ook durfde hij bij de keizerin geen toevlucht zoeken, uit vrees dat de samenzweering tegen hem met toestem ming en onder de bescherming van haar was onderno men, die bij bet volk even bemind was als hij gehaat. Op het oogenblik, dat de samenzweerders op Paul aandrongen hoorde men een verwijdeid gerucht. Pla ton Suboff schrok hiervan en snelde naar grootvorst Alexander, wiens vertrekken vlak onder die van den keizer lagen. Bij Alexander bevonden zich behalve zijn broeder Konstantijn ook de beide grootvorstinnen. Kon- stantijn was eerst dien avond in het geheim ingewijd, en hoewel ook hij den keizer niet beminde, vreesde men toch voor eenig verraad van zijne zijde. Alle vier wachtten zij met ongeduld op het bericht van den uit slag der onderneming. De komst van Suboff deed de spanning toenemen. Bennigsen, die met enkele samenzweerders yin de slaapkamer van den keizer was gebleven bevond zich in een hoogst moeilijke positie; het zou hem stellig aangenaam zijn geweest als Paul zijn degen had gegre pen en zich verdedigd haddoch de ongelukkige czaar sprak geen woord en bewoog zich niet van zijne plaats. Men spuwde hem in het gelaat, sleepte hem over den grond rond, sloeg hem enz. Bennigsen ajleen nam geen deel aan deze ruwe handelwijze; hij riep den kei zer voortdurend toe: „Niet verdedigen!" Gedurende een oogenblik begaf hij zich in een der nevenvertrek- ken, om daar een licht aan te steken; toen hij terug kwam, lag de keizer reeds verworgd met den sjerp van den adjudant Azgamakoff. Paul had zich slechts zwak verdedigdhet was hem echter nog gelukt om zijn hand tusschen zijn hals en den sjerp te brengen en den moordenaars toe te roepen: Messieurs, au nom du ciel.épargnez moilaissez moi le temps de..,, prier.... DieuDit waren zijn laatste woorden. Toen Bennigsen zag, dat de keizer geen teekenen van leven meer gaf, legde hij het lijk op het bed en bedekte het gelaat met het laken. De kapitein van de garde, Maikoff, die met dertig man aankwam, ontving het bevel, om alle toegangen tot de vertrekken van den keizer te bezetten en niemand binnen te laten. Toen Bennigsen deze maatregelen had genomen, haastte hij zich den grootvorst Alexander mede te dee- len tot welken prijs hij den troon had verkregen. Alexander was radeloos en verkeerde in een toestand j van ernstige opgewondenheid. Toen Pahlen, aan wien was opgedragen de hoofdingang van het paleis te be- waken, en de verbinding met de vertrekken van den keizer voor anderen af te snijden, vernomen had, dat de grootvorst reeds wist welk lot zijn vader had ge troffen, verscheen ook hij voor den nieuwen keizer. Hij kwam juist binnen toen Alexander uitriep„Men zal zeggen, dat ik de moordenaar van mijn vader ben; men had mij beloofd hem niet naar het leven te zullen staan; ik ben de ongelukkigste mensch van de wereld!" Pahlen, die er meer aan dacht den nieuwen keizer den troon te verzekeren, dan den doode te beweenen, zeide: „Wees zoo goed te bedenken, dat een keizer slechts door een openlijke proclamatie de hoogste macht kan aanvaardenéen oogenblik van zwakheid kan noodlottige gevolgen hebben; er is geen tijd te verliezen om voor het leger te verschijnen." „Maar wat zal er met mijne moeder geschieden?" viel Alexander hem in de rede. „Uwe majesteit; antwoordde Pahlen, ik zal naar hare majesteit gaan." Hij snelde inderdaad terstond naar de vertrekken der keizerin en smeekte de opperste hofdame, gravin Lieven, om hare majesteit alles mede te deelen water was geschied. Merkwaardig is, dat de vreeselijke scène, die zoo zeer in de nabijheid der 'keizerin was voorgevallen, baar volstrekt niet in den slaap had ge stoord. Toen zij door gravin Lieven werd gewekt dacht zij terstond, dat men haar op den dood van hare dochter de aartshertogin Palatine van Hongarije wilde voorbe reiden. „Neen, zeide gravin Lieven, uwe majesteit moet het grootste ongeluk overleven.De keizer is zooeven aan eene beroerte gestorven." „Neen, neen, riep de keizerin, men heeft hem vermoord."