hij van oordeel is dat het, met het oog op de natuur en het gewicht van het debat'wensehelijk is dat de president der republiek gehoord wordt, dit aan de kamer voorstellen, die daaromtrent beslist, maar daar door wordt niets veranderd in de bepalingen van art 1, en de beraadslagingen hebben plaats bij afwezigheid van den president." Voor de regeering kan de keuze tusschen deze twee amendementen niet moeilijk zijn, want noch bet een noch het ander kan door Thiers worden aangenomen. Zeer terecht merkte de heer Arago dan ook op, dat vooral bet laatste het minst van alle anderen tot ver zoening leidde, omdat het conflicten tusschen den presi dent en de kamer moest in het leven roepen. Trou wens gisteren ging reeds in de couloirs der nationale vergadering het gerucht van mond tot mond dat Thiers geen der beide amendementen aannamtenzij de com missie er in toestemde dat daarin wijzigingen werden gebracht welke daaraan een gansch andere beteekenis zouden geven. Dit is natuurlijk wat te veel verlangd van de vaderlandsliefde der monarchale meerderheid! In de zitting van gisteren handelde de commissie art. 4 af en besloot zij het geheele ontwerp benevens de beide in beginsel aangenomen amendementen op een nader door Thiers te bepalen dag aan het oordeel van den president der republiek en den minister Dufaure als vice-president van den ministerraad te onderwerpen. Onmogelijk kan de regeering zich hierbij neer'eggen, zoodat óf de quaestie, die Frankrijk reeds gedurende bijna twee maanden in gespannen onzekerheid doet verkeeren, weder voor onbepaalden tijd gerekt wordt, óf het conflict tusschen Thiers en de meerderheid spoe dig tot uitbarsting zal komen. Het tweede gedeelte van het voorstel-Ernoul werd door de commissie met 12 tegen 11 stemmen verworpen, maar daarentegen een voorstel van den beer Gfrivart, hetwelk ten slotte op hetzelfde neerkomtmet 18 tegen 7 stemmen aangenomen. Volgens dit voorstel zet de commissie voor de kieswet hare werkzaamheden voort, maar onderwerpt haar ontwerp eerst aan het oordeel van de commissie der dertigen, vóórdat het aan de kamer wordt ingediend. Onder een anderen vorm dus bepaalde de commissiedat zij meester van den toe stand zou blijven en geene kieswet in de kamer zou laten komen, welke hare goedkeuring niet wegdroeg, m. a. w. welke gevaarlijk zou kunnen worden voor de verkiezing van hare geestverwanten. Volgens the Times zou Thiers gisteren het nieuwe Fransch-Engelsche handelstractaat onderteekenenwaar schijnlijker is echter het bericht der Agence Havas dat die onderteekening gisteren of he den geschieden zou door lord Lyons namens de Engelsche en den minister de Rémusat namens de Fransche regeering. Weldra kan men dus de nederlegging van het tractaat op het bureau der nationale vergadering tegemoet zien. Wat de onderhandelingen van Frankrijk met de andere landen ten aanzien van de quaestie der handelstractaten be treft, veel voortgang schijnt daarin niet te zitten. Van de onderhandelingen met België hoort men in de laatste dagen weder niets; omtrent Italië verzekert l'Italie, dat de regeering geweigerd heeft onderhandelingen aan te knoopen, voor en aleer het Fransch-Engelsche trac taat tot stand gekomen en de werking daarvan waar genomen zal zijn. Te Weenen schijnt de Fransche regeering op eene onvoorwaardelijke weigering gestoo- ten te hebben, hetgeen men in Frankrijk natuurlijk alleen aan von Bismarck's invloed toeschrijft, en ook Zwitserland is weinig genegen om aan Frankrijk's wenschen gehoor te geven. Neemt men daarbij in aan merking, dat het nog zeer quaestieus is of de nationale vergadering het tractaat met Engeland goedkeurt, dan kan men niet zeggen dat Thiers tot dusverre gelukkig is met zijn verouderd handelssysteem. Gisteren namiddag te 3 uren is het rapport der commis sie over de wet tpt afschaffing der slavernij op Porto-Rico in het Spaansche congres voorgelezen, zoo althans werd Maandag aan het einde- der zitting bepaald. Aan adres sen en protesten tegen deze wetten is, zooals zich denken laat, geen gebrek. Dagelijks komen nieuwe bezendingen aan het bureau der kamer. De ligue tegen de afschaffing der slavernij schijnt een ontzaglijken ijver aan den dag te leggen in het werven van onderteekenaars der adres sen. Met dat doel heeft zij zorgvuldig het woord slavernij in haren naam vermeden; zij noemt zich daarom de ligue tot bescherming van de waardigheid en de onschendbaarheid van het grondgebied van Spanje. Er mochten soms personen gevonden worden, die het juist tot Spanje's waardigheid rekenden, wan neer eindelijk eens een einde gemaakt wordt aan de slavernij in de koloniën en daarom hunne onderteeke ning weigerden. Volgens l'lmparcial recruteeren de tegenstanders der wet de onderteekenaars slechts onder den adel- en onder die personen, die hoegenaamd niet weten wat zij onderteekeneni. De middelstanden en het leger laten zich door den grootschen naam der ligue geen zand in de oogen strooien. Thiers en; de commissie der dertigen. „Het is moeilijk te voorspellen, aldus wordt uit Ver sailles aan le Temps geschreven, wat het einde wezen zal van de werkzaamheden der groote commissie, omdat dit afhangt van twee voorwaardendie beiden ons maar zeer gebrekkig bekend zijn. Men kan zich namelijk slechts tot gissingen bepalen omtrent de voornemens van de commissie evenals omtrent die van den heer Thiers, en men kan niet met tien leden der nationale vergadering over dit onderwerp spreken of men ontvangt even zoovele verschillende antwoorden." Wanneer in de onmiddellijke omgeving der regeering zooveel verschil van opvatting bestaatdan is het geen wonder dat verder verwijderden nog minder inzicht in den toestand hebben. De meening van den Versailler correspondent als van iemand, die dagelijks in het Fransche parlement verkeert en zijne indrukken voor le Temps neerschrijft, kan wellicht iets bijdragen om eenig licht over de quaestie te verspreiden. In het kort geven wij daarom zijn brief weêr. De wijze van han delen van- Thiers is naar zijne meening gericht op de aanstaande bevrijding van het grondgebied, aan welk resultaat van zijn bestuur alles ondergeschikt moet zijn. Wanneer dit feit plaats heeft, wil hij aan Europa een krachtig, welvarend en rustig Frankrijk toonen. Aan dit doel schrijft de correspondent de concessiën van Thiers aan de rechterzijde toe. Bovendien laat Thiers zich door de gedachte leiden, dat, al bestrijdt hij ook de dissolutio- nistische pogingen der radicalen, algemeene verkiezin gen, welke na die ontruiming moeten plaats hebbeniu gematigd-republikeinschen zin niet minder schadelijk zouden zijn voor de republiek, namelijk zooals hij die begrijpt, dan eene kamer waarin de radicalen praedo- mineerden. Zijne concessiën aan de conservatieve par tijen beoogen dus niets anders dan dat hij zich bij de algemeene verkiezingen op haar niet minder dan op de republikeinen zal kunnen steunen. Wat nu de meerderheid der commissie betreft, cf liever de meerderheid der kamer, wat volmaakt hetzelfde is, hare voornemens zijn minder gemakkelijk op te sporen, eerst en bovenal omdat zij alle homogeniteit mist en verder omdat in het programma van de belangrijkste groep der rechterzijde alles niet al te juist gedefinieerd i3. Er zijn in de rechterzijde ongeveer 250 afgevaardigden van wie niets te de verwachten