2Umrrteuti2n. De Commissaris des Konings De Commissaris des Konings dan mag hij gerust zijn gang gaandit heeft niets te beteekenen. Als een van de „broeders" hem beleedigt dan is hij in zijn eer gekrenkt en oogenblikkelijk eischt hij voldoening, maar de vreemdeling mag hem vernederen, hem op de meest smadelijke wijze beje genen, daardoor wordt zijne eer niet aangerand, wel zijn wraakzucht geprikkeld. Hij kent geen anderen godsdienst als de piëteit ten opzichte van zijn familie, geen andere staatsburgerlijke verplichtingen als de ge hoorzaamheid aan de zeden van zijn stam. Iedere openbare zedelijke macht wordt bij hem door de familie verdrongen. De Zigeuner heeft geene geschiedenis, hoogstens ecnige familie-overleveringen en de geschiede nis van andere volkeren bestaat voor hem niet. Zoo vernietigt de overdreven gehechtheid aan de familie niet alleen allen historischen zinmaar verhindert tevens iedere ontwikkeling en vooruitgang in beschaving, en hoogstwaarschijnlijk bestaat, alleen daarin de eenige oorzaak voor de afzondering waarin dit volk tegen woordig nog leeft. Hoewel de Zigeuners over geheel Europa verspreid zijn, deels zich hebben gevestigd en deels als nomaden leven, erkennen zij toch een opperste stamhoofd, dien zij den titel van „koning" geven. Eerst in den laatsten tijd heeft zulk een Zigeunerkoning/metnameReinhard, in het Wurtembergsehe een groote Zigeuner vergadering bijeengeroepen, en zich daartoe van de hulp der dag bladen bediend. Het is echter niet gelukt om uit te maken waar en wanneer de bijeenkomst heeft plaats gehad en waarschijnlijk hebben „de zwarte menschen" een nachtelijk parlement gehouden. Al hun daden en handelingen zijn geheimzinnig; de 'herkenningsteekenen der afzonderlijke troepen zijn bijna onmerkbaar en slechts voor de ingewijden verstaanbaar: langs den geheelen weg dien zij afleggen laten zij hunne teekenen achter, zoodat de volgende troep kan zien welke richting zij zijn gevolgd. Zoo strooien zij b. v. bij kruispunten gras, maken kruisen in het zand, of richten houten kruisen op, waarvan de lange arm den weg aanwijst, dien zij zijn ingeslagen; hunne tee kenen zijn dikwijls bijna onmerkbaar kleinmaar de verschillende troepen weten ze wel te vinden en be grijpen ze zeer goed. De Zigeuners zijn grootendeels gevestigd in Oosten rijk, Galicië, Hongarije en zelfs in Moldavië en Wal- lachijs. Hunne hutten vormen meestal het uiterste punt van de dorpen, die onmiddellijk aan het boschgrenzen. Hoewel zij overal aan hun oude gewoonten getrouw blijven, lijden zij echter in Moldavië en Wallachijeeen levenswijze die geheel met hun overouden vrijheidszin in strijd is. In de woningen van de mindere bojaren vormen zij daar een soort van hofhouding naar wier talrijkheid de rijkdom van den bezitter wordt afgeme ten. Op de trappen, voor de deuren en in de tuinen scharrelen de halfnaakte, bruine gestalten rond, waar van men er minstens een half dozijn in eene woning vmdt, ook al hebben zij niets te doen. Zulke Zigeu ners worden voor tien tot twaalf dukaten van hun stam gekocht; hunne kleeding bestaat slechts in een hemd en broek en hun eten uit brij van maismeel. Zoo heb ben hun meesters wel goedkoope, maar ook nietswaar dige bedienden, wier muzikaal talent hun beste eigen schap is, daar men licht een soort orchest uit ben kan samenstellen, hetwelk bij feestelijke gelegenheden goede •diensten bewijst. In den Elzas en Lotharingen zijn geheele Zigeuner- koloniën, waarvan de hoofdzetel zich juist op de gren zen van beide provinciën bevindtin de groote bosschen tusschen Bisch en Reicbshofen. Als men een der groote wegen volgt, die deze bosschen doorsnijden, dan ont dekt men weldra ter weerszijden eenige in de rotsen uitgehouwen holen of daartegen aangebouwde ellen dige hutten, waaruit dikwijls een rookkolom opstijgt. Als het mooi weer is ziet men dikwijls groepen van in bonte lompen gehulde, bruine gestalten in het rond lege ren, en wat de phantasie van den schilder en theater decorateur ons van het Zigeunerleven heeft trachten aanschouwelijk te maken, dat ziet men hier in volle werkelijkheid. Reeds de met veelvuldige kloven en spleten voorziene rotsachtige bodem levert de meest mogelijke