lc luitenant der mariniers C. J. Visser, van Zr. M3. korvet van Speyk. Ingetrokken: de overplaatsing van Zr. Ma. stoom schip Maas en Waal op Zr. M\ fregat Prins Alexander der Nederlanden, van den officier van gezondheid 3e klasse J. A. G-. Hulst. Vergunning verleend: om te repatrieeren wegens langdurig verblijf in Oost-Indië, aan de luite nants ter zee 2e klasse J. J. Kraakman en J. L. Hor dijk, en den scheepsklerk W. K. M. Hazeu. (Javasehe courant van den 17en December.) civiel departement. Benoemd: tot lid van den raad van justitie te Batavia, de president van den landraad der stad en voorsteden aldaar mr. A. A. Buyskes. Machtiging verleend: totuitieikingaan A.C.T.M. Munro, echtgenoot van S. Wiebenga, van eene akte van toelating tot uitoefening der verloskundige praktijk in de residentie Batavia. departement van oorlog. Overgeplaatst: ge neeskundigen dienst, bij het groot militair hospitaal te Weltevredende militaire apotheker 3C klasse J. Eaderlé, van het groot militair hospitaal te Samarang; bij het groot militair hospitaal te Samarangde militaire apothe ker 3e klasse W. de Lange, van het groot militair hospitaal te Weltevreden; infanterie, bij het le bataljon, de 2e luitenant P. A. Ouwens, van het 3e bataljon; bij het 7e bataljon de le luitenant H. E. Schoggeis, van het 3e bataljon; bij het 17c bataljon, de kapitein J. C. Dockheervan het lc bataljonbij het garnizoens-batal- jon van Celebes en onderhoorigheden, de kapitein J. W. C. C. Hoynck van Papendrechtvan het 14e batal jon; artillerie, bij het materieel, de 2C luitenant Gr. de Wijs, van het personeel; bij het personeel, de lc lui tenant A. H. Benjaminsvan het materieel. departement van marine. Verleend: een twee jarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den hoofdingenieur, adviseur voor het vak van scheepsbouw in Nederlandsch Indië, F. Vos. Benoemd: tot hoofdingenieur, adviseur voor het vak van scheepsbouw in Nederlandsch Indië, de hoofd ingenieur voor het vak van scheepsbouw, eerst aan- wezend ingenieur bij het marine-etablissement te Soera - baija, S. Meihuizen; tot hoofdingenieur voor het vak van scheepsbouw, eerst aanwezend ingenieur bij het marine-etablissement te Soerabaija, de ingenieur lc klasse voor het vak van scheepsbouw, eerst aanwezend inge nieur bij het marine-etablissement te Onrust, B. L. W. Eibachtot ingenieur lc klasse voor het vak vau scheeps- bonw bij het marine-etablissement te Soerabaija, de inge nieur 2e klasse bij genoemde inrichting D. Boeke; tot vaste werklieden, ketel makers, bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaija P. van de Wal, thans op nonactiviteit, en de bij genoemde fabriek te werk gestelde werkman bij den algemeenen dienst W. den Hond. Overgeplaatst: van het marine-etablissement te Soerabaija naar dat te Onrust, de ingenieur lc klasse W. B. Mensing. Tijdelijk overgeplaatst: naar het marine-eta blissement te Soerabaija, de ingenieur 2e klasse voor het vak van scheepsbouw J. L. van Leschen, thans gedetacheerd bij de bosch-exploitatie te Parengan. (Javascbe courant van den 20ca December.) civiel departement. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, de telegrafist 2e klasse C. Finschi; eervol, uit 's lands dienst, de geschorste klerk bij de militaire administratie W. F. A, de Vos. Benoemd: tot ingenieur 2C klasse bij den water staat en 's lands burgerlijke openbare werken II. Vren- denberg, thans op nonactiviteit; tot ingenieur 23 klasse bij bet mijnwezen in Nederlandsch-Indiëde ingenieur Sc klasse R. D. M. Verbeek. Machtiging verleend: tot uitreiking van eene akte van toelating tot uitoefening der genees- en heel kundige practijk in de afdeeling Tjiandjoer, aan A. A. N. Janssen. departement van oorlog. Verleend: een twee jarig verlof naar Nederlandwegens ziekte, aan den len luitenant-kwartiermeester bij de militaire administra tie A. J. Cochius. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit Zr, M\ militai ren dienst, de 2e luitenant der artillerie op nonactiviteit M. N. Wijt, met vergunning om de aan dien rang ver bonden uniform te blijven dragen; op verzoek, eervol, uit Zr. Ms. militairen dienst, wegen3 volbrachten dienst tijd, met behoud van recht op pensioen, de magazijn meester der artillerie 3" klasse J. Cr. Kuster. GEMENGDE BERICHTEN. In Het Vaderland van heden leest met hot volgende: Eindelijk is Behagel in de residentie aangekomen. Zooals wij gisteren reeds meldden, zijn de commissaris van politie Beukman en de inspecteurs Hardeaberg en Mertz naar Rosendaal gegaan, om daar den in België gearresteerde over te nemen en zijn gisteren avond te S.20uur met den beschuldigde alhier aangekomen. Hoewel een en ander zoo stil mogelijk was gehoudenwas er toch in een oogenblik een groote menigte op het plan kier aanwezig. De verdachte liep ongeboeid tusschen de twee inspecteurs invoorzichtigheidshalve hield een de slip van zijn jas vast. Te oordeelen naar zijn uiter lijk is hij ongeveer 40 jaren oud; zijn gang verraadt dadelijk dat Behagel het kleermakersberoep heeft uit geoefend. Hij is klein van gestalte en draagt een zwar ten knevel. Iu het zwart gekleed, droeg hij een ron den kastoren hoed, wit linnen boord en manchetten. In een gewone vigilante is bij naar het huis van arrest overgebracht. Hij is niet door de Belgische aan de Nederlandsche regeering uitgeleverd naar het schijnt omdat het uitleveringstractaat met België, voor uitle vering van een persoon, althans een bevel tot terecht stelling eischt, welk bevel natuurlijk door de Neder landsche regeering niet kon worden gegeven, alvorens haar uit de ondervraging van den verdachte voldoende was gebleken dat hij medeplichtig aan den moord was, welke ondervraging op haar beurt weder niet kon plaats hebben alvorens de verdachte hier was. Maar Behagel is wegens landlooperij door de Belgische politie aange houden, naar de Nederlandsche grenzen gebracht en aldaar door de Nederlandsche politiebeambten gearres teerd. Hij had bij zich een groot pakket van onder scheidene lakken voorzien, vermoedelijk door de Belgi sche politie gecacheteerd. Uit Sneek wordt van den 28cn Januari geschreven Onze anders zoo rustige stad was gisteren het toonee van groote opschudding. De oorzaak daarvan was ge legen in den verkoop van het vleesch van de 48 koeien, afkomstig van een van 'longziekte verdachten stal. Die verkoop werd, behalve door kooplieden, ook door een massa volk bijgewoond, dat door roepen, schreeuwen of zingen 'tonmogelijk maakte met den verkoop voort te gaan. Men zegt, dat de reden van ontevredenheid hierin gelegen is, dat op last van den'veearts de hart slag, pens enz., begraven zijn, in plaats van die zoo als in Nijland en Heeg is geschied, weg* te schenken aan de armen. De burgemeesters van Wyirbritseradeel en Sneek waren met de noodige politie tegenwoordig, maar het was niet mogelijk de woelende menigte tot bedaren te brengenwaarom de verdere verkoop ge schorst moest worden. De heerschende spanning maakte het zelfs noodzakelijk militaire macht van Leeuwarden te ontbieden, die omstreeks 9 uren verscheen en het terreinwaar de massa zich verzameld hadbezette. Tot ongeveer 12 uren waren er samenscholingen, die echter uit elkander werden gedreven. De nacht is rus tig voorbijgegaan. De correspondentie over zee met de Lemmer is door het ijs verstoord. De stoomboot vau Amsterdam is