Homburg en Monaco, heeft verloren, heeft hij geen voet meer in het gebouw van de bank gezet. Bij afwisse ling woont hij te Nizza, op hoogst eenvoudige wijze op de derde verdieping van een huis op de Piazza Maesena, of in zijn prachtige villa te Monaco. Hij ver toeft ook dikwijls in het buitenland en laat dan de leiding van zijne zaken aan zijn schoonvader den heer Wagathaoverdie vroeger ambtenaar der posterijen te Homburg was en nu meer duizenden verdient dan hij vroeger honderden genoot. In de geheele admini stratie heersehfc de meest mogelijke orde, en zelfs kan men er zekere waardigheid en deftigheid niet aan ontzeggen. Mevrouw Blanc wordt als de weldoenster van alle armen in den omtrek geprezen en geeft bij iedere gelegenheid met volle handen, terwijl de heef Blanc voor een verstokten gierigaard wordt gehouden. De gebroeders Blanc waren tweelingen en werden in 1816 geboren. Ia hunne jeugd leken zij zoo vol maakt op elkander, dat men hen gemakkelijk kon ver wisselen, zoodat, toen een van de beide heeren eens in een onaangename zaak met de justitie in aanraking kwam, de jury hem moest vrijspreken, omdat het openbaar ministerie niet bepaald kon aanwijzen wie van beiden de schuldige was. Daar de arme ouders niet in staat waren om hun zonen iets anders mede te geven dan een middelmatige opvoeding, zochten zij be trekkingen als klerk bij een notaris. Twintig jaren oud, terwijl hun hoogste streven was spoedig rijk te wordenkonden zij het in deze positie niet lang uithouden. Nadat zij korten tijd, de een in Bordeaux, de ander in Parijs tevergeefs hun geluk hadden beproefd, kon men hen weder in de hoofdstad als hartstochtelijke en dooi1 het geluk begunstigde beurs-speculanten aantreffen. Daar de telegraaf toen nog niet voor particuliere berichten gebruikt mocht worden, hadden de gebroeders Blanc een ambtenaar weten om te koopen en deden met zijn berichten hun voordeel, en wel met het schitterendste financieele ge volg, doch ook niet zonder met de justitie in aanrakiDg te komen, toen het bedrog werd ontdekt. De gebroe ders Blanc ondergingen de achttien maanden gevange nisstraf waartoe zij werden veroordeelden waren toen ■even eerlijk als te voren. Met den winst dien zij door de mededeelingen van den ambtenaar der telegraphie hadden verworven, leg den zij te Homburg den grond voor een speelbank en kochten later, toen zij de mogelijke opheffing van die inrichtingen in Duitschland voorzagen, het privilege ■om in Monaco een speelbank te mogen houden voor een aanzienlijke som, in overeenstemming met den landheer. Zij verlegden het gebouw van de bank uit de als een adelaarsnest op een hoogcn rots gelegen hoofdstad naar een vooruitspringenden landtong vlak aan zee. Hier bouwden zii een waar paleis voor de godin van het toeval en omgaven het met alles wat kunst en natuur aantrekkelijks konden opleveren. Men zou, in die heerlijke parken en tuinen, vol van de meest zeld zame boomsoorten en de schitterendste bloemendie de lucht met liefelijke geuren vervullenmeenen in tropi sche gewesten te vertoeven. De gebroeders Blanc bouw den een uitmuntend hotel en een alleraardigst kerkje. De jezuïeten, na Blanc de eigenlijke heheerschers van het land of liever van den vromen landheer, leven hier als in luilekkerland. De vorst van Monaco is eigenlijk de eerste en best betaalde ambtenaar van de bank. Alles beweegt zich in Monaco en zijne omgeving om de bank, die het middelpunt van alles is. Blanc betaalt, naar men ver zekert zoowel de verlichting der stad als de unifor men van het leger. Wat het leger van Monaco aan talrijkheid tekort komt, wint het aan hoedanigheid. Zelden zag ik mooier menschen dan de soldaten van dit stedelijke leger, dat, volgens Glassbrenner„als allen rooken, dagelijks twaalf sigaren noodig heeft." De zoon van den vorst van Monaco moet zichals Fransch soldaat, in den laatsten oorlog dapper hebben gedragen, waarvoor hij de ridderorde van Het legioen van eer heeft ontvangen. Aan een vau de beide broeders Blanc was het niet vergund van de nieuwe schepping te Monaco genot te hebben. Op zekeren dag toen hij zich op zija kantoor bevond, werd een heer bij hom aangediend, die hem over een dringende zaak wensehte te spreken. Toen hij was binnengelaten bleek het, dat de bezoeker een wanhopig speler was, die zijn geheele vermogen van 20,000 francs aan de bank had verloren en zich en zijn „arm gezin" ongelukkig had gemaakt. Al