MARINE EN LEGER. De officier van administratie 2e klasse J. A. Lagaay, laatst bekoord hebbende tot de" zeemacht in Oost-lndië, en van daar den 28cn Jafluari jl. in Nederland terug gekeerd, wordt met dien datum op nonactiviteit ge steld. Volgens een bij het departement van marine ont vangen bericht, heelt Zr. Ms. schroelstoomschip Citadel van Antwerpenonder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. W. Binkes, na op den 19eu December jl. in de Tafelbaai (Kaap de Goede Hoop) te zijn aangekomen, den 27cn daaraanvolgende van daar de reis naar Batavia voortgezet. (Staats-cour.) Blijkens bekendmaking van den minister van oor log in de Staats-courant van heden, zullen den leö Oc tober van dit jaar weder jongelieden worden toegelaten, om bij het garnizoenshospitaal te Amsterdam te worden opgeleid tot officier van gezondheid voor den dienst hier te lande en in de koloniën en tot militaire apothe kers hier te lande. De aan te nemen jongelingen moeten op den dag der toelating den vollen ouderdom van 17 jaren hebben bereikt en mogen niet ouder zijn dan 20 jaren. Aanvragen om toelating moeten aan den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht worden ingediend. Het aantal ter aanvulling opengestelde plaatsen be draagt: voor officieren van gezondheid hier te lande 12, voor officieren van gezondheid in Oost-lndië 37 en voor apothekers hier te lande 4. GEMENGDE BEBICHTEN. Bij de voorstelling op Zaterdag avond van La muette de Portice in de opera te 's Gravenhage had het volgende plaats. Reeds geruimen tijd vóór het ophalen van het gordijn voor de derde acte, hoorde men een tamelijk onzacht woordengewissel op het tooneel. Het publiek werd ongeduldig maar het duurde nog een poos alvorens het scherm werd opgehaaldzonder dat zich iemand op het tooneel vertoonde. Aan stampvoeten, sissen, uitroepen geen gebrek. Eindelijk verschijnt de regis seur, als altijd deftig; hij wil spreken, maar 't kost hem moeite zich te doen verstaanzoo schreeuwt men. Eindelijk doet hij zich hooren en deelt mede dat de administratie zich door den heer Trinqaier ziet gedwarsboomd, daar deze niet en schie wil komen, zoo het hem niet vrijgelaten wordt de aria „du sommeil" van Masaniello getransponeerd te zingen, welken eisch de directeur niet vatbaar acht voor inwilliging. Nieuw gesis en gefluit. Daar verschijnt plotseling naast den regisseur de fort tenor zelf, in 't costum van Masaniello, die te midden van 't geraas zijn stem uitzet, niet om te zingenmaar om mede te deelen dat hij de aria niet anders dan getransponeerd kan zingen. De spanning en het ongeduld nemen toe. Eindelijk komt de regisseur mededeelen dat de directeur, ter wille van 't publiek en om den voortgang der voorstelling niet te verhinderen, in de transpositie berust. En opnieuw verschijnt Ma saniello en zingt zijne aria. De verdere voorstelling liep gelukkig kalm af. (K Roti. cour.) De heer H. A. J. Kriigerte Leidenheeft eene tafel vervaardigd, waarvan het blad uit postzegels is samengesteld. Zij is voor de wereldtentoonstelling te Weenen bestemd. In eene jl. Donderdag avond te Amerongen gehou den vergadering van de Yereeniging van tabaksplanters is besloten tot het oprichten eener kredietvereeniging in den geest van Schulze-Delitsch. Eene commissie van drie leden is benoemdom de statuten voor de coöpe ratieve voorschotvereeniging te ontwerpen. Het Leidsch studentenkorps heeft bij acclamatie het voorstel aangenomen, om een bijdrage van f 200 uit de kas van het korps te geven voor de oprichtingin de Sterrenwacht, van een gedenkteeken