tëuttettlanD. HHenjjclmerh. den waren geworden dat het scheen of zij een strike in den zin hadden. VERKO OPIIÏ GEN EN AANBESTEDEN GEK. Gisteren zijn alhier te koop aangeboden: 1° Een huis en erf in de Brakstraatwijk O n° 261. Verkocht voor 635. 2° Een huis en erf op de Walwijk B n° 52. Ver kocht voor ƒ600. 3° Een pakhuis en erf in de Spuistraatwijk F n° 103. Verkocht voor 750. Te Vrouwepolder zijn gisteren te koop aangeboden 1° Eene hofstede, bestaande in woonhuis schuur en bakkeet, gelegen in de gemeente Vrouwepolder, met 2 hectaren 10 aren 40 centiaren land. Verkocht voor f 5030.20. 2° 77 aren 90 centiaren bouwland, gelegen in de gemeente Serooskerke. Verkocht voor ƒ1116. 3° 49 aren 90 centiaren bouwlandgelegen als boven Verkocht voor 775. 4° 44 aren 45 centiaren bouwlandgelegen als boven. Verkocht voor ƒ750. Gisteren werd aan het ministerie van binnenlandsche zaken aanbesteed het met vierhonderd meter (van 1460 tot 1860) zeewaarts verlengen van den noordelijken dam op den Hoek van Holland, voor de verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee. Elf bil jetten van inschrijving waren voor dat werk ingekomen De laagste inschrijver was de heer P. A. Bos, van Sliedrecht, voor 437,000. Vervolgens werd aanbesteed het maken van een berm langs den dam in de rivier het S eheuraan den Hoek van Holland, voor de verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee. Dertien biljetten van inschrij ving waren daartoe ingekomen; de laagte inschrijver was de heer L. Kalis, van Sliedrecht, voor 184,900. THERMOMETERSTAND. 5 Feb. 's av. 11 u. 36 gr. 6 's morg 7u.36gr.'s midd. lu.40gr.'s av.6u.38gr. ALGEMEEN OVERZICHT. Dat ook de leden der monarchale meerderheid ondanks alle verzekeringen van overeenstemming wanhopen aan een vergelijk tusschen de commissie der dertigen en Thiershieraan kan wel niet meer getwijfeld worden na den stap dien drie leden dier commissie eergisteren avond bij den minister Dufaure deden. Zij verzochten hem dringend aan Thiers mede te deelen, dat er moge lijkheid op een vergelijk bestond wanneer hij er onvoor waardelijk van afzag om voor een tweede maal in dezelfde discussiën het woord te nemenook al bleef hij de zitting bijwonen. Dit was voor hen de hoofd zaak. Wat "de beer Dufaure beeft geantwoord wordt niet gemeldmaar een welwillend antwoord hebben die heeren zeker niet verdiend. Zoo begrijpen dan de mo narchalen hunne roeping en hun mandaat! Of de quaestie in discussie van zooveel gewicht voor Frank rijk is, dat het advies van een man als Thiers slecht ontbeerd kan worden is eene vraag die in het bekrom pen brein dezer kleingeestige mannen niet opkomt, maar alleen weegt bij hen wat hun partijbelang mede brengt. In hunne bekrompenheid zien zij de onbe schaamdheid van hun eisch niet in, om den eersten ambtenaar van den staat en tevens den grootsten staatsman van Frankrijk het recht van spreken te ont nemen, terwijl hij lijdelijk zou moeten aanhooren hoe de onbeteekenendste geestverwant dezer heeren van dat recht op de ergerlijkste wijze misbruik maakt. Van de tweede conferentie welke Thiers en Dufaure, gisteren met de commissie der dertigen hadden valt weinig bijzonders mede te deelen. Het onderhoud liep over art. 4 van het ontwerp der commissievooral over de inrichting eener tweede kamer, de beginselen eener nieuwe kieswet en de wetten welke nog door deze com missie zullen worden ontworpen. Het zwaartepunt echter van de geschillen tusschen Thiers en de commissie ligt bijna geheel in de quaestieom