MIDDELBURGSCHE F 21. Vrijdag 1873. COURANT. 24 Januari. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2cn Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is 3.£>0. Middelburg 23 Januari, In de Staats-courant van heden is opgenomen de wet van den 15en dezerhoudende vaststelling der begroo ting van uitgaven voor den aanleg van staatsspoor wegen, dienst 1873. Bij ministerieele beschikking is de vergunning voor een stoomsleepdienst in Noord-BrabantGelderland Zuid-Holland, Noord-Holland, Zeeland, Utrecht, Fries land, Overijsel, Groningen en Limburg, vroeger ver leend aan C. J. von Lindern, te Alblasserdam, overge schreven ten name van M. J. Masoin en zonen, te Dordrecht. Het bestuur der vereeniging Uit het volkvoor het volk alhier bood gisteren avond aan de leden dier vereeniging en hunne dames eene soiree aan. De heer Joh. Gram uit 's Gravenbage droeg een tweetal zijner novellen voor, en dcor eene Middelburgsche jonge dame werd een der gedichten yan de Genestet voorgedra gen. Een en ander werd afgewisseld door het zingen van een zestal liederen door een mannenzang-quartet. Naar aanleiding van een door ons gedaan verzoek om eenige inlichtingenschrijft een onzer Haagsche correspondenten ons het volgende: „Onze Nederlandsche effecten hebben in den laatsten tijd a Pinsfar van de Amerikaansche spoorwegen eene ongewone rijzing en daling van koers ondervonden. De reden hiervan was de volgende: op het bericht dat het tractaat met België gesloten was tot kapitalisatie van de rente van f 400,000, rees de beurs op de ver wachting eener amortisatie van het te ontvaugeu kapi taal van bijna 9 millioen. Maar spoedig daalde de koers op het gerucht, dat mij uit een goede bron be vestigd is, dat die negen millioen niet zouden strekken om te amortiseeren, maar om de twee lijntjes Roosen daalBreda en RoosendaalMoerdijk van den Grand central beige te koopenwaarvoor de koopprijs tusschen de 74 en 8 millioen bedraagt, terwijl het overschot zou dienen tot dekking van het tekort op den ïijks- dienst. Oppervlakkig mag het onregelmatig schijnen kapitaal in te brokkelen in het budget, maar wanneer men de uitgaven voor de staatsspoorwegen, zooals bet behoort als buitengewone, d. w. z. kapitaals-uitgaven beschouwt, waarvan reeds een ~zoo groot bedrag uit de gewone inkomsten bestreden is, dan kan er tegen dezen maatregel evenmin bezwaar bestaan als tegen het bezi gen voor gelijk doel van verkoopprijzen van domeinen, welke inkomsten zijn van geheel den zelfden aard. „Bij gelegenheid dezer schikking met België over spoorweg-aangelegenheden is, tot veler verwondering, de concessie WoensdrechtAntwerpen niet meteen geregeld evenals die der lijn AntwerpenGladbach. Deze zaak is echter niet opgegeven. De heeren Bern stein en Faider te Antwerpen hebb-n thans de voor- loopige concessie verkregen van de Belgische regeering voor het over Belgisch grondgebiedloopende gedeelte van de eerstgenoemde liju en er wórden thans pogingen gedaan om den in den Haag aan de concessie, voor zoover die het Nederlandsch grondgebied betreft, ge boden tegenstand te overwinnen. „Ik behoef u niet te zeggen dat het mij hoogst aangenaam zal zijn zco ik u binnen kort kan mede- deelen dat die pogingen geslaagd zijn en de concessie door onzen minister van binnenlandsclie zaken is verleend.' De opper-ceremoniemeester maakt in de Staats-courant van heden bekend, dat, ingevolge de bevelen des konings, het hof den rouw zal aannemen voor den tijd van drie wekenwegens het overlijden van hare kei zerlijke hoogheid grootvorstin Helena, douairière van zijne keizerlijke hoogheid grootvorst Michael van Rus land, geboren prinses van AVurtemberg,' te weten: twee dagen geheelen rouw, zes dagen middelbaren en twee weken lichten rouw, ingaande op beden. Door een groot aantal firma 's te Amsterdamdio belang hebben bij den katoenhandel met Engeland, is aan den minister van financiën een adres