ter eere van professor Kaiser. Een speciaal telegram van den correspondent van the Daily News uit G'adix meldt, dat onmiddellijk na de aankomst van de Murillo, op verzoek van den Brit- schen consul een onderzoek ingesteld werd door de haven-politie of dit 't stoomschip the Northfleet ïq den grond gevaren had. Het resultaat van het onderzoek was het volgende. Volgens de verklaringen van den machinist en een Engelschen passagier bestaat er wei nig twijfel of de Murillo draagt de schuld van de aanvaring. Niettemin ontkennen de officieren van het schip dit pertinent. Wel geven zij toe dat de Murillo iu den nacht van het onheil in botsing kwam met een schipmaar om verschillende redenen achten zij het onmogelijk dat dit schip the Northfleet was. In middels zijn de kapitein en eenige manschappen der bemanning in verzekerde bewaring gebracht. In het hotel Drouot zijn dezer dagen verkocht de werken van den Rijsselschen schilder Gesar Ducor- net, die niet alleen uitmunten door hunne kunstwaarde» maar ook door de eigenschap dat zij met den mond en de voeten zijn geschilderd. Cornet had geen armen. Tijdens zijn leven gaf men hooge prijzen voor stukken, die hij met de voeten had geschilderd. De armen van zijn vader voorzagen in de bewegingen en het dage- lijksch leven van den zoondien hij gewoonlijk op den rug droeg. De nationale bank te Antwerpen heeft een premie uitgeloofd van 10,000 francs aan hem, die in handen der justitie zal overleveren Alexandre Théodore Rifflert, bediende van een kassier bij de bank, die zich op 31 Januari met eene som van 80,000 francs uit de voeten heeft gemaakt. Den vorigen Zondag werd er in de Roomsch katholieke kerk van 'tHeike te Tilburg gepreekt tegen het lezen van slechte boeken. Naar de Tilburgsche courant verneemt is tegen den pastoor eene vervolging ingesteld door den heer Vorsterman van Oyen, boek- verkooper aldaar. Tijdens den laatsten oorlog was van de heerne David-Edard te Mans door het plaatselijk bestuur al daar de levering van wijnen en likeuren gerequireerd, die gedurende de bezetting door de Duitsche troepen de piins opperbevelhebber voor zijn eigen tafel zou noodig hebbenen van den gewonen wijndie voor den dienst der ambulances zou worden geëischt. Deheeren David-Erard eischten daarvoor van de stad eene som van 26,549 francs en 5 centimes', het stedelijk bestuur had echter slechts 14,508 francs en 50 centimes willen uitbe talen, doch is thans door de rechtbank veroordeeld om de geheele som uit te betalen met de renten sedert den dag van het instellen van den eisch, en tot betaling der kosten van het rechtsgeding. THERMOMETERSTAND. 3 Feb. 's av. 11 u. 37 gr. 4 's rnorg 7 u. 36 gr. 's midd. 1 u. 38 gr. 's av. 6 u. 38 gr. Hhwmlauö. ALGEMEEN OVERZICHT. Wanneer de oflicieuse Bien public en eenige andere bladen, waaronder de Correspondance universelle, met hun aanhoudend optimisme ten opzichte van de over eenstemming tusschen Thiers en de meerderheid der constitutioneele commissie beoogen, om de halsstarrige monarchalen toegeeflijk te stemmendan zien zij tot dusverre nog weinig hunne moeite beloond. Op het laatste oogenblik nog, vóórdat de gewichtige conferentie tusschen den president der republiek en de commissie zou plaats hebbensprak bet officieu3e orgaan de meest geruststellende verwachtingen omtrent het resultaat uit. „Wij blijven, zeide het blad, aan een goede overeenstemming gelooven, welke verzekerd is door de duidelijke maar tevens zeer verzoeningsgezinde ophelde ringen welke de president der republiek zal geven." Wat heeft men nu gisteren zien gebeuren 't Zeer zeker waren de ophelderingen van Thiers verzoeningsgezind en waarlijk niet minder helder, maar van overeenstem ming is niet het geringste spoor te ontdekken. Die uitslag kan, dunkt ons, zelfs de officieuse organen niet verwonderen, want reeds lang moet het hun duidelijk wezen dat door goede woorden niets vau de rnonar- chaleu te verkrijgen is. Evenmin als Thiers laten zij zich daardoor verlokken om zelfs het geringste détail van hun beginsel prijs te geven. Zij willen tot alle wijzigingen medewerken, mits Thiers geneutraliseerd' worde en hunne partij de macht in handen krijge. Verder kunnen en willen zij niet gaan uit vrees van de kansen voor de monarchie in de toekomst te vermin deren en de definitieve vestiging der gehate republiek in de hand te werken. Volgens het telegrafisch bericht der Agence Havas heeft Thiers gezegd dat het beginsel een er tweede kamer op absolute wijze in het voorstel moest worden voorgeschreven, dat hij geen grootere concessiën kon doen dan hij tot dusverre gedaan had, dat hij niet aan vorui of redactie maar slechts aan het fond der zaak vasthield, dat hij niets liever wenschte dan tot over eenstemming te komen. „Laat ons eensgezind voor de nationale vergadering verschijnen," zeide hij. „Indien gij de gesprekken der diplomaten en mannen van zaken hoordet, zoudt gij zien dat allen groote waarde hechten aan onze eenstemmigheid." Duidelijker nog blijkt het volslagen gebrek aan die eenstemmigheid uit een particulier telegram aan lTndé- pendance beige. Ondanks den schijnbaren gee3t van verzoening, meldt de correspondent van het Belgische blad, leidt de zitting van de commissie der dertigen tot eene scheuring. De heer Thiers was zeer gematigd- in den vorm, maar des te zakelijker ten aanzien van de drie volgende punten: 1° het recht van deel neming aan de discussie, zoodra eeu minister verklaard heeft dat het eene quaestie van algemeene politiek geldt; 2° het recht van repliek, en 3° het recht van veto minstens verlengd tot den tijd van twee maanden. Woensdag zal een nieuwe conferentie plaats hebben, doch men twijfelt er aan dat de commissie vooral den eersten eisch zal inwilligen. Kan men duidelijker bs- wijs verlangen voor de juistheid van het beweren, dat beide partijen langs verscbillènde wegen gaan waarop zij elkander nooit zullen ontmoeten? In de zitting der kamer is weinig belangrijks voor gevallen. Zij heeft de beraadslagingen over de wet op den fabrieksarbeid van kinderen voortgezet. Slechts verdient met een enkel woord vermelding dat een voorstel van den heer Cbaurand, om de exceptioneele gemeentewet voor Parijs ook op Lyon toepasselijk te verklaren urgent verklaard werdnadat de minister de Goulard had medegedeeld dat de regeering zich in beginsel niet daartegen verzette, doch zelve een ont werp van wet in gereedheid bracht. De heer Millaud, een du- afgevaardigden van Lyon, bestreed de urgentie, welke niettemin door de kamer werd aangenomen. Vóór eenige dagen werd de openbaie meening in Engeland opnieuw verontrust door het bericht, hetwelk zijn weg vond uit de Indische in een gedeelte der Engelsche pers, dat Abdul Rahmon Khan aanvallende bewegingen in Afghanistan had begonnen, zooals men veronderstelde met heimelijke hnlp en toestemming van Rusland. „Dit bericht heeftmeldt the Daily News ernstig de aandacht van Zr. M". ministers getrokken. Wij achten ons gelukkig te kunnen mededeelen dat het resultaat van telegrafische mededeelingen uit IndiÖ en vau andere onderzoekingen welke hebben plaats gebad, is dat