generaal van Nederlandsch-Indiëom te worden ge plaatst bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaija, eerstgenoemde als opziener belast met het opzicht over de ambachten, en laatstgèinelde als baas, belast met het ineenzetten van ijzeren schepen. KOLONIËN. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen. civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan don ingenieur 2C klasse bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken A. A. Overgaauw Peunis. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 'slands dienst, het lid in den raad van justitie te Samarang mr. Ch. Ph. K. Winekel: eervol, uit 'slands dienst, met behoud van recht op pensioen, de gewezen adsistent-resident le Samarang L. C. J. A. de Vogel, thans met verlof in Europaeervol, uit zijne betrekking wegens ziekte, de 3e commies bij het postkantoor te Weltevreden R. Dou glas; eervol, uit 'slands dienst, de gewezen klerk op het adsist.-resid.-kant. teManondjaija V. van der Woude. Benoemd: tot lid in den raad van justitie te Sama rang' de officier van justitie bij den raad van justitie te Amboiua mr. H, Dentztot advocaat en procureur bij den raad van justitie te Samaranghet gewezen lid in dien raad mT. Ch. Ph. K Winekel; bij den water staat en :slands burgerlijke openbare werkentot archi tect lc klasse, de architect 2C klasse J. C. Motta: tot architect 2e ld.de ambtenaar op nonactivit.N. C. Fransz. Machtiging verleend: tot uitreiking aan S. J. Wolf en M. Eernstman van eene acte van toelating tot de uitoefening der artsenijmengkundige praktijk te Batavia. departement van oorlog. Verleend: een twee jarig verlof naar Nederland, aan den kapitein P. E. J. H. van Dompseler en aan den 1° luitenant E. A. II. Kluge, beiden van het wapen der infanterie; een tweejarig verlof naar Nederlandwegens ziekteaan den len lui tenant der infanterie J. W. Helmkamp. Ontslagen: uit Zr.M>. militairen dienst, de 2elui tenant-kwartiermeester bij de militaire administratie F. W. Morren. Overgeplaatst; gewestelijke en plaatselijke staf, als adjudant van den militairen commandant der Zuider en Ooster-af óeeliug van Borneode 1° luitenant P. L. A. Collard, van het garnizoens-bataljon in dat gewest, zullende hij als zoodanig bij het wapen der infanterie worden gevoerd a la suitegeneeskundigen dienst, bij het groot militair hospitaal te Weltevredende officier van gezondheid le klasse P. S. A. van Dura, van den geneeskundigen dienst in de Wester-af deeling van Borneo; bij het groot militair hospitaal te Soerabaijade mili taire apotheker 2e klasse A. C. van Ravens waay, van den geneeskundigen dienst der Zuider- en Ooster-afdee- ling van Borneo: bij den geneeskundigen dienst der Zuider- en Ooster-afdecling van Borneo, de militaire apotheker 2" klasse F. T. Schroder, van het groot militair hospitaal te Soerabaijainfanteriebij bet 2® bataljon, de kapitein R. Clarksonvan het suppletie- depot te Meester-G'ornelis; bij het 8P bataljon do kapi teins P. J. Meyboom, A. W. H. Perelaer en W. Vasseur, respectievelijk van het garnizoens-bataljon der Moluk- scbe eilanden, der tweede militaire afdeelingop Java en van het llcbataljon; bij het 10cbataljonde £e luitenant J. W. Ernste, van het 6e bataljon; bij het 13ebataljon, de 1° luitenant A. J. E. van Dugteren, van het sub sistenten-kader te Soerabaija; bij het lb1-' bataljon, de 2e luitenant O. P. J. van Vliet, van de militaire ver kenningen bij het 17° bataljonde kapitein W. F. P. Cf. van Werkhovenvan het 15e bataljonbij het garni zoens-bataljon der Zuider- en Ooster- af deeling van Borneo, de majoor G. van Vuuren, van het 6e bataljon; bij het subsistenten-kader te Soerabaija de if luitenant M. A. Thieme, van bet 13e bataljon. Ingetrokken: infanterie, de overplaatsmg bij het 13e bataljon van den majoor B. W. van IJperen, van het garnizoens-bataljon der Wester-afdeeling van Borneo, zijnde hij in verband daarmede overgeplaatst bij het 6C bataljon. departement van marine. Verleend: een twee jarig verlof naar Nederland, wegens ziekte,, aan den ambtenaar op wachtgeld II. F. Bernoster. Ingetrokken: de detacheering