het bestuur der spaarbank tegen 5 percent 'sjaars. De heer de Groof stemde tegen. Een verzoek van J. Wegeling om het door hem,als borg van den nalatig gebleven aannemer J. Florusse, voortgezette baggerwerk in de kaaien te mogen staken, is met algemeene stemmen toegestaan. Vervolgens komt in behandeling het door den heer Kleijnhens onlangs gedane voorstel tot het invoeren eener hondenbelasting. Volgens de toelichting van den voor steller is zijn doel niet zoozeer om ec-n nieuwe bron van in komsten voor de gemeente te scheppen maar berust zijn voorstel op dezelfde gronden als daartoe te Middelburg zijn aangevoerd, namelijk bevordering van reinheid op den openbaren weg en voorkoming van hondsdolheid. De heer Verkuijl Quakkelaar bestreed het voorstel als zijnde in strijd met art. 240 der gemeentewet, het welk bepaalt dat de daarin genoemde belastingen (waar onder ook eene belasting op de honden) mogen gehe ven wordendoch alleen tot dekking der plaatselijke uitgaven. Hiervan nu is in het voorstel van den beer Kleijnhens geen sprake. De heer Callenfels was het met den heer Verkuyl Qaukkelaar eens en verklaarde zich bovendien tegen het voorstel op grond dat een hond ter bescherming van personen en goederen kan strekken en ook omdat een hond de troost is van menigen arme. De heer J. G. Hector wees op het moeilijke der controle in verband met de geringe op brengst eener hondenbelastingen verklaarde zich tegen het voorstel ook cmdat sommige menschen in aankwee king van honden een klein middel van bestaan vinden. De heer Schraver bestreed mede het voorstel en drong aan op betere toepassing van de verordening op de hondeu door het aanwijzen van eene plaats waar de na 10 uren zonder geleider op de straat loopende hon den als zij door de politie opgenomen wordengebracht hunnen worden. De heer J. I. P. Hector vroeg waarom men juist met eene belasting op kleine dieren wil beginnen, terwijl er toch zooveel groote dieren op straat loopen. Wat het gevaar voor hondsdolheid betreft, dit zal door eene belasting op de houden niet verminderd worden, daar de hond van den arme door zijn mindere voeding en meer huiselijk verkeer juist het miust gevaar voor dolheid oplevert. Dit laatste beaamde ook de heer van Uije Pieterae, die zich mede tegen het voorstel ver klaarde op grond dat een hond even nuttig en aange naam is als een paard, en het doel van bevordering van reinheid en wering van hondsdolheid door eene belasting op de honden niet bereikt zal worden. Nadat de heer Kleijnhens eenige der gemaakte beden kingen wederlegd had en de beweerde stiijd van zijn voorstel met art. 240 der gemeentewet ontkende, omdat de door hem aangevoerde gronden niet uitsluiten dat de hondenbelasting ook kan strekken tot dekking der plaatselijke uitgaven, werd zijn voorstel in stemming gebracht en verworpen met 11 stemmen tegen 1, zijnde die van den heer Kleijnhens. Voor kennisgeving worden aangenomen de mededeelin- gen van den voorzitter, dat gedeputeerde staten hebben goedgekeurd de rekening der gemeente over 1871, het suppletair kohier voor den hoofdelijken omslag, het raads besluit tot ondeihaudschen verkoop van grond aan Polak, alsmede de rekening en begrooting der schutterij. Van het diaconie bestuur der Evangelisch Luthersche gomeente is een verzoek ingekomen om machtiging tot het doen van af- en overschrijving. Dit verzoek wordt gesteld in handen der fiuaucieele commissie. Een brief' van de commissie voor de zeemans- en vis- scbersbeurs, houdende verzoek om inlichting of zeelieden van 60 jaren en daarboven ook in het fonds mogen opgenomen worden, wordt verzonden naar burgemeester en wethouders en inmiddels voor de leden ter inzage gelegd. De mededeeling dat de heer Ockers is benoemd tot vice-voorzitter der commissie voor de leenbank en eene dankbetuiging van van Biemen voer de gunstige beschik king ten zijnen aanzien, worden voor kennisgeving aan genomen. Vervolgens komt in behandeling de