tenkoppen, te midden van balen en andere voorwerpen, uitter zijde hangen breede wimpels af, prijkende met de namen der verschillende gewestenwelker kostbare vruchten het oog van den nieuwsgierigen vreemdeling trekken. Hoog in de lucht hangt een oranjewimpel neer, met de woorden: Neêrlandsch-Indiëen het ge heel zal door een gouden anker waardig bekroond worden. Al het boven beschrevene eindelijk rust op een soort van voetstukwelks bovenrand weder uit schuinsliggende kasten bsstaat, in tallooze vakjes afge deeld, waar allerlei monsters van koffie, sago, gambier en wat niet al, de kenners doen watertanden, doch welker namenminder nationaalenkel in het Duitsch schijnen te zullen worden aangegeven. Ook in de zijwanden zijn openingen, met voorwerpen gevuld. Wapenenanders in „tropeeën" onontbeerlijk, schit teren hier, op een paar krissen na, door hunne af wezigheid, hetgeen, indien al aan liet schilderachtige, aan het karakter van dit zegeteeken des vredes mis schien geene schade doet. De rijksambtenaren te Bellingwolde in Groningen hebben twee damesnaar de laatste mode gekleed, aangehouden en in het bezit bevonden van voorloop, dat zij fraudeleus trachtten binnen te smokkelen. De Rotterdamsche suikerraffinaderijmet telegraaf en kantoor, zijn verkocht voor f 369,389 aan den heer A. van der Linden; hoogst waarschijnlijk zijn zij be stemd voor de Rotterdamsche handelsvereeniging. Uit 's Gravenhage wordt gemeld, dat de heer Emile Marck, directeur van den koninklijk Franschen schouwburg aldaar, zich voor eenigen tijd naar het buitenland zal begeven en tijdelijk zal worden vervan gen door den heer Desfossez te Parijs. De instructie iu de zaak van Adèle Spitzeder is nog niet afgeloopenterwijl het aantal verdachten, waar van reeds 25 zijn gevangen genomen, dagelijks toeneemt. Daar telkens nieuwe aanleidingen tot verder onderzoek voorkomen, denkt men dat dit eerst laat in den herfst geheel zal zijn afgeloopen. Omtrent den diefstal te Bern van officieele stuk ken betreffende de volkstelling in Zwitserlandwordt thans bericht dat een van de ambtenaren van minderen rang hen had medegenomen en aan een collecteur vau een loterij had verkocht, die daardoor een nauwkeu rige opgave van alle adressen verkreeg waaraan hij circulaires tot deelneming aan zijn loterij zond. De stukken zijn allen weder terecht en de onvoorzichtige ambtenaar bevindt zich in arrest. Te Madrid hebben Maandag de beambten van bet postkantoor plotseling den arbeid gestaakt. De dien3t is toen waargenomen door de telegrafistengeadsisteerd door eenige politie-ageuten. Allen die aan de strike hebben deelgenomen, zijn ontslagen en reeds door nieuwe postambtenaren vervangen. Het Neue Fremdenblatt deelt de volgende curieuse spoorweggeschiedenis mede. Een reiziger, die zich Nieuw jaarsnacht per spoor van Braïla naar Bucharest begaf, verhaalt het volgende„31 December ging een personen trein van Tecucin naar Berlad. Vóór het vertrek nam het dienstpersoneslmachinist en stokerszoowel als de conducteurs enz. een buitengewone en alles behalve geringe hartsterking voor den laats ten tocht in het jaar. Aan het eerste station werd de tijd van vertrek overschreden, om zich nogmaals „voor het laatst" met een stevige teug te verkwikken. De reizigers begrepen nu ook van het langer oponthoud maar eens gebruik te moeten maken, en deden zich ook eens te goed. Deze manoeuvre werd aan ieder station ook aan het laatste vóór het eindstationherhaald. Dit vertrek van den trein werd van daar, volgens gewoonte, naar Bucharest geseind; maar de aankomst aldaal- vergeefs gewacht. De stationschef werd ongerust en semdenaar het laatste stationmaar kreeg geen antwoordtoen naar het daaraan