bet gerucht geheel ongegrond is. In Bokhara en de geheele omliggende streek heerscht volmaakte rust." Uit Rome wordt officieel het bericht uit Athene te gengesproken omtrent bet afbreken der relatiën met bet Atheensche kabinet door den Italiaanschen gezant. De regeering van Victor Emmanuel heeft slechts de instruc tie aau haren vertegenwoordiger gezonden om in de quaestie van Lauriuui de meest mogelijke reserve iu aC.ht te nemen. Tei'wijl Zaterdag in den kantonalen raad van Genève de discussen zijn' aangevangen over het wetsontwerp op de inrichw?no eQ uitoefening van den katholieken eeredienst in dit panton, heeft de geestelijkheid Zondag het bewijs geleverd dat zij van haren ka ut den strijd niet schuwt en den handschoen opneemt dien, volgens haar beweren althans, de staat haar toewerpt. Ia strijd met de wet, die de afkondiging eener pauselijke breve zonder voorafgaande goedkeuring der regeering verbeidt, is Zondag morgen iu alle katholieke kerken van het diocees de breve van 13 Januari voorgelezen, waarbij het kanton Genève afgescheiden wordt van het diocees Freiburg en monseigneur Mermillod benoemd wordt tot apostolisch vicaris van het nieuwe bisdom. In zulk een ongelijiten strijd moet schijnbaar de sterkere staat over de zwakkere kerk zegevieren; maar zal die overwinning in derdaad beslissend en afdoende zijn'? Wij betwijfelen bet. Belgische brieven, Brussel 3 Februari. De heer Jules Malou, de chef van ons kabinet, is wel de eigenaardigste type der moderne staatslieden. Ik zie er geen onder zijne collega's en tijdgenooten, die men met hem vergelijken kan. Hij is het mensch gewordene proza. Aan verstand ontbreekt het hem waarlijk uiet, maar aan bezielingalles wat bij ter hand neemt wordt klein omdat hij het steeds van de nietigste zijde aanvat. Niettemin in zijne wijze van de zaken te behandelen en te begrijpen legt hij een zeldzame scherpzinnigheid, een bedriegehjke bonhomie een volleerde geslepenheid aan den dagwelke den heer Malou tot een der geduchtste tegenstanders maakt. Zijn gemaakte eenvoudigheid, zijn helder maar kleur loos woord, de kleine, vaak bijna platte boert, waarvan hij bijzonder houdt," steekt wanneer men wil af, in dien de heer Malou b. v. spreekt na den heer Frère- Orban, die in zijne gewone welsprekendheid soms een schoone periode en een breeden stijl niet versmaadt; maar langzamerhand dwingt juist die eenvoudigheid, die helderheid tot aandacht, de toehoorders worden me- degesleept en zij zijn vaak geneigd gelijk te geven aan hem, die van geen oratorische wendingen of bestudeer de periodes gebruik maakt om zijae meening te doen bovendrijven. j^De heer Malou is, niettegenstaande hij chef is van een clericaal kabinet, scepticus iu den volsteu zin van 'bet woord, zeer godsdienstig, zelfs devoot op zijn tijd en wanneer het moet, want familie oblige was zijn broeder niet bisschop van Brugge maar vrij van alle fanatisme, dat zoovelen zijner voorgangers tot grove fouten verleid heeft. Hij is slechts fanatiek wanneer hij het wii wezen. Dat fanatisme gaat dan ook nooit verder dan het verstand. Zoo heeft niemand zijne pogingen in 1857 vergeten, in zijne qualiteit van rapporteur over deont- werp-armenwet, om deze wet te doen aannemen maar in het algemeen is de heer Malou geen seetaris. Hij is philosoof met een eigen systeem; met zijne be strijders uit overtuiging spot hij. Ten aanzien van hen, die min of meer tot zijne school behoorenhandelt hij geheel anders; hij doet hen het overwicht zijner buiten-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2