MIDDELBURGSCHE COURANT. F 30. Dinsdag 1873. 4 Februari. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2tn Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is 3.50. BU DE ZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Middelburg 3 Februari. De gemeenteraad alhier zal op "Woensdag a., des namiddags te half 2 uur, eene openbare zitting houden, ter behandeling der volgende zaken: missive gedepu teerde staten van Zeeland, ter goedkeuring van eenige raadsbesluitenmissive commissarissen wisselbank, reke ning 1872; missive kamer van koophandel idemmissive schuttersraad, af- en overschrijving begrooting der schutterij 1872 missive inspecteur geneeskundig staats toezicht, advies hondenbelasting; voorstel van burge meester en wethouders tot: u onderhandsche verhuring van gemeentegrond en concessie gedempt terrein aan den Segeersweg, b wijziging van de jaarwedden voor eenige hulponderwijzersplaatsen. Het onderwerp der eergisteren avond door den heer P. D. Koning alhier, van wege het Natuurkundig ge zelschap, gehouden volksvoordracht betrof de schei kundige verbindingen. Bij eene vroegere gelegenheid had de spreker het zuurstofgas behandeld, thans be sprak hij de eigenschappen van het waterstofgas. De soms hevige werkingen der scheikundige verbindingen toonde hij aan door de verbranding van potassia zoodra dit met water in verbinding was gebrachtdoch even zeer leverde hij het bewijs dat de scheikundige wer king niet altijd zoo hevig isdoor de verbinding van twee vloeistoffen, waardoor gip3 ontstaat. Na voorts ook de verbindingen met chloorgas besproken te hebbenkwam hij tot het resultaat, dat door scheikundige verbindin gen in de meeste gevallen warmte wordt opgewekt. Een klein gedeelte der voordracht was nog aan het artikel warmte gewijd en het geheel werd besloten met eenige woorden over gebonden warmtedie door kunstmatige bevriezing werd aangewezen. De heer P. M. de Ligny betuigde namens het Natuur kundig gezelschap den spreker dank voor zijne belang rijke voordracht. Bij de eergisteren te Zierikzee plaats gehad hebbende opening der stembriefjes voor de verkiezing bij her stemming van een hoofdingeland van het waterschap Schouwen is gebleken, dat 109 stemmen waren uitge bracht, waarvan 4 biljetten oningevuld. De heer C. den Boer jr, te Duivendijke, is gekozen met 102 stemmeD. De heer mr J. A. Bolle, te Zierikzee, verkreeg 63 stemmen. De Staats-courant van Zondag 2 en Maandag 8 dezer bevat de wet van den 19c" Januari jl., houdende defi nitieve vaststelling der koloniale huishoudelijke begroo ting van Suriname voor het dienstjaar 1873, alsmede de wet van den 20cn Januari jl. tot goedkeuring van eenige artikelen der tusschen Nederland en Spanje op 18 November 1871 te 's Gravenhago gesloten overeen komst, houdende vaststelling van de rechten, voorrech ten en vrijdommen der consuls van den eenen in den anderen staat. De Zaanlandsche kamer van koophandel en fabrie ken heelt ten opzichte van de vraag, of er nog langer redenen bestaan voor de uitsluiting van consuls en van consulaire agenten van vreemde mogendheden van het lidmaatschap der kamers, geadviseerd, dat naar haar inzienbij den tegenwoordigen toestand van handel en nijverheid, die uitsluiting behoort te vervallen. Maar zij gaf in overweging om te vorderen, dat do benoemde Nederlander moest zijn. Aingezien het konink lijk besluit van 1851 dit vereischte wèl stelt voor de kie zers, maar niet voor de leden, heeft de kamer aange drongen op eene wijziging van genoemd besluit, in dier voege, dat voortaan en in het algemeen in art. 5 opgenomen zou worden de voorwaarde, dat men Neder" lander moet zijn, om tot lid eener kamer benoemd te kunnen wordenen alsdan de uitsluiting van consuls op te heffen. De commissie, door den minister van binnenlandsche zaken ingesteld, tot het houden van een vergelijkend onderzoek naar de bekwaamheid der candidaten voor de betrekkingen van machinisten aan het stoomwater werktuig aan den Arkeldamschen dam en aan het stoomgemaal bij sluis IV van het Noord-Willemskanaal in Drenthe, bestaat uit de heeren: J. F. Augier,hoofd ingenieur van den waterstaat in Zuid-Hollandals voor zitter J. Strootman hoofdingenieur van den waterstaat in Groningen en Drenthe; A. A. C. de Vries Robbé, ingenieur lc klasse, van het stoomwezen te Ede; J. van der Toorningenieur van den waterstaat te Gorinchem en M. C. Beijerinck, rijkswerktuigkundige te Rot terdam. Sloomposl BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ridderordenVergunning verleend aan jonkheer mr. F. P. van der HoevenZr. M3. minister-resident te Rome, tot het aannemen van het kommandeurskinis der orde van de Poolster, hem door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. eereteekenen. Vergunning verleend aan mr. W. K. C. Sassen Jz., te Curagao, tot het aannemen der medaille van het borstbeeld van den bevrijder Simon Bolivar, hem door den voorloopigen president der Vereenigde staten van Venezuela geschonken. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te VaalsC. J. F. A. van Gestelthans ontvanger der zelfde middelen te Tegelen. KERKNIEÜ"WS. Beroepen tot predikant bij de Waalsche gemeente te Dordrecht de heer J. H. Hooyer, predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Schellinkhout. KOLONIËN. De per mail uit Oost-Indië aangebrachte berichten loopen tot 26 December j). Aan het algemeen overzicht van de Indiër is het vol gende ontleend „Men zal zich herinnerendat wij reeds zeer lang ge leden volgehouden hebbendat de spoorweg van Bata via naar Buitenzorg in deze maand voltooid zou zijn. Toch hebben zij gelijk die beweerden dat zij eerst later in exploitatie zou komen. De keuring van de lijn Mees ter Gomelis-Buitenzorg is afgeloopen en hoezeer het eene verregaande onjuistheid is dat de commissie in haar rapport de lijn heeft „afgekeurd zooals geschreven wordtheeft de commissie omtrent het materieel voor vele dwarsleggers gebezigd, en enkele andere details be zwaren geopperddie, zoo de spoorweg-ingenieur daar aan meent te moeten voldoen, ongeveer eene maand arbeid vorderen. Dan moet de lijn weder opgenomen worden. „Ten stelligste ontkennen wij hetgeen in een der plaat selijke bladen wordt medegedeelddat voor het opne men van den zeebodem van de reedc van Batavia eene nieuwe commissie van regeeringswege zou worden be noemd. „De laatste troepen, die deel uitmaakten van de expe ditie naar Deli zijn gisteren alhier ontscheept." Naar men wil, zal het hooggerechtshof een nieuw on derzoek gelasten in de zaak van den zendeling de Bode. De heer mr. Winckel, benoemd advocaat en procureur bij den raad van justitieis door de regeering aange zocht om de betrekking van lid van den raad te blij ven waarnemen tot de komst van zijn vervanger. Ver mits die vervanger eerst over een paar maanden van Amboina alhier kan zijn aangekomenzal naar wij vernemen, de heer Winckel voor het aanbod bedanken. Sum. cour.) GEMENGDE BERICHTEN. Gisteren vertoonde zich op de rivier voor Rotterdam eenig drijfijs, hetwelk, aanvankelijk licht en van weinig beteekenis, gaandeweg, vooral tegen den middag, aan merkelijk vermeerderde. Op het Ververspad, gemeente Nieuwer-Amstel, ontstond gisteren middag omstreeks 12 uren brand, door ontploffing van buskruit ten huize van den vuur werkmaker Emmelot. Bij dit onheil bekwamen man, dienstbode en vijf kinderen bslangrijke