den president der repu bliek zooveel mogelijk van zijn invloed te berooven wanneer slechts hieromtrent eenstemmigheid heer3cht dan zullen de partijen het over de andere punten van verschil zonder twijfel wel eens worden. Intusschen heeft de heer Dufaure als amendement op het ontwerp een geheeel ander artikel 4 voorgesteldvolgens het welk de commissie onmiddellijk na de aanneming van het ontwerp wetten zal voorbereidenregelende de sa menstelling en wijze van verkiezing der beide kamers en de organisatie van het uitvoerend gezag voor den tijd, gelegen tusschen de ontbinding der nationale ver gadering en de constitueering der twee nieuwe kamers. De quaestie van centraal-Azië isniettegenstaande de geruststellende verzekeringen vooral der Daitsche bladennog volstrekt niet van het tapijt. De Ween- sclie correspondent van the Daily News schijnt bijzon der veel gewicht te hechten aan hetgeen de Duitsche Zeitung omtrent deze zaak mededeelt. Opnieuw be richt hij dat volgens dit "Weensche blad het kabinet van St. Petersburg de onafhankelijkheid van Afgha nistan eerbiedigen zal. Rusland stelt zich voor om na de grensregeling met Afghanistan een tractaat met Engeland te sluiten waarin beide rijken de grenzen van hun gebied in Azië vaststellen en wederzijds erkennen zullen. Rusland is bovendien bereid drie maanden na het bereiken van het doel der expeditie zijne troepen uit Khiva terug te trekken. Volmaakt in overeeenstemming met dit gunstige bericht is eene beschouwing, welke in het oiücieuse Journal de St. Petersbourg, hetwelk voor het orgaan van den kanselier Gortsckakoff doorgaat, over deze quaestie geleverd wordt. Volgens dit blad zijn de beide regeerin gen overeengekomen dat de grenzen na gemeenschap pelijk overleg zullen worden vastgesteld, welke beide mogendheden niet zullen mógen overschrijden. Rusland's politiek ten aanzien van midden-Azië is volkomen dezelfde als tegenover Europa en heeft geen ander doel dan het behoud van den vredeeene politiek welke bovenal door Rusland's belang wordt voorgeschreven. De St. Petersburg-Gazette van den 2en dezer maand ademt niet denzelfden verzoenenden geest. Volgens een telegram uit Berlijn, hetwelk ook door the Daily News wordt openbaar gemaakt, wijdt dit blad een hoofdar tikel van ruim 3 kolommen aan Engeland's houding in deze quaestie. Het blad stelt de onverschilligheid, waarmede Engeland de uitbreiding van Amerika's ge bied gadeslaat, tegenover den naijver dien het ten aan zien van Rusland in Azië aan den dag legt. Zoo heeft de expeditie tegen den khan van Khiva, zegt het blad, de Engelsche journalisten waanzinnig gemaakten wan neer Engeland zijn eigen belang raadpleegde zoo goed als het dat in Amerika doet, dan zou het niet zooveel misbaar maken over het natuurlijke voortdringen van Rusland in centraal-Azië. In de kamer van afgevaardigden te Washington is een eerste voorstel ingediend, hetwelk onmiddellijk be trekking heeftop de verhouding tusschen de Vereenigde staten en Cuba. De voorzitter van het comité voor buitenlandsche zaken, generaal Banks, heeft eene reso lutie voorgesteld, waarbij de president der republiek dringend verzocht wordt onderhandelingen met vreemde gouvernementen aan te knoopen teneinde gezamenlijk maatregelen te nemen tot bescherming van de onderda nen van onzijdige mogendheden op Cuba, tot de gedwon gen invoering van emancipatie-wetten en van de oor- logsregels van beschaafde natiën en tot herstel van den vrede. De resolutie werd door de kamer in handen