voorafgaande maar ookjvergeefs. Nu meende men dat te Bucharesteen zware ramp moest gebeurd zijn, en de chef besloot de reserve-machine den verwachten trein langzaam te gemoet te zenden, en gaf den machinist last om gedurig de stoomfluit te laten hooren. Zoo gezegd, zoo gedaan. Met de grootste behoedzaamheid ging de reserve-locomotief voorwaarts zoodat de machinist haar ten volle in zijn macht had, en geen botsing mogelijk was. Eindelijk ziet hij van verre de roode lantaarn van den uitbhjven- den trein. Onmiddellijk seint hij met de stoomfluit: hij wacht...., seint weer...., geen antwoord. Hij gaat nu langzaamlangzaam vooruiten bereikt ein. delijk een anderen trein die doodstil stond. De machi nist en stoker lagen in den steenkolenwagen te snorken de vuurhaard was uitgebrandde stoomspanning bijna nul. De conducteurs waren in coupé's eerste klasse gekropen en verkeerden allen in zoete rustde mannen van den goederendienst hadden zich in de bagagewagens zoo gemakkelijk mogelijk neergevleid, en ronkten; de passagiers, warm in hunne pelzen gehuld, sliepen, alles sliep thermometerstand. 7 Feb. 's av. 11 u. 35 gr. 8 'smorg 7 u. 33gr.'s midd, lu. 33 gr. '3 av. 6u, 33 gr. öuitmlcmö. algemeen overzicht. Terstond na de voorlezing der Engelsche troonrede hebben volgens de parlementaire gewoonte in Engeland beide huizen vergaderd, teneinde over het adres van antwoord te debatteeren. In het lagerhuis heeft de politiek der regeering in de quaestie der Alabama het voornaamste onderwerp der beschouwingen uitgemaakt. De oppositie werd ingeleid door de heeren Disraeli en Horsman, die de houding van het gouvernement in deze quaestie aan een scherpe critiek onderwierpen. Do minister-president Gladstone verdedigde de politiek der regeering en beloofde weldra de correspondentie betrek kelijk de quaestie van centi aal-Azië te zullen over leggen. In het hoogerhuis schijnt dit laatste punt een onder werp van meer uitvoerige discussiën te hebben uitge maakt. Namens de regeering werd in deze vergadering het woord gevoerd door lord Granvillestaats-secretaris van bnitenlandsche zaken. Omtrent de gewichtige quaestie, welke thans tusschen Rusland en Engeland hangende is, gaf hij in een uitvoerige rede de volgende ophelderingen. In October jl. zond hij aan het Russische gouvernement eene depêche, waarin hij de meening der Engelsche regeering ten aanzien van de grenslinie uiteenzettewaarover beide regeeringen zich met elk ander wenschten te verstaan. Prins Goitschakoff keurde in zijn antwoord het grootste deel der geprojecteerde lijn goed, slechts maakte hij op de daarbij ontwikkelde gronden bezwaar tegen de grensregeling ten aanzien van de beide provinciën Badakhsjan en Wakban. Her haalde malen had de czaar als zijne meening te kennen gegeven dat deze quaestie echter geen aanleiding tot een geschil behoefde te wezen. Zelfs had hij van zijn kant besloten dit zooveel mogelijk te beletten. De expe ditie tegen Khiva had hoegenaamd geeu ander doel dan de tuchtiging van roovers en de bevrijding van onge veer 50 Russische gevangenenen geenszins om ver overingen te maken. Lord Granville eindigde met de verklaring dat hij vooral met het oog op den Russi- schen regeeringsvormniet minder waarde hechtte aan de bovengenoemde verklaringen dan hij aan eenige formeele belofte zou doen. Men zal bespeuren dat deze taal van lord Granville minder positief is dan de uitdrukkingen van de troon rede deden verwachten. Het Russische gouvernement moge zelfs ter goeder trouw zijn in haie verzekeringen, dat het geschil omtrent een onderdeel der grensschei ding geen reden mag en zal zijn voor ernstige verwik kelingen de Engelsche regeering kan echter niet