is, die óf hun wachtwoord van Frohsdorf ontvangen, óf reeds voor het woord repu bliek een onzinnigen afkeer hebbenóf al hunne kansen op éene kaart, op éen gelukkig avontuur gezet hebben. De eenige partij waarmede te rekenen valt is het reckter- centrum, omdat aldaar de monarchale praedilectiën nog niet den vorm van een absoluut dogma hebben aange nomen. Deze partij wil alleen dit positiefhet parlemen tair régimeen daarom bestaat er geen hinderpaal om de proef met den bes taanden regeeringsvorm te nemen. Laat de republiek de ministerieele verantwoordelijkheid aannemen, en bij gebrek aan beter zal meu dan in haar berusten. Met deze gevoelens bezield neemt het rechter-centrum aan de werkzaamheden van de commissie der dertigen deel. Ongelukkig heeft deze partij volgens den correspondent zich nog niet van de coterie-politiek kunnen losmaken. Hetgeen de schrijver van den brief hierop Jaat volgen, is te eigenaardig om niet in zijn geheel over te nemen. „Men is verrast wanneer men eene partij zietdie de pretentie heeft Frankrijk 's lot te willen besturen en die, zoodra zij het in hare macht heeft, niets nut- tigers meent te kunnen doen dan de ondervinding en het talent van een enkel man te neutraliseeren. Het is geene constitutie wat die heeren op het oogenblik maken, zelfs geene organieke wet, ja zelfs geen alge meen reglementhet is een zuiver personeele maatregel om een redenaar den mond te stoppen, dien men op andere wijze niet kan bestrijden. Daar zij niet met succes kunnen antwoorden, leggen zij hem het zwijgen op. Ulys3es had uit vreès voor de verleidelijke zangen der Sirenen de ooren zijner reisgenooten met was doen dichtstoppen de commissie der dertigen doet nog beter, zij belet de Sirene te zingen. Inderdaad, daarin ligt iets onbeschrijfelijk kinderachtigs." Dat alles geschiedtterwijl de nationale vergadering op haar einde loopt en hoegenaamd geene zekerheid bestaat dat haar opvolgsterjzich'gebonden acht door dat reglement, welks samenstelling zoo ontzaglijk veel inspanning kostte. Tenzij het rechter-centrum zich illusiën maakt en zich geroepen acht a faire les electionszooals men dit noemt, en aan het land eene kamer te gevendie de zuivere voort zetting is, althans wat de meerderheid betreft, van de be staande. In deze pretentie ziet de correspondent juist het grootste gevaar. De houding der meerderheid in de com missie is van dien aard dat zij zoodanig doel moet naja gen. Te oordeelen naar de taal harer organen, behoefde zij niets anders te doen dan met eene numerieke meerder heid, hoe gering ook, Thiers te dwingen een geheel zuiver-reactionair ministerie te nemendat terstond de prefecturen in haren geest veranderdede liberale ge meenteraden ontbondde kieswet wijzigde en eindelijk maatregelen nam om den president der republiek van allen invloed te berooven. De correspondent wil niet zeggen dat deze wenschen door het rechter-centrum gedeeld wordenofschoon de considerans van het befaamde ontwerp van de commissie der dertigen recht geeft nog erger te denken en te vragen „of niet de terugkeer tot de monarchie de grond gedachte en de laatste hoop dezer partij blijft? Wat beduidt anders, vraagt de schrijver, dat duidelijke voorbehoud ten aanzien van het recht van constitutie? Waartoe dient het, ons te zeggen dat men de republiek niet wil helpen stichten, wanneer het niet is om zich de bevoegdheid voor te behouden iets anders te stichten den dag waarop de gelegenheid zich daartoe aanbiedt? Een van beiden is waaróf met de zorg belast om eene regeering te organiseerenheeft de meerderheid der commissie evenmin inzicht in als moed voor haar taak gehadmaar heeft zij er slechts