die geplukte domkoppen denken altijd te laat aan hun arm ongeluk kig gezin. De wanhopige bezoeker trok een revolver uit zijn zak en verklaarde, dat hij alle hoop op redding had opgegeven en zijn leven hem geheel onverschillig was, en als Blanc hem niet terstond zijn verloren geld terug gaf of slechts eenig gerucht maakte dan zou hij eerst hem en daarna zich zeiven een kogel door het hoofd jagen. Sidderend van schrik en angst ging de eigenaar van debank naar een geldkist, nam er eenige rollen goud geld uit en legde ze voor den wanhopigen speler neder. Eer deze echter de kamer had verlaten viel Blanc, die doodelijlc geschrokken was in onmacht, terwijl de man die hem zooveel vrees had aangejaagd, althans schijn baar kalm, het huis verliet en niettegenstaande de meest nauwkeurige nasporingen niet meer te vinden was- Later kwam iemand op het bureau die Blanc nog steeds bewusteloos op den grond vond. Toen hij naar zijn huis was gebracht verviel hij iu onrustige en wilde dra om en en binnen veertien dagen had een zenuwkoorts, een gevolg van den doorgestanen schrik, een einde gemaakt aan het leven van den gewoonlijk zoo kalmen en rusti- gen man. Sedert dien tijd heeft zijn broeder de bank niet meer bezocht. Het gezelschap dat men bij de bank vereenigd vindt is uit alle landen der wereld bijeengekomen en levert inderdaad een bont schouwspel op. Sedert de beruchte Cora Pearl, die zich hier slechts en passant ophield, het lokaal heeft verlaten, durven „ces damesweder onge stoord de groene tafel naderen, wier beste vriendinnen en klanten zij zijn. Daar vinden wij de blceke met diamanten beladene doodskop van de hertogin van Pöre Lachaise op het uitgeteerde lichaam van de vor stin der demi-mondedie als een bespotting van den smaak van het mannelijk geslacht rondwaart. Daar ziet men mademoiselle Blanche, wier rijke tooi telkens van de bezitster naar de hank van leening gaat en weer terug, al naar mate de luim van het (rente ei qua- rante aan deze dame het goud in massa schenkt of geheel onthoudt. Nooit ontbreekt aan de speelbank de kolonel, die echt Offenbachsche figuur. Met een militaire houding, een groote gemaakte roos in het knoopsgat, en een ge weldig slap afhangende knevel staat hij aan degroene- tafel en staart met begeerige blikken op de zeer be scheiden bezette nommers van deroulletten. De echte Russische generaal, de Moskovitische prins, de voorname Russische dame verliezen met de meest mogelijke onver schilligheid en kalmte geweldige sommen en bezetten de nommers met Napoleons for. Achter hen loert, even als de lijken-hyena op de slagvelden, de voleur die met aapachtige vlugheid een vergeten winst naar zich toehaalt of ook wel aanpas heginnendenkleine sommen, met groote onbeschaamdheid als goeden buit ontrooft. Niet altijd echter gelukt hem dit. Ik zag eens een mijner kennissen de speelzaal binnenkomenhij zette een goud stuk op de twaalf laatste nommers en won. „Zou ik het nog eens laten staan?" vroeg hij, terwijl een paar lange vingers reeds de drie twintig /rawes-stukken van de bank trachtten weg te halen. Mijn vriend greep de hand vast en zeide: „Gij vergist u, mijnheer, dat is mijn geld!" „Neen, zeide de ander heel brutaal ik heb dat goudstuk opgezet Op dat oogenblik riepen verscheidene stemmen: „Ja,, ja, hij heeft heden reeds driemaal dezelfde proef ge nomen." Mijn vriend trok den ouden gauwdief met een snelle beweging naar zich toe en riep: „Aha, gij zijt een voleur! Wees zoo goed mij uw gelaat eens te laten zien!" De dief had zich reeds eenige oogenbliklceu verwijderd toen een oude, slordig gekleede dame zich voor mijn vriend plaatste en uitriep: „Hier gij, gij hebt mijn man beleedigd!" Met miskenning van alle galanterie schoof de andere de verdedigster van de eer van haar echtgenoot op zijde, terwijl hij haar toebeet: „Loop naar den drommel, oude heks!" Dergelijke kleine intermezzo's komen iederen dag voor, hoewel de in de zaal tegenwoordig zijnde politie-agen- ten in burger kleeding steeds zooveel mogelijk zorg dragen om alle verkeerde practïjken te voorkomen. Niettegenstaande de buitensporige uitgavenberekent men do zuivere winst van de bank op vier millioen francs jaarlijks. De aandeelen van de naamlooze vennootschap zijn grootendeels in handen van den pachter der bank. Monaco is niet alleen eene plaatswaar men in kor ten tijd veel geld kan verdienen of liever kan verliezen, maar ook kunnen hier