filuitmlanö. öandrisbaiebten. verzoek gedaan, om met Manawari, den oorspronkelijk gekozen vorst van dat rijk, aan het hoofd, het bestuur te mogen blijven voeren, overeenkomstig de bestaande of nader te sluiten verdragen. Met achterlating van een compagnie infanterie werd tien 22en November jl. Balangnipa door do troepen ont ruimd, die daarop naar Pankadjene gedirigeerd werden en aldaar den 23en en 24c" debarkeerden. „Den 25en werd een aanval ondernomen op Bara- Batoea, de versterkte verblijfplaats van kracngBonto- Bonto. „Na een hevigen strijd moesten de troepen terugtrek ken, met een verlies van 4 dooden en 45 gewonden. „Onder deze laatsten behoorden de kommandant en vijf andere oöicieren. „Op anderhalve paal van Bara-Batoewa werd het bivouak betrokken. Denzelfden dag verliet kraeng Bonto- Bonto zijne sterke stelling, zijne dooden en gewonden, waarvan het aantal, volgens vertrouwbare berichten, vrij groot moet zijn, met zich voerende. „Omtrent de plaatswaarheen hij zich begeven had, konden ~geene zekere berichten worden ingewonnen. „In Tanette scheen de rust te zijn hersteld. Delecn- vorstin was den lcn dezer naar haar rijk teruggekeerd, en had sedert niets van zich doen hooren, zoodat men daaruit meende te mogen afleiden, dat datoe Bakka, haar gewezen echtgenoot, het land wederom verlaten had." gemengds! bebichten. Uit Dalfsen wordt van gisteren gemeld, dat door de ingevallen vorst de scheepvaart zoowel op de Vecht als op het kanaal is gestremd. Jl. Vrijdag middag heeft te Overschie een gewel dige gasontploffing plaats gehaddie tot op grooten afstand buiten het dorp gehoord werd. Onvoorzichtig genoeg trad men een besloten kelder waar een lek in de gasleiding wasmet een licht in de hand binnen, hetgeen het onheil tengevolge had. Gelukkig kwam er niemand bij om; alleen werden een gasfitter en zijn jon gen vrij zwaar gekwetst. Het huis zeifis echter ontzet tend gehavend en schier onbewoonbaar gewordende muren dreigden elk oogenblik in te storten. Ook de inboedel is grooten deels vernield. Uit Alkmaar wordt gemeld dat door dealgemeene feestcommissie voorloopig vastgesteld is een programma voor de fecBtvic-ring ter gelegenheid van den 300jarigen gedenkdag van Alkmaar's ontzet. Dit programma bevat het volgende8 October opening van het feest door klok kenspel en kanonschoteneerste steenlegging van het op te richten gedenkteekenhistorische en allegorische optocht; 's avonds algemeene illuminatie, herhaling van den optocht. 9 October kinderfeest van de leerlingen der openbare en bijzondere armen- en tuschenscholen, caval cade van vertegenwoordigers der omliggende gemeenten; 's avonds openbare muziekuitvoering in eene verlichte tent. 10 October barddraverij en misschien volksspelen; 'savonds vuurwerk. De wijze van uitvoering van dit programma hangt geheel af van de meerdere of mindere medewerking, die de commissie ondervinden zal. Als een staaltje van het voordeel van stoom bo ven zeilvaart, wordt aan het Handelsblad liet volgende medegedeeldEene firma te Amsterdam ontving in 'tiaatst van November een partij aardewerk ter versche ping naar Java. Het zeilschipwaarmede zij die partij wilde afzenden was juist volen daar men vreesde voor invriezen bij een volgend zeilschip, werd beslo ten tot verzending per stoomboot Koning der Neder landen. Den 24en Januari ontving die firma bericht, dat hare partij te Batavia is aangekomen, terwijl het zeilschip, waarmede zij eerst van plan was die te ver zenden, meer dan vier weken door tegenwind in 'tNieu- wediep opgehouden, eerst dien dag de reis heeft aan vaard. De postduiven-sociëteit de Eensgezindheidgeves tigd op do korenbeurs te Haarlem, heeft besloten in dit jaar 10 prijskampen met postduiven te doen plaats hebben. Te Manchester is dezer dagen door den gemeen teraad een vrouw benoemd tot inspectrice der armen wet, tegen een salaris van 1000 pond sterling. Aan deze betrekking is de verplichting verbonden, om de huizen te inspecteeren waar arme kinderen worden ver pleegd. Te Saarbrücken is een persoon in hechtenis ge nomen, Ignaz Ebel genaamd, bij wien men eene vrij aanzienlijke hoeveelheid valsch geld vond: een en twee ThalcrstiikkenFransche vijf, drie en éen /ra«c-stukkenItaliaanscho Z;r<?s-s tukken enz. nij schijnt dus tot eene fabriek te 'behoorenwaar verschillende soorten van valsche munten worden gemaakt. De ver vaardigers gaan cosmopolitisch te werk. Twee Engelsche parlementsledenWalley en Ons low werden dezer dagen veroordeeld tot een boete van 100 pond sterling elk, wegens minachtend geschrijf tegen de uitspraak der rechterlijke macht in zake 't Tichborne-proces. Beide heeren staan bekend als warme vrienden en verdedigers van den beruchten Clamant, zich noemde sir Roger Doughty Tichborne. thermometerstand. 27 Jan. 's av. 11 u. 32 gr. 28 'srnorg 7u.29gr.'smidd.lu.34gr.'sav.6u.33gr. algemeen overzicht. Nog is in de commissie der dertigen gisteren geene beslissing gevallen, althans geene positieve. Overeenkom stig onze voorspelling van gisteren heeft zij het aantal barer negatieve besluiten weder met éen verminderd. Zij beett het amendement-Delacourwaarmede Thiers zich in hoofdzaak vereenigd had, verworpen en daarna het amendement-Duchfitel in behandeling genomen, het welk den president de bevoegdheid geeft aan de dis cussie over interpellatiën, betrekking hebbende op baiten- landsche politiek, deel te nemen. Dit amendement en een ander van den heer Broët werden door de commissie besprokendoch zij besloot de stemming daarover te verdagen. Hieruit blijkt derhalve dat zij aan den aandrang van den heer Ernoul om onmiddellijk zonder verdere discussie tot stemming over te gaan geen gehoor gegeven heeft. Zou de meerderheid nog aarzelen haren geest verwant op den weg te volgen, die onvermijdelijk tot een conflict met Thiers moet leidennet. heeft er allen schijn van, want do heer Ernoul heeft volkomen gelijk, wanneer hij zegt dat de opinie van alle leden omtrent de quaestie der interpellatiën toch reeds gevestigd is. Slechts was het wellicht beter hier van geene opinie, maar van een parli pris te spreken. Iloe het zijde commissie der dertigen is nog niet tot het resultaat harer werkzaamheden gekomen. En alsof zij dat resultaat nog zoo ver mogelijk wil verschui ven,"laat zij het belangrijke punt, „waaromtrent aller opinie toch reeds gevestigd is", plotseling rustenom over te gaan tot de behandeling van een andor voorstel hetwelk in niet het geringste verband staat met de quaestie waarover de leden reeds in tal van zittingen gekibbeld hebben. Terwijl artikel 2 van het ontwerp nog niet is afgedaanopent de commissie de discussiën over een voorstel van den heer Ernouldat eerst bij de laatste alinea van artikel 3, handelende over de wetten welke tot uitvoering van haar voorstel nog door de commissie behoor en ontworpen te wordenin aanmerking kon komen. Dit voorstel van den heer Ernoul luidt als volgt „De commissie der dertigen blijft belast met het ontwerpen cener wet betreffende de organisatie eener tweede kamer, welke in functie zal treden na de ont binding der nationale vergadering. „De commissie der dertigen zal zich bij de commissie voor het ontwerpen eener kieswet aansluitenteneinde eene wet samen te