töuitmlanb. provincialen veearts 2e klasse, ter standplaats Oostburg, M. Luteijn Mazure, voorloopig belast met den veeartse- nijkundigen dienst in den dienstkring bij litta K van hun besluit van 24 December jl. (Provinciaal blad n° 129), opgedragen aan den eervol ontslagen provincialen vee arts 3° klasse J. Veis. Bij de jl. Vrijdag gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad te Cortgene zijn uitgebracht 45 stemmen, waarvan op de hecren S. Rademaker 35 en P. de Keijzer 8. Eerstgenoemde is mitsdien gekozen. In de Staats-courant van Zondag en Maandag 20 en 27 dezer is opgenomen het koninklijk besluit van den 18en dezer tot nadere regeling der jaarwedden van de rijksveldwachters als volgt: voor die der eerste klasse op 600; voor die der tweede klasse op 500voor die der derde klasse, voor zoover zij bij het in werking treden van dit besluit eene bezoldiging genieten van 400op 450, en voor de overige tot de derde klasse behoorende rijksveldwachters op 425voor die welke bijzonder belast zijn met het toezicht op de jacht en visscherij: der tweq.de klasse op 470; b der derde klasse op ƒ400; een en ander te rekenen van den lc" dezer. De minister- van justitie heeft den 22 dezer art. 89 der instructie op den dienst der bezoldigde rijksveld wachters ingetrokken en vervangen door eenige nieuwe bepalingen, waarbij het den rijksveldwachters op straffe van schorsing van hoogstens zeven dagen ten strengste verboden wordt eenigen sterken drank te gebruiken in herbergentapperijen of drankwinkelswanneer zij bij openbare verkoopingen of verpachtingen of op mark ten of kermissen met het houden van toezicht belast zijn. De rijksveldwachter die veelvuldig gebruik maakt van sterken drank wordt metschorsing van hoogstens een maand en hij die in dienst zijnde in openbaren staat van opgewondenheid door drank verkeert, met schorsing of ontslag gestraft. Die na eenmaal gestraft geweest te zijn om genoemde redenen opnieuw straf beloopt wegens dronkenschapwordt uit den dienst ontslagen. Ook bevat deze instructie de bepaling dat herhaalde deugdelijke aanvragen om korting op de jaarwedde van den rijksveldwachter aanleiding tot zijn ontslag zullen kunnen geven. Uit het verhandelde in de Vrijdag gehouden verga dering der Academie van wetenschappen blijkt omtrent den nieuwen maat- en gewichtstandaard, dat tot grond slag voor den internationalen meter zal genomen worden de Fransche metre des archivesdie uit een mengsel van platina en iridium is samengesteld. De kopiën zullen bij voorkeur uit een gietsel worden vervaardigd en aan de hoogste drukking worden blootgesteld, opdat de molekulen zooveel mogelijk gelijk worden. Het gietsel bestaat uit 90 deelen platina en 10 deelen iridium. Het door den minister van binnenlandsche zaken gevraagd advies der academie betrekkelijk de aanschaffing luidt, dat éen metre a trait en ésn kilogram voor den staats dienst voldoende zijn, doch dat in het belang der wetenschappen ook de aanschaffing van een metre a bout zeer wenschelijk is. Uit Groningen wordt gemeld, dat, terwijl de ge meente Groningen, als eigenares van een aanzienlijk deel der uitmuütende gronden aan den Dollardop het punt staat, daar weder een aanzienlijke oppervlakte water in het vruchtbaarste land te veranderende koning aan verscheidene landeigenaren vergunning heeft verleend, om aan de noordzijde der