MIDDELBURGSCHE COURANT. F 33. Vrijdag 1873. 7 Februari. Dit blad - verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2eB Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 6 Februari. De Staafs-Cönrant van beden bevat het koninklijk besluit van den 21en Januari 1873, bepalende de plaat sing in het Staatsblad van de tusschen Nederland en België op 24 Mei 1872 te Brugge gesloten overeenkomst betreffende de indijking van het Zwinalsmede den tekst dier overeenkomst. Heden is alhier, volgens vroeger gedane aankondiging, de eerste veemarkt gehoudenbestemd tot den verkoop van rundvee, paarden, schapen, varkens en pluimge dierte. Het daartoe bestemde terrein de zooge naamde Kalvermarkt aan het eind der Koestraat was met vlaggen versierd. Deze markt trok vele bezoekers. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren o. a. goedgekeurd het gewijzigd reglement van orde voor de kamer van koophandel en fabrieken, op den grond van haar besluit om voortaan als regel hare vergaderingen in bet openbaar te houden, en besloten over te gaan tot de benoeming van een technisch hoofdambtenaar voor de publieke werken onder den titel van directeur generaal der publieke werken. Het salaris voor dien ambtenaar is bepaald op f 8000 terwijl vcor eventueele kosten van vestiging f 2000 is toegestaan. De raad heeft tevens de instructie voor dien ambteuaar vastgesteld. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. beceteblijke macht. Benoemd tot substituut-officier van justitie bij de arrondissements-reehtbank te Maas tricht mr. A. M. B. Ilanlo, thans substituut-officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te Goes, en tot substituut-officier van justitie bij die rechtbank be noemd mr. F. J. M. Jespers, thans substituut-griffier bij de arrendissements-rechtbank te Rotterdam. betastingen. Opgeheven het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnseute Brakel c. de ge meenten BrakelZuilichem en Poederoijen gevoegd bij het kantoor der directe belastingen en accijnsen te-Zalt Bommel c. a., hetwelk alzoo zal beBtaan uit de gemeen ten Zalt-Bommel, Kerkwijk, Gameren,Hurwenen, Rossum Brakel, Zuilichem en Poederoijen; het aldus gewijzigd ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Zalt-Bommel c. a. gelaten onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis J. G. Coenen. koloniën. Eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, op verzoek, aan den Oost-Indischen ambtenaar J. L. S. Whitton, gewezen 2cn commies bij het departement van binnenlandsch bestuur te Batavia, thaDS met verlof hier te lande, met behoud van recht op pensioen, bijaldien hij volgens de bestaande bepalingen daarop aanspraak beeft; en aan den Oost-Indischen ambtenaar W. H. van der Horst, gewezen adsistent-resident voor de politie te Samarang, tbans met verlof hier te lande, met toekenning van pensioen. ONDERWIJS. Het aantal studenten aan het athenaeum te Am sterdam en de verschillende seminariën aldaar bedraagt te zamen 232 jongelieden, als: in de godgeleerdheid 3; in de rechten 27; in de letteren 12; in de medicijnen: militaire studenten 111civiele studenten 23 pharmacie 20; in de wis- en natuurkunde 8. Van deze 232 be- hooren 97 tot bet Amsterdamsche studentenkorps. KERKNIEUWS. Het kiescollege der Nederduitsche hervorm de gemeenle te Ovezand c. a. heeft het volgende drietal van predi kanten opgemaaktde heeren Gunning, te Nunspeet, de Wilde, te Oudelande, en 's Joers,te Ophemert. Om de vele belangrijke zaken welke de algemeene synodale commissie in het aanstaande voorjaar te behan delen heeft, zal bare gewone vergadering reeds den 30cn April beginnen. Zij zal zijn samengesteld uit de heeren: R. J. Koning, predikant te Limmenpresident; dr. J. Witkop, predikant te Zutfen, vice-president; dr. A. Knenenhoogleeraar te Leiden, prae-ad viseur S. F. van Hasselt, secretaris; dr. B. Glasius,predikant te Geertruidenbergm*. H. O. Feith, oud-ouderling te Groningen; dr, W. B. J. van Eijk, hoogleeraar en pre dikant te Deventer; dr. P. J. J. Mounier, ouderling te Amsterdam; dr. G. Molenkamp, predikant te Delft; en mr. F. R. Penninkoud ouderling te Zutfen. MARINE EN LEGER. De le luitenant B. K. van Tuinen is benoemd tot adjudant bij het depót van het 3e regiment infanterie, alhier in garnizoen. De officier van gezondheid 3' klasse Ph. A. Risch, van de landmacht in West-Indië, die te Utrecht is ge detacheerd geweest tot het afleggen van examen voor hoogeren rangis tot officier van gezondheid 2e klasse bevorderd en vertrekt eerstdaags weder naar die ko lonie. i TJtrechtsch dagblad.) RECHTZAKEN. Te Rotterdam heeft de kantonrechter eene vrouw veroordeeld tot eene geldboete van f 7.50 of subsidiair eene gevangenisstraf van 2 dagen, op grond van art. 479 n° 7 van het wetboek van strafrecht. Die vrouw bad zich namelijk opgehouden met waarzeggerij. Aanleiding tot deze vervolging gaf eene advertentie in het blaadje der Maatschappij van dienstverrichting van 4 December 1872, luidende: „De planeetleester is te spreken Tuin derslaan n° 6 van af de Kruiskadehet benedenhuis." De hoofd-commissaris van politie zond twee klerken daarheen, aan wie de waarzegster, tegen betaling van éen gulden, zoogenaamd de toekomst voorspelde. GEMENGDE BERICHTEN. Naar het Dagblad van 's Gravenhage verneemt is het aantal getuigen die in de zaak van den moord op mevrouw van der Kouwen en haar dienstmaagd ver klaringen zullen moeten afleggennu reeds tot over de 100 gestegen. De pasagiers aan boord van de stoomboot van de heeren W. Meeter en c0., te Deventer, varende op Amsterdam, hebben Zaterdag jl. een onaangenaam tochtje gemaakt, 's Morgens te 6 uren vertrok de boot met 15 man naar zee, doch het bleek volgens de Zwolsche courant in zee al zeer spoedig, dat ook zij bij gewone vorst en ijsgang evenmin kon varen als anderen, want nadat de passagiers, op verzoek van den kapitein, den geheelen namiddag over de boot geloopen hadden, om er beweging in te houden, zat zij eindelijk des avonds te 8 uren geheel door het ijs ingesloten, en hielp de vereenigde inspanning van de bemanning, van passagiers en van den stoom niets meer. Uitgepu t van vermoeienis brachten de passagiers een zeer 'onaangenamen nacht aan boord door, en gingen Zondag morgen, ten getale van 15, door een schipper begeleid, naar het naastbijzijude, strand, dat zij, na in doodsangst een uur in een feilen, kouden wind, over het zwakke ijs geloopen te hebber, gelukkig bereikten. Het bleek toen, dat zij zich nog twee uren gaans van Amsterdam bevonden en er geen andere gelegenheid was dan te voet er heen te gaan, waartoe allen dan ook besloten. Met betrekking tot den aankoop van denLuxem- burgschen spoorweg door het Belgische gouvernement, verhaalt de Meuse de volgende anecdoteDe heer Phi- lippart, die naar Londen zou vertrekken om de onder handelingen ten einde te brengen, zei aan een hoog geplaatst persoondie evenals hij bij de zaak betrok ken wasdat bij na geslaagd te zijn de drie woorden van Caesar venividivici zou telegrapheeren. De reis leidde tot het gewenschte gevolgde heer Philippart kwam, zag en overwon. Onmiddellijk liet hij de depêche, bevattende het geheim tusschen den heer Philippart en Malou, naar het telegraafbureau brengen. De telegrafist bekeek de depêche eens, bromde over het slechte Fransch en seinde haar verbeterdnaar hij meende, over. Dientengevolge ontving de heer Malou, tot zijne niet geringe verbazingeen telegram houdende de woorden: Venez vite ici. Eerst nadat de telegraaf nogmaals in werking was gebracht, kwam de minister op de hoogte. De Maatschappij voor den werkenden stand te