Uit vrees voor invriezen onmiddellijk uit de Lemmer te ruggekomen In een artikel van de Nederlandsche Industrieel over „kleingeestigheden" der administratie, wordt mel ding gemaakt van de declaratie van een aannemerdie twee maanden in onderzoek bleefen toen van de re kenkamer met een zoogenaamde remarque terugkwam, hierin bestaande, dat de man een balven cent had uitgetrokken voor 60/100 cent terwijl een zeker speciaal reglement moet voorschrijven dat er eerst dan een halve cent wordt vergoed als blijkt 75/100 cent verschuldigd te zijn. Men schrijft ons uit Limburg over de nieuw ont dekte steenkolen lagen het volgende: Nadat de heer en Wakker en Sehüinmer te Beerenboschgemeente Ker- kerade (Limburg) nog door 0.088 M. steen geboord hadden, hebben zij dezer dagen nog 0.70 M. vette steenkolen ontdekt, die door den ingenieur geconsta teerd zijn geworden. Thans is derhalve de geheele dikte van den ader (met den vroeger gevondene van 0.74 M.) 1.44 M. Daar deze ader eene dikte heeft, zoo als men ze zelden aantreft, en het daarenboven de eer ste vette kolen zijn, welke in Nederland gevonden werden is deze ontdekking als zeer voordeelig voor onze pro vincie te beschouwen. Handelsblad The Queens Bench, to Londen, heeft in de zaak van de aanvaring tusschen het Egyptische oorlogschip Charkeyh en de Nederlandsche stoomboot Batavier, beslist dat de opgeworpen exceptie, als zou het eerste schip een rijksschip zijnin dit geval niet aangeno men kan worden, daar het ten tijde van de botsing noch als oorlogschip noch als rijksschip dienst deed, noch ook in handen was van oen vertegenwoordiger der Egyptische regeering. Aan de Cnarkeyh is dus geeu enkel voorrecht toegekend en de eisch om schadever goeding zal thans voor de admiraliteits-rechtbank he li rt ndeld worden. Te Luik is eene meeting gehouden over de reorga nisatie van de burgergarde, waaraan acht honderd per sonen deelnamen. De president opende de zitting met de voorlezing van een verzoekschrift, dat gericht zal worden aan de kamer en waarin de redenen ontvouwd wordendie eene reorganisatie noodzakelijk maken. Deze petitie verwierf, nadat verschillende sprekers het woord hadden gevoerd om het wenscholijke dier reorganisatie aan te toonen, aller goedkeuring. Volgens bericht uit Hamburg zal de Duitsche trans atlantische stoomvaart-maatschappij dezen zomer hare schepen naar New-York in de vaait brengen en tegen het voorjaar van 1874 geregeld elke week een schip uit Hamburg en een uit New-York in zee doen gaan. In Bern heeft een zonderlinge diefstal plaats ge had. Uit de bureaux van statistiek op de derde ver dieping van het federaal paleiszijn op klaarlichten dag ten 1 uur 'snamiddags een groot gedeelte der lijsten van de jongste volkstelling gestolen. Er zijn minstens 2 personen en een groote handwagen noodig geweest, om de massa papier die verdweneu is te vervoeren. Aan. scheurpapier is 'tniet meer dan 20 francs waard met bijna zekere kans van ontdekking bij verkoop. Onder scheidene personen, ook ambtenaren, hebben 'tvervoe ren van 'tpapier gezien, maar meenden dat het bureau vau statistiek overbodige papieren opruimde. Waar schijnlijk is de diefstal niet uit winstbejag geschied, maar daardoor wordt de zaak zeer duister. De Society of Arts in Londen heeft onlangs al8 hare meening te kennen gegevendat de Engelsche schoenmakers in alle opzichten onder moesten doen voor hunne vakgenooten in Frankrijk. De Engelsche schoen makers hebben zich dit aangetrokken en aan hunne collega's in Frankrijk een uitnoodiging gericht tot een wedstrijd welke is aaugenomen. De voorwaarden vau den internationalen wedstrijd zijn de volgende: De gezellen, zoowel de Fransche