MIDDELRURGSCHE COURANT. r 32. Donderdag 1873. 6 Februari. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 350. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Middelburg 5 Februari. De Staats courant van heden bevat de wet van den 19®" Januari j!., houdende definitieve vaststelling der koloniale huishoudelijke begrooting van Curasao voor het dienstjaar 1873. Uit Zierikzee schrijft men ons: „Jl. Maandag hielden de nieuwe aandeelhouders inde stoomboot De stad Zierikzee eene vergadering, waarin zij zich als een naamlooze vennootschap hebben gecon stitueerd. Tot directeur-commissaris werd benoemd de heer A. van Gastel, en tot commissarissen werden gekozen de heeren mr. W. C. de Crane, It. Koole en m'. C. J. Fukker." In den gemeenteraad van 'sGravenhage was gisteren o. a. aan de orde het voorstel tot voortzetting van het rechtstreeksch beheer der exploitatie van het gemeente- badhuis te Scheveningen en het voorstel van de heeren de Charro, Godon en van Waning die, overtuigd dat verpachting van het gemeentebadhuis te Scheveningen, zoo niet in haar geheeldan althans bij gedeelten of ten deele, wenschelijk is in het belang der gemeentevoor stellen een commissie te benoemen om in den geest dei- aangeduide overtuiging voorstellen aan den gemeente raad te doen. Na korte en weinig belangrijke woordenwisseling werd het voorstel-de Charro met bijna algemeene stem men aangenomen. De bedoelde commissie (van 5 leden) werd terstond benoemden wel de heerende Charro, Godon, Pompe van Meerdervoort, Schuurbeque Boeije en Maas. In een gemeente van ons land deed zich het geval voor dat iemand, om eene wettelijke begrafenis te kunnen verkrijgen, bij den burgerlijken stand aan gifte deed van het ter wereld komen van een onvol dragen kind, natuurlijk doodgeboren. De ambtenaar maakte zwarigheid om dit in te schrijven. De minis ter van justitie is echter van oordeel dat de ambtenaar van den burgerlijken stand niet bevoegd is de inschrij ving te weigerenals hebbende hij de al- of niet levens vatbaarheid van het kind niet te beoordeelen. Al heeft de wet op de begraafplaatsen en begrafenissen het oog op levensvatbare kinderende ambtenaar heeft zich te houden aan liet burgerlijk wetboek, terwijl ook niet hij, maar burgemeester en wethouders verlof geven tot het begraven, dat, wanneer hij de bevoegdheid bezat de inschrijving als bedoeld te weigeren, daardoor zouden belet worden de wet na te leven. (Artih. cour.) BENOEMINGEN EN BESLUITEN. lager onderwijs. Benoemd tot inspecteur van het lager onderwijs in de provincie Utrecht A. Moens, lid van de tweede katner der staten-generaal en schoolop ziener in 'het tweede schooldistrict van Zuid-Holland. waters! a at. Verleend een onbepaald verlof met behoud van ancienneteit, met ingang van 15 Maart a., aan den ingenieur van den waterstaat 3e klasse W. Ver- wey Az. en aan den opzichter van den waterstaat 4® klasse J. Bouwens een onbepaald verlof verleend met behoud van ancienneteit; en voorts benoemd: tot ingenieur van den waterstaat 3e klasse P. H. Kemper, thans adspiraut-ingenieuren tot adspirant-iDgenieur van den waterstaat, de civiel ingenieur E. R. van Nei van Meerkerk. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arron dissement Leiden, ter standplaats de gemeente Leiden, W. F. Kaiser, thans notaris te Rotterdamen tot notaris binnen het arrondissement Leiden, ter standplaats de gemeente Woubrugge, C. C. Krom, candidaat-notaris te Hazerswoude. registratie. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinente Hoorn, B. C. van Berkel, thans ont vanger der registratie en domeinen te Middelharnis; te Venlo, L. Beijerinck, thans ontvanger der registratie en domeinen te Lochemte Appingadam, J. E. J. Jordaan, thans ontvanger der registratie en domeinen te Terborg; te Heusden, W. F. Mensing, thans bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Almelo. leger. Eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend, op verzoek, aan den officier van gezondheid 2® klasse I. Léon, van het 7® regiment infanterie. Eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, wegens ongeschiktheid tot het gaan hervatten van den werkelijken dienst tengevolge van lichaamsgebreken, met toekenning van pensioen, aan den met verlof hier te lande teruggekeerden officier van gezondheid 2,; klasse bij den militairen geneeskundigen dienst in Nederlandsch- Indië H. J. Flint. ONDERWIJS. De schoolopziener in het 1® district van Friesland jonkheer m'-. J. IE. A. van Panhuijs heeft onlangs in een rapport, op verzoek van den gemeenteraad van Leeuwarden uitgebracht, over een plan tot oprichting van een hoogere burgerschool voor meisjes aldaar, ecnige beschouwingen ontwikkeld o. a. over den wet- telijken omvang van het middelbaar onderwijs, en bij die gelegenheid tevens het middelbaar onderwijs in het algemeen en dat aan de rijk3 hoogere burgerschool te Leeuwarden en de aau die inrichting werkzame leeraren in het bijzonder in heftige bewoordingen aan gevallen. De directeur en leeraren hebben hierop ge antwoord in een „ongevraagd advies". In dat advies komen zij o. a. op tegen de bewering van den school opziener dat, „waar aan inrichtingen van middelbaar onderwijs de beginselen der wiskunde, der Franscke, Engelscbe en Iloogduitsche taal onderwezen worden, men daar de door den wetgever tusschen het lager en middelbaar onderwijs getrokken grenslijn overschrijdt en een in waarheid af te keuren reactie drijft zoowel tegen de wetgeving op het middelbaar als tegen die op het lager onderwijs". Zij trachten aan te toonen dat de heer van Panhuijs het geheel teu ourechte doet voor komen, alsof het meer uitgebreid lager onderwijs even veel waarborgen voor degelijkheid aanbiedt als het middelbaar onderwijs; verder wijzen zij op de onjuist heid van de bewering dat leerlingen van 1215 jaren niet rijp zouden zijn voor het middelbaar onderwijs, zooals dat aan de middelbare schooi wordt gegeven, terwijl zij eindelijk het middelbaar onderwijs verdedigen tegen de aanvallenwaaraan het van den kant van den heer van Panhuijs blootstaat. Door gedeputeerde staten van Noord-Brabant ziju als mwmaw-traktementen van onderwijzers vastgesteld voor scholen tot en met 70 leerlingen f 500, voor scho len tot eu met 150 leerlingen f G00, voor scho'en tot en met 200 leerlingen f 700voor scholen daarboven f 800, en bovendieu een veranderlijk inkomen ter be vordering van het schoolbezoek. Amslcour.) KERKNIEUWS. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Amsterdam de heer D. P. M. Huet te Dirksland. MARINE EN LEGER. De lc luitenant J. A. Zaal en de 2e luitenant J. B. Yerhey, beiden van het korps mariniers, kommandee- rende de detachementen mariniers, ingescheept aan boord van Zr. Ma. wachtschepen te Willemsoord eu Hellevoet- sluis, worden met deu laatste dezer gesteld ter beschikking van den kommandant van genoemd korps en met deu len Maart daaraanvolgende vervangen respectievelijk door de 2e luitenants bij meergemeld korps J. II. van Ou- werkerk en G. C. Mirandolle. KOLONIËN. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen: (Javasche courant van den 24cn December.) civiel departement. Benoemd: tot cipier van '8 lands gevangenis voor Europeanen en met dezen ge lijk gestelde personen te Samarang, T. H. Olfen. Tijdelijk belast: met de waarneming der be trekking van president van den landraad der stad en voorsteden van Batavia, mr. A. Makkers, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. Aangesteld: tot makelaar in het vak der specerij - handel in den Molukschen Archipel A. Guyot. departement van oorlog. Ontslagen: op ver zoek, eervol, uit ZT. Mr. militairen dienst, wegens vol brachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de kapitein der infanterie J. K. J. Chambry. Bevorderd: tot onder-intendant le klasse bij de militaire administratie, de onder-intendant 2C klasse F. J. D. Noordhoek Hegt. Overgeplaatst: geneeskundigen dienst, bij het groot militair-hospitaal te Weltevreden, de officieren van gezondheid 2C klasse N. P. van der Stok en H. C. J. T. van Hardenberghrespectievelijk van het bad-etablissement te Pelantoengan en den geneeskundi gen dienst van Riouw en onderhoorigheden; bij het groot militair-hospitaal te Samarang de officier van gezondheid 2® klasse J. B. Ileesen, van het garnizoen te Anjer; bij het garnizoen te Anjer, de officier van gezondheid 2e klasse W. K. F. Hartsteen, van het groot militair-hospitaal te Weltevreden; bij den geneeskun digen dienst in de Wester-afdeeling van Borneo, de officier van gezondheid le klasse C. Gutteling, van het groot militair-hospitaal te Weltevreden; bij den genees kundigen dienst van Riouw en onderhoorigheden, de officier van gezondheid 2® klasse A. K. W. Arntzenius en de officier van gezondheid 3C klasse W. Smith, respectievelijk van het garnizoen te Onrust en van het groot militair-hospitaal te Weltevreden; bij het bad- etablissement te Pelantoengan, de officier van gezondheid 2° klasse A. W. J. Deije, van het garnizoen te Pali- manang; infanterie, bij het 5e bataljon, de le luitenant J. C. Bicker, van het 7C bataljonbij het IC® bataljon, de 1® luitenant G. M. Burgerhoudt, van het garnizoens bataljon van Sumatra's Westkust en onderhoorigheden; bij het suppletie-depot te Meester-Coruelis, de 1® luite nant J. G. F. Schoggers, van het 11° bataljon. departement van marine. Verleend: een twee jarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den haven- en pakhuismeester te Pontianak K. H. Boers. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 'slands dienst, met behoud van recht op pensioen, de gewezen 1® klerk bij het marine-etablissement te Soerabaija J. C. Hel- dernisse. GEMENGDE BERICHTEN. Uit Sas van Gent wordt aan het Algemeen nieuws - en advertentieblad voor Zeeuwsch-Viaanderen gemeld, dat gistei en morgen te 7 uren aldaar, op het land van den heer L. Lammenseen duel heeft plaats gehad van twee zoo men zegt Gentsche heeren, voorzien van hunne getuigen en geneesheeren. Een moet getroffen zijn aan de linkerkaak eu de ander in de bilwaardoor de laat ste in bedcnkeliiken „toestand is moeten achterblij ven, om verdere geneeskundige hulp te ontvangen. Ze waren met twee vigelanten gekomen. De Sumatrasche courant meldt, dat te Padang onlangs weder eenige door de stoomvaartmaatschappij Nederland overgevoerde kisten zijn aangebracht, waar uit een belangrijk gedeelte van den inhoud ont vreemd is. Door een Franschen paardcnkcoper ziju te Buren vele paarden aangekocht tegen prijzen van /"600 totf S50. Volgens Het Vaderland kan het Japansche ge zantschap tegen den 23®" dezer te 's Gravenhage wor den verwacht. Tusschen Bath en Bristol heeft de conducteur van een spoortrein 't hoofd buiten 't raampje gestoken met 't ongelukkig gevolg dat hij in aanraking kwam met een telegraafpaal en 't hoofd in den letterlijken zin des wcords van 't lichaam werd geseheiden. De beweging ten gunste van de afschaffing der doodstraf in Engeland wint meer en meer veld. Ten gevolge der koude en van den geringen

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1