Amsterdam wil een nieuwe afdeeiing naast de bestaande oprichten, en wel tot bevordering der belangen van vrouwen uit de arbeidende klasse. Van de vijf kinderen die Zondag door de bus- kruitontploffing op het Ververspad te Nieuwer-Amstel brandwonden bekwamen, zijn twee aan de gevolgen overleden. Eergisteren namen wij een aan de Tilburgsche courant ontleend bericht opdat de boekhandelaar Vorsterman van Oijen eene aanklacht heeft ingediend tegen den pastoor te Tilburg. De Nieuwe Rotterdam- sche courant deelt dienaangaande nog het volgende mede„Dat ijver niet altijd gepaard gaat met verstand en goeden smaak, bewees onlangs een Roomsch-katholiek priester te Tilburg, die in zijn sermoen waarschuwde tegen slechte boeken. Zijn ijver bracht hem zoover, dat hij, verlokt om een beeld te gebruiken, de winkels, waar zulke boeken worden verkocht, vergeleek bij besmette huizen, die ter waarschuwing moesten ge tee kend worden. Of nu de aanwijzing van de woning van zekeren protestantschen hoekverkooper alhier zoo duidelijk is geweest, dat aanstonds de hoorders van het sermoen aan hem en niemand anders konden den ken is nog niet bewezenmaar zooveel is zekerdat een of ander, waarschijnlyk een wat al te ijverig hoor der den morgen na het sermoen, op de deur van den protestantschen boekverkooper de woorden „besmette lijke ziekte" schreef. Het gevolg hiervan wasdat sommige klanten, door het opschrift afgeschrikt, voor bijgingen. Dat de prediker van zijn onverstandigen en 8makeloozen ijver niet veel genoegen zal hebben, is te verwachten; de boekverkooper beweert geen slechte boeken te verkoopen, en heeft, het sermoen voor de oorzaak houdende van den hoon hem aangedaan en de schade hem berokkend, eene vervolging tegen den priester ingesteld." Men leest in den Antwerpsehen Précurseur„Maan dag is in onze haven aangekomen het fraaie Belgische stoomschip Persévérance, komende met eene volle lading van den Boven-Rijn (Mannheim, Ludwigshafen, Co- blenz enz.). Deze stoomboot, gebouwd op de werf van Arie Smit, te Ridderkerk (Zuid-Holland), voor rekening eener Antwerpsche maatschappij („Schelde en Rijn", directie W. A. van Maanen en C°.) is de grootste rivier stoomboot, welke bestaat; zij heefteen gemeten inhoud van 575 ton en kan 600 ton stuwen. De Persévérance is met de Hollandsche booten Jeannette en Elise bestemd voor de geregelde vaart tusschen Antwerpen en den Boven Rijn, tot Mannheim en Ludwigshafen. Om de tien dagen zal er zoowel van Antwerpen als van Mannheim eene boot vertrekken. De firma van Maanen en C°. heeft gelijktijdig aangekocht de fraaie rader booten Stad Dordrecht, Ville d'Anvers en Stad Rotterdam, toebe hoord hebbende aan den Grand central Beige en in het veer tusschen den Moerdijk en Rotterdam gediend heb bende. Zij zijn herdoopt in Telegraaf 1, 2 en 4, en zullen met Telegraaf 3 in den dienst tusschen Antwer pen en Rotterdam voorzien. Hierdoor zal men zich in staat gesteld zien om jaarlijks 100,000 ton te vervoeren. De vervoerde hoeveelheid over het afgeloopen jaar be droeg 70,000 ton. Welk een uitbreiding de binnen- landsche scheepvaart, ondanks de mededinging der spoorwegen, nog dagelijks ondergaat, kan o. a. blijken uit de omstandigheid, dat terwijl in 1854 tusschen Ant werpen en Nederland nog slechts twee stoomhooten, Amicitia I en II, ia de vaart waren, het materieel dier lijn op dit oogenblik en dus in nog geene volle 20 jaren geklommen is tot 13 voortreffelijke booten, een gezamenhjken inhoud van 2720 ton hebbende." De Stad Gent meldtdat de gendarmes te Gent met 1 Januari op eene vermeerdering van soldij hadden gerekenddoch dat zij in plaats van vermeerdering zelfs hun gewone bezoldiging over de laatste maand nog niet hadden ontvangen, waardoor zij zoo ODtevre-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1