provincie op het Wadzesde- halfhouderd hectaren te veroveren. Deze werken (achter Ulrum en Kloosterburen) moeten vóór 1 Januari 1877 gereed-zijn. Het Utrechtsch dagblad deelt mede dat het zachte winterweder den aannemer van den Oosterspoorweg, lijn HilversumUtrecht, in staat heeft gesteld, om on afgebroken den aanvoer der materialen en den bouw der kunstwerken door te zetten. Behalve de brug over de Bildtsche vaart zijn dan ook de meeste kunstwerken in de gemeenten Utrecht en Maartensdijk reeds aangevan gen. Ook de aardewerken zijn voor zoover de hooge waterstand het toeliet, krachtig voortgezet. Dit is mede elders het geval. Tusschen Hilversum en Bussum is de ingraving voor den spoorweg voor een goed deel verrichten over meer dan twee derden der lengte is de baan in het Naardermeer aangestort zoodat de treinen spoedig den overkant zullen bereiken. Van de kunst werken tusschen Amsterdam en Hilversum is de onder bouw grootendeels voltooid; die in de lijn Hilversum— Amersfoort zijn mede aangevangen. Men verwacht eerstdaags de aanbesteding der aardewerken tusschen Baarn en Amersfoort. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. geneeskundig staatstoezicht. Ingetrokken, op verzoek, de benoeming van D. J. J. Marinissen, te Middelbui-g, tot plaatsvervangend lid van den genees kundigen raad in Zeeland, en als zoodanig benoemd apotheker de Looze, te Zierikzee. Consulaten. Erkend en toegelaten als consul van Denemarken te Amsterdam, op den voet van Deensch onderdaan, A. L. Brandt. leger. Op pensioen gesteld, op verzoek, ten bedrage van 675 's jaars, met inbegrip eener toelage van 75, de lc luitenant J. L. Thehoff Noëls, van het wapen der infanterie, thans op nonactiviteit. MARINE EN LEGER. Zr. Ms transportschip met s toom vermogen Java, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee G. H. Bakker, is, in den namiddag van den 25e" dezer, van zijn reis naar New-Castle ter veede van Texel teruggekeerd. Aan boord was alles wel. GEMENGDE BERICHTEN. De Maatschappij Arti et Amicitia te Amsterdam, is voornemens in haar lokalen een tentoonstelling te ge ven van voorwerpen van kunst en nijverheid uit vroe gere eeuwen. Zij bedoelt voortbrengselen van de beeld houwkunst van voorheen en tevens die voorwerpen welke, ofschoon voor gebruik geschikt en vervaardigd voor een of ander dadelijk nuttig doel, en als zoodanig voortbrengselen van nijverheid, echter door vorm en versiering op den naam van kunstwerken aanspraak kun nen maken. De tentoonstelling zal geopend worden in de eerste dagen der maand April en minstens zes weken duren. De Maas is buiten hare oevers getreden, zoo dat sommige langs de rivier gelegen uiterwaarden geheel ondergeloopen zijn. Dientengevolge zijn de werkzaam heden aan de spoorwegbrugdie men deze week meende te hervatten, uitgesteld. De toestand der steenkolenmijnen in Zuid-Wales wordt tengevolge van de werkstaking en het stijgen van het water in de mynen van bedenkelijken aard. Er worden 8shillings per dag voor het ontginnen der mijnen ter voeding van de stoompompen geboden, doch de arbei ders weigeren den arbeid to hervatten. Het overlijden van den ex-keizer zal tot een zon derling incident aanleiding gevenwaarop tot dusver in de bladen de aandacht niet gevestigd is. In de statuten der orde van het Gulden vlies bestaat eene bepaling, volgens welke elk lid der orde