afwisse ling op, die nog wordt verhoogd door de groote ver scheidenheid van de houtsoorten, welke nu eens in machtige stammen oprijzen, dan weder als kreupelhout zich vertoonen, terwijl daartusschen rotsen, kloven en kale plekken een schilderachtig aanzien krijgen. En te midden van die heerlijke natuur ziet men hier en daar een eenzame Zigeunerhut of een hol, dan weder een groot aantal bij elkander. Hier vindt men de grootste kolonie Zigeuners die zich vroeger in Frankrijk bevond en die met de koloniën in Westphalen in betrekking staat. Zoo weten deze zonderlinge gasten zich overal te nestelen, en hoewel van onderwijs onder hen bijna geen sprake is, kunnen zij als het op handeldrijven aankomt met alle beschaafde volkeren in het strijdperk treden. Sedert geruimen tijd drijven zij handel in paarden of ander vee. Reeds op hun zesde jaar leeren zij hun kinderen dansen en muziek, doch tegenwoordig is dit niet meer voldoende, maar ontwikkelen zij ook hun talent voor mimische voorstellingen. Hoewel zij overal worden gevreesd, wekken zij evenzeer overal' belang stelling, en hoe dikwijls hèeft piet de poëzie zulk een bruin natuurkind met idealisti^e kleuren geschetst Het is echter vergeefsche moeite den Zigeuner te willen beschaven. Al wordt ook een individu uit de gemeenschap weggerukthij blijft toch lid van het groote geheel en zal noch zijn karakter noch de een maal aangenomen beginselen loslaten, die hem bijna vijandig tegenover geheel het menschelijke geslacht doen zijn. In Oostenrijk en Rusland sluiten de Zigeuners zich meestal vrijwillig bij de katholieke kerk aan, doch hoe het met hun geloof gesteld is kan blijken uit hetgeen een evangelisch geestelijke uit Silezië, in wiens gemeente een bende hare tenten had opgeslagen, vertelt„Op zekeren dag kwam de vader van dezen troep Nomaden bij mij, met verzoek om zijn vierjarig dochtertje te doopen. Ik begon een gesprek met den man en trachtte te ontdekken welke zijn godsdienstige begrippen waren. Ik kwam wonderlijke dingen te hooren. Hij vertelde mij, dat hij en zijne familie Christenen waren, maar met den godsdienst konden zij het zoo nauw niet nemen. In Russisch Polen gingen zij naar de katholieke kerk en lieten daar hunne kinderen doopen maar hier, waar slechts evangelischen waren, zagen zij er geen bezwaar in om zich bij de evangelische kerk aan te sluiten. Wat eigenlijk katholiek of evangelisch beteekende, daarvan had de bruine man volstrekt geen begrip. Eindelijk vroeg hij cathegorisch of ik het kind wilde doopen of niet; ik wilde dit niet weigeren en had eenig vertrouwen voor den man opgevat, waarvan het resul taat een valsch begrip van dankbaarheid van zijne zijde scheen te zijn, want toen alles was afgeloopen bleek een zilveren lepel uit de keuken te zijn verdwenen, en het is best mogelijk, dat alles maar opzettelijk er op was aangelegd om zich toegang tot mijn huis te ver schaffen". Alexander Rosz sprak in de vorige eeuw nog een zeer ongunstig oordeel over hen uit en meende dat men hen nergens dulden maar uitroeien moest. Men heeft nog niet veel redenen om tegenwoordig een veel gunstiger oordeel over hen te vellendaar zij hunne beginselen van vrijheid wel wat al te ruim opvattendoch het is niet zoozeer hun gebrek aan eenigen wettelijken band, aan orde en moraliteit, die men te vreezen heeft, als wel hun uitgebreide vertak kingen en verbindingen, hun plaatselijke bekendheid, hun onbegrijpelijke slimheid en handigheid. 3eetijöingm. Heden morgen is van Vlissingen gezeild het bark schip Burgemeester van Middelburg, gezagvoerder Ph. Hoek, naar Liverpool. Het schip Nortlifleet, met landverhuizers aan boord en naar Australië bestemd, had gisteren nacht het anker uitgeworpen in het kanaal bij Dover toen het dooreen vreemd stoomschip werd aangevaren en in den grond geboord. Van de 412 passagiers en equipage zijn slechts 85 personen gered. De naam van het stoemschip is onbe kend, daar het zijn reis onverwijld heeft voortgezet. %uÖrlsbmcl)tm. GRAANMARKTEN ENZ. Gent, 24 Januari. Roode en witte tarwe a 85 kilo fr. 27.rogge a 80 kilo fr. 15,25; gerst fr. haver fr. 14.25; boekweit fr. 18.paardenboonen fr. 16.25; koolzaad fr. 43.lijnzaad fr. 40.lijn koeken fr. 25.50; koolzaadkoeken fr. 18.75; boter fr. 3. per kilogrameieren fr. 2.25 per 26 stuks. Vlissingen, 24 Januari. Boter f 1.25 a f 1.15 per kilogram. Amsterdam 24 Januari. Raapolie op 6 weken 44^ Lijnolie op 6 weken f 39^. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 24- Januari 1873. Nederland. *Certifie. Werkelijke schuld. 24 pet, ♦dito dito dito 3 ♦dito dito dito 4 ♦Aand. Handelmaatschappij 44 ♦dito exploitatie Ned. staatssp België. ♦Certificaten bij Rothschild 24 Frankrijk. ♦Inschrij vingen3 ♦dito5 Rusland. ♦Obligation 179<i/1816 .-5 ♦Certific. adm. Hamburg 5 ♦dito Hope C°. 1855, 6e serie 5 ♦Cert. f 1000 1864 5 ♦dito f 1000 18665 ♦Loten 18665 ♦Oblig. Hope C°. Leening 1860 44 ♦Certific. dito4 ♦Inseript. Stieglitz C°.2ea 4L. 4 ♦Obligatiën 186769. 4 ♦Certificaten6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 56-rV 664 884 1361 120 504 97, 974 89 74| 225 Rusland. *Oblig. dito 4 pet. Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 934 dito dito Jelez Orel .5 „93 dito dito Charkow Azow. 5 Polen. ♦Schatkistobligatiën 4 72-}4 Oostenrijk. ♦Oblig.metall.in zilverJan./Juli. 5 64 J ♦dito dito April/Oct. 5 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 60-J- ♦dito dito Febr./Aug. 5 604 Italië. Leening 18615 Spanje. ♦Obligatiën.Buitenl.186771. 3 274 dito Binnenlandsche 3 234 Portugal. ♦Obl. 185669 3 414 Turkije. dito (binnenl.) .5 „52 Egypte. Obl. 1868 7 „914 Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 96 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 984 ♦dito dito dito (1885) 6 „991 ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Redemtion. .6 Obl. Atl. Gr. W. Spv. Ohiosee. (7p) dito dito gecon: olideerae .7 dito dito debentures. 8 Obl.St.Paul&Pac.Spw.lcsec. 7 „614 dito dito dito 2esec. 7 62 dito dito 1869 dito 7 624 Brazilië. ♦Obl. 1863 4* ♦dito 18655 96 J Mexico. dito 18513 „18 Grenada. dito afgestempeld .6 „21 Venezuela, dito3 „11$ Ecuador. ditoI B Prijzen van coupons. Amsterdam, 23 Januari. Metall. f 22.80; dito zil ver f 24.40; Dito Eng. per f 11.874 Eng. Russen; per ;Eng. Portugal per f 11.85; Fransche f 554, Belg. f 56|Pruis, f 354; Hamb. Russen fBlh Russen in Z. R. ƒ314 Pools, in Fl. f Napelsche f Spaansche piaster/" 1834; Spaansch intr. 1000 f 12.70; Amerikaansche dollars f 2.40; papier f 2.14. Betaling van coupons. De coupons der certificaten van Fransche bank-actiën, administratie Kerkhoven en c0., vervallen 1 Januari 1873, worden betaald met f 78.05. De coupons der certificaten van Italiaausche fond sen, administratie Lamaison Bouwer c. s.vervallen 1 Januari 1873worden betaald: de coupons groot L 50 met f 17.90. 52 8.95. j. 124 A.474. 5 1.79. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen ZOON A. M. S. BECKER, geliefde echtgenoote van Rotterdam, H. BOTII. 22 Januari 1873. Heden ontsliep na een smartelijk en langdurig lijden, tot mijne, mijner kinderen en behuwdkinderen diepe droefheid, mijne innig geliefde echtgenoote MAATJE JANSE, in den ouderdom van ruim 57 jaren, na eene gelukkige echtvereeniging van 37 jaren. J. HOVIJN. Wissenkerke, 23 Januari 1873. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed na een langdurig en smartvol lijden, in den ouderdom van ruim 47 jaren, onze geliefde zus ter en behuwdzuster Mej. SÜZANNA MAGRETA SPRENGER. Middelburg, 24 Januari 1873. Uit aller naam, W. C. SPRENGER. J. SPRENGER, geb. Rübbens. in de provincie ZEELAKD, maakt bekend, dat zijne bekendmaking van den 17C11 dezer omtrent eene verlaging van het beneden- en bovenpand van het kanaal van Neuzen naar Gent, wordt ingetrokken. Middelburg, den 23eu Januarij 1873. De Commissaris des Konings voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN. in de provincie ZEEL A3STID, maakt bekend, dat eene buitengewone vergade ring der staten dezer provincie zal worden geopend op Bingsdag den 2Son dezer, des namiddags ten *4 ure, in de daarvoor bestemde zaal ia de Abdij te Middelburg, en dat de toegang tot die zaal, voor het publiek, zal zijn door de deur ter zijde van het ge bouw der Concertzaal, op de Groenmarkt. Middelburg, 23 Januarij 1873. De Commissaris des Konings voornoemd R. W. VAN LIJNDEN.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3