als de Engelsche, doen han werk in tegenwoordigheid van een jury, die be palen zal of de kamp in Parijs, Boulogne of Londen zal plaats hebben. Ongeveer 15 uren zijn toegestaan voor een paar heereu-laarzen in buitengewone gevallen kunnen twee dagen gebezigd worden. Voor een da mes schoen, met lederen afzetsels, worden 12 uren beschikbaar gesteld. De geheele arbeid, de leesten uit gezonderd, moet door denzelfden werkman geschieden. De Sociétó Industrielle te Parijs wordt wegens niet-nakoming barer geldelijke verplichtingen vervolgd. De aandeelen zijn op eens van 500 tot 50 francs ge daald. Twee andere maatschappijen zijn in haar val betrokken. De boeken zijn reeds verzegeld en ook de lessenaars enz. in de woningen van den president en de directeuren. Wat op deze za.ik vooral de aandacht vestigt is, dat de directeur van eerstgenoemde een tijd lang minister was onder Napoleon III en later lid'van den senaat. Verscheidene directeurendie door dit voorval worden gecompromiteerdzijn grootwaardig - heidsbekleeders bij de orde van het Legioen van eer, wat aan het rechtsgeding een eigenaaidigen loop zal gevendaar zij op bijzondere voorrechten aanspraak hebben. Sedert eenigen tijd vinden te Calais nieuwe schiet oefeningen plaatsen wel in tegenwoordigheid van den minister van oorlog. Men heeft met stalen en bronzen achterladers (vier- en zevenponders) geschoten. Het kanon van 12 millimeters uit de marinewerkplaatscn leverde de beste uitkomsten op. De resultaten worden telkens per telegraaf naar Versailles geseindzoodat de heer Thiers als het ware bij de oefeningen tegenwoordig was. De president der republiek heeft herhaalde malen, langs denzelfden weg, zijn tevredenheid over den uitslag te kennen gegeven. Het getal schoten bedroeg volgens de jongste berichten reeds meer dan 300. Volgens de laatste berichten uit Japan, is de in richting van het toekomstig schoolonderwijs aldaar in het keizerlijk departement van onderwijs eindelijk al thans op het papier volkomen geregeld. Volgens dit plan zal Japan 53,700 scholen voor lager onderwijs verkrijgen. Boven deze staan tweederlei soort vau scholen die eenige overeenkomst hebben met onze scholen, van middelbaar onderwijs en onze gyranasiën; van eerstgenoemde zullen er 256 van de laatste 210 worden opgericht. Het schoolgeld is vastgesteld; voor de scho lieren zijn prijzeu bepaald, welke vooreen deel zullen bestaan in de vergunning om buitenlands te gaan stu- deeren. Het onderwijs zal algemeen, maar niet gedwongen zijn. Natuurlijk zullen er nog jaren moeten verloopen, voordat het stelsel geheel is toegepast; o. a. moeten er nog goede onderwijzers worden aagekweekt. De kroon zal aan deze hervorming van het onderwijs worden opgezet door de stichting van acht universiteiten welke over de acht provinciën des rijks zullen worden verdeeld. De regeering is voornemens professor Nor throp uit Noord-Amerikategenwoordig inspecteur van het onderwijs in den staat Connecticut, te beroepen om de gansche hervorming van het onderwijs in Japan te regelen en op touw te zetten. Omtrent het aan vorstin Auersperg en haar doch ter overkomen ongeval bericht de Presburger Zeitung, dat de vorstin hoewel niet in levensgevaar verkeereade vreeselijke pijnen uitstaat en door wondkoorts is aan getast; in den toestand der prinses is eenige beterschap te bespeuren. Van de beide vrouwelijke bedienden is alleen de kamenier verwond. Hij het tolkantoor te Darmstadt is gedeponeerd een troonzeteldie aldaar indertijd door keizer Napoleon besteld maar eerst onlangs afgewerkt was. De maker is nu voornemens den zetel, die op eene waarde van

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2