loochenen dat er verschil van meening bestaat, hetgeen uit de troonrede niet duidelijk was. Deze toch zeide dat de onderhandelingen met Rusland eene overeenstem ming der beide regeeringen beoogde, dat daarover eene briefwisseling had plaats gehad en dat het Engelsche gouvernement de hoop koesterde den inhoud en het doel dezer onderhandelingen door beide natiën te zien goedkeuren. Wat beteekent die goedkeuring en wat heeft de oveilegging der correspondentie te beduiden, wanneer, zooal3 lord Granville erkent, geen resultaat verkregen is? De verzekering van lord Granville, dat hij een onbegrensd vertrouwen in de Russische regeering stelt, klinkt bijna belachelijk, wanneer men bedenkt hoeveel reden Rusland daartoe aan denzelfden minister gegeven heeft bij zijn onverwachten en dreigenden eisch tot herziening van het tractaat van Parijs. Deze verzeke ring van den Engelschen minister is een 1 reurig bewijs voor de zwakheid zijner verwachtingen. Wanneer lord Granville alleen op Rusland'c goede tróuw bouwt, dan staan de kansen voor een vredelievende oplossing der netelige quaest'e niet bijster gunstig. Oppervlakkig beschouwd zou men kunnen zeggen, dat het gerucht omtrent eene wending in de inzichten der meerderheid van de commissie der dertigen inder daad waarheid heeft gesproken. Gisteren heeft de commissie haar ontwerp benevens de verschillende amen dementen en de door Thiers gestelde voorwaarden in behandeling genomen en o. a. ten aanzien van twee niet onbelangrijke punten aan zijne wenschen gehoor gegeven. Met 11 tegen 10 stemmen heeft zij den pre sident der republiek het recht toegestaan, om per bood schap een nieuwe beraadslaging te verzoeken, ock voor het geval hij aan de discussiën heeft deelgenomen, en verder met 15 tegen 7 stemmen aan het verzoek van Thiers voldaan, om den termijn binnen welken de pre sident der republiek van zijn recht van veto gebruik kan maken tot twee maanden te verlengen. Voor de groote quaestie, het deelnemen van Thiers aan alle dis cussiën, is de groote commissie gisteren nog terugge deinsd. Eene lange discussie werd over art. 3 van het ontwerp gevoerd, tal van amendementen werden voor gesteld, maar eene beslissing werd door de commissie nog niet genomen. Heden zal zij hare beraadslagingen voortzetten. Zooals men zich herinnert wil Thiers als uiterste concessie zijne toestemming geveD, dat de minis terraad omtrent het al of niet deelnemen van den pre sident aan de discussiën over interpellatiën beslissen za 1, terwijl de monarchalen de beslissing aan de kamer willen laten. Uit het besluit hetwelk de commissie omtrent dit beginsel zal nemen zal eerst kunnen blij ken, in hoeverre de beweringen eener toenadering der monarchalen tot Thiers gegrond zijn. In de Pruisische kamer was gisteren eene interpel latie van den afgevaardigde Wiersbinski aan de orde over het gebruik der Poolsche taal bij het lager onder wijs in de provincie Posen. Hij beklaagde zich over de stiefmoederlijke behandeling dezer taal in de Pool sche gewestenzoo zelfs dat het gebruik op sommige inrichtingen voor het godsdienstonderwijs verboden werd. De minister Falk beantwoordde de interpellatie onder de bijvalsbetuigingen van de kamer en ontwik kelde omtrent deze quaestie dezelfde beginselen, als von Bismarck meermalen in den rijksdag uiteenzette en welke Pruisen niet zonder hardvochtigheid en dwang in Polen en Sleeswijk voortdurend heeft in praktijk ge bracht en thans ook in het rijksland in toepassing brengt. De minister moest zich met alle kracht verzetten tegen de richting, die onder voorwendsel van het verschil van taal een scheiding tusschen de verschillende nationali teiten zoekt. Uit het telegrafische