MIDDELBURGSCHE COURANT. F 34. Zaterdag 1873. 8 februari. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2tn Paasch- en Pinksterdag en éefi-der Kerstdagen. Dé prijs per 3/m., franco is f 3.£»0. Middelburg 7 Februari. Het Provinciaal blad van Zeeland n° 18 bevat een besluit van den commissaris des konings in deze pro vincie, waarbij, met wijziging van zijn besluit van den 25cn Januari jl. (Provinciaal blad n° 14), wordt bepaald dat de loting voor de nationale militie in het loopende jaar, voor zooveel de gemeente St. Annaland betreft, zal plaats hebben in d i e gemeente, en wel op Dinsdag den 18en dezer, des voormiddags te 10 uren. Aan de Leidsche hoogeschool is bevorderd tot doctor in de rechten de heer C. A. Cau, geboren teZierikzee, met verdediging van stellingen. Op het tweede concert door het muziekgezelschap „Uit Kunstliefde" gisteren alhier gegevenmaakten wij voor het eerst kennis met het talent van den heer J. B. Colyns, te Brussel, als violist, terwijl wij in mejuffrouw W. Grips eene vroegere bekende ontmoettendie bij ons aange name herinneringen had achtergelaten. De heer Colyns droeg het 8e viool-concert in E-mol van Ilode voor, eene compositie van 1794die echterzooals alles wat werkelijk schoon en goed is, nooit veroudert, vooral niet wanneer men ze zoo meesterlijk voordraagt als de heer Colyns. Niet minder schoon echter gaf hij de liefelijke en door Beethoven aan Rode opgedragen Romance weder, terwijl hij door zijn vertolking van le Souvenir de l'Elisire d'amore het bewijs gaf dat hij ook in de nieuwere school geen vreemdeling is. Zijne zuivere intonatie, zijne warme voordracht geven kleur, gloed en leven aan zijn geacheveerd vioolspel. De zang van mejuffrouw Gips is sedert wij haar vroeger hoorden merkbaar vooruitgegaan. Ilaar stem geluid is in kracht en in omvang veel toegenomen. Handels compositie uit de opera Rinaldi, de aria uit de opera La Gazza ladra" van Rossini, Mondnacht van Schumann en het Echolied van Eckert had zij ter uitvoering gekozen. Hoe uiteenloopend de geest dezer compositiën zijn moge, wist zij ze toch ieder in baar eigendommelijk karakter te vertolken en zoowel den ern- stigen toon bij Handel het vroolijke van Rossini het melancholische van Schumann en het opwekkende van Eckert's Echolied naar waarde te doen uitkomen. Het orkest voerde het Allegro con brio en het Andante con moto uit de 5° sinfonie in C-mol van van Beethoven en de Lustspiel-ouverture van Julius Rietz uit. Bij besluit der provinciale staten van Noord-Brabant van 7 November 1871 werd besloten: 1° dat, te reke nen van 1 Mei 1873, op de openbare wegen in Noord- Brabant, voor zoover die niet in onderhoud bij het rijk zijn, is verboden het gebruik van voertuigen met wielen, waarvan de velgen en banden minder dan 9-4 centimeter breed zijn; 2° dat, te rekenen van hetzelfde tijdstip, op de openbare kunstwegen in Noord-Brabant, voor zoover die niet in onderhoud bij het rijk zijuis verboden het gebruik van tweewielige voertuigen op vaste stellen, be spannen met meer dan éen paard of os, tenzij de wielen voorzien zijn van velgen en banden, eene breedte heb bende van minstens 11£ centimeter. Aan dit besluit der staten is bij koninklijk besluit van 16 November 1871 goedkeuring verleend. Naar aanleiding van de veelvuldige en bij herhaling, zoo bij de regeering als bij het gewestelijk bestuur, tegen dat besluit ingebrachte bezwaren en met het oog op de onjuiste berichtenin sommige dagbladen te dier zake opgenomen, hebben, overeenkomstig het verlangen der regeeringvanwege den waterstaat in de gemeenten Meeuwen en Genderen (kleigemeenten) proefnemingen plaats gehad ter bepaling van de trekkracht, vereischt bij een vierwieligen wagen, met wielen voorzien met 9.i centimeter breede velgen en banden, in vergelijk met een wagen, voorzien van