O Middelburg 8 Februari. Tengevolge van het aannemen der benoeming tot in specteur van het lager onderwijs in de provincie Utrecht door den heer A. Moens, moet in het hoofdkiesdistrict Sneek de verkiezing plaats hebben van een lid van de tweede kamer der staten-generaal. Blijkens bekend making in de Staats-courant zal die verkiezing geschie den op Dinsdag 25 dezer en de herstemming, zoo die noodig is, op Dinsdag 11 Maart a. De Staats-courant van heden bevat het koninklijk be sluit van den 30cu Januari j!., houdende wijziging van, de artt. 39 en 40 van het koninklijk besluit van 24 September 1869 (Staatsblad n° 154), tot uitvoering der wet van 28 Mei 1869 (Staatsblad n° 97), regelende het toezicht op het gebruik van stoom toestellen. Gisteren avond werd door den heer mr. E. J. Kiehl in de concertzaal alhier de eerste zijner aangekondigde voordrachten over Athene gehouden. Een onlangs der waarts gemaakte reis was de aanleiding waardoor hij zich genoopt gevoelde om aan belangstellenden eenige bijzonderheden omtrent de overblijfsels der monumen ten mede te deelen. Niet uitsluitend echter werd over het oude Athene en hetgeen thans daarvan nog aan wezig is gesprokenmaar de mededeelingen daarom trent werden afgewisseld door opmerkingen over den tegenwoordigen toestand der siad en de opsomming van eenige eigenaardigheden aan een reis naar Grieken land 's hoofdstad verbonden. De rijke verzameling photographiën in de zaal tentoongesteld, werden door het vrij talrijk publiek van dames en heeren met be langstelling bezichtigd. Bij beschikking van den minister van justitie i3 de rang van brie-adier-titulair toegekend aan de rijks-veld wachters 3e klasse F. fSchultz, te Domburgen Pas- aenierte Oost-en West-Souburg. Uit officieele bron is te Boxtel de tijding ontvangen dat de Noord-Brabantsch-Duitsche spoorweglijn Boxtel Wezel reeds den lcn April in plaats van 1 Mei voor het publiek verkeer zal geopend wordenzoo er ten minste geen buitengewone verhindering komt. Deze zou kunnen ontstaan uit het vaststellen der tarieven voor het vervoer van personen cm goederen. De kamer van koophandel en fabrieken te Arnhem heeft met algemeenc stemmen besloten om de regeering te adviseeren tot opheffing der bepaling volgens welke consuls van vreemde mogendheden niet verkiesbaar zijn als lid vaD de kamers van koophandel en fabrieken. De Rotterdamsche kamer heeft besloten den minister te kennen te gevendat zij de uitsluiting van vreem delingen Yxiet wenschelijk acht. Voor de vacature van lid van de rechtbank te Arn hem ontstaan door- de benoeming van mr. D. J. Mom Visch tot lid van het provinciaal gerechtshof in Gel derland is de volgende nominatie opgemaakt1° mr. B. P. baron van Verschncrsubstituut-griffier bij het provin ciaal gerechtshof in Gelderland2° mr. J. A. Willinge Prins, lid van de rechtbank te Sneek; 3° mr. P. E.G. Gerlingsadvocaat en rechter-plaatsvervanger te Arnhem. Het bestuur der Nederlandsche Juristen-vereeniging heeft voor de algemeene vergadering van dit jaar, welke te Utrecht zal bijeenkomen ter behandeling gekozen de volgende onderwerpen: 1° Is het wenschelijk onze burgerlijke wetgeving aan te vullen met bepalingen omtrent stichtingen? Zoo ja, naar welke beginselen? 2° Pandrecht, preferentie en retentie in handelszaken, met inbegrip van de wijzigingen, welke hieruit ook in het burgerlijk recht zouden kunnen voortvloeien. 3° Of en in welke gevallen revisie behoort te worden toe gelaten tegen vonnissen of arresten in strafzaken, die in kracht van gewijsde zijn gegaan? BENOEMINGFN EN BESLUITEN. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Breskons A. Rutgers. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen: te Overschie c. a. K. van Valkenburg van de Kreke, thans ontvanger derzelfde middelen te Dirksland c. a.te Bergen c. a. H. A. Es- sers, thans ontvanger derzelfde middelen te Lith c. a. te Maarssen c. a. F. J. C. van Weel, thans ontvanger derzelfde middelen te Lisse c. a. KERKNIEUWS. Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft op verzoek eervol emeritaat- verleend aan den heer L. C. Meijerpredikant te Hontenissein te gaan met 1 April a. MARINE EN LEGER, De luitenant ter zee lc klasse J. A. E. Dinaux wordt met den 16en dezer geplaatst in de rol van Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord, teneinde tijdelijk het bevel te voeren over Zr. M\ instructie-vaartuig Ternate. De officier van administratie 3e klasse N. de Ronde Bresserbehoorende tot de rol van Zr. M\ monitor Hëi- ligerlee, wordt met den 15™ dezer op nonactiviteit ge steld, terwijl met den 16™ daaraanvolgende aan boord van genoemden monitor wordt geplaatst de officier van administratie 3° klasse P. K. S. Metman. De officieren van gezondheid 3C klasse W. T. Clous en M. Steensma worden mèt den 1™ Maart a. geplaatst respectievelijk bij het hospitaal der marine te Willems oord en aan boord van Zr. M*. wachtschip te Willems oord. Naar de Bredasche courant verneemtis door den minister van oorlog een commissie benoemd, bestaande uit kapitein Dommersvan het 6° regiment infanterie als president, kapitein A. Koolvan deti generalen staf, kapi tein Joost, van de normaal schietschool en ritmeester dó Bas, van het 2e regiment huzarenaan deze commissie is opgedragen het samenstellen van een algemeen regle ment voor den velddienst. Zij zal haar werkzaamheden onmiddellijk in het gebouw der koninklijke militaire academie aanvangen. KOLONIËN. De uit Nederlandsch Indië ontvangen berichten loopén tot den 4™ Januari jl. Aan het algemeen overzicht van de Indiër ontleenen wij het volgende Het spoor weg-ver keer tusschen Batavia en Buitenzorg, twee malen per weekis voor goederen met 1° dezer opengesteld. Wanneer de lijn voor personenvervoer geschikt zal zijn is onbekenddaar de lijn wel degelijk is afgekeurd met het oog op de veiligheid van personen. Er wordt ijverig aan verbetering gewerkt. De commissie, belast met de peilingen van den zeebodem voor de haven alhier, is nog steeds bezig en haar mandaat is zelfs uitgestrekt van Onrust tot Tan djong Priok. Thans heeft het Indisch bestuur inmiddels eene andere commissie benoemd, bestaande uit ingenieurs van den waterstaat, Zeeofficieren en handelaren, met een paar andere deskundigen, teneinde haar voor te lichten om trent de bezwaren tegen het havenplan gerezen, en te overwegen of men daarbij persisteert dan wel een ander plan aanbeveelt. De gezondheidstoestand blijft ongunstig op Samarang en Soerabaya. De koortsen zija naar Solo en herwaarts overgekomen, ofschoon de gevallen nog niet talrijk zijn. In de Javasche courant van don 3Lru December 1872 komen o. a. voor: Een ordonnantie van den gouverneur-generaal, van den 27 December, waarbij overeenkomstig het bepaalde bij art. 15 van het koninklijk besluit van 20 Juli 1870, de overige rechten en verplichtingen van den erfpachter omschreven wordenvoor zoover afwijkingnoodzakelijk is van de voorschriften betreffende het erfpachtsrecht in hst burgerlijk wetboek van Nederlandsch-Indië. Eene ordonnantie van denzelfden datumwaarbij regelen worden vastgesteld, volgens welke gronden, behoorende tot het staatsdomein, in de