verzonden, waarin wordt geklaagd, dat door de gebrekkige tele grafische gemeenschap met Liverpool, met welke stad de handel in katoen in den laatsten tijd is toegenomen, de particuliere depêchesdie over Londen naar Amster dam worden overgeseind veel te laat aankomen en te 104 uur 's voormiddags uit Liverpool verzonden, eerst te 5 uren 's namiddags in Amsterdam worden ontvangen, ofschoon die van Reuters Officedie in den regel eerst te 11 uren worden geseind, reeds te 1 uur aldaar zijn. Adressanten meenendat bij goede communicatie éen uur tijds meer dan voldoende is voor het wisselen van telegrammen tusschen Amsterdam en Liverpool. Zij dringen er dus op aandat ten spoedigsteom nadeel voor den groothandel te voorkomen, tusschen Amster dam en Liverpool een directe lijn worde gelegd, waar van de opbrengst naar hunne meening binnen korten tijd. de kosten van aanleg zou overtreffen. Mocht hier tegen voorshands bezwaar bestaan, dan verzoeken zij den minister te willen zorg dragen, dat de bedoelde depêches niet meer te Londen worden opgehouden en althans even spoedig als die van Reuter worden ver zonden. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. IJkwezen. Benoemd tot inspecteur van het ijkwe- zen A. J. H. van der Toorn, met ingang van 1 Fe bruari a. GEMENGDE BERICHTEN. Te Amsterdam heeft zich eene commissie gevormd, die zich ten doel stelt eene volks vereeniging, onder de zinspreuk Koningsgezindheid en vaderlandsliefde, op te richten, en het voornemen heeft door die vereeniging binnen de hoofdstad een luisterrijk feest te orgai.isee- ren in Mei 1874, ter viering van de 25jarige regeering van Z. M. koning Wiilera III. Een stier, die zich gisteren uit de slachtplaats van de weduwe van Loon in de Bleekersteeg te Rotterdam had weten los te maken, liep heel rustig het portaal van een naast den stal gelegen pand binnen, liep vervolgens drie verdiepingen de trap op, zoodat hij op den zolder terechtkwam, tot grooten schrik der bewoners, en bleef daar heel rustig staan. Met niet weinig moeite is het gelukt het dier in een broek door het zolderraam meteen takel naar beneden te laten zakken, zonder dat daarbij eenig ongeluk plaats had. (/V. Roit. cour.) Op het einde van 1872 waren in ons land in wer king 31 beetwortelsuiker-fabrieken, terwijl 1 in aanbouw was. Op het einde van 1871 werkten er 23 zulke fabrieken en waren 8 in aanbouw. Verleden Zaterdag is aan do „unionisten" onder de mijnwerkers in Zuidelijk Wales, die den arbeid toen sedert veertien dagen gestaakt haddenuit de kas der vereeniging voor het eerst geld uitgedeeld, en wel tot een gezamenlijk bedrag, naar men zegt, van 7500 pond sterling. Dezer dagen werd te Berlijnonder aanvoering van den commissaris van politie Wolschina, een alge- meene jacht gehouden op misdadigers in hunne schuil hoekenwaarin 23 personen werden gevangengenomen; oude, reeds lang door de politie vervolgde schelmen, waarvan 19 mannen en eene vrouw allen in een kelder de Friedricbstrasse werden gevonden, terwijl de drie overige „ridders van den nacht" aangehouden wer den in een kroeg iu de Jacobstrasse. In den dienct grijs geworden beambten verklaarden nooit een looneel aanschouwd te hebben als hetgeen voor hun oogen kwam toen zij deze kroeg binnentraden: Gelijkvloers lagen in eene ruimte, zoo vuil mogelijk, 150 menschen op tafels, banken, gedeeltelijk zelfs op den grond. Op de eerste en tweede verdieping vonden de beamb: n 60 a 70 personen op zoogenaamde beddenterwijl onder het dak, waar de vloer met het grofste vuil bedekt was, 80 a 100 man lagen samengedukt, niet meer naast, maar op en door elkander. De eigenaar van dat huis vraagt van zijDe gasten voor een nachtverblijf 9 Silber- (jrosclien gelijkvloers, 74 Silbergroschen op de eerste, 5 Silbergroschen op de tweede verdieping en 1 Silbergroschen onder het dak. In de archieven van de abdij Hintersbach vond men een rekening-boek, waarin het jaar 1443 als een jaar van groote duurte stond aangeteekendterwijl toen een vette os drie en een halve gulden kostte, eene koe twee gulden, een kalf een derde gulden, 23 schapen acht gulden, 25 kippen een gulden, een 40 dozijn eieren een halve gulden. Wegens grooten nood zond meu een bode van het dorp Beijenburg met drie duiten naar Keulen, met welke som deze de reiskosten heen en weder en zijne vertering onderweg goedmaakte. THERMOMETERSTA ND. 22 Jan. 