bij het departement der marine in Nederlandsch-Indië, van den officier van administratie 2e klasse H. L. F. Pisuisse. Gedetacheerd: bij het departement der marine in Nederlandsch-Indië de officier van administratie 2e klasse J. A. H. Huart. GEMENGDE BERICHTEN. Met betrekking tot den moord van mevrouw van der Kouwen deelt Het Vaderland mede, dat het meer en meer blijkt dat de in het huis van de Jong gevondene teekening werkelijk door mevrouw van der Kouwen zelve is vervaardigd. Een paar vrouwen die op den bewusten avond aan de Bocht van Guinea zijn geweest hebben verklaringen afgelegd, die niet weinig zullen bijdragen om het bewijs volledig te maken. Van nog meer belang is hetgeen aan het licht is gekomen omtrent de wijze waarop Behagel en Verlind de residentie heb ben verlaten nl» in vrouwenkleederen. Het pak met de vrouwenkleederen moet later aan de familie zijn terug gezonden. Behagel en Verlind kunnen fhans Donder dag of Vrijdag te 's Gravenhage verwacht worden. De ontruimde woningdie aan de verslagene heeft toebehoord en eerstdaags in het openbaar zal worden verkocht, was gisteren ter bezichtiging opengesteld, en zeer velen maakten van die gelegenheid gebruik om de plek waaraan zooveel treurige herinneringen ver bonden zijn van nabij te bezien. Sedert te Leeuwarden voor de stadsreiniging de Groninger methode wordt toegepast worden de finan^ cieële resultaten voortdurend gunstiger. Een viertal jaren geleden was, bij veel minder voldoende wijze van opzameling van straatvuil en mestspecie de zuivere winst niet hooger dan gemiddeld f 1000 's jaarshet jaar 1872 heeft reeds een zuivere bate van ruim f 7000 aan de gemeente opgeleverd. De maatschappij van Nederlandsche letterkunde en geschiedenis ..De taal is gansek het volk" te Gent, heeft in hare laatste zitting tot corrcspondeerende leden benoemd de hoeren de Jonge van Ellemeet, de Stoppe laar en Nagtglas van MiddelburgPiccardt van Goes, H. de Veer van Amsterdam en Schaapman van Rij zenburg. fSel Volksbelang Het Utrechtsch dagblad meldt dat het vervoer van koopmansgoederen langs den Rijnspoorweg naar Duitschlandin de laatste dagen zoo groot is dat de directie genoodzaakt is extra-goederentreinen te laten 1 jopen, vooral uit Amsterdam. Van de Handelmaat schappij worden veel koloniale waren, en uit Rotter dam stukgoederen uit Engeland naar Duitschland ver voerd. Te Brussel is Zondag morgen een postbeambte betrapt, juist op 'toogenblik dat hij in de bergplaats van aangeteekendo brieven trachtte in te breken. Men beweert dat de scheepvaart van Doornik op Gent langs de Schelde niet vóór de maand Mei zal kunnen hernomen worden, uithoofde dat door de laatste overstrooraingen de bedding van den stroom op vele plaatsen is verzand geworden. Zondag avond te 7 uren heeft te Parijs een onweder gewoed, zooals men het daar zelden heeft be leefd. Hevige bliksemstralen doorkliefden den horizon en volgden elkander met duizelingwekkende snelheid op, waarop de donder met verwoedheid rolde, vergezeld van een zware hagelbui. Verscheideno ongelukken werden door dit onweder veroorzaakt. Te Luik en te Maastricht werd op hetzelfde tijdstip ongeveer hetzelfde luchtver schijnsel waargenomen. Door een ondernemer van het bouwen van huizen te Praag werden vijf nieuwe huizen van twee verdie pingen gebouwd. Tweemaal had het gemeentebestuur reeds verboden met den verderen bouw voort te gaan? doch de ondernemer stoorde zich daaraan niet, met het ongelukkig gevolg dat eensklaps de geheele boel is ingestort en zes menschen het leven verloren. Mechanic's magazine deelt mede, dat onlangs door drie Chineezen in Parijs octrooi is genomen op de uit vinding van een nieuw automatisch en autographisch werkend telegrapheertoestel, waarmede de depêche als 63n getrouw facsimile van het origineele handschrift wordt overgebracht. Een der Parijsehe rechtbanken heeft dezer dagen vonnis geveld in eene zaak van valsche haren. Mevrouw Baguer de la Retbamosa, eene rijke Spaansche, wonende in de Rue du Luxembourg te Parijs, kocht van haren kapper voor 849.50 francs aan valsche haren. Zoo ver is alles wel. Maar