residentie Amboina in erfpacht worden afgestaan. Een ordonnantie van 30 December waarbijbehoudens eenige wijzigingen, met betrekking tot den aanslag en de heffing der landrente op het land Bloeboer van toe passing wordt verklaard de ordonnantie van 11 December. Een besluit van den gouverneur-generaal van 27 De cember jl. waarbij bepaald wordt, welke regelen in acht genomen zullen worden bij aanbieding van gronden in erfpacht; bij aanvraag van gronden in erfpacht; bij aanvraag van gronden in erfpacht ter inrichting voor kleine landgoederen en buitenverblijven, en bij aan vraag om vervanging van overeenkomsten van verhuur, overeenkomstig Staatsblad n° 64, door afstand in erf pacht. Aan het mail-overzicht van den Java-Bode ontlee nen wij bet volgende Omtrent het overlijden van den heer Motkéinspecteur- generaal van financiënkunnen niet veel bijzonderhe den worden medegedeeld. Slechts gedeeltelijk hersteld verliet hij Soerabaijawaar hij door koortsen was aan getast kwam ziek te SamaraDg aan en vertrok van daar naar Pekalongawaar hij twee dagen later stierf. Daar hij niet gewoon was aanteekeningen te maken, heeft men onder zijn papieren niets belangrijks gevon den. Zijn broeder keert met deze mail naar Nederland terug. Het afschaffen van het gedwongen kerkgaan der mi litairen hier in garnizoenheeft tengevolgedat de gewone garnizoensdienst in de Willemskerk, wegens ge brek aan toehoordersniet meer gehouden kan worden. Bij besluit vau den gouverneur-generaal vanl dezer is de formatie van het personeel voor den telegrafischea dienst gewijzigd. De telegraafkantoren worden voortaan verdeeld in vier klassenwier chefs eene bezoldiging genieten van f 450, f 350, f 300 en f 200 's maands, benevens vrije woning of huishuurindemniteit ten be drage van f 100, f 75, f 60 en f 50 's maands. {Jav. cour.) De uitslag van het groot-ambtenaars-examen B, op 25, 26 en 27 December 1872, iB als volgt Van de vier heeren, die zich aan het examen onder wierpen werd slechts éen toegelatende heer B. W. n. Weber, met 26 punten. Twee cahdidaten werden afge wezen, terwijl een zich gedurende'het examen terugtrok. Op 31 December zijn de volgende heeren, die het groot-ambtenaars-examen B. hebben afgelegdtoege laten B. C. V. Ockerse met 41J. C. N. Drossaers met 27, en C. 11. D. Monod de Froideville. met 36 punten. Twee candidaten werden afgewezen. De werkzaamheden aan den zijtak Abarawa Willem I van den spoorweg SamarangVorstenlanden zijn zoover gevorderd dat, blijkens een telegram van 28 December jl.daags te voren het leggen der rails tot op laastgenoem-.le plaats gevorderd was. (Jav. cour.) GEMENGDE BERICHTEN. Een persoon, die verdacht wordt van diefstal te Grijpskerke en héden namiddag naar het politie-bureau alhier was ovèrgebraehtteneinde in verhoor te wor den genomenis van daar ontsnapt en nog niet ont dekt. Eergisteren is te Sas van Gent het zoontje van E. de Betliue, oud 7 jaar, zich tegen den wil zijner ouders op het ijs begevende, er doorgezakt, en verdronken. Gisteren morgen is het den bedroefden oudersna veel zoeken, eerst mogen gelukken het kind te vinden. De Nederlandsche handelmaatschappij zal eene tropee naar de Weener tentoonstelling zenden, waarvan de Standaard de volgende beschrijving geeft. Te tropee bestaat geheel uit bamboe en is opgetrokken in den vorm van een koepel, welks zijden een,achthoek uitmaken en tevens kasten zijn waarin koloniale pro ducten alspadi (onontbolsterde rijst), tabak, bamboe enz. zijn opgehangen. Daarboven steken tijger- en her-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1