gewijzigde ver ordening op het gebruik van het verkoophuis. Een voorstel van den heer van Uije Pieterse, om ait. 2 (bepaling dat kijkdagen moeten gehouden worden) weg te laten, werd met 9 tegen 3 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren Laernoes, J. I. P. Hector en van Uije Pieterse. Daarentegen is met 11 stemmen tegen 1 beslotendat in het verkoophuis geene goederen mogen verkocht worden tenzij zij gedurende éen dag aan de verkooping voorafgaande zijn tentoongesteld. De heer van Uije Pieterse stemde tegen. Bij de behandeling der verordening tot heffing van gelden voor het gebruik van het verkoophuis stelde de heer van der Hij den voor, om voor het houden van een kijkdag in plaats van f 6 slechts f 3 te doen betalen. Dit voorstel werd met 7 tegen 5 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren J. G. Hector, de Groof, J. I. P. Hector, van Uije Pieterse en van der Hij den. Beide verordeningen werden ten slotte met algemeene stemmen goedgekeurd. Daarna is behandeld de gewijzigde verordening op bet marktwezendie met eenige daarin gebrachte ver anderingen is aangenomen. Op verzoek van den heer Verkuyl Quakkelaar zal de voorzitter bij de commissie voor de strafverordenin gen de Yraag overbrengen of de verordening op de hon den behoort gewijzigd te worden. Na nog eene vraag van den heer J. I. P. Hector be treffende zijn bij de behandeling der gemeentebegroo- ting gedaan voorstel omtrent de havengelden beantwoord te hebben, sluit de voorzitter de vergadering. GEMEENTERAAD VAN ZIERIKZEE. Zitting van Woensdag 22 Januari. Onder anderen is besloten aan den heer mr. J. A. Bolle, op zijn verzoek, ontslag te verleenen uit zijne betrek king van commissaris der stads brei- en naaischool; tot de toelating van den heer mr. J. A. Bolle als lid van den gemeenteraad; tot het doen van eenige af- en overschrijvingen; tot het vragen van een jaarlijksclien huurprijs van ƒ200 aan het rijk voor het gebruik dei- lokalen van het kantongerecht; tot herstelling van de beschoeiing aan den Visschersdijk, alles overeenkomstig het voorstel van burgemeester en wethouders. Voor kennisgeving worden aangenomen de volgende mededeelingen a dat het maken van een zoogenaamde paardentrap is aanbesteed aan G. Aleman, voor de som van f300: b het proces-verbaal der jongste opname van de kas en boeken van den gemeente-ontvanger, waaruit bleek dat zich in kas bevond f 15,609.66c dat de burgemeester tot dienaar van politie en nachtwacht heeft benoemd J. A. Le Kluze, en d dat de zelkasch in 1872 heeft opgeleverd eene bate van f 10,611,90. Een adres van Jacob Manne om het gedeelte ge dempte riool, zich uitstrekkende langs zijngeheele hove niering, in erfpacht te bekomen wordt gesteld in handen vau burgemeester en wethouders om advies. Voorts kwam in behandeling bet plan tot oprichting eener landbouwschool te Zicrikzee. Na gehouden discussie en nadat nadere inlichtingen gegeven waren werd een voorstel van den heer do Jonge in stemming gebracht, strekkende ooi alvorens de raad eene bepaalde beslissing neme in zake het al of niet in het leven roepen eener landbouwschool, ueze raad besluite aau burgemeester en wethouders op te dragen om een brief te richten aan al de gemeenteraden, welke hunne hooge ingenomenheid hebben betuigd met de vestiging van zoodanige landbouwschool in deze ge meente, houdende eene uitnoodiging om met het dage lij ksch bestuur dezer gemeente in overleg te treden over de bijdragen welke die gemeenten genegen zouden zijn in de jaailijksche kosten te dragen en de grond slagen waarop die eventueele bijdragen zullen rusten, en van den uitslag daarvan mededeeling te doen aan dezen raad. Dit voorstel wordt verworpen met 11 stem men tegen 1, die van den heer de Jonge. Hierna komt in omvraag een voorstel van den heer Fokkerstrekkende dat de raad burgemeester en wet houders zal machtigen om aan de provincie en aan het rijk te kennen te geven, dat de raad van Zierikzee