eerzuchtige stervelingendie jacht maken op hooge titels goede zaken maken. De rang van baron was tot nogtoe het hoogste doel van burgerlijke eerzucht in beschaafde landen en om dat te bereiken moest men al zeer wichtige en klinkende verdiensten hebben. Hoe prachtig zijn daarentegen de aanbiedingen van den ridder d'Osiechi in de Rue Caro line n° 5 te Monaco? In de Fransche bladen biedt hij voor 800,000 francs een goed te koop aan, bestaande uit 2248 hectaren bouwland, bosch, wijnbergen, zwavelbronnen, 30 hoe ven, een slot, bergwerken enz. en dat den kooper het recht geeft om den titel van prins te voeren. Wie zich voor 900,000 francs den titel van markies wil koopen wordt tevens eigenaar van een prachtig slot met 300 kamers in de nabijheid van eene hoofdstad welke wordt niet gezegd met park, rijke wijnbergen, bouwland, jacht en zelfs met een kerk er bij; voor een onnoozelen graven-titel en een paleis met 413 hec taren land betaalt men slechts 300,000 francs. De meesten verlaten Monaco eerst als zij al hun geld hebben verspeeld, en in den trein naar Nizza ziet men meest allen langej ontevreden gezichten, en daar- tusschen slechts sporadisch een enkel vroolijk, tevreden gelaat. %uMsbcrid)tm. PPwIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 29 Januari 1873. Nederland. ♦Certifïc. "Werkelijke schuld. 24 pet. 56yfr ♦dito dito dito 3 66-^ ♦dito dito dito .4 „88.1, ♦Aand. Handelmaatschappij 44 136|- ♦dito exploitatie Ned. staatssp 1184 België. Certificaten bij Rothschild 24 63 Frankrijk. ♦Inschrijving3 ♦dito en5 814 Rusland. ♦Obügatiën 1798,ƒ1816 5 ♦Certifïc. adia. Hamburg 5 ♦dito Hope C°. 18556e serie 5 864 ♦Cert. f 1000 1864 5 97| ♦dito f 1000 18665 97| ♦Loten 18665 „251 ♦Oblig. Hope He C°. Leening 1860 44 89 ♦Certific. dito4 73| ♦Inscript. Stieglitz C°.2<a 4L. 4 734 ♦Obligation 1867—69. 4 „74$ ♦Certificaten6 48-4 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 2254 ♦Oblig. dito4 Obl. spoorweg Potl-TiHis .5 „93 dito dito Jelez Orel .5 dito dito Charkow Azow. 5 91% Polen. *Schatkistobligatiën 4 72% Oostenrijk. ♦Oblig.inetall.in zilver Jan./Juli. 5 64|f ♦dito dito April/Oct. 5 64-f ♦dito in papier Mei/Nov. 5 604 ♦dito dito Febr./Aug. 5 60-& Italië. Leening 18615 n Spanje. ♦Obligatiën.Buitenl.186771. 3 264 dito Binnenlandsche 3 22f§- Portugal. ♦Obl. 185669 3 414 Turkije. dito (binnenl.) .5 „52 Egypte. Obl. 1868 7 „914 Amerika. ♦Obl. Vereenig de Staten (1874) 5 96 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 98-^- ♦dito dito dito (1885) 6 99-X- ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Redemtion. .6 Obl. Atl. Gr. W. Spi Ohiosec. (7p) dito dito gecon: olideerae .7 dito dito debentures. 8 Obl. St. Paul Pac. Spw. le sec. 7 dito dito dito 2«see. 7 634 dito dito 1869 dito 7 644 Brazilië. ♦Obl. 186344 864 ♦dito 18655 954 Mexico. dito 18513 184 Grenada. dito afgestempeld 6 20f§- Venezuela. dito3 12% Ecuador, dito1 Prijzen van coupons. Amsterdam, 28 Januari. Metall. f 22.75; dito zil ver f 24.45; Dito Eng. per f 11.874; Eng. Russen; per 1Eng. Portugal per f 11.85; Fransche f 554; Belg. /56|; Pruis. /354; Hamb. Russen f 314; Russen in Z. R. ƒ314; Fools, in FI. f Napelsche f Spaansche piaster f 184; Spaansch infr. 1000 f 12.674; Amerikaansche dollars f 2.404 i papier f 2.12. fl&pjertetttim. PROVINCIE ZEELAND. VERPACHTING VAN Op Maandag den IS1™ Februari] 18des voormiddags ten 11 uur, zal, onder nadere goed keuring, door den heer Burgemeester der gemeente Oostburg, daartoe gemagtigd, ten raadhuize dier gemeenteten overstaan van den notaris C. LE NOBEL, worden overgegaan tot de openbare verpachting, bij inschrijving en afslag, van de tollen op de straat wegen van Breskens naar Groede, van Groede naar Nieuwvliet, van Schoondijke naar IJzendijke en van Oostburg naar Zuidzande. Be verpachting zal geschieden voor den tijd yan drie jarenin te gaan den lca Mei 1873. De voorwaarden liggen ter lezing ter provinciale griffie van Zeeland, en ten raad- of gemeente-huize te Sluis, Breskens, Groede, Nieuwvliet, Oostburg,Schoon dijke, IJzendijke en Zuidzande, alsméde aan de voor melde tollen. Aan de voorwaarden is toegevoegd, dat „geen tol wordt geheven van rij- of voertuigenwaarmede lijken worden vervoerd." Op de voorschreven plaatsen kan ook inzage wor den verkregen van het tarief, van de betrokken Ko ninklijke besluiten, en van eene handleiding tot

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3