stellen, regelende de verkiezing der afgevaardigden Over de beste wijze om Thiers allen invloed te ont nemen waarover de leden der meerderheid het echter, zooals de heer Ernoul erkent, toch reeds eens zijn, wordt dagen lang een onvruchtbaar debat gevoerd; omtrent dit voorstel kan de commissie terstond een besluit nemen. De eerste alinea i3 gisteren reeds aan genomen en met de tweede zal dit ongetwijfeld ook heden het geval wezen. Dit verschil laat zich verkla ren, wanneer men in het oog houdt op welk doel de monarchalen rechtstreeks afgaan. Tot elkeu prijs moeten zij bij de ontruiming van het grondgebied door de Duitsche troepen bet bestuur in handen hebben, zij moeten de verkiezingen kunnen leiden en over Frank- rijk's toekomst kunnen beschikken. Slechts zoodoende weten zij dat het dreigend gevaar der definitieve repu bliek kan worden afgewend. Tot het bereiken van dit doel staan hun de republikeinsche partijen der kamer niet in den weg, laten zij zich evenmin door den wil der natie terughouden, maar alleen Thiers met zijn onbeschrijfelijken invloed moet schadeloos worden ge maakt. Slagen zij daarin dan is hunne ontwerp-constitutie verzekerddan zullen weldra hunne geestverwanten de ministerieele portefeuilles in handen hebbendan zullen slechts hunne vrienden uit den stembus te voorschijn komen, dan zal de republiek reddeloos verloren zijn enz. enz., maarzij gevoelen dat juist die hinder paal moeilijk uit den weg geruimd kan worden. Doen zij het op brusque wijze en beleedigen zij Thiersdan weten zij dat de natie voor hem en tegen hen uitspraak zal doen, en langs slinksche wegen kunnen zij hun doel evenmin bereiken, omdat Thiers te slim is om zich door vleiende woorden en ij dele beloften in den val te laten lokkeu. Intusschen vermeerdert dit talmen der commissie de algemeene angst en onzekerheid. Zoo heeft de uiterste linkerzijde haren voorzitter Louis Blanc en eeuige leden naar Thiers afgevaardigdteneinde te vragen of de president aan de politiek zijner boodschap bleef vast houden. Zoo neen, dan zag deze parlementaire groep zich genoodzaakt om hem haren steun te ontnemen. Thiers heeft de deputatie op dit punt volkomen gerust gesteld. En toch hadden de republikeinen voldoende reden om daaraan te twijfelen. Blijkbaar is de taktiek van Thiers deze, dat hij van de monarchalcn zooveel mogelijk op vredelievende wijze tracht te verkrijgen, wel wetende dat hij steeds op de geheele linkerzijde kan rekenen, wanneer hij slechts zijne beloften omtrent de handhaving der republiek herhaalt. De opgewondenheid der Engelsche pers over de quaes tie van centraal-Azië is grootendeels verdwenen. The Times, die nog onlangs zoo oorlogszuchtige taal deed hooren, schijnt door een zeer conciliante nota in het officieele Journal de Saint-Petersbourg plotseling van gevoelen veranderd te wezen. Het blad der City zegt dat do zending van graaf Schouvaloff en de houding der Russische pers de hoop deden koesteren, dat dequaes- tiën op eene wijze geregeld zouden worden geheel in stiijd met de onrustbarende voorspellingen van eenige dagbladen op het vasteland. The Times heeft reeds geheel vergeten dat de Engelsche pers, en niet het minst the Times zelf, het eerst zulke onrustbarende voorspellingen gedaan heeft en terstond een dreigenden toon tegenover Rusland aansloeg. Reeds vroeger her innerden wij daaraan, hare houding is nu volkomen dezelfde als tijdens den eisch van Rusland tot herzie - ning van het Parijsche tractaat. In hoeverre er grond bestaat voor deze omkeering in de Engelsche publieke opiuie, is niet met zekerheid te zeggen. De zaak is nog te duister, of liever de car do quacstionis te veel verborgen onder tal van weinig vertrouwbare geruchten, dat men zich onmogelijk daar omtrent een duidelijke voorstelling kan maken. Ver melding verdient wellicht dan ook eene depêche van. St. Petersburg aan de Deutsche Zeitang te Weenen, door den correspondent van the Daily News naar Lon den overgeseind, dat Rusland zich bereid verklaard zou hebben de neutraliteit van Afghanistan te erkennen en de grens van dit neutrale gebied door eene commissie te doen bepalen, welke bestaan zal uit ledeu gekozen door den onderkoning van Britsch-Iudië en den gou verneur-generaal van Turkestan. Is dit bericht juist, dan bestaat er alle reden voor the Times om van een aanstaande voor Engeland bijzonder gunstige schik king te spreken, maar tevens om met het oog op zijn eerste artikelen over deze quaestie herinnerd te worden aan den titel van een van Shakespeare's stukken Much ado about nothing. gr aanhark ten enz. Rotterdam, 27 Januari. Tarwe bij middelmatigen aanvoer bleef in onveranderde lustelooze stemming. Puike qualiteit ruimde voor consumptie op, mindere of geringe qualiteit vond ook grootendeels koopers, doch middelbare qualiteit kon slechts gedeeltelijk tot ver laagde prijzen plaatsing vinden. Voor de goede en puike nieuwe werd f 11.25 a f 11.50, voor de mindere f 8 a f 10, per hectoliter besteed. Puike jarige vond van f 12.50 a f 13 en mindere van f 11 a f 11.75 per hectoliter plaatsing; rogge bij ruimen aanvoer tot vorige prijzen moeilijk te plaatsen. Nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche van /"7 a/" 7.30 en Noord-Brabantsche van f 6.75 a f 7 per hectoliter verhandeld; gerst was be perkt ter veil en vond meerdere vraag, waardoor voor beide soorten 10 a 15 cent per hectoliter meer werd besteed. Voor de winter- werd f 6.40 a f 6.75, voor zomer- f 5.75 a f 6.15 per hectoliter besteed; haver bij ruimen aanvoer tot vorige prijzen goed te plaatsen. Voor den langen werd f 3.75 a f 4 en voor den korten van /"4a/ 4.50 per hectoliter besteedterwijl men voor 74/76 pond jarige inlandsche voer f 9 en 68/70- pond nieuwe dito /'8 a/" 8.25 per 100 kilo bedong; boekweit uit Noord-Brabant niet ter veil en werd heden gedaan: grove Frausche tot f 195, f 197 en min of meer beschadigde dito in veiling van f 153, f 192 per 2100 kilo; paardenboonen minder gevraagd, tot 10 cents per hectoliter lager, van f 7 a f 7.25 per hectoliter moeilijker te plaatsen; duivenboonen bleven in onveran derde stemming, en werden van f 8 a f8.40 per hectoliter geveild; witte boonen weinig ter veil, bleven onveranderd. Walchersche vau f 11.50 a f 12, Zeeuwsche van f 9 a f 10.50 per hectoliter geveild; bruine boonen mede beperkt aangevoerd tot vorige prijzen te plaatsen. Wal chersche van f 11.50 a f 12, Zeeuwsche f 8.50 a f 10 per hectoliter verhandeld; blauwe erwten bij redelijken aanvoer tot vorige prijzen goed te plaatsen. Voor de kook werd f 7.70 a f 7.90, voor de mesting f 7.20 a f 7.35 per hectoliter besteed; schokkers konden naar qualiteit van 9.50 a f 10.50 per hectoliter opbrengen; kanariezaad met weinig omzet van f 11 a f 12 per hectoliter geveildkoolzaad is in onveranderde stem ming gebleven. Vlissingen, 28 Januari. Boter f 1.25 a f 1.15 per kilogram. prijzen van effecten. Amsterdam 28 Januari 1873. Nederland. ♦Certific. "Werkelijke schuld. 2^ pet. 56k ♦dito dito dito .3 66 ♦dito dito dito .4 88^ ♦Aand. Handelmaatschappij 4^ 136f ♦dito exploitatie Ned. staatesp 119 België. ♦Certificaten bij Rothschild 24j 621 Frankrijk. ♦Inschrijvingen3 ♦dito5 811-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3