wielen met smalle velgen en banden, uit welke proefnemingen is gebleken, dat de gemaakte bezwaren tegen het gebruik van breede vel gen ongegrond zijn. Uit Rotterdam wordt gemeld, dat sederteenigentijd met ds Nederlandsche Rijnspoorweg-maatschappij onder handelingen zijn gevoerd over de verplichte aansluiting van den Rijn- aan den Staatsspoorweg. Die onder handelingen zouden reeds zoover zijn gevorderd, dat men mag aannemen, dat het station van den Rijn spoorweg te Rotterdam zal komen tegenover den Haringvliet, en de loop zal zijn door het Karrenhuis, verder door de plaats waar nn de molen aan de Oost poort staat, vervolgens over het water van vest en 'N EN BESLUITEN. Benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen 2«-klasse bij het departement van financiën 0. W. Heufke, thans inspecteur der registratie en domeinen 3e klasse bij dat departement; tot inspecteur der registratie en domeinen 1° klasse G. E. Termaat, thans 2C klasse; 2C klasse A. K. Daneels van Wijkhuyse, thans 3e klasse; 3e klasse F. H. Kok, thans ontvanger der registratie en domeinen te Onder den dam. KERKNIEUWS. Op het zestal ter beroeping van een predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Chaam zijn geplaatst de heeren Boomer, te Ritthem; Eijkman, te Koudekerke; Janzen, te Vrouwepolder; Niemeijer, te Dinteloord; van Rogge, te Hendrik-Ido-ambacht, en Ynsonides, te Enter. MARINE EN LEGER. De lc luitenant J. L. A. Jaarsma van het 3e regiment infanterie is op zijn verzoek overgeplaatst bij het in structie-bataljon. RECHTZAKEN. Zondag 5 Januari ontstond in de Nederduitsche her vormde kerk te Scheveningen niet weinig opschudding, daar een een der toehoorders, een zeeman, voor dat door de gemeente het laatste gezang was aangeheven, luide tot den predikant Dermout had geroepen„houd je mond leugenaar", terwijl hij vervolgens van zijn zitplaats opstond en de kerk verliet. Deze rustverstoorder werd te dier zake vervolgd en stond de vorige week voor de rechtbank te 's Gravenbage terecht. De beklaagde trachtte zich te verdedigen met te zeggen, „dat de dominé verzocht had te worden tegengesproken door hen, die het met hem niet eens mochten zijn. Daar nu het ge moed vol was, meende hij tot tegenspreken gerechtigd te zijn." Bij vonnis der rechtbank van gisteren is de beklaagde schuldig verklaard aan het vertragen en afbreken eener godsdienstoefening en beleediging met woorden van den leeraar, en veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf en twee boeten, ieder van f 8. GEMENGDE BERICHTEN. Gisteren voormiddag schrikte een voor een wagen gespannen paard, hetwelk over de Dambrugalhier zou rijden, van een voor een wagen gespannen ezelin eerstgenoemden wagen zat de vrouw van een landbouwer te Kleverskerkedie daaruit gesprongen en dienten gevolge gevallen is, waarbij zijvooral aan bet achter hoofd is gewond. Dinsdag jl. geraakte een dertienjarige knaap, werkzaam aan de garaneine-meebrap fa bl iek van de heeren Salomonson en c° te Capelle a/d IJseldoor on voorzichtigheid tusschen de machines, terwijl die in vollen gang waren. Gelukkig werd dit spoedig bemerkt, en stopte men zoodra mogelijkzoodat de knaaphoe wel zeer zwaar gewond, er nog levend uitgehaald en naar de woning van den heer C. J. Dirksen, directeur der fabriek, vervoerd werd, waar men met liefderijke en zorgvuldige verpleging alles deed om zijn vreeselijk lijden zooveel mogelijk te verzachten. Oogenblikkelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, en weldra be vonden zich drie geneesheeren uit Capelle aan den IJsel, IJselmonde en Kralingen bij den verminkten knaapdie nu spoedig op raad van deze geneeskundigen naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd werd, doch onder weg overleed. Terwijl uit Charleroi geklaagd wordt over de diefstallen van een „zwarte bende" wordt