het ongeluk wil dat mijnheer Baguer de la Rethamosa die som van 849.50 francs buitensporig hoog acht cn weigert te betalen. Ziedaar de reden waarom de valsche haren van mevrouw Baguer de la Rethamosa voor het gerecht verschenen. Da advocaat van den kapper cn détail opgesomd alle rréponsrepen- tirstresses, na/les, chignons'welker prijzen de som uitmaken door zijne dienst rechtens en deugdelijk ge vorderd. Hij heeft daarenboven bewezen dat de massa geleverde haren wel zeker niet te gering was voor de rekening. Bovendien deed hij opmerken dat de heer de Rethamosa de bestelling door zijne vrouw nu niet als buitensporig mocht beschouwen, dewijl hij geacht wordt als goed echtgenoot met de toiletzaken zijner gade bekend te zijn. De man is tot betaling veroordeeld. Op last van den minister van koophandel in Prui sen zullen alle spoortreinen voorzien moeten zijn van een kastje met geneesmiddelen en heelkundige benoodigdhe- den, om bij voorkomende ongevallen of plotseling ontstane ongesteldheden althans eenige hulp bij de hand te hebben. De aanvoerder van ie deren trein is bovendien voorzien van een uitvoerige instructie waarmede hij zich vertrouwd moet maken. Het kastje beslaat weinig plaatsruimte; het is 2 voet lang, 1 voet hoog en 1 voet breed. Pluksel, verbanden, pleister, alles is voorhanden. Het geheel kost 60 thalers. De BerlijnHambnrgsche treinen zijn reeds van dit meubel voorzien. THERMOMETERSTAND. 21 Jan. 's av. 11 u. 41 gr. 22 'srnorg 7 u. 37 gr. 'smidd. 1 u. 39 gr. 'sav. 6 u. 41 gr. GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. Zitting van Dinsdag 21 Januari. Voorzitter de heer Winkelman. De voorzitter-opent deze eerste zitting in het nieuwe jaar met een heilwensch aan de leden zoo voor henzel- ven als voor hunne betrekkingen, en uit de hoop dat de beraadslagingen en besluiten in dit jaar ten nutte der gemeente zullen mogen strekken. De heer Pot betuigt, ook als tolk zijner medeleden, den voorzitter dank voor zijne toespraak en voegt er den wensch bij dat de burgemeester, die steeds zijne beste krachten aan de gemeente heeft gewijd, nog vele jaren gespaard moge blijven en vruchten van zijn arbeid mogo zien, en hij en zijne familie voortaan bevrijd blijven van rampen als iu bet afgeloopen jaar een hen getroffen heeft. De notulen van het verhandelde in de zitting van 30 December jl. worden gelezen en goedgekeurd. Blijkens bericht van gedeputeerde staten heeft de minister van binnenlandscke zaken, daartoe door den koning gemachtigdten aanzien van de schorsing van het raadsbesluit van G/9 December (verzoek tot intrek king van het koninklijk besiuit van 19 September 1844om- trent het legaat-Friezen) te kennen gegeven dat genoemd besluit een verzoek inhoudt, hetwelk niet in strijd is met het algemeen belang. Dientengevolge heeft de voor zitter aan het besluit van den raad gevolg gegeven. Nog is van gedeputeerde staten een brief ingekomen, inhoudende machtiging tot het beschikken over de helft der inkomsten er> uitgaven op de gemeentebegrooting voor 1873. Deze brief wordt voor kennisgeving aan genomen. Hetzelfde geschiedt met eene mededeeling van den voorzitter betreffende den uitslag van de aanbesteding der onderhoudswerken over 1873, terwijl burgemeester en wethouders worden gemachtigd tot onderhandsohe aanbesteding van het vierde perceel tot een bedrag van f 740. Voorts deelt de voorzitter mede, dat de aanbesteding van den kaaimuur a an de Rommel kaai heeft plaats gehad en aannemer is de heer A. Rinders, te Bres- kens, voor f 11,279. De begrooting bedroeg f 12,035. Deze aanbesteding wordt goedgekeurd en tevens, op voorstel van burgemeester en wethouders, besloten tot hot aangaan cener geldleening groot f 12,000 a 5 percent, te storten in vier termijnen, aflosbaar met f 500 'sjaars! De heeren Verkuyl Quakkelaar, van der Hijden, Laer- noes en Callcnfels stemden tegen het voorstel tot het sluiten dezer geldleening, op grond dat zij op dit öogen- blik de noodzakelijkheid daartoe niet inzage Tengevolge van een paar door gedeputeerde staten gemaakte bedenkingen wordt de gemeentebegrooting voor 1873 gