MIDDELBURGSCHE F 22. Zaterdag' 1873. COURANT. 25 Januari. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2cn Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is 3.50. Middelburg 24 Januari. De Staats-courant van heden bevat de wet van den 14en dezer, houdende vaststelling van hoofdstuk IV" der staatsbegrooting voor bet dienstjaar 1873; alsmede hït koninklijk besluit van den 15tn dezer tot wijziging van art. 2, alinea 4, van het reglement voor de scheep vaart, ter beveiliging van de spoorwegbruggen over hst groot Noord-Hollandsch kanaal, nabij Alkmaar en nabij het Koegras, in den staatsspoorweg van Zaandam naar het Nieuwediep, vastgesteld bij koninklijk besluit van 31 October 1872 (Staatsblad n° 108). De heer mr. E. du Marchie van Voorthuysen heeft, volgens het Utrechtsch dagbladbesloten de candida- tuur voor het lidmaatschap van de tweede kamer der staten-generaal bij de aanstaande verkiezing niet weder te aanvaarden. In de tweede helft der maand Februari a. zal, ter benoeming van een machinist aan het stoomwater-werk- tuig aan den Arkelschen dam, eea vergelijkend onder zoek plaats hebben. De vereischten zijn in de Staats courant van heden omschreveD. Zij die zich aan dit vergelijkend onderzoek willen onderwerpen, moeten voor 10 Februari a. daarvan aan het departement van binnenlandsche zaken doen blijken bij op zegel geschre ven adres. Op uitnoodiging van commissarissen der schippers vereniging Schuttevaer is eergisteren te Dieppe! eene vergadering gehouden om adhaesie te schenken aan een gedaan voorstel van commissarissen der afdeeling Hoo- geveen, strekkende om zich tot bet hoofdbestuur te wenden met het verzoek, dat op de aanstaande alge- meene jaarlijksche vergadering te Heerenveen aan de orde gesteld zal worden het plan tot het aanwenden van pogingen bij gemeentebesturen, de provinciën en bet rijk, om een kanaal van Meppel over den Moespot langs Vollenhove naar zee te graven. Er is besloten, alleen dan adhaesie te verleenen, wanneer de leuze der ver- eeniging: „verbetering der kribben" blijken mocht ij del te zijn. Bij den gemeenteraad van Gorinchem is een voorstel ingekomen van directeuren der bank van leening, tot trapsgewijze opheffing dier inrichting, benevens een adres van den kassier dier bank tegen de opheffing. Bij gedeputeerde staten van Overijsel is door de heeren M. Swalmius van der Einden, koopman en mijnbezitter te Rubrort, L. Schepoll, bergwerks-geometer, en W. Mors- bacb, koninklijk Pruisisch bergwerk-ingenieur, wonende te Essen, het verzoek gedaan om concessie tot ontginning van ijzererts in het oostelijk gedeelte van Overijsel, aan vangende bij het grenspunt aan de Glanerbrug, ter grootte van 1652 hectaren. De adressanten wenschen aan deze onderneming den naam Holland te geven, de ijzererts, die niet tot de alluviale formatie behoort, te ontginnen door middel vau onderaardsche mijngangen en ze vooreerst als zoodanig, doch later geroosterd, in den handel te brengen (iV. Rott. cour.) BENOEMINGEN EN BESLUITEN. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arron dissement Apingedam, ter standplaats de gemeente ten Boer, L. A. H. de Sturler de Frienisberg, eandi- daat-notaris te Garmerwolde, thans burgemeester der gemeenten ten Boer en Noorddijk. Leger. Bencemd bij het wapen der artillerie: bij het regiment veld-artillerie, tot lcn luitenant (naar ouder dom van rang), de 2e luitenant J. van der Meulen, van het korps; bij het 2e regiment vesting-artillerie, tot kapitein 3° klasse (naar ouderdom van rang) de lc lui tenant J. A. Frieswijk, van het regiment veld-artillerie. ONDERWIJS. De hoofdonderwijzers