Een Huis, Schuur, Erve, Tuin land en Sprink, den minister van onderwijs gericht, doch al hare po gingen hebben schipbreuk geleden. Zij slaagde er niet in wraak te oefenen over- hare nederlagen van Vrijdag en eergisteren, welke kunstmiddelen zij daartoe ook te b.iat nam en welke nieuwe krachten zij ook in het vuur bracht. Een der.heftigste redenaars der rechter zijde, de heer Raoul Duval, leidde den aanval, die echter op de standvastigheid van den president der kamer afstootte. De heer Jules Grévy verzette zich met alle kracht tegen het recht der kamer om op haar eerste votum van eergisteren terug te komen en de prioriteit aan de motie van den heer Paris, waarmede de heer Johnston zich vereenigde, toe te kennen. De bekende legitimistische woordvoerder de Kerdrel sprong zijnen vriend Raoul Duval te hulp, doch de president der kamer bleef onverzettelijkzoodat de rechterzijde eindelijk besloot liever te retireeren dan verslagen te wor den en hare motie introk. Daarop werd do motie-Chris- tophle, waarover eergisteren geen voldoend aantal stemmen werd uitgebracht, met 420 tegen 35 stemmen aangeno men. Blijkbaar bleef de rechterzijde zich ook nu van stemming onthouden, doch de vrienden van het gouver nement schijnen trouw te zijn opgekomen teneinde den heer Jules Simon de ovorwinniug te verzekeren, die hij ter wille van de zaak zelve, maar niet minder ook door de heldere en krachtige verdediging van zijn program ma verdiende. De achterdocht, waartoe Jules Simon gedurende zijn tweejarig bestuur ruimschoots aanleiding heeft gegeven, schijnt hij door zijue houding in de zit tingen van Vrijdag en Maandag geheel te hebben uit- gewischt. Zijne vrienden vermoeden dat hij schijnbaar eu in onbeteekenende zaken slechts aan de clericale eischen toegaf, teneinde ongestoord en met te meer zekerheid zijne hervormingsplannen met betrekking tot het open baar onderwijs in Frankrijk te kunnen voorbereiden. Een nieuw incident heeft gisteren de fusie der beide takken van het huis Bourbon opnieuw op het tapijt gebracht. Voor de vrienden der fusie, die steeds op dit aanbeeld slaan in de lioop dat zij die illusie nog eenmaal verwezenlijkt zullen zien, omdat zij begrijpen dat Orleanisten en legitimisten ieder afzonderlijk te zwak zijn om hun koning aan het land op te dringen, voor die monarchalen moet het een onverwachte verrassing geweest zijn, dat de hertogen van Aumale en Nemours gisteren een der missen bijwoonden in de Ckapelle expiar toire ter nagedachtenis van Lodewijk XVI, wiens hoofd den 21CÖ Januari 1793 onder het mes der guillotine viel. Desniettemin blijft die langhesproken fusie, namelijk in dien zin dat de monarchale partijen zich tot éene partij aansluiten, niet om oppositie te voeren tegen de repu bliek, maar om hand in hand actief voor de monarchie op te treden, nu niet minder dan vroeger eene onmo gelijkheid. De prinsen van Orleans hebben reeds zoo vaak den graaf van Chambord het hoofd van hun stamhuis genoemd, maar de fusie is nog nooit éen stap verder gekomen. Ei pour causef Het jaar 1830 kan door de Orleanisten niet verloochend worden en de witte vlag met al zijne consequentien kan nooit het embleem van de erfgenamen van Louis Philippe wezen. Over de beide andere wetsontwerpen van den Prui- sischen minister Falk zijn Maandag in de kamer van afgevaardigden de algemeene beraadslagingen aangevan gen. NieuWs heeft dit debat niet aan het licht gebracht. De verdedigers dezer wetten putten zich uit in het aan halen van voorbeelden hoe gevaarlijk de jezuïeten en ultramontanen voor den staat zijn, terwijl de bestrij ders steeds beweren dat het bewijs daarvoor ontbreekt. Het bewijs, dat de voorgestelde maatregelen niet on billijk en beter dan alle andere denkbare middelen zijn, zal men ook Maandag weder tevergeefs zoekeu. Het ontwerp regelen de de