De Staats-coiirant van heden bevat de wet van den 17™ dezer, houdende vaststelling van de hoofdstukken V, Yllb en X der staatsbegrootiug voor het dienstjaar 1873. Jl. Zaterdag werd de algemeene jaarlijksche verga dering der schippersvereeniging Schuttevaêr te Heeren veen gehouden18 afdeelingen waren vertegenwoordigd. De voorzitterde heer W. U. de Jong, uit Bolsward, opende de vergadering met eene korte toespraak en maakte bekenddat de oude stichterde heer W. J. Schuttevaêrdoor ziekte verhinderd was ter vergadering te komen. Nadat besloten was aan een aantal ingediende voor stellen gevolg te geven, stelde de voorzitter voor, zich namens de Vereeniging bij adres te wenden tot het be stuur van de compagnons der Opsterlandsche- en Stel lingwerver veenen, met dringend verzoek, dat het aan het bestuur moge behagen, mede te werken tot oprui ming van den Dam bij Appelscha. Als lid van 't hoofdbestuur werd de heer A. Hartsuiker, uit Meppel, bij acclamatie herbenoemd. De rekening en verantwoording van het gehouden boekjaar geeft in ontvangst, met inbegrip van het batig saldo van 't vorig jaar, de som van f 1501.98in uit gaaf 879.30; saldo in kas f 622.68. Op 7 plaatsen ^ijn nieuwe afdeelingen opgericht, zoodat de Vereeni ging steeds in bloei toeneemt. Men schrijft ons uit 'sGravenhage het volgende: „De zaak der spoorwegen in Indië kan geacht worden een goeden stap voorwaarts te hebben gemaakt door de benoeming van cene „internationale" commissie van advies. De omstandigheid dat deze commissie uit finan- cieele specialiteiten is samengesteld doet zien dat ook naar de meening van den minister van de Putte, het hier eenvoudig geldt eene quaestie van guldens en cen ten, minder dan van eigenlijke staathuishoudkunde of van techniek. Maar juist met het oog op die omstan digheid zou men kunnen vragen of die commissie, hoe internationaal en derhalve onpartijdig, hoe doorkneed in financieele aangelegenheden zij ook iswel zoo heel veel nieuw licht over de quaestie zal kunnen werpen. Mij dunkt wat zij weten kan omtrent spoorwegen in Indië, weet men hier te lande ook wel. Van particu lieren aanleg van spoorwegen zonder ondersteuning uit de schatkist kan natuurlijk geen sprake zijn, en het overlaten der zaak aan de „vrije particuliere nijver heid" het groote woord waarmede men (en welke „men"?) het ontwerp van den minister van Bosse tot aanleg van staatswege heeft dood gedaan i3 hier eigenlijk niets meer dan een groot woord. Zoo iets is mogelijk met spoorwegen in ons land, en nog niet eens met allenmaar stellig niet in Indië. De staat zal de kosten van aanleg wel moeten dragen; maar zal hij dat direct doenzelf aanleggendeof wel indirect door middel van eene kunstmatig in het leven geroepen maatschappij diewanneer de spoorwegen eenmaal win sten afwerpen, een aanzienlijk deel daarvan trekken zal en, zoo lang er verliezen zijn, die verliezen op den staat overdragen plus de renten van het kapitaal? Nu de tweede kamer het wetsontwerp-van Bosso zoo stellig heeft afgekeurd, kan men, althans vooreerst, niet anders doen dan het tweede middel kiezen. Maar hoe? Zal de spoorwegmaatschappij worden gesubsidieerd, of zal ze rentegarantie ontvangen Subsidieeren ver dient afkeuring omdat het eigenlijk nederkomt op den reeds afgekeurden aanleg van staatswege, met een zeer doorzichtigen sluier bemanteld. Rentegarantic dan? Daarvan weten wij ook reeds het een en ander. D spoorwegmaatschappij SamarangVorstenlanden is 4£ pet. „gegarandeerden dit blijkt niet genoeg, op verre na niet-; de