binnen een zeker tijds verloop den rouw over een overleden lid moet aannemen. Nu wil het toeval, dat de heer Thiers ridder van het Gulden vlies is, evenals Napoleon III lid dier orde was. Zal de president der republiek thano den rouw aanne men? Indien niet, dan i3 h jvolgens de genoemde statuten, verplicht cm onmiddellijk na het verstrijken van den gestel den termijn de insigniën der orde aan het kapittel terug te zenden. Dit geval heeft zich reeds eenmaal voorgedaanen wel met koning Bodewijk Philips, die, omdat hij niet over Karei X den rouw had aangenomen, zich verplicht heeft gezien de keten van het Gulden vlies weder af te staan. De buitengewone algemcene vergadeiing van de Duitsche spoorwegvereeniging heeft een nieuw reglement op de exploitatie aangenomen. Voorts heeft zij een com missie benoemd tot onderzoek van uitvindingen, waaraan eene premie kan worden toegekend en twee prijzen (van 3000 en 1000 Thaler) uitgeloofd voor de uitvinding van eene nieuwe wijze om do wagens aan elkander te hech ten zonder dat een persoon zich tusschen de wagens behoeft te begeven. Verder is een nieuw reglement vast gesteld voor het wederkeerig gebruik maken van de waggonsvolgens hetwelk nietzooals tot dusver het aantal afgelegde mijlen maar de duur van het gebruik tot grondslag voor de berekening der vergoeding zal wordeu aangenomen. Sedert eenigen tijd is er opnieuw sprake van het overbrengen van den obelisk, genaamd: de naald van Cleopatra, van Alexandrië naar de nieuwe kade van de Theems te Londen. Die qaaestie dagteekent reeds van het begin dezer eeuw en kwam vooral ter sprake kort na de overbrenging van den beroemden obeïi3kvan Luxor, die thans het sieraad is van de Placede la Concorde te Parijs. De heer John Dixon, die op 't oogenblik een ijzeren brug over den Nijl bouwt, rapporteert dat bij een nauwkeurig onderzoek heeft ingesteld naar den stand van dien monoliet en zorgvuldig den kortsten afstand van de zee heeft bere kend. Hij komt tot de slotsom, dat het terrein de over brenging niet in den weg staat en dat de obelisk gemak kelijk ingescheept, naar Engeland vervoerd en op de kade kan opgericht worden, tegen een uitgave van slechts 15,000 pond sterling, een som, die volgens den heer Dixon zeer gering mag genoemd worden voor den aan koop van zulk een schoon en oud gedenkteeken. VERKOOPINGEN en AANBESTEDINGEN. Burgemeester en wethouders van Middelburg hebben heden in het openbaar aanbesteed 1° Het doen van eenige vernieuwingen aan de school gebouwen en onderwijzerswoningen, benevens aan de verhuurde woon- en pakhuizen der gemeente, met het gewoon onderhoud daarvan van 1 Mei 1873 tot 30 April 1874. Er is ingeschreven door de heerenP. Krijger alhier, voor 1865 vernieuwing schoolgebouwen en 499 ver nieuwing verhuurde woon- en pakhuizenP. J. van Puffelen alhier, voor 1789 vernieuwing schoolgebou wen en 654 vernieuwing woon- en pakhuizenen H. P„ van de Ree alhierVj voor 1613.80 vernieuwing school gebouwen en 549.30 vernieuwing woon- en pakhui zen. Het werk is gegund aan den heer van de Ree voor wat de vernieuwing en het onderhoud der school gebouwen, en aan den heer Krijger voor wat de ver nieuwing en het onderhoud der verhuurde woon- en pakhuizen betreft. 2° Het afbreken der Dampoort. De hoogste inschrij ver was de heer L. van Rooijen te Wes'tkapelle, voor 1101, doch bij mijning werd dit perceel toegewezen voor 2500 aan den heer D. Schuylwerve alhier. 