disciplinaire'macht der geestelijkheid en de oprichting van een gerechtshof uitsluitend voor kerkelijke conflicten werd in handen derzelfde commissie gesteld aan wie het eerste ontwerp verzondenis. Gis teren zijn de beraadslagingen over het derde ontwerp voortgezet. Het resultaat is echter nog niet bekend. -Met bijzonder genoegen zal het publiek den eersten zonnestraal begroeien, die door de ellende, welke over de valleien van Zuid-Wales was uitgestort, hêenbreekt," zoo vangt the Daily News in zijn nomtner van gisteren een hoofdartikel aan. Ook volgens vele andere Engel- scbe bladen bestaat er mogelijkheid, dat de groots werk staking spoedig eindigen zal op initiatief der grèvisten zeiven. „Wij zijn angstig de taal eener al te sangui nische hoop te sprekenzegt the Daily News, maar iedereen, die getuige was van dit treurig schouwspel, zal vurig wenschen dat de straal vaa hoop, die door het beMuit der arbeiders te Blaina om het werk te her vatten ontstaan is, geen voorbijgaande schittering, maar de voorbode van den terugkeerenden dag zal wezen." De strike duurt thans reeds 3 weken, en die korte tijd was voldoende om een onbeschrijfelijke ellende te doen ont staan. Hetgeen men daarvan in de Engelsche bladen leest is waarlijk meer dan treurig. Dezelfde nijvere bevolking die nog een maand geleden in welvaart leefde is thans bijna geheel aan de hevigste armoede ten prooi. „De mannen zijn te arm om te drinken en te weinig beschon ken om te twisten: overal neemt men dezelfde moede- liosheid, hetzelfde gebrek aan energie waar," schrijft, een der correspondenten van the Times. Van de zijde der patroons schijnt weinig gedaan te worden om aan die treurige zaak een einde te maken. The Daily News is hierover verontwaardigd en volkomen gerechtvaar digd is zijne vraag, „of het niet vernederend is te denken dat in een land waar ieder vrij is te werken of zijn tijd te verbeuzelen een verschil van meening over de mogelijke taxa der loonen niet kan worden uitgemaakt zon der zijn toevlucht te nemen tot middelen, die in de prak tijk gelijkstaan met een wcrkelijken oorlogstoestand?" iSanöflsbmcijtm. GRAANMARKTEN ENZ. Amsterdam, 22 Januari. Raapolie op 6 weken /44j. Lijnolie op 6 weken f 39J-. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 22 Januari 1873. Nederland, %'ertific. Werkelijke schuld2| pet. 55 ff ♦dito dito dito .3 „66 ♦dito dito dito 4 88f ♦Aand. Handelmaatschappij 4f 136| *ditoexploitatieNed.slaatssp120 België. ♦Certificaten bij R Jthschild 2* Frankrijk. *Iaschrij vingen3 ""dito5 „80| Rusland. ♦Obligation 1798/1816 5 „99 ♦Certific. adiu. Hamburg 5 73 f ♦dito Hope &C°. 1855, 6e serie 5 86 ♦Cert. 1000 1864 5 97J ♦dito 1000 18665 ♦Loten 18665 ♦Oblig. Hope C". Leening 1860 4f 894 ♦Certific. dito4 73f *Ins ;ript.SticgUtz&C°.2ca4L. 4 73 ♦Obligation 1867—69. 4 74£ ♦Certificaten6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatseh. 5 r 225J ♦Oblig. dito4 182 Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 93f dito dito Jelez Orel 5 93| dito dito Charkow Azow. 5 914 Polen. ♦Schatkis'obligation 4 Oostenrijk. ♦Oblig.metall.inzilverJan./Juli. 5 64-X ♦dito dito April/Oct. 5 64 f ♦dito in papier Mei/Nov. 5 601 ♦dito dito Febr./Aug. 5 Italië. Leening 18615 Spanje. ♦Obligatiën.Bnitenl.186771. 3 27f dito Binnenlandsche 3 23| Portugal. ♦Obl. 1856—69 3 „41$ Turkije. dito (binnenl.) .5 5 Iff Egypte. Obl. 18687 914 Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 95f ♦dito dito dito (1904) 5 95 ♦dito dito dito (1882) 6 98| ♦dito dito dito (1885) 6 99 A ♦Obl. Illinois7 „91 ♦dito dito Redemtion. .6 Obl.Atl.Gr. W.Sp\,\Ohiosec. (7p) dito dito gecom olideerae .7 dito dito debei tures. 8 Obl. St. Paul &Pac.Spw.le sec. 7 dito dito dito 2csec. 7 59 J dito dito 1869 dito 7 59 Brazilië. ♦Obl. 186341 - ♦dito 1865.5" 96f Mexico. dito 18513 „174 Vrenada. dito afgestempeld .6 „21 Genezuela. dito3 „114 Ecuador. dito.1 Prijzen van couponB. amsterdam, 21 Januari. Metall. f 22.80; dito zil ver 24.40; Dito Eng. per 11.874,; Eng. Russen; per Eng. Portugal per f 11.85Fransche 55J; Belg. 564; Pruis, ƒ354; Harnb. Russen ƒ314; Russen in Z. R. ƒ314; Pools, in Fl. f Napelsche Spaausche piaster 183; Spaansch infr. 1000 f 12.674 5 Amerikaansche dollars f 2.41papier f 2.14. MORGEN (24 JANUARI) VIEREN J. A. SLABBEKOORN, Dijkgraaf van den Zuid-Kraaijertpolder, Be heerder van den Jacobspolder en Lid van den gemeenteraad van 's Heer A-rendskerke en ELISABETH LAKSER liunne ©ijfftpri(Mterampijj. 's Heer Arendskcrke, 23 Januari 1873. hunne dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. 30jarige Echtvereniging van W. VAN TATENHOVE M. MAAS. Veere, 22 Januari 1873. hunne dankbare kinderen. Heden overleed ten huize van haren schoonzoon te- Tholen, mijn geliefde echtgenoote CORNELIA CATHA- RINA BREBECK, in den ouderdom van 49 jaren» Tholen, B. BOOM, 19 Januari 1873. Postdirecteur te Zevenaar. Na langdurig smartelijk en geduldig lijden ontsliep heden, tot groote droefheid van mij, hare kinderen en behuwd kin deren, mijne hartelijk geliefde echtgenoote S. TAK, in den leeftijd van ruim 59 jaren. Middelburg, 20 Januari 1873. J. TAK. Heden overleed na een zeer kortstondig lijden, onze ge liefde moeder NEELTJE ARIZIA METSvan Boven, in den ouderdom van ruim 72 jaren. Vlissingen, Uit aller naam, 20 Januari 1873. P. E. METS. Heden overleed tot mijne diepe droefheid mijn ge liefde echtgenoot de heer WILLEM DE fouw wil lemszoon, in den ouderdom van bijna 63 jaren. Wede. S. G. DE FOUW—le Cointre. Goes, 21 Januari 1873. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed zacht en kalm, in den ouderdom vaa 61 jaren, mijn innig geliefde echtgenoot WIJNAND DE BONT. Zij die hem van nabij kenden zullen be grijpen hoe dit verlies mij treft. Middelburg, M. CADÉE, 22 Januari 1873. Wedc. W. de Bont. Ook namens mijne kinderen betuig ik bij deze mijnen hartelijken dank voor de ondubbelzinnige bewijzen van deelneming en toegenegenheid, mij op mijn vijf en. zeventigsten geboortedagdoor zoo velen in deze gemeente en ook van elders geschonken. M. P. BLAAUBEEN. Evangelische vooruitgang. ÏjEZIXCJ door den heer H. P. SCHIM VAN DER LOEFF van Bergen op Zoom in de Concertzaal, op Vrijdag den 24lcn Januari 1873, des avonds te aciit uren, voor ALLE1V, die tot de Vereeniging zijn toegetreden. Middelburg, 21 Januari 1873. W. AÏ/rORFFER, Secretaris De Notaris P. P. SLËGT zal, op Woensdag den öen Februari 1873, des voormiddags te 10 uren, in de herberg bewoond door G. STURM, te Vrouwe polder, in het openbaar presenteeren te verkoopen: met Huizing, Schuur, Bakkeet en verder Getimmer, in 1869 nieuw.gebouwd, gemerkt n°57, met daarbij behoorende FA1VÖF3V, bewoond en in gebruik bij den eigenaar JOHANNES VAN DER VOUT, te Vrouwepolder, welke eerst in 4afzonderlijkekoopen en daarna ter gezamenlijke groette van 3 Hectaren 82 Aren 65 Centiaren in massa zal worden geveild, op de uitgezette kaarten breeder vermeldwaarvan afdrukken alsmede de noodige inlichtingen ten kantore van opgemelden Notaris te verkrijgen zijn. De Notaris B. A. VERHEIJ zal, op Vrijdag den 3lcu Januari 1873, des avonds te zeven uren, op de bovenzaal der Sociëteit de vergenoeging, op de Groote Markt te Middelburg, bij opbod en afslag in het openbaar te koop aanbieden: staande en gelegen onder Middelburg, over de Koepoort, aan den Buitensingel, wijk S, n° 55, te zamen groot 24 aren. Te bezichtigen daags vóór en op den dag der ver- kooping van des namiddags 1 tot 4 uur, op vertoon van een permissiebiljet, verkrijgbaar ten kantore van gemelden Notaris in de Pijpstraat, waar tevens nadere inlichtingen zijn te bekomen.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3