brandwonden. Allen zijn onmiddellijk naar het gasthuis vervoerd. Het perceel is tot op den grond afgebrand. Handelsblad Jl. Vrijdag ochtend te 9 uren zijn de soldaten, die jl. Maandag te Sneek zijn gearriveerd om de wanordelijkheden te beteugelen, naar Leeuwarden te ruggekeerd. De orde blijft voortdurend ongestoord. Vanwege het Genootschap tot bevordering van nijverheid, gevestigd te On der den dam (provincie Gro- ^s^jgSerr)' *n verscheidene gedeelten van die bij uitstek landbouwende provincie afdeelingen heeft, worden po gingen aangewend om hier te lande, althans in Groningen, kaasfabrieken tot stand te brengen. Zooals men weet, bestaan dergelijke fabrieken lang en in groot aantal in Engeland en Noord-Amerika. De kapitein -luitenant van Asperen heeft zijn ontslag genomen als directeur der Stoomvaartmaatschappij Nederland, bij een brief aan de aandeelhouders, waarin als reden wordt opgegeven verschil van inzicht omtrent het beleid der Maatschappij met zijne mede-directeuren, de heeren Ramann en Boissevain. Jl. Vrijdag geraakten acht meisjes, te Smilde, die op de Drentsche hoofdvaart schaatsen reden, door het ijs. Zes werden gered, een lBjarige verdronk en de zuster dezer laatste verkeert in bedenkelijken toestand. Te Windesheim zijn twee knaapjes van 6 en 7 jaren door het ijs gezaktwaarvan het oudsteofschoon bei den nog levend werden opgehaald, spoedig daarna overleed. Ook te Assen is een jongeling, die zich op het te brooze ijs waagdeverdronken. Te Am sterdam is gisteren middag een melkboer, die het waagde met zijne melkvaten over het ijs het IJ te passeeren, er doorgezakt en verdronken. De bekende Hendrik Frederik Weyler, de laatst overgeblevene van Van Speyk's kanonneerboot, is thans met zijne vrouw opgenomen in het Corvershof van de diaconie der Nederduitsche hervormde gemeente te Amsterdam.' Te Groningen heeft reeds een hardrijder ij op schaat sen plaats gehad onder de leden van het studentenkorps. In het jaar 1S74 zal te Brussel een Internationale tentoonstelling van oude vaderlandsche kunst van de 15e tot de 18® eeuw gehouden worden. Het is een goede gedachte zulk een tentoonstelling ook eens in Zuid-Nederland te houdenwaar weder andere onder- deelen en takken der schilderkunstvollediger dan bij ons het geval was, zullen worden vertegenwoordigd. Men heeft het voornemen zich vooral op een schitterende tentoonstelling van kunstwerken der van Eyken toe te leggen. Te Lennep vond men verleden week den kachel stoker der Lutkerscke kerk dood bij het altaar liggen, de man was gestikt door 't kolengas dat uit de cokes in de kachels ontwikkeld was; dat gas was in zoogroote hoeveelheid aanwezig dat gedurende den dienst nog 20 personen flauw vielen. In de jongste zitting van den algemeenen raad der Internationalete Londen gehoudenis de volgende resolutie vastgesteld: „Overwegende, dat het cougres te 's Gravenhage onwettig was geconstitueerd, daar een valsche meerderheid in het leven geroepen was, teneinde de ware vertegenwoordigers der vereeniging te over stemmen dat de daarop genomen besluiten indruisen tegen den grondslag vau de Vereeniging, die aan elk bond het recht toekent om over zijn eigen handelingen te beslissen; dat het programma van het congres niet, gelijk art. 1 voorschrijft, vooraf ter kennis gebracht is van de afdeelingen; verwerpt het tegenwoordige congres van Britsche afgevaardigden de beslissingen van het Haagsche congres en van den zich noemenden algemeenen raad van New-York." Le Figaro wijst er op, dat gedurende de 72 jaren die van de negentiende eeuw zijn voorbij gegaan, in geen land meer veranderingen in den regeeringsvorm

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1