in bet tweede district der pro vincie Groningen hebben zich bij adres tot Z. M. den koning gewend met verzoek, de minimum-traktementen te verhoogen en mitsdien meer in overeenstemming te brengen met de eischcn des tijds. Zij doen dit, omdat de gemeentebesturen en provinciale staten tot die ver hooging niet schijnen te kunnen besluiten. Benoemd tot leeraar in het handteekenen aan de school van middelbaar onderwijs voor meisjes te Rot terdam J. van der Keilen, thans leeraar aan de hoogere burgerschool te Utrecht. KERKNIEUWS. De beer J. H. Wiersma, predikant bij de christe lijk afgescheiden gemeente te Zierikzee, heeft gisteren aan zijne gemeente bekend gemaakt, dat hij het beroep naar 's Hertogenbosch heeft aangenomen. GEMENGDE BERICHTEN. Eergisteren beeft de verdachte de Jong in het huis van arrest te 's Gravenhage zulk een geweld ge maakt dat hij vau de voorzijde van het gebouw naar een meer binnenwaarts gelegen cel is overgebracht. Men schrijft uit Nijmegen dat bij het dorp Groes- beek sedert Zaterdag in vier tenten een Hongaarsche familie van 24 personen vertoeft. Na in November jl. Winschoten bezocht te hebben, trokken zij door Duitsch- land zuidwaarts met het doel zich naar Frankrijk te begeven. Zij zijn van een Öostenrijkschen pas voorzien en schijnen geen gebrek aan geld te hebben. Voor hunne paarden, die op onderscheiden stallen in bet dorp geplaatst zijn, zorgen zij uitmuntend. In het proces tegen Adèle Spitzeder heeft zich een zeer onaangenaam incident voorgedaan. Men ver zekert nl. dat door de militairendie gedurende het onderzoek van de boeken voor den rechter van in structie de wacht hadden, verscheidene papieren die zij meenden dat seene waarde hadden, doch werkelijk schuldbekentenissen waren, gebruikt zijn om het vuur aan te maken. Men wil dat voor een waarde van twee millioen op die wijze is verloren gegaan. Eenige Fransche^verkliedente Londen gevestigd, protesteeren in Daily News tegen wat ze noemen „de kielen-comedie van Ghislehurst"zeggende dat de zoo genaamde ouvriers niets anders waren dan vcrkleede politie-agentenen dat een Fransch werkman zich bij zulk een gelegenheid nooit ia zijn Mouse zou hebben vertoond. Een geheimzinnige moord heeft weer in Londen plaats gehad. Zekere politiedienaar Pearce werd 'savonds in zijn huis dood gevonden. Zijn vrouw was naar de kerk geweest, en toen zij thuis kwam, vond zij haai man 't onderste boven in het privaat staan, met het hoofd in een emmer water. Men vermoedde eerst zelf moord. Nader onderzoek echter weersprak dat vermoeden en toonde aan dat hier een moord had plaats gehad, daar 't hoofd erg was gekneusd en ook uiterlijke wonden te bespeuren waren. De dader is nog niet bekend. Uit Petersburg meldt men onder dagteekening van 10 Januari aan de Brusselsche Nord, dat Malcom-Khan, de buitengewone ambassadeur van den schach van Perzië, aldaar is aangekomen. Hij is de wegbereider van zijn meesterdie in April de aangekondigde reis naar het Westen zal aanvaarden en zich eerst over de Kaspische zee, de Wolga en Moskou naar Petersburg begeven zal, om daarna JVeenen, Berlijn, Londen, Parijs,Rome en ten laatste Konstantinopel te bezoeken. Het schetsboek van Rafaëlhetwelk het eigendom is van de academie voor schoone kunsten in Venetië, is door Pepini voor de koningin van Engeland gephotogra- feerd, en afdrukken er van zullen ook in den handel verkrijgbaar gesteld worden. Het bestaat uit 114 bladen en bevat schetsen die vervaardigd werden tijdens de groote schilder onder Perugino werkzaam was; gedeel telijk zijn het ontwerpen voor schilderijen. Uit Cork bericht men groote overstroomingen. De Lee en Bandon zijn buiten hare oeyers getreden. De Cork- en Bandon-spoorweg is over een lengte van twee mijlen overstroomd, terwijl een gedeelte van de aarden- baan is weggespoeld en slechts de leggers en rails zijn blijven hangen. Tengevolge daarvan is een locomotief ia het water gezakt. De stad Bandon staat geheel onder waterevenzoo de Macrootn- en West-Cork-spoor- weglijnen. De landbouwers hebben groote schade. De Londensche brandweer heeft thans 50 vaste posten van brandspuiten, 106 van brandladders, 4 drij vende pastei:52 telegraaflijnen tezamen lang 84mijlen, 3 drijvende stoombrandspuiten, 1 qzeren post om een landstoombrandspuit te kunnen vervoeren8 groote landstoombrandspuiten, 17 dito kleinere, 16 zevenduims handbrandspuiten, 56 zesduims dito, 13 dito beneden de zes duim, 125 brandladders en 396 man personeel van alle rangen. Voor schoorsteenbranden werd men 3263 maal geroepenwaarvan 1094 maal valsch alarm bleek gemaakt te zijn. Men beweert dat de vrouwen niét kunnen uit munten in wiskundige wetenschappen. Zekere miss White te Manchester in Ohio, heeft die bewering treffend ge logenstraft. Zij bezocht daar het Antisch college. De hoogleeraar in de waterbouwkunde was gewoon elk jaar bij het einde van den cursus aan de studenten een voorstel op te geven, waaruit hunne vorderingen konden blijken. Elk jaar gaf hij hetzelfde, omdat dit nog niet was opgelost, niettegenstaande hij reeds vijftien jaren lang het gemiddeld aan 1000 jongelieden 's jaars had opgegeven. Dit jaar, eindelijk, ontving de hoogleeraar de oplossing van geuoemde miss White, waarvan hij nu, na van zijne verbazing te zijn bekomen, te recht getuigdewat vijftien duizend mannen niet vermochten heeft éen vrouw gedaan. VERKOOPINGEN en AANBESTEDINGEN. Eergisteren is te Serooskerke te koop aangeboden: 1L' perceel. Een huis, schuur, erf en boomgaard te Serooskerke, met 29 aren 80 centiaren bouwland. Ver kocht voor f 2502. 2e perceel. 22 aren 60 centiaren bouwland aldaar. Verkocht voor f 770.25. 3° perceel. 56 aren 20 centiaren bouwland aldaar. Verkocht voor f 1500. Gisteren werd aan bet ministerie van binnenlandsche zaken aanbesteedhet maken van den onderbouw eener draaibrug met vaste gedeelten en verdere bijkomende werken, tegenover de overdeksluis te Amsterdam, ten behoeve van den staatsspoorweg van Nieuwediep naar Amsterdam. Veertien biljetten van inschrijving waren ingekomen; de laagste inschrijvers waren de heeren M. van der Wegt te Kralingen en L. Brands Dz. te Har- dinxveld, voor f228,555. THERMOMETERSTAND. 23 Jan. 's av. 11 u. 37 gr. 24 'smorg 7 u. 39 gr.'smidd. lu. 41 gr. 'sav. 6 u. 40 gr. 6uitmlaui3. ALGEMEEN OVERZICHT. Het buitenlandsch nieuws is heden bijzonder schaarsch. Geen enkel feit van politieke beteekenis wordt onder de berichten gevondenwelke de telegraaf uit alle wereldstreken heeft overgebracht. In de Fransche kamer waren voorstellen van zeer ondergeschikt belang aan de orde, de Pruisische kamer van afgevaardigden hield geen zittinghet Engelsche parlement zal eerst iu den aanvang der volgende maand weder bijeenkomen en, ook omtrent de zittingen der overige vertegenwoordi gende vergaderingen in Europa valt niets mede te dee- len wat eenigen invloed op den algemeenen politieken toestand zou kunnen uitoefenen. Bij gebrek aan ge wichtig nieuws zal men zich dus heden wel met het minder belangrijke, hetwelk de telegraaf of de dagbladen uit verschillende landen mededeelen, moeten tevreden stellen. In de Fransche nationale vergadering was eerst de wet tegen de dronkenschap aan de orde, die zonder

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1