's av. 11 u. 40 gr. 23 V 'smorg 7 u. 43 gr. 'smi d d. 1 u. 44 gr. 'say. 6 u. 41 gr. GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. Zitting van Woensdag 22 Januari. Voorzitter de heer Winkelman. Afwezig de heer de Krnijff. De gisteren gestaakte werkzaamheden worden voort gezet. De ingekomen begrootingen voor den rijweg tusschen Middelburg en Vlissingea en voor den rijweg tusschen Vlissingen en Koudekerke worden tot onderzoek ver zonden naar de finaneieele commissie. De voorzitter doet voorlezing van het antwoord van den minister van binnenlandsclie zaken op het adres van den raad van 8 December j|., terugkomende op het verzoek tot bestrating van den berm weg langs het ka naal door Walcheren tusschen Vlissingen en Middelburg. De minister geeft te kennen, dat de berm weg langs het kanaal, hoewel slecht3 op enkele gedeelten tot herstel van gemeenschap langs bestaande wegen enz. noodig, doorgaande en op de bestaande breedte is aangelegd om aan de belanghebbende gemeenten de gelegenheid gemakkelijk en betrekkelijk weinig kostbaar te maken om laugs dat kanaal desverkiezende een nieuwen en verkorten verbindingsweg tusschen Middelburg en Vlis singen te maken, maar dat het nimmer in het plan heeft gelegen om voor rijks-rekening aldaar een straatweg aan te leggen, terwijl er, wegens de belangrijke uitgaven die nog gevorderd worden voor de voltooiing van de werken te Vlissingen bezwaar bestaat omalthans vooreerst, toe te geven in uitgaven van werken waarvan de behoefte, als een gevolg van de kanaal- en spoor werken, nog niet kan erkend worden. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten, de commissie voor den rijweg te Middelburg met dit ant woord van den minister in kennis te stellen. Is ingekomen eene voordracht van de plaatselijke schoolcommissie, in overleg met den hoofdonderwijzer opgemaakt, tot rangregeling van het hulponderwijzers- personeel op school C. Daarop komen voor de heeren A. J. Freaks in de 1L' klasse, J. J. Antheunissen in de 2e klasse, J. Scherer en W. Meerman in de 3e klasse, O. Heëröldt en J. de Konink in de 4e klasse. Deze voordracht, waarmede de schoolopziener zich beeft vereenigd, wordt goedgekeurd. Geschiedt voorlezing van een brief der commissie be last met het beheer en toezicht over de leenbank, waar in zij een renteloos vooi schot uit de gemeentekas van f 1000 verzoekt. Hierop hebben burgemeester en wethouders geant woord dat dit verzoek niet kan worden ingewilligd uithoofde iu de gemeentekas geen gelden beschikbaar zijn alsmede dat bet vroeger aan de leenbank uit de gemeentekas verstrekte renteloos voorschot ad f 5500 eerlang zal moeten teruggevraagd worden. Na dit antwoord van burgemeester en wethouders heeft de commissie voor de leenbank een nader verzoek ingediend, strekkende om haar te machtigen bij het bestuur der spaarbank f 1000 te leenen tegen 5 percent 's jaars. De heer J. G. Hector, voorzitter der commissie voor de leenbank, gaf in overweging om de commissie ge lijktijdig te machtigen om pogingen aan te wenden bij de diaconiën en bij regenten van het gasthuis tot het ver krijgen van gelden ingeval de vroeger geleende f 5500 door dc gemeente worden opgeëischt. Na eenige discussiewaarbij het verlangen van den heer. J. G. Hector als ontijdig bestreden werd, is met 11 stemmen tegen 1 besloten om de commissie voorde leenbank te machtigen tot het leenen van 1000 bij

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1