minstens 10,000 francs wordt geschat, bij eenige Dait- sche hoven te koop aan te bieden. De president der Fransche republiek is om zoo te- zeggen uit den brand. Zooals men weet was hij als ridder van het Gulden vlies verplicht om den rouw aan te nemen over het lid dier ordeNapoleon III, of van de onderscheiding afstand te doen. Toevalligerwijze is Thiers juist in den rouw over het medelid, den hertog van Medina-Cili, onlangs gestorven. Uit Weenen wordt aan de KölnischeZeitung geschre ven: „Onder de buitenlandsche prinsen, die de tentoon stelling van Weenen zullen bezoeken, wordt daar het eerst verwacht de prins van Wales, die de opening zal bijwonen in zijn hoedanigheid van president derEngel- sche commissie. Vervolgens zal de koning van Italië komen; dan de on der koning van Egypte en de keizer van RuBland; keizer Wilhelm wordt tegen de maand Juli verwacht. De sultan heeft zich doen verontschul digen, daar zijn gezondheidstoestand hem niet veroor looft de reis te ondernemen. Voor den heer Thiers heeft men bet paleis Leitenberger reeds gehuurd; men ver wacht hem tegen den herfst. De Sonvereinen van Spanje, Portugal, Zweden, Denemarken en Griekenland hebben, naar het schijnt, reeds van bun voornemen doen blijken om niet te komen; daarentegen rekent men op het bezoek van den koning der Belgen, van den koning van Nederland en van bijna alle Duitsche vorsten. Behalve het keizerlijk paleis te Weenen, maakt men ook nog de kasteelen van Sekoenbrunn, van Luxemburg .en van Ilelzendorf voor de ontvangst dier souvereine gasten in gereedheid. Te Weenen is met den aanvang van dit jaar een school voor zetsters geopend, waar 100 meisjes in dat vak worden ouderwezen. THERMOMETERSTAND. 29 Jan. 's av. li u. 33 gr. 30 'smorg 7 n. 31gr.'smidd. lu.34gr.'sav.6u. 34gr. JÖuitmfartö. ALGEMEEN OVERZICHT. Verscheidene dagbladen en correspondenten van bui tenlandsche bladen hebben gemelden ook ons werd dit gisteren bericht, dat Thiers de tentoonstelling to Weenen zou bijsvonen, dat tot dat doel het paleis Lci- temberg reeds gebuurd was of dat hij zijn intrek zou nemen in de Fransche ambassade, en dat hij van die reis gebruik zou maken om met von Bismarck over de waarborgen voor de betaling van het vijfde milliard te onderhandelen. Die reis zou namelijk eerst plaats hebben na de integrale betaling van het vierde mil liard. Eene depêche van gisteren morgen uit Versailles, door de Agence ïïavas verspreid, zegt dat van die reis geen sprake is en dat daaromtrent nog hoegenaamd geen besluit is genomen. „De heer Thiers zou niet anders naar Weenen kunnen gaan daa als vertegenwoordiger van Frankrijk, indien tot een vorstencongres aldaar be sloten was," voegt de depêche -er bij. Deze laatste zin snede is bijna belachelijk en duidelijk blijkt daaruit dat de bijeenkomst der drie keizers te Berlijn, waarbij Frankrijk niet vertegenwoordigd was, nog niet vergeten is. Gisteren is de president van de commissie der derti gen, de heer de Larcy, door Thiers ontvangen en na een kort onderhoud, waarvan de détails niet bekend zijn, is men overeengekomen, dat morgen eene conferentie van Thiers met de commissie zal plaats hebben, ten einde over het bewuste ontwerp van gedachten te wisselen. Algemeen is men van oordeel dat die confe rentie weinig resultaten zal opleveren, daar Thiers zich in geen geval met een der beide aangenomen amende menten, betreffende de beantwoording van iaterpellatiën, zal vereenigen. En ook van de zijde der commissie blijkt weinig neiging te bestaan om aan de wenschen van Thiers tegemoet te komen, want de meerderheid is voornemens Maandag bij de benoeming van haren rapporteur hare stemmen uit te brengen op den heer de Broglie, den