IBuitmlcmö. gebracht. De een vluchtte naar deze, de andere naar gene zijde; een akelig gegil, waaronder de noodige vrouwenstemmenwerd gehoordeenige stortten door den aandrang der menigte in de stadsgracht, waaruit ze echter gelukkig werden gered. De infanterie kreeg meerdere ruimte. Nog onderscheidene malen werd een charge gemaakt; zelfs werden de soldaten een enkele maal met steenen begroet, maar ze wisten toch de menigte te verspreiden »en tegen half óen waren de straten ledig, de orde was hersteld. Op onderscheidene punten werden de noodige wachten geplaatst en de nacht ging voorbij, zonder dat zich eenig incident voor deed. Den volgenden morgen is daarop de verkoop opnieuw begonnen, die ditmaal ongehinderd afliep, dank zij de aanwezigheid der militaire macht. Onderschei dene personen zijn in verhoor genomen, maar grooten- deels weder in vrijheid gesteld. Zij zullen waarschijnlijk binnen kort weder worden opgeroepen, om hunne deel neming aan bet tumult te verantwoorden. Naar wij vernemen beeft de commissie van inge nieurs, door den gemeenteraad te Amsterdam benoemd tot het geven van praeadvies over de vraag der reini ging en reinhouding van den bodem van Amsterdam in verband met de waterverversching, afvoer van faecale stoffen enz.een zeer lijvig rapport uitgebracht. Naar men ons mededeelt, zijn 6 extra-zetters aangenomen om dat zeer lijvige rapport in het Gemeenteblad te doen plaatsen. Vanwege de cijfers, teelceningen enz. wordt voor de voltooiing van bet werk der plaatsing in dat blad een tijdsverloop zelfs van enkele maanden ver wacht. Nieuwe Rolt. cour.) In Eindhoven hebben eenige heeien met dames eene tooneelvoorstelling op klaarlichten dag gegeven, omdat men in die streken niet 's avonds met dames vergaderen mag zoodia het licht is ontstoken. Men had dit bevel der aldaar opermachtige geestelijkheid weten te ontduiken door het daglicht allen toegang te beletten en daarna toch het gaslicht tc ontsteken, ofschoon er dames bij waren. Volgens het Leidsc'ne dagblad is eergisteren mor gen in het gebouw der Maatschappij tot nut van 't alge meen te Leiden eene vergadering gehouden van een groot aantal ingezetenen, waarin met eenstemmigheid is besloten een standbeeld op te richten voor Pieter Adriaansz. van de Werff, waarna men overgegaan is tot, de benoeming eener commissie, om tct verwezen lijking van dat plan werkzaam te zijn. Omtrent de spoor wegwerken te Rotterdam wordt medegedeeld, dat alle hardsteenen spoorwegpijlers cp de gedempte Binnen-Rotte op óen na voltooid zijn, tengevolge van bet krachtig voortzetten der werkzaam heden in dezen winter. De ijzeren kolommen, die tus- schen deze poorten zullen aangebracht worden om de spoorbaan te steunen, zijn reeds sinds geruimen tijd in bewerking en zullennaar men hooptin dit voor jaar gereed komen. De metselwerken aan de pijlers in het Westnieuwland zijn, wegens de ingevallen vorst, voorloopig gestaakt. Eergisteren morgen is aan boord van de Eugel- sche stoomboot Bonita, in de haven van Antwerpen, brand ontstaan. Spoedig waren twee stoombrandspui- ten aanwezig, welke zulke goede diensten bewezen dat de brandvermoedelijk ontstaan door het broeien der kolen, weldra gebluscht was; de schade is niet groot. Als een bewijs hoe in Rusland al wat zweemt naar misdrijven tegen den staat zeer streng wordt gestraft, strekke dat te Irkutsk onlangs de architect van den nieuwen schouwburg, zekere Eicbmüller die door den gouverneur Sinelnikoflf was bedeedigden aan dezen een slag in het aaugezicht gaf, op last van den krijgsraad gefusilleerd werd binnen 24 uren na zijn vergrijp. De groothertog van Luxemburg heeft tot officier der orde van den