een middel in gezien om hare vooroordeelen te bevredigen, en dan hebben zij slechts een spinneweb gesponnendat bij den eer sten rukwind gebroken zal wordenóf zij heeft hare oogen verder gericht en zich gevleid de ministerieele verantwoordelijkheid iu te voeren door Thiers buiten de kamer te sluiten, de binnenlandsche administratie te veroveren door de ministerieele verantwoordelijkheid, de verkiezingen te beheerschen door de «aan haar on derworpen administratie en zich zoo het recht der keuze voor te behouden tusschen eene reactionaire republiek, wanneer de monarchie bepa.ald onmogelijk isen een herstel van het koningschap, wanneer de omstandigheden daarvoor gunstig zijn." Laatste berichten. Brussel29 Januari. Ht contract tot verkoop van den Grand Luxem bourg is heden namens den staat geteekend. Parijs29 Januari. LeSo^r verzekert, dat de reis van Thiers naar Wee nen, bij gelegenheid der tentoonstelling aldaar, om eene ontmoeting met von Bismarck te hebben, bepaald is, en dat hij in het hotel der Fransche «ambassade te Weenen zijn intrek zal nemen. Jïlmgeltoerh. MONACO. DOOR JT a bi sa "W alliaer. Eenigen tijd geleden hing voor de ramen van een plaatwinkel in Nizza een goed geteekende caricatuur. De pachter van de speelbank te Monaco werd er spre kend gelijkend op voorgesteld, terwijl hij aan een biljart staat en met een zwarten en een rooden bal speelt. Onder de plaat staan de woorden: Que ca soit rouge ou noirqui sortea est toujours blanc qui gagne. Als men den heer Blanc zich met zijn iichten tred door Nizza ziet spoeden, met een lange, donkerkleurige jas aan, een bril met donkere glazen op, terwijl het lange, grijze baar onder een ouden hoed met breede randen te voorschijn komtd«an zou men hem voor den eigenaar van een instituut a h Malfatti of voor den directeur van eene of andere instelling van liefdadig heid houden, want niets kenmerkt in hem den schat rijken eigenaar van de laatste Europeesche speelbank. Tot nogtoe is de toevoer die men sedert de opheffing van de speelbaaken in Duitsehhand van daar verwachtte in Monaco nog niet aangekomen. De prachtige huizen, die speculanten op de toekomst als uit den grond te voorschijn tooveren, staan nog leeg, en de arme aan deelhouders in de bank zullen zich ook dit jaar nog met een bescheiden winstje van dertig of hoogstens veer tig percent moeten tevreden stellen; laat echter eerst de spoorbaan van Guinea naar Nizza eens weder her steld zijn, dan zal men ds avonturiers en hunne gezel linnen wei zien opdagen, nu Wiesbaden en Homburg het reinigings-proces hebben ondergaan en behalve Monaco nog slechts het weinig aanlokkelijke speelhol te Saxon in Zwitserland bestaat. Of echter die spoorweg,- de ellendigste van alle der gelijke werken, ooit weder met volkomen veiligheid be reden zal kunnen wordenis een andere vraag. Than s nog, nu regenbuien en overstroomingen slechts als wel kome verontschuldigingen kunnen gelden, storten tel kens rotsen in, het gedeelte van den weg, dat nog in exploitatie is, wordt dagelijks kleiner en bepaalt zich tegenwoordig uitsluitend tot het verkeer tusschen Nizza en Mentone, zelfs hebben de bouwvallen van den spoor weg den 'vroeger zoo schoonen rijweg voor een gedeelte onbruikbaar gemaakt, en men kan Monaco tegenwoor dig over hand slechts over Parijs en Marseille bereiken, of door Zwitserland, en te water van Guinea «af per stoomboot: een lastige reis, terwijl vroeger de tocht langs de Riviera di Ponente tot de schoonsten van de wereld behoorde. Sedert de heer Blanc op hoogst romantische wijze zijn broeder, mede-eigenaar van de inrichtingen te

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2