genegen is te Zierikzee eene landbouwschool te stichten met rijks- en provinciaal subsidie van minstens ƒ8000 te zamen, en dat de raad die school zou willen vestigen in een gebouw grenzende aan dat der hoogere burger school. Dit voorstel wordt met 11 stemmeu tegen 1 (die van den heer de Jonge) aangenomen. Öuitmlanö. ALGEMEEN OVERZICHT. Het bloedig werk op de vlakte van Satoiy is nog niet ten einde. Gisteren morgen te 7i uur vielen weder drie communards door de kogels van het executie-peloton. Zul len het de laatste slachtoffers zijn? Heeds in de vori ge maand meende men eenigen grond te hebben om te hopen dat het nieuwe jaar met een nieuwe politiek van vergiffenis zou aanvangendat de commissie voor de gratie er op voorspraak van Thiers toe zou kunnen be sluiten om aan de fusillades te Satory een einde te ma ken en dat zij zich niet meer tegen de uitvaardiging eener amnestie voor politiek-veroordeelden zon verzetten. „Is het onbillijk te hopen dat het verzoek van Thiers met gunstig gevolg bekroond mocht worden vroeg toen the Daily News. „Neenwij vertrouwen dat de Fransche regeering den wensch van geheel Europa ver vullen zal." Naar aanleiding van deze goede verwachtin gen van het Engelsche blad schreven wij reeds den 27ffD December van het vorige jaar wel hoopt geheel Euro pa het, maar in dit opzicht is van de commissie voor de gratie niet veel goeds te verwachten. Hare antece denten geven weinig hoop maar moge zij nu dit ongunstig oordeel omtrent haar logenstraffenDe 36 geweerschotenwelke gisteren op de heide van Satory vernomen werden, bewijzen hoe de commissie voor de gratie hare taak opvat en hoe zij aan hare anteceden ten getrouw blijft. Zij schijnt de treurige herinnering aan de lentedagen van 1871 tot eiken prijs levendig te willen houden op het gevaar af van in de publieke opinie een reactie ten gunste van hare slachtoffers in het leven te roepen. Even onverzoenlijk als de reactionairen te Versailles zich tegenover de ongelukkige dwepers met de Par ij - sche commune betoonenzoo halstarrig volharden zij in hunne vijandige houding tegenover Thiers. De commis sie der dertigen heeft gisteren met 19 tegen 9 stemmen besloten dat zij den president der republiek niet meer zou hooren, vóórdat de commissie het geheele ontwerp had behandeld, en tegelijkertijd art. 1 aangenomen met het amendement van den heer Decazesbepalende dat Thiers slechts aan de discussie over wetsvoorstel len zal kunnen deelnemen. Omtrent dit punt zal voor zeker ook Thiers nooit toegeven, en niet onmogelijk zou het wezen dat hij, wanneer de commissie onverzettelijk blijft, op een goeden dag al zijne concessiën terugtrekt. De commissie zou het dan zich zelve te wijten hebben, wanneer de openbare meening haar veroordeelde en Thiers handig gebruik maakte van de vele blijken die hy gaf, dat hij geen offers ontzag om de zaak tot een goed einde te brengen. Wellicht was zulk eene ont knooping van het schouwspel, dat sedert de eerste dagen van December te Versailles wordt opgevoerd, aan Thiers niet het minst welkom. Dinsdag zijn de algemeene beraadslagingen over de wetsontwerpen van den Pruisischen minister van eere- dienst in de kamer van afgevaardigden gesloten. Met het commissoriaal onderzoek is eene commissie belast van 21 leden, waaronder zich hoogstens 6 a 7 bevinden die zich tegen de ontwerpen zullen verzettenalthans wat het beginsel betreft. In de détails wenschen de nationaal-liberalen zelfs belangryke wijzigingen te bren gen. De minister Falk heeft zich reeds in zijne eerste redevoering bereid verklaard om de kamer hierin zoo veel mogelijk tegemoet te komen. De definitieve aan neming kan echter aan geen ernstigen twijfel onder hevig wezen. Daarna werd de behandeling van de begrooting der middelen voortgezet. De raming der indirecte belastin gen werd zonder debat goedgekeurd. De door de com missie vo:rgestelde resolutiën tot afschaffiug der zegel- belasting op dagbladen, almanakken