Eikenkroon benoemd dr. J. Crocq, professor aan de hoogeschool te Brussel en voorzitter van de geneeskundige faculteit van België. Zaterdagavond heeft in het Engelsche kanaal weder eene aanvaring plaats gehad waarbij de kapitein van het aangevaren schipden Amerikaanschen schoener Albert, is omgekomen. Hij werd terwijl hij poogde zijne echtgenoote op het aanvarende schip over te zetten door een balk verpletterd. De Albert is met zware schade te Plymouth binnecgeloopenóen man der equipage wordt vermistmaar men meentdat hij overgeklom- men is op het aanvarende schip dat weigerde hu'p te verleenen en onmiddellijk doorzeilde. Zaterdag jl. heeft zekere heer Rosenthal in een koffiehuis van het Palais-Royalte Parijs, tegelijkertijd acht en twintig partijen schaak gespeeld tegen de beste spelers. Ofschoon hij zich op eiken zet nooit langer dan óen minuut bedacht, heeft hij al die par tijen, op twee nagewonnen. -- 't Geschil tusschen de werkstakende mijnwerkers en hun patroons in Zuid-Wales loopt thans voorname lijk over een quaestievan arbeidsverdeeling. De patroons willen 't Schotsche systeem invoerenwaarbij gewerkt wordt met afwisselende ploegen. Tegen dat systeem koestert 't volk nog een sterk vooroordeel. Daarom is voorgesteld, dat eene commissie uit beide partijen een onderzoek in loco zal gaan instellen naar de wijze waarop 't Schotsche systeem werkt, en dat inmiddels 'fcvolk de arbeid tegen 't oude loon zal hervatten. Men koestert de hoop, dat dit voorstel tot een schikking zal leiden, en alzoo een eind zal maken aandeellende, die met eiken dag onder de ledigloopende duizenden nijpender wordt. Aan den North-Pacific-spoorwegin het dal der Roode rivier, is eene uitgestrekte kolonie aangelegd, welke met veldarbeiders uit bepaald aangewezen Engel sche landbouwdistricten zal bevolkt worden. Yeovil in Somersetshire is het middelpunt van waar deze landver huizersbeweging uitgaat en daarom heeft ook de kolo nie, in bet vruchtbaarste deel van Minnesota gelegen, dien naam bekomen. De personendie verlangen zich daar te vestigen, betalen 10 a 30 shilling per akker land en kunnen, indien zij zulks verkiezen, een krediet voor zeven jaren verkrijgen. De eerste afdeeling ongeveer honderd man sterk, zal onder leiding van een voorma lig geestelijke den heer G. Rodgers, zich den 25en Maart naar de nieuwe kolonie op weg begeven. Eenige metse laars zijn reeds vooruit gezonden om de woningen te bouwen en wanneer deze voltooid zijn zullen de buis gezinnen der eerste afdeeling in April, en eenige honder den andere werklieden in Juni derwaarts vertrekken. In Coburg-Gotha is eene wet afgekondigd, waarin het bezoeken der herhalingsscholen in alle gemeenten, voor alle leerlingen die de lagere school hebben verla ten en geen middelbaar onderwijs genieten, tot hun 18® jaar wordt verplichtend gesteld. Yoor eenige dagen viel een beschonken persoon te Brussel in het kanaal van Charleroi. Slechts met groote moeite werd hij er uit gehaald, en reeds zoolang had hij er in gelegen dat men alle hoop opgaf om hem in het leven terug te roepen. Niettemin word geneeskun dige hulp verleend, maar schijnbaar zonder succes. Men kwam tot de overtuiging dat men een lijk voor zich had liggen. De arts van het hulpbureau van politie voor drenkelingen en bewusteloozen, dr. Joux, deelde die meening echter nog niet. Hij begaf zich aan het werk, nam de krachtigste middelen tebaat en appli- ceerde eindelijk, na verloop van drie volle urén, rood gloeiend ijzer. De huid rookte, doch eindelijk maakte de drenkeling eene beweging. De geneesheer zette zijne bewerking voort en een half uur na de eerste beweging was de drenkeling weder op de been. De