uit Bergen gemeld dat de omstreken van die stad door dieven sterk worden geëxploiteerd. Op verschillende plaatsen hebben in enkele nachten verscheidene diefstallen plaats Door de Nederlandsche hoofd-commissie voor de wereldtentoonstelling te Weenen is benoemd tot lid der jury ter beoordeeling der kunstwerken de heer J. van de San de Bakhuyzen, in plaats van den heer Bles, die daarvoor bedankt heeft. In de Rotterdamsche diergaarde is de leeuwin De Fransche politie heeft van den Abeele, een der helden van het Haagsche internationalistencongres, te Antwerpen geboreD, uit Parijs verdreven, waar hij zich tijdelijk bevond, en hem verder over de grenzen gebracht. Kort voordat de groote bedevaart naar Lourdes zou plaats hebben zond een koopman in reliquien en gewijde voorwerpen nit Jeruzalem verscheidene kisten gewijde voorwerpen naar Lourdes om aldaar te verkoopen. De ambtenaar van den spoorwegdie met de expeditie was belast las „Londen" in plaats van „Lourdes" en de kisten gingen naar Engelandalwaar echter niets van den inhoud kan worden geleverd. De koopman heeft een rechtsvordering tegen de spoorwegmaatschappij Parijs- Lyon-Méditerranée ingesteld en deze maatschappij is veroordeeld tot betaling van 800 francs voor rente en schadevergoeding. Op den len Februari jl. werden in de kolenmijn Trieu Kaisin bij Charleroi 12 arbeiders neergelaten; de ketting der machine brak en allen stortten in de diepte neder, waardoor zes werklieden zijn verdronken en zes anderen werden gewond. Als een staaltje van den exploitatie-geest van Lon- densche ondernemers van openbare vermakelijkheden, en van 't gebrek aan kieschheid bij de massa van het publiek kan dienen, dat de directeur van eene Music- hall in Southwark gedurende de verleden week prach tige zaken gemaakt heeft, door de geredde matrozen van the Northfteet op zijn tooneel te kijk te stellen. The Standard geeft een verhaal van de lotgeval len van een Chinees, Tin Sang, die als straatveger in het korps der Londen sche stadswerkers is opgenomen. Tin-Sang was uit China naar San Francisco gegaan, alwaar bij als mijnwerker eenig geld overwon. Hij stak dat in een petroleumhandel en speculeerde daarin zoo gelukkigdat hij in eenige maanden bijna 150,000 dollars verwierf. Ongelukkigerwijs bezielde hem een litterarische daemon en Tin-Sang verliet de petro leumhandel om een] dagblad te stichten: the Baltimorion- post. Hij sprak en schreef uitstekend Engelsch, maar dat is niet voldoende om een blad te doen slagen, en na eenige mislukte proefnemingenwaren de 150,000 dollars verspeeld. De ongelukkige Chinees ging naar Londen, verteerde het weinige geld dat hij nog had en veegt thans de trottoirs van Engeland's hoofdstad. Omtrent de schade veroorzaakt door den brand in de koninklijke militaire akademie te "Woolwich wordt in de Engelscke bladen gemeld, dat de bibliotheek van de inrichtinghet museum, de wetenschappelijke instrumenten en verscheidene zalen zijn verbrand. Het materieel verlies wordt op 100,000 pond sterling ge schat, maar nog meer dan dat betreurt men dat zooveel is verloren gegaan wat niet kan worden hersteld, als schilderijen en andere kostbare kunstproducten. Men verzekert dat de studiën der leerlingen door deze ramp niet zullen worden geschorst, daar men terstond andere lokalen voor het onderwijs in gebruik heeft gesteld. Dublin is dezer dagen het töoneel geweest van een sneeuwballen-oproer. Meer dan 500 studenten van Trinity-Colege vonden er hun vermaak in, de voorbij gangers op Lincoln's place, over de College Medical schoolop sneeuwballen te onthalen. De politie bemoeide zich er mee en een hevig gevecht ontstondwaarbij een ruim gebruik werd gemaakt van stokken en steenen. De strijd verbreidde zich zelfs in de naburige straten

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1