gesteld van het comité yoor buitenlandsche zaken. Wordt deze resolutie aangenomen dan valt er niet meer aan te twijfelen of Cnba is binnen korten tijd voor Spanje verloren. Het groote ongeluk voor de Spaansehe regeering bestaat hierin dat zij hare zwakke krachten splitsen moet tusschen Cuba en het moederland, waar de Car listen onder voorwendsel van te strijden voor het oude geloof en den wettigen koning hunne vaderlands liefde en vroomheid niet beter aan den dag weten te leggen dan door hunne landgenooten te vermoorden en te plunderen en in brooddronkenheid alles te vernielen, waarvan zij zich meester kunnen makenterwijl zij er zelf van overtuigd zijn zooals de Spaansehe corres pondent van the Times schrijft dat de zaak waar voor zij zeggen te strijden hopeloos staat. Varia uit het buitenland. Engeland. Heden wordt de zitting van het parle ment geopend. Negen nieuwe leden van het lagerhuis zullen heden voor de eerste maal zitting nemen. Vier zetels zijn nog vacantnamelijk LisburnLiverpool, Armagh country en Wigtonshire. Door denbrand, die een gedeelte van de militaire academie te Woolwich vernielde, zijn de lessen niet gestoord. De meeste gehoorzalen der academie zijn gespaard gebleven. Niet tegenstaande is de schade zeer groot. Aangaande het onderzoek naar de aanvaring van the Northfleet verneemt men uit Cadix, dat de bemanning van de Murillo erkent dat het schip op hetzelfde uur en in de nabijheid van de plaats waar the Northfleet lag in botsing kwammaar ontkent dat deze aanvaring met een groot emigrantenschip en op dien korten afstand van Dungeness plaats had. De Engelsche passagier en de tweede machinemeester verklaren beidendat zij op het oogenblik der botsing op het dek kwamen. Het stoomschip voer met een vierde der kracht toen de aanvaring plaats had. Beiden hoorden duidelijk het roepen en schreeuwen op het andere schip en onder scheidden vele stemmen van vrouwen en kinderen. Een luide stem herhaalde tot tien- of twaalfmaal den eisch dat de stoomboot zou bijdraaien en booten zenden, waarop geantwoord werd dat dit zou geschieden. Tot hun groote verontwaardiging bespeurden zij echter dat geece maatregelen tot redding genomen werden. Het gerechtelijk onderzoek in Engeland is Dinsdag voor den Police-Court te Greenwich aangevangen. De heer Joh a Patton, eigenaar "van the Northfleet, heeft bij den Court of Admiralty tegen de eigenaars van de Murillo een eisch van 14,000 pond sterling schadevergoeding inge steld. Volgens bericht uit Cadix heeft de Engelsche consul vergunning verzocht om de Murillo in beslag te doen nemen. Duitschland. Uit Leipzig wordt gemeld dat de eigenaars der boekdrukkerijen ongeveer 200 hunner arbeiders ontslagen hebben, omdat zij zich aangesloten hadden bij de coalitie der onwilligen53 hebben daarop die banden weder verbroken. In de stad blijven nog 400 man aan het werk, welk getal voldoende is om het drukken van alle dag- en weekbladen te verzeke- ren- Volgens enkele dagbladen moet de keizer op de laatste receptie aan het hof tot eenige leden der kamer van afgevaardigden gezegd hebben: „Deheeren hebben tegenwoordig veel te doen, doch ik hoop dat ook een resultaat verkregen zal worden en ditmaal zonder een Schub. De koningin van Saksen is ernstig ongesteld. De forten rondom Metz zullen met éen vermeerderd worden, namelijk bij Woippy, tusschen de forten St. Julien en Plappeville, ongeveer 3^ kilometer van beiden verwijderd. De commissie voor het Prui sische budget heeft eene som van 700,000 thaler daarop gebracht ten behoeve van onderwijzers der lagere schoolbovenal voor hen die meerdere jaren in dienst zijn. Volgens de laatste volkstelling heeft Berlijn 801,039 inwoners, waarvan 712,574 tot de Evangelische, 50,3o0 tot de katholieke keik behooren. Bovendien telt Berlijn 35,913 joden, 2042 afgescheidenen en 130 inwoners die tot verschillende of geen kerkgenootschap behooren. Frankrijk. Le Soir meldt dat de heer de Gou- laid op aandrang zijner politieke vrienden van Thiers de ontbinding van den gemeenteraad te Lyon geëischt heelt, en toen hij hierin zijn zin niet kreeg meteen porte- tefeuille-quae8tie dreigde. Paris-Journal gaat verder. Als zeker stelt dit blad het besluit van den minister raad voor om den Lyonschen gemeenteraad te ontbin den. Le Frang.ais bevat ten aanzien van het Lyonsche gemeentebestuur de volgende mededeeling: „Wanneer vóór het einde dezer week geen maatregel ten aanzien van den maire en den gemeenteraad van Lyon genomen is, kunneD wij verzekeren dat desbetreffende eene inter pellatie aan den heer de Goulard gericht zal worden. De oflicieuse Agence-Havas echter spreekt uit Versailles alle oneenigLeid tusschen Thiers en zijn minister van bin nenlandsche zaken tegen. Eenige leden der gema tigde linkerzijde en van het linker-centrum hebben het voornemen om als amendement op het ontwerp van de commissie der dertigen voor te stellen1° behoud van de bepalingen der constitutie van 1848 ten aanzien van den duur der presidentieele volmachten, en 2° de par- tieele hernieuwing der kamer. EENE ONTVLUCHTING. In the Times heeft een Franschcomraunalist een ver haal geleverd van de wijze waarop het hem met vijf van zijn lotgenooten is gelukt om uit het fort te Port- Louis nabij Lorient te ontsnappen. In hoofdzaak komt dat verhaal op het volgende neder. Het fort is bij vloed geheel door de zee omringd eu met het vasteland slechts door eene brug- verbonden. Rondom hetzelve ligt een wal waarbinnen de barakken staan die de 300 daarheen gezonden opstandelingen van de Parijsche commune tot verblijfplaats verstrekken. In deze barakken bevinden zich 20 slaapvertrekken van ongelijke grootte, in ieder van welke 20 tot 30 gevangenen worden bijeen gebracht. Sterke ijzeren tralies voor de vensters en een aantal schildwachten aan alle zijden van het fort zijn wel in staat om den gevangenen alle illusiën omtrent eene ontvluchting te ontnemen; toch schijnt althans een gedeelte der gevan genen den Monte-Chiisto met goed succes te hebben gelezen en de vlucht van den held van Alexander Dumas tot voorbeeld te hebben gekozen. Toen wij zoo vertelt de schrijver toevallig had den ontdekt, dat de planken van den vloer van een der vertrekken los tegen elkander waren gelegd, kwamen wij op het denkbeeld om ze op te 'lichten en ons onder hen zoo mogelijk een weg naar buiten te banen. Onder deze planken bevond zich een kleine kelderachtige ruimte waarin men onopgemerkt kon werken, en die de avon tuurlijke gedachte bij ons deed ontstaan dat wij mis schien een onderaardschen weg tot aan zee konden graven. Om dit doel te bereiken moesten wij onzen geprojecteerden tunnel minstens 13 voet diep onder de oppervlakte der aarde maken. Het was een moeilijke en langwijlige arbeid, want behalve dat wij geen andere boorwerktuigen bezaten dan onze nagels en een paar verroeste spijkers, waren wij slechts met ons zessen die het werk konden onder nemen, en het was vooral bezwaarlijk om de uitgegra-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2