bericht blijkt niet of de discussiën afgeloopen zijn. Uit Madrid wordt gemeld dat de dienst op den Noorderspoorweg hervat P. Lc Temps meldt in over eenstemming met dit bericht dat gisteren weder Spaansche dagbladen ontvangen zijnwaarvan de jengsten van 3 Februari. Zij bevatten echter weinig nieuws omtrent den opstand der Carlisten, waarover men dus te Madrid al even slecht schijnt ingelicht te zijn als in het buitenland. Een enkel exemplaar eener courant, welke in de Baskische provinciën verschijnt, namelijk de Irurac-Bat van Bilbao, is in handen der redactie van le Temps gekomen, doch zelfs hierin wor den alle merkwaardige bijzonderheden omtrent den strijd in de noorderlijke provinciën gemist. Varia uit het buitenland. Duitschland. Zooals de Neue Preussische Zei- tung verneemt, zal het heerenhuis Dinsdag 18 Februari a. zijne zittingen hervatten. De Deutsche Reichs-Cor- respondenz verzekert dat een wetsontwerp regelende het recht van vereeniging nog niet in de aanstaande zitting van den rijksdag zal worden ingediend, maar daaren tegen de aanbieding der drukpers-wet meer en meer waarschijnlijk wordt. De 18c Maart, de herinneringsdag van de opening der eerste nationale vergadering te Berlijn in 1848, zal dit jaar feestelijk worden herdacht. De besturen der verschillende kies comité s te Berlijn hebben zich met dit doel tot eene commissie gevormd. De offioieuse Provincial-Correspondenz zegt, dat men de aanneming der wet tot wijziging van de artt. 15 en 18 van de constitutie in het heerenhuis als zeker mag beschouwen. Eerstdaags zal de minister van binnen- landsche zaken een wets-voorstel bij de kamer indienen tot verhooging der reis- en verblijf kosten voor de af gevaardigden. Terwijl de protestantsche moderne predikant dr Sydow van alle zijden adressen van adhae- sie ontvangthebben de orthodoxe geestelijken te Berlijn een navolgenswaardig voorbeeld van christe lijke verdraagzaamheid gegeven door in een adres aan het Brandenburgsche consistorie „hun warinsten dank" uit te spreken voor het afzetten aan dr. Sydow. De spanning welke tusschen de bouwondernemers en de metselaars en timmerlieden te Berlijn bestaat, is sedert den aanvang van het jaar zoo toegenomen, dat men de ernstigste gevolgen vreest. Het onderling ver bond van bouwondernemers en patroons laat niets onbe proefd om de meest mogelijke eenstemmigheid tusschen alle ondernemers te Berlijn tot stand 1e brengen. In een manifest, waarin de dreigende toestand geschil derd wordt, zegt deze bond o. a.„Collega's en arbeid- gevers van Berlijn, er is slechts éen middel, namelijk de contra-coalitie, want die partij zal de zege wegdra gen, welke goed georganiseerd is. Eene coalitie onder ons, d. w. z. een krachtige en duurzame, onbaatzuch tige en opofferendezal en moet kracht en steun geven tegenover de willekeur der sociaal-democraten Het aantal metselaars-patroons te Berlijn bedraagt 331 het aantal timmerlieden 220. Van deze 550 hebben zich ruim 200 bij het verbond aangesloten. Frankrijk. Le Temps verneemt dat verscheidene leden der meerderheid van de commissie der dertigen zich bij de minderheid zullen aansluiten. Men noemt de volgende namen: Grivart, d'Audiffiet, Batbie, de Cnmont, Deseilligny, de Lacombe etl'Ebraly. Zij geven als reden voor deze wending op dat de president der republiek de quaestie der kieswet gesteld heeft en deze concessie alleen voldoende is de conservatieven volmaakt gerust te stellen. Gisteren werd de heer Ozenne te Versailles verwacht met het "Woensdag te Brussel ouder- teekende handelstractaat met België. Le Bien public meldt dat de heer Cantonnet, prefect te Lyon, naar Ver

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2