schrijver der Engelsche brieven in het Han delsblad geeft aan Ons streven en Onze roeping ernstig de vraag ter overweging, hoe het komt, dat koks zoo veel lekkerder koken dan keukenmeiden. Hij wijst op een pas uitgekomen allervermakelijkst werk van Alexandre Dumas péredat men les mémoires cCun gastronome zou kunnen noemen. Daarin wordt overtuigend aangetoond dat de gastronomie aan de vrouw niets, aaa den man alles te danken heeft. In de keuken hebben de vrouwen sinds eeuwen toch de handen vrij gehad, en geene enkele ontdekking of verbetering is ooit door haar gedaan. Hier voor zijn zij van nature te co iservatief. Zij koken als hare moeders dit vóór haar deden en laten verbeelding en talenten sluimeren. Niemand zal meent de schrijver na deze gewichtige ontdekking van Alexandre Dumas in ernst de intellectueele gelijkheid van vrouwen en mannen nog durven verdedigen. De Engelsche admiraliteit beeft een door de koningin goedgekeurd reglement op de opleiding van de officieren der marine openbaar gemaakt. Blijkens dat stuk wordt in bet marine-hospitaal te Greenwich eene kweekschool voor marine officieren opgericht en het programma van een door hen te volgen wetenschappelijke cursus vast gesteld. In dit programma bekleeden de scheepsbouw, de geschiedenis en de taktiek der marinede zeevaart kunde en de stoomvaart eene voorname plaats, terwijl de verschillende natuurwetenschappen en de vesting- bouwkunde mede onder de leervakken voorkomen. Het hospitaal te Greenwich waar oude en gebrekkige zeelieden der marine werden verpleegd, wordt met denzelfden dag als zoodanig opgehevenen het sedert eenige jaren op voormalige zeelieden toegepaste stelsel, van pensioneering ook toegepast op de \Veinige invaliden welke nog in het hospitaal woonden. VERKOOPJNGEN en AANBESTEDINGEN. Eergisteren is te Domburg te koop aangeboden: 1° 27 aren 10 centiaren bouwland, gelegen in de gemeente Domburg. Verkocht voor f 655. 2° 32 aren 90 centiaren bouwland, gelegen aldaar. Verkocht voor f 925. 3° 50 aren 20 centiaren bouwland, gelegen aldaar. Verkocht voor f 1415.50. 4° Een huis en schuur met tuin staande en gelegen aldaar, ter grootte van 14 aren 80 centiaren. Verkocht voor f 1502. THERMOMETERSTAND. 30 Jan. 's av. 11 u. 35 gr. 31 'smo:*g7u.35gr.'8midd. lu.32gr. 'sav.6 u.32gr. ALGEMEEN OVERZICHT. Na eenige dagen van kalme discussie is gisteren het debat in de Fransche kamer weder ontaard in een hef- tigen strijd tusschen de rechter- en linkerzijde, die zoo als bijna steeds het geval was door de eerste werd uitgelokt. Het rapport van den heer de Ségur over de iakoopen tijdens den oorlog te Lyon was gisteren aan de orde. Hoewel dit zelfs door de personen, die min der gunstig in dit rapport worden voorgesteld, uit drukkelijk gewensebt was en het zelfs rechtvaardig is dat zijdie blaam verdienenook een rechtvaardige af keuring niet ontgaan, is zulk een debat, vooral inden tegenwoordigen stand van zakentoch ten hoogste te betreuren. Hetgeen onvermijdelijk aan het debat een verkeerde richting moest geven was het ronddeelen van een ander rapport, dat niets met het rapport-de Ségur gemeen heeft, den avond vóór de zitting blijkbaar met het doel om deze rapporten gezamenlijk in behandeling te nemen. Dit lapport was van den heer do Sugny na mens de commissie van enguete over de gebeurtenissen van den 4ïn September, en behandelt den toestand van Lyon en het departement du Rhone tijdens het bestuur der regeering van de nationale verdediging. Wat men gevreesd had is gebeurd. De oud-prefect van het departement du Rhonewiens handelwijze bovenal in de rapporten wordt afgekeurd, de heer Challemel-Lacourheeft het uitdrukkelijk in zijne