enz. werden weder ingetrokken, „omdat zoi/als in het verkorte kamer verslag gezegd wordt het tengevolge van hernieuwde eischen, welke aan 's lands financiën gesteld worden, voor het oogenblik niet beoordeeld kan worden of deze vermindering van opbrengsten gedragen kan worden". Zouden die „hernieuwde eischen" zooveel malen meer herhaald ziju en dringender wezen dan de zoo vaak herhaalde eisch tot afschaffing der zegelbelasting V Doch de Pruisische „liberalen" troosten zich met do aanstaande vrijzinnige rijkswet op de drukpers, die intnssclien reeds geruimen tijd op zich laat wachten. Inmiddels duren de financieele druk en de arbitraire maatregelen der' politie ongestoord voort. De Ostdeutsche Zeitung werd onlangs binnen éene week driemalen, te Frankfort werden op éen dag drie bladen door de politie in be- beslag genomen. De rechtbanken hebben al deze con- fiscatiën ongegrond verklaard en de politie in het onge lijk gesteld. De bladen zijn dus op willekeurige wijze benadeeld en staan desniettegenstaande nog dagelijks aan dezelfde benadeeling bloot. Ondanks den tegenstand van de openbare meening in Duitschland heeft het hof te Berlijnterwille van de etiquette, na langdurige overwegingen besloten voor den tijd van 8 dagen den rouw voor het overlijden van Napoleon 111 aan te nemen. In het Spaansche congres zijn Dinsdag de beraadsla gingen over de nieuwe wet op het leger-contingent aangevangen. In de hoofdbeginselen stemt deze wet, waarvan wij reeds vroeger eenige bijzonderheden mede deelden, met de Pruisische wet overeen. Zij schrijft den algemeenen dienstplicht voormaar bevat omtrent den duur van den diensttijd bepalingen, welke aan de eene zijde de kosten voor den staat aanmerkelijk min der maken en aan den anderen kant eene premie stel len op de intellectueele ontwikkeling. Ook voor de regeling van den militairen dienst in andere landen verdienen in het algemeen de denkbeelden, welke in de wet van generaal Cordoba zijn neergelegdalleszins de aandacht. De commissie belast met het onderzoek der wet tot afschaffing der slavernij op Porto-Bico, is met haar rapport gereed. Waarschijnlijk zal de wet reeds aan het einde dezer week in behandeling komen. De regeering wenscht althans, zooals de officieele Gaceta schrijft, de wet spoedig te doen aannemen. Omtrent de schorsing der voorberei dende maatregelen totr invoering der Spaansche gemeeu- tewet op Porto-Rico, waarvan in een bericht uit New- York gesproken wordt, blijkt niets uit de Spaansche telegrammen. De berichten uit de Amerikaansehe wereld stad over de Spaansche bezittingen in West-lndië zijn vaak niet van partijdigheid voor de opstandelingen op Cuba vrij te pleiten, zoodat een nadere bevestiging zelden overbodig is. Het zou niet ondenkbaar wezen, dat b. v. dit bericht was uitgestrooid om den goeden indruk, dien de toegezegde hervormingen der Spaansche regeering allerwege maaktentot bevordering van egoïstische belangen te trachten weg te nemen. Varia uit het buitenland. Duitschland. In een leading-artikel behandelt de Yolks-Zeitung de vraag, hoe het toch komt dat in de katholieke streken van Pruisen de bevolking veel clericaler is dan in de meeste zuiver katholieke lauden 'f Het antwoord op deze vraag ligt zóo voor de hand, dat het blad het onbegrijpelijk acht dat men bij elke hervorming op de oude fout stoot. De geestelijkheid in Duitschland en vooral in de katholieke streken van Pruisen beheerscht zoozeer de verkiezingen en heeft in het algemeen daarom zoo grooten invloed, omdat het volk den druk van maatregelendie door eene bureaucratische protestantsche regeering genomen wor den, veel sterker voelt dan elke elericale overheersching. „Er zijn onder de katholieke bevolking zegt het Ber- lijnsche blad verder tal van vrijzinnige en ontwikkelde mannen, die van den clericalen dwang afkeerig zijn, maar zoodra men hen voor het dilemma plaatst: geestelijkheid.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2