„Helaas, ik moet uwe majesteit bekennen, dat het zoo is," ant woordde gravin Lieven. De keizerin kleedde zich spoedig aan en snelde naar de slaapkamer van keizer Paul. In het vertrek dat hare kamers van die van den overleden keizer scheid de vond zij kapitein Poltoratzki van het garde-regi ment Semenowski, die met 30 man door generaal Depreradowitsch aldaar was geplaatst om de wacht te houden. Poltoratzki zeide aan de keizerin dat zij niet verder mocht gaan. Zij bleef echter bij haar voornemen en vroeg: „Kent gij mij dan niet? Yan wien hebt gij dergelijke bevelen ontvangen?" De officier antwoordde dat hij wel de eer had hare mejesteit te kennen, maar dat zija generaal hem streng bevel had gegeven om niemand door te laten. De keizerin wilde echter de wachten forceeren, doch deze hielden haar de bajon- netten voor. Woedend trad zij op Poltoratzki toe, gaf hem een slag in het gelaat en viel toen in onmacht op een stoel neder. De beide grootvorstinnen Maria en Katharinadie hare moeder vergezelden, trachtten te vergeefs haar tot kalmte te brengen. De keizerin vroeg om een glas water; een soldaat nam het den bediende die het bracht af, dronk er een weinig uit en gaf het de keizerin over met de woorden: „Gij kunt het gerust- drinken, er is geen vergif in; tot nogtoe hebt gij daar voor geen reden gegeven." Eindelijk ging de keizerin weder naar hare vertrekken; Phalen kwam bij haar om haar naar den nieuwen keizer te geleidea. Met groote inspanning trachtte zij zich te herstellen, cn zij bezat nog kracht genoeg om hare rechten als gebiedster te doen gelden. Zij beweerde namelijk, dat zij krachtens hare kroning werkelijk regeerend keizerin was, en dat men haar trouw moest zweren. Keizer Alexander had reeds veel kostbaren tijd laten verloren gaan, terwijl hij te veel vertrouwen in zijne moeder stelde. Toen hij haar nu in zulk eene stemming ontmoette, zeide hij tegen Pahlen„Al weder een nieuwe moeilijkheid waarop wij niet had den gerekend". Pahlen echter hechte er niet veel aan, lette niet op de taal van de keizerin en bewoog den keizer onmiddellijk weg te rijden. Hetzelfde rijtuig dat Paul naar de vesting zou voeren, bracht Alexander naar het winterpaleis, alwaar de voornaamste staatsdienaren hem trouw moesten zweren. Pahlen en Suboff stonden achter op de koets die door een bataljon van de garde werd geëscorteerd. Bennigsen bleef bij de keizerin-moeder en trachtte haar tot andere gedachten te brengen. Het kostte veel moeite Maria Feodorowna te bewegen, om hare eischen te laten varen. Zóo betooverend is de glans van de hoogste macht, dat zelfs deze vrouw alle geva ren, het vreeselijk einde van haar gemaal, het moeder lijke gevoel, en de raad van voorzichtige en wijze lieden geruimen tijd kon ter zijde stellen. Eindelijk deelde men haar mede-dat zij haar zoon als keizer moest erkennen, en van dat oogenblik namen de zaken hun gewonen, ongestoorden loop, alsof Paul een natuurlijken dood gestorven ware. De lijkschouwing had plaats en. de geneesheeren leverden een geleerde verhandeling over de oorzaken van den dood van keizer Paul. Het lijk werd gebalsemd,gedurende twee weken op een paradebed tentoongesteld en eindelijk den 23°" Maart in de kathedraal van Petrowski met vorstelijke staatsie begraven. Telkens als het onver biddelijke ceremonieel keizer Alexander noodzaakte om het stoffelijk overschot van zijn vader te nade ren was angst en toorn op zijn gelaat te lezen. De moordenaren van Paul werden allen verwijderd en de meeste van hen in de Siberische districten geplaatst Seetijftittgm. Vrijdag j 1. is naar zee gezeild de Engelscbe brik Rewardgezagvoerder Th. Maldwamvan Veere in ballast naar Sunderland. onMsbmrijtm. GRAANMARKTEN ENZ. Rotterdam, 10 Februari. De aanvoer was heden, klein. Gerst, paardenboonen en mestingerwten waren, prijshoudend; rogge flauw gestemd; overigens als voren. AMSTERDAM, 10 Februari. Raapolie op 6 weken /444. Lijnolie op 6 weken ƒ391. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 10 Februari 1873. tëederland. ♦Certific. Werkelijke schuld. 2* pet. 56 ♦dito dito dito .3 66* ♦dito dito dito .4 00 ♦Aand. Handelmaatschappij 4* ♦dito exploitatie Ned. staatssp België. ♦Certificaten bij Rothschild Si- Frankrijk. ♦Inschrij vingen3 ♦dito 5 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 ♦Certific. adrn. Hamburg 5 ♦dito Hope C°. 18556® serie 5 ♦Cert. 1000 1864 5 ♦dito f 1000 18665 ♦Loten 18665 ♦Oblig. Hope %0».Leenine 1860 41 ♦Certific. dito4 ♦Iuscript. Stieglitz C°. 2e a 4 L. 4 138 119* 52* 82* 73* 87 97|- 253 89* 73*

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3