rede voering erkend, dat de heer Ségur blijken gegeven heett van onpartijdige en rechtvaardige kritiek. „Dit was een goed voorteeken, zeide hij, maar de goede verwachtingen welke daardoor in het leven geroepen werden zijn door het laatste rapport vervlogen." Het is niet mogelijk en bovendien in de détails niet van ge noeg belang voor allen die buiten de twisten der par tijen in Frankrijk staan, om het debat in zijn geheel, al ware het nog zoo verkort, weder te geven. "De par ticuliere correspondent van l'Indépendance beige geeft m een depêche een uitvoerig uittreksel van de redevoe ring van den oud-prefect du Rhóue, die te 5 uren nog op de tribune stond en ongeveer de geheele zitting met zijne redevoering vulde. „De heer Challemel-Lacour, meldt de correspondent, verdedigt zich met veel kalmte, wijsheid en koelbloedigheid tegen de aanvallen van den rapporteur. In verheven taal stelt hij het strijdende Frankrijk voor in zijn tegenstand tegen den vijand, waardoor het geleerd heeft zich zelf te achten. De rap porteur, zeide hij, heeft met een kleingeestige nauw gezetheid overal onhandigheden en onregelmatigheden opgespoord, voorzeker om Frankrijk een voorwendsel aan de hand te doen, om zich zelf te kunnen verachten." Zooveel als uit de verschillende berichten omtrent de zitting blijkt, was het dan ook niet dit lid der lin kerzijde die daaraan een woest en stormachtig karakter gaf, maar alleen moet dit toegeschreven worden aan do hatelijke interruption van de rechterzijde. Daze waren te talrijk cm ze hier op te sommen; óene echter behoort vermeld te worden omdat zij een algemeenen storm ver- oozraakte en voorloopig een einde maakte aan dit on gelukkig debat. Een paar malen had de heer Challe- mel-Laconr de getuigenis ingeroepen van den heer do Cavayon-Latour, een lid der rechterzijde, die tijden3 den oorlog officier in werkelijken dienst was. Deze zeide aan het slot der redevoering van den heer Challemel-Lacour of viel den spreker daarmede in de reden, dit blijkt niet duidelijk uit bet telegrafisch bericht dat hij eene depêche aan den generaal Bressolles gezien had, waarin de prefect van het departement du Rhöne bevel gaf om hem en eenige andere officieren der Gironde te doen fnsiUeeren. Hiertegen protesteerde de oud prefect en eischte eene enquete over deze aantijging. Onder de hevigste agitatie over deze zaak sl jot de voorzitter te ruim 6 uren de zitting. The Daily News maakt een bericht vau zijn corres pondent uit Berlijn openbaar, dat een nieuw licht ver spreidt over de quaestie van centraal-Azië. Volgens dit bericht heeft men te Berlijn uit Constantinopel bericht ontvangen van den toenemen den angst, dien men aldaar voor de wapeningen vau Rusland koestert. Men gelooft aldaar dat de voorgenomen expeditie tegen Khiva en in het algemeen de troepenbewegingen in Rusland minder gevaar opleveren voor Britsch-Indië dan voor Europeesch Turkije, en de Donau waarschijn lijk spoedig een belangrijker rol zal spelen dan de Oxus. Ook te Weenen, meldt de correspondent, begint men tot die overtuiging te komen. Als een nieuwtje is dit bericht zeker der vermelding over waardig,1 maar of daaraan eenige waarde gehecht moet worden kan slechts de tijd leeren. Dit mag echter niet uit het oog verloren worden, dat Rusland's neigingen sedert 1854 nog niets gewijzigd zijn, en dat de eisch tot vrij verklaring der Zwarte zee bewijst dit de Russische regeering geene gelegenheid laat voorbijgaan om de nadeelige gevolgen van den Krim-oorlog uit te wisschen. In Zwitserland hebben de kantonale regeeriDgen der zeven noordelijke kantonsdie te zamen het diocees

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2