onverzoenlijken bestrijder der republiek en den hardnekkigen aanvoerder der oppositie. Slechts voor het geval de disctissiën over het rapport der commissie, belast met een onderzoek naar de inkoopen tijdens den oorlog te Lyon, beden niet ten einde wor den gebracht, zal de conferentie Zaterdag plaats hebben. In elk geval zal de quaestie derhalve in deze week nog beslist worden, althans in dezen zin, dat öf het conflict tusschen Thiers en de rechterzijde uitbarst, óf de commissie der dertigen baren arbeid weder hervat. In de nationale vergadering is in de laatste dagen weinig belangrijks voorgevallen. Met een enkel woord verdient de aandacht de aanneming in derde lezing van art. 1 der wet op den fabrieksarbeid van kinderen, waarbij het hoofdbeginsel der wet is aangenomen. Volgens dit artikel strekt de wet hare bescherming slechts uit over kinderen beneden de 16 jaren van heide sexen en over minderjarige meisjes. Meerder jarige en gehuwde vrouwen blijven onder het gemeene recht geplaatst. Ook art. 2 werd gisteren aangenomen. In den aanvang der zitting kondigde de heer Pascal Duprat tegen heden eene interpellatie aan over het open baar maken van diplomatieke stukken door den heer de Grammont, welke aan dén staat toebehooren. De heer de Rémusat heeft zich niet daartegen verzet. Vol gens l'Avenir national is deze interpellatie integendeel der regeering bijzonder aangenaam. Het blad namelijk zegt, dat Thiers zorgvuldig de archieven heeft doen onderzoeken, met het gevolg dat eenige depêches en diplomatieke stukken, waaronder vooral éenvan bijzon der gewicht, gedateerd van den 20en Juli 1870 uit den tijd van de oorlogsverklaring tot den 4°" Septem ber vermist zijn. De president der republiek zou naar aanleiding daarvan het voornemen gehad hebben om zelf deze zaak in de nationale vergaderiüg ter sprake te brengen. Het blad acht het daarom niet geheel onmo gelijk dat Thiers morgen aan het debat over deze quaes tie zal deelnemen. Het roode spook heeft gisteren en eergisteren weder te Parijs rondgewaard. De politie heeft te Montmartre en in de Hue des Poissonniers ongeveer 50 personen gearresteerd en op twee andere plaatsen huiszoekingen bevolen, alles om dezelfde reden: lidmaatschap der Internationale. De politie volvoerde hare razzia vooral in den nacht; twee straten waren aan hare uiteinden door een dubbele post politieagenten afgezet, terwijl anderen de schuldigen in de huizen oplichtten. Zou de regeering dan inderdaad meenendat de execution te Satory en deze arre9tatiën ex masse Parijs met de regeerïng en met de reactionaire nationale vergadering zullen verzoenen? Drijft zij niet op deze wijze alle on tevredenen in de armen der Internationale, welk ge nootschap de regeering door hare eigene handelwijze tot haren grootsten vijand proclameert? Wordt de Internationale niet juist gevaarlijk voor de openbare rust, wanneer de rege'ering, zooals eergisteren het geval was, oppassende werklieden uit hun werk rukt, alleen omdat zij verdacht worden misschien nog ten on rechte lid te zijn van de Internationale? Bij koninklijk besluit zijn gisteren weder zestien kloosters te Rome gebed of ten deele ten algemeenen nutte onteigend. De onteigeningssom zal op het groot boek in 5 pet. rente worden ingeschreven. Aan deze onteigeningen is men te Rome reeds lang gewoon ge raakt; daarbij komt dat het volk die toejuicht en niets liever zag dan dat de regeering alle kloosters uit Rome deed verdwijnenwelk denkbeeld ook door de linkerzijde der kamer in de commissie voor de kloosterwet te Rome herhaalde malen verdedigd is. Dit vraagstuk is echter voor het oogenblik nog hangende in den boezem der commissie, die naar het schijnt er in geslaagd is het ministerie over te halen om enkele wijzigingen iu art. 2 toe te staan. Het resultaat der onderhandelingen is nog niet bekend. Intnsschen leverde de openbare zitting der kamer tot dusverre nog weinig belangrijks op. Gisteren alleen gaf eene interpellatie van den heer Lazarro, over het deelnemen van administratieve regee-, riügslichamen aan de inschrijving voor een gedenlcteeken ter eere van Napoleon III, aanleiding tot een belang- ïijlte redevoering van den minister-president Lanza. De minister was van oordeel dat die deelnemiug hoe genaamd geen politieke, maar slechts een moreele be- teekenis had. Men kon daarin toch zeker geene daad van adhaesie zien van de politieke daden van Napoleon, maar zij was slechts eene daad van dankbaarheid aan den ex-keizer der Franschen, die met zijn leger heeft bijgedragen tot Italië's onafhankelijkheid. „Zelfs ben ik overtuigd, zoo eindigde de heer Lanza, dat bijna het geheele land zal instemmen met deze demonstratie ter eere van den edelmoedigen aanvoerder van het Fransche leger in 1859." In Duitschland daarentegen stemt de natie blijkbaar volstrekt niet in met den officieelen rouw voor den ex- keizer. Trouwens de omstandigheden zijn in Duitsch land en in Italië dan ook geheel verschillend. Even min als Italië's dankbaarheid misplaatst is, is de ver ontwaardiging der Duitsche natie over 'den hofrouw te laken. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung verdedigt het hof tegen deze algemeene opvatting. Die rouw heeft geen politieke beteekenis, maar is overeenkomstig het algemeen gebruikhetwelk aan alle hoven gelijkelijk is voorgeschreven. Juist de afwijking van dit gebruik zou eenige beteekenis hebbendie niet meer aan de gansche zaak gehecht wordt, wanneer men zich stipt daaraan houdt. Over het ceremonieel aan de hoven valt niet te twistenmaar na de verdediging van het ofll- cieuse blad ligt de vraag voor de hand, ofnietjuistde Duitsche natie niets anders wenscht, dan dat Europa aan de afwijking van het gebruik eenige beteekenis zou hechten Het rapport der commissie, belast met het onderzoek der wet tot afschaffing der slavernij op Porto-Rico, is gisteren in het Spaansche congres voorgelezen. Het aantal redenaars, dat zich terstond heeft laten inschrij ven, is zoo groot dat een lid daartegen bedenkingen inbracht met het oog op het dringend verzoek der regeering, om het ontwerp zoo spoedig mogelijk goed te keuren. De voorzitter was echter van oordeel, dat juist over deze wet een uitvoerige discussie moest plaats hebbeD, opdat allen in de gelegenheid gesteld werden om het voor en tegen dezer gewichtige quaestie nauw keurig te overwegen. De minister van buitenlandsche zaken vereenigde zich namens de regeering met die gevoelen. Het schijnt dat de kamer de behandeling der wet op de legerorganisatie schorsen zal, om onmid dellijk tot behandeling dezer belangrijke wet over te gaan. Een spoedige afdoening is niet alleen wenschelijk voor de slaven, wier vrijverklaring daardoor bespoe digd werdt, maar ook voor Spanje's binnenlandsche rust, die door de opruiingen der bekende ligue, waaraan alle vijanden der regeering zich hebben aangesloten, in gevaar gebracht wordt. Varia uit het buitenland. Duitschland. De rijkskanselier heeft aan den bondsraad een ontwerp-wetboek van strafvordering voor het Duitsche rijk ingediend. Met het oog oplietgroote gewicht van deze wet beeft de rijkskanselier voorge steld eene commissie van Duitsche juristen te Berlijn, samen te roepen, teneinde met de commissie uit den bondsraad voor justitie de wet aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. De evangelische Ober- kirchenraih heeft zich ook tot de kamer van afgevaar digden gewend om tegen de kerkehjk-politieke wetten te protesteeren. Hij vraagt de niet-toepasselijkheid dezer wetten op de evangelische kerk, of tenminste belangrijke wijzigingen door amendementen, welke bij zorgvuldig in zijn protest aangeeft en uiteenzet. Het voorstel tot verandering der artt. 15 en IS van de grondwet komt heden in de Pruisische kamer aan de orde. De Fortschritlspartei zal enkele amendementen voorstellen, o. a. do vervanging van den aanvang van art. 15, „De evangelische en katholieke kerk," door „Ieder kerkelijk genootschap". Het stoomfregat Ga zelle kommandant Batsch, zal in den aanstaanden zomer terugkeereu. Zooals men zich herinnert, dreigde deze kom mandant Haïti met bombardement, indien de regeering aan de eischen van enkele daar wenende Duitsekers geen gehoor gaf. Een buitengewoon gezant van Haïti werd sedert door den keizer ontvangendoch deze heeft hem te kennen gegeven dat geene afkeuring zou wor den uitgesproken voor en aleer de kommandant in de gelegenheid was zich behoorlijk te verantwoorden. De Spenersche Zeitung verneemt met zekerheid dat de Oberkirchenraih in zake den predikant Sydow vóór Maart geene beslissing nemen zal. De Norddeutsche Allge meine Zeitung bevestigt het gerucht dat de rijksdag tegen 8 a 10 Maart zal bijeengeroepen worden. Van conserva tieve zijde zal op het voorstel, waarbij aan ambtenaren verboden wordt een werkzaam deel te nemen aan naam- looze vennootschappen het amendement worden voorge steld om dit verbod ook tot afgevaardigden uit te strek ken. Te Leipzig hebben de letterzetters geweigerd het tarief der loonen, zooals het door de gezamenlijke patroons is vastgesteld, aan te nemen. Dientengevolge hebben 314 letterzetters eu drukkers het werk gestaakt terwijl nog ongeveer 600 den arbeid voortzetten. De Berlijusche dagblad-uitgevers hebben zich vereenigd om den bovenmatigen eischen der zetters het hoofd te kunnen bieden. De leden der vereeniging hebben zich verbonden een" boete van 10,000 Thaler te betalen, als zij hun zetters niet terstond ontslaan, zoodra de zetters van een der aan de vereeniging toebehooreü de drukke rijen eischen doen hoorendie door een commissie uit de vereeniging voor overdreven worden verklaard. In dat geval zal men éen normaal blad uitgeven, dat slechts het gewichtigste nieuws zal bevatten. Alle Ber lijusche couranten hebben zich bij de vereeniging aan gesloten, behalve de Volks-Zeitung, de Staatsburger Zeitung van Daubitzdie van Held en de Kladdera- datsch. Frankrijk. De commissie voor het wetsontwerp tot organisatie van den Conseil supérieur de Vinstruction, publiqüe zal zich op eigenaardige wijze trachten tevreden te stellen voor de nederlaagwelke zij bij de tweede lezing van dit ontwerp leed. Men herinnert zich dat de kamer den minister Jules Simon in het gelijk stelde,, die het recht van den minister reclameerde om de leden, der zoogenaamde permanente sectie te benoemen, ter wijl de commissie die door den raad wilde doen aan stellen. Thans zal zij bij de derde lezing voorstellen de geheele permanente sectie te supprimeeren. De commissie voor het budget heeft in hare laatste bijeen komst besloten een einde te maken aan de talïooze vergoedingen wegens schade in den oorlog geleden, zoowel aan particulieren als aan departementen of ge meenten. Ten aanzien van de teruggave van 140 mil- lioen aan de stad Parijs heeft zij den ministers de Goulard en Say medegedeeld, dat zij geene beslissing nam voor dat de regeering te dien aanzien hare gedachten had doen kennen. La Gazette de France is voor de cor- rectioneele rechtbank gedagvaard wegens het plaatsen eener circulaire van den raad der Internationale. Le

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3