3° Het leveren "van grint enplaatzand, hetwelk is ge gund aan de minste inschrijverszijnde voor de grint de heer P. de Vos alhier ad 473.20 do 70 kub. meter gewasscheu en 70 kub. meter ongewasschenen voor het plaatzand dc heer P. de Zeeuw alhier, ad 87 cent per kub. meter, doch later op verzoek voor denzelfden prijs overgenomen door den heer R. van Veen. 4° Het leveren van 29 stuks boomkasten. Hiervoor waren 6 bil.jetten ingekomenvan de heeren P. J. van Puffelen voor 229; A. Geldof voor 208.99; C. Pelle voor 196P. Krijger voor 195H. P. van de Ree voor 180.80 en C. A. Goethals voor f 147. Aan aatstgenoemden is de aanbesteding gegund. BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 26cn dezer: J. Gabrielse, wed1-, van M. Louws, 39 j. met J. Joossejd. 25 j. (Van 1825 Januari.) Vlissingen. Gehuwd: J. van der Hofjm. 27 j. met C. vs.n der Harst, jd. 23 j. F. J. D. Launsbach, jm. 25 j. met C. C. Schwartzmanjd. 23 j. F. J. Heus- dans, jm. 29 j. met P. Remeeus, jd. 23 j. Bevallen: M. J. van Breen, geb. Ileffner, d.M. J. P. Blonk, geb. Rekkers, z. M. M. Schot, geb. Persoon, z. E. C. van den Abeele, geb. van den Berghe, d. W. Kolenbrander, geb. Engelse, z. I. Schrijsman, geb. Vermeesch, d. L. S. Maes, geb. Lefebure, d. J. M. Frank, geb. van deu Bergz. (levenloos.) Overleden: S. F. Hollen, man van M. V. Maarten, 69 j. J. van Leeuwen, man van M. Bruwaan, 79 j. L. de Clercq, jm. 34 j. N. A. van Boven, vrouw van J. G. Mets, 72 j. S. P. Poppe, d. 7 j. G. Maas, d. 7 in. Goes. Gehuwd: M. Reijnhout, eerst wedr. Van A. Boone, laatst van K. Beenhakker34 j. met L.Been- hakker jd. 46 j. Bevallen: D. J. Meijler, geb. Wessels, z. M. Koen, geb. Remija, d. F. P. Reijerse, geb. du Boo,z. N. Cor- nelisse, geb. Cornelis, z. E. den Herder, geb. llijnders, z. Overleden: W. de Fouw, gehuwd met S. G. Ie Cointre, 62 j. W. F. Busing, z. 6 m. D. J. Meijler, z. 7 j. C. J. Reijerse, z. 1 dag. H. D. van den Ende, z. 30 j. (Van 1325 Januari.) Zierikzee. GehuwdG. Boumanwedc. 28 j. met P. J. Gerritsen jd. 24 j. Bevallen: D. Glonde, geb. Enzlin, z. J. de Vlieger, geb. Leeuwd. S. Wilisongeb. Doeleznand. J. C. Ribbens, geb. Pieter, z. J. H. Mes, geb. Tachi, d. M. Arendse geb. Brandenburg, d. E. Botvliet, geb. Jaspers, z. S. van Gils, geb. Can del, d. A. J. Ridderhof, geb. Priester, d. E. Loenjers, geb. Reedijk, d. Overleden: M. P. Mouthaan, d. 7 j. (overleden te Haamstede.) H. van de Polder, d. 11 m. M. de Vlie ger, d. 4 d. H. P. F. Huffmeijer, vrouw van N. A. ITuiskens, 62 j. (overleden te Bergen op Zoom.) J. Ver- seput, man van J. de Kok, 50 j. F. Timmers, z. 6i j. C. Muste, d. 2 j. J. de Keijzer, jm. 18 j. (overleden te Breda.) J. de Bruine, man van C. van den Boom, 54 j. M. Abrahamse, vrouw van W. Wemerman, 81 j. THERMOMETERSTAND. 25 Jan. 's av. 11 u. 32 gr. 26 'smorg. 7 u. 33 gr. 'sraidd. 1 u. 38 gr.'sav. 11 u. 34 gr. 27 'smoïg7 u.31gr.'smidd. 1 u.35gr.'sav.6u.44gr. ALGEMEEN OVERZICHT. Zaterdag vergaderde opnieuw de commissie der der tigen, doch zonder eenig resultaat of liever weder met een negatief resultaat, want zij gaf met 19 tegen 5 stemmen te kennen wat zij niet wilde, namelijk het amendement van den heer Marcel Barthe, om Thiers tot de discussiën over interpellatiën toe te laten. Het

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2