koers der aandeelen bewijst het. Er moet dus meer gegeven worden: vijf, zes percent; misschien zullen wijevenals bij de Amerikaansche spoorwegen, tot zeven moeten gaan. Het cijfer zal du3 alleen door de internationale-financieele commissie moe ten vastgesteld worden. „Toch beschouw ik de benoeming dier commissie als een goede daad van den heer van de Putte, Het rapport der commissie zal al het gezag hebben eener uitspraak van de haute finance op haar eigen gebied. Maakt zij uit dat er 6 of 7 percent zal moeten gega randeerd wordendan zal het onmogelijk zijn goed- kooper terecht te komen. De staten-generaal zullen dus komen te staan tegenover een vast cijfer, behou dens de wisselvalligheid der kansen van eene particuliere onderneming van zooveel omvang in een land als Neder- landsch-Indië. En nu zou het mij zeer verwonderen wanneer het verslag der commissie, dat natuurlijk wei publiek gemaakt zal worden, niet zou blijken het krachtigste argument te leveren voor den aanleg der spoorwegen in Indië van staatswege. Ik verwacht namelijk dat daaruit de conclusie zal te trekken zijn dat deze weg althans leiden zal om met de minste kos ten aan Indië spoorwegen te verschaffen. Hetgoedkooper en spoediger werken van particulieren is daar ginds niet regel maar uitzondering, terwijl alleen in den aanleg van staatswege de zekerheid te vinden is dat Indië die door staatsbelang gevorderde verbeterde commu nicatiemiddelen verkrijgen zal. „Trouwens, afgescheiden van alle hoogere financieele beschouwingenkan de geheele quaestie worden samen gevat in deze vraag: zoo de staat geld en krachten genoeg heeft om zelf een spoedeischend werk te onder nemen zal hij dat werk dan, tegen groote opofferingen en minder zekerheid van succes, aan anderen opdragen Wanneer men de quaestie zoo in haar eenvoudigste gedaante stelt, dan kan men zich bijna niet begrijpen waarom de geleerden zoo over hare oplossing kibbelen." BENTOEMXN"C4EN EN BESLUITEN. consulaten. Erkend als Britsch vice-consul in Suriname A. Cohen. LEGER. Op nonactiviteit gesteldin afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt, de lc luitenant kwartiermeester D. J. A. Hummelinckvan het 2C regi ment infanterie. Benoemd tot 1™ luitenant-kwartiermeester (naar ouderdom van rang)bij het 2e regiment vesting-artil lerie, de 2C luitenant-kwartiermeester J. A. Kroef, van het 5e regiment infanterie; tot 2™ luitenant-kwartier meester, bij het 3C regiment infanterie, de sergeant, E. H. Vemervan het korpsbij het 5° regiment infanterie," de sergeant-titulair D. J. ten Klooster, van het instructie-bataljon, en de sergeant-titulair A. P. Kui pers, van het 6l' regiment infanterie; bij het 7eregiment iafanlerie, de sergeant J. II. Moggenstorm, van het 2e regiment infanterie; tot 2™ luitenant-administrateur van kleeding en wapening bij het le regiment infan terie, de sergeant J. J. de Jager, van het 7C regiment infanterie. Overgeplaatst als luitenant-kwartiermeester, bij het 2e regiment infanterie, de 2° luitenant-administrateur van kleeding en wapening J. Steéndijk, van het lc regiment infanterie. Benoemd tot 2™ luitenant-kwartiermeester bij het personeel der militaire administratie van het leger in Nedcrlandsch Indië de sergeant-titulair M. Logeman van het instructie-bataljon, en de wachtmeester-titulair L. J. A. Verbrugge, van het lc regiment huzaren. ridderorden.- Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw H. F. G. Wagner, gouver neur van Curasao. ONDERWIJS. Bij de onlangs door den gemeenteraad van Leeuwar den vastgestelde nieuwe verordening, regelende het getal der onderwijzers en onderwijzeressen aan de openbare lagere scholen, is bepaald, dat waar dit, naar het ge voelen van den districtsschoolopziener en den betrokken hoofdonderwijzerwenschelijk wordt geacht, hulponder wijzers der 2e en 3° klasse door hulponderwijzeressen, des vereischt bevoegd tot het geven van onderwijs in de vrouwelijke handwerken kunnen worden vervangen. Van die bepaling zal thans voor het eerst reeds in ruimen mate worden gebruik gemaakt. Door burgemeester en wethouders zijn thans zes voordrachten in genoemden zin aan den raad ingediend. De jaarwedde voor iedere betrekking is f 350. KERKNIEUWS. Do heer J. P. P. Clinge Doorenbos, predikant bij de Nederduitseke hervormde gemeente te Wilhelmina- dorp, heeft het beroep naar Rijssen aangenomen. MARINE EN LEGER. Het Provinciaal blad van Zeeland n° 14 bevat het besluit van den commissaris des konings in deze pro vincie van den 25cn dezer, houdende bepaling van de plaatsen waar en van de dagen en uren waarop de loting voor de nationale militie in 1873 zal geschieden. Die'gemeenten en dagen zijn: Middelburg, den 7™ Februari, voor de gemeenten Arnemuiden, Nieuw-en St. Joosland en Middelburg. Vlissingen, den 8™ Februari, voor de gemeenten Westkapelle, Zoute- lande, Biggekerke, Koudekerke, ltitthem, Oost- en West- Souburg en Vlissingen. Vee re, den 10™ Februari, voor de gemeenten MeliskerkeDomburg, Aagtekerke, Oostkapelle, Grijpskerke, Serooskerke, St. Laurens, Veereen Vrouwepolder. Kortgene, den 12enFebruari, voor de gemeenten Wissenkerke, Colijnsplaat, Kortgene en Kats. Zierikzee, den 14en Februari, voor de gemeenten Bruinisse, Oosterland, Dreischor, Nieuwer - kerk, Ouwerkerk en Zierikzee. Brouwershaven, den 15cn Februarivoor de gemeenten BurghHaam stede, Renesse, NoordwelleSerooskerke, Eikerzee, Ellemeet, Kerkwerve, Noordgouwe, Zonnemaire, Dui- vendijke en Brouwershaven. T hol en, den 17cn Fe bruari, voor de gemeenten St. Philipsland, Stavenisse, St. Annaland, St. Maartensdijk, ScherpenissePoort vliet, Oud-Vosmeer en Tbolen. Goes, den 19*" Fe bruari voor de gemeenten Borsselen's Heerenhoek, Heinkenszand, Wolfaartsdijk's Heer-Arendskerke en Goes. Goes, den 20en Februari, voor de gemeenten Ellewoutsdijk, Driewegen, Oudelande, Ovezande, Baar land, Hoedekenskerke, Nisse, 's Gravenpolder, Katten- dijke, 's Heer-Abtskerke en Kloetinge. K a p e 11 eden 21en Februari, voor de gemeenten Fort Bath, Rilland, Waarde, Krabbendijke, Yerseke, Kruiningen, Wemel- dinge, Schore en Kapelle. Hulst, den 24cnFebruari, voor de gemeenten Ossenisse, Hengstdijk, Hontenisse, Boschkapelle, Stoppeldijk, Grauw, Clinge, St. Jansteen en Hulst. Axel, den 25™ Februari, voor de gemeen ten Neuzen, Hoek, Sas van Gent, Philippine, Overslag, WestdorpeKoewacht, Zaamslag, Zuiddorpe en Axel. Yzendijke, den 27™ Februari, voor de gemeenten Nieuw vliet, Groede, Breskens, Hoofdplaat, Schoondijke, Waterlandkerkje, Biervliet en Yzendijke. Sluis, den 1™ Maart, voor de gemeenten St.. Kruis, Eede, Oostburg, CadzandAardenburg, lleille, Zuidzande, lietranche- ment, Sluis en St. Anna ter Muiden. Dr. K. W. Gratama, officier van gezondheid 2e klasse, gedetacheerd aan het garnizoenshospitaal te Utrecht tot bet afleggen van examen voor een hoogeren rang, heeft dat examen met gunstig gevolg afgelegd. De officieren van gezondheid 1° klasse L. J. Hus- sem en 2e klasse J. Lóón hebben hun eervol ontslag uit den militairen geneeskundigen dienst aangevraagd. KOLONIËN. Volgens bij het departement van koloniën ingekomen berichten waren de rails op den spoorweg Samarang- Vorstenlanden den 28™ December jl. gelegd tot het eindstation Willem I, cn is de spoorweg Batavia-Bui- tenzorg door de regeering goedgekeurd, zoodat die den 1™ Februari voor het publiek verkeer kan worden opengesteld. {Staats cour.) De per mail uit Oost Indië aangebrachte berichten loopen tot 21 December jl. Aan het algemeen overzicht van de Indiër ontleenen wij het volgende: „De rijstprijzen blijven op Java hoog, maar volgens de officieele mededeelingen,voorkomendein de Javasche courant van gisteren, zou geen vrees voor gebrek bestaan, daar de oogst reeds hier en daar begonnen is, dan in Demak, waar het bestuur thans eenige werken laat uitvoeren, terwijl gezegd wordt dat in de afdeeling Japara, residentie van dien naam, de tusschenkomst des bestuurs wellicht noodig zal zijn. „De proefpeilingen en verdere onderzoekingen van den zeebodem op de reede te Batavia schijnen van officieele zijde voor het oogenblik te zijn gestaakt. De heer Kloppenburg heeft, blijkens een ons toegezonden opstel, eeBe nieuwe proef genomen. Hij heeft den 12™ eene kist van een vierkante el oppervlakte, met een gewicht van 4194 kilo's ijzer belast, doen zinken en voegde er den 14™ 3000 kogels, ter zwaarte van 2850 kilo's bij. Deze kist zakte den 12™ 3.55 meter in den grond en slechts 0.15 meter verder, toen de kogels er later inkwamen. Sedert dat tijdstip tot gisteren is zij niet meer gezakt. Het gekozen punt was vroeger als zeer ongunstig aangewezen. De heer Kloppenburg leidt uit een en ander af, dat de zeebodem op de reede geenszins zoo slecht is en dat men met Samarang geene vergelijking kan maken. Ook betoogt hij dat de vrees voor aanslibbing ongegrond is. „Volgens particuliere telegrammen zijn bij de militaire operatiën tegen Balangnipa o. a. gewond majoor Meijer, de luitenants Schultz, van Maurik, Tenta, Waagen en Loomeijer. Deze mededeeling wekt zeer zeker een pijn lijk gevoel op. Bonto-Bonto brengt ons niet voor de eerste maal een échec toe. Sedert lang speelt hij als 't ware krijgertje met tegen hem uitgezonden expedi tion men vindt hem dan op een versterkt punt en kan hem niet genaken, waarna hij weder voor een tijd ver dwijnt. Het wordt tijd ernstige maatregelen te nemen om dezen tegenstander onschadelijk te maken. „Thans zijn afgekondigd twee der bij de Indische begrooting voor 1873 vastgestelde maatregelen, namelijk de verbetering der traktementen van de ambtenaren op de buitenbezittingen en tot oprichting van vier kweek scholen voor onderwijzers in deze gewesten. „De westmousson doet zich weder hevig te Samarang gevoelen. „Ue koortsen, die aldaar lieerschen, beletten zelfs dat de landraad zitting houdt. Men meldt, dat zij thans ook naar Salatiga zijn overgeslagen. Aan voorbehoed middelen schijnt het bestuur niet te denken. „Bijdragen worden ingezameld voor een souvenir aan den aftredenden leger-kommandant.'" De Javasche courant van 17 December bevat de volgende mededeeling: Aan telegrafische berichten van Makasser via Soera- bava ontvangen, on gedagteekend 10 dezer, wordt het volgende ontleend „De militaire operatiën tegen Balangnipa konden als afgeloopen worden beschouwd. „Taramanoe, de laatste verblijfplaats van M,aradia Kape, was ingenomen en verwoest, waarna die muiteling de wijk had genomen naar het gebied der Alfoeren, waar eene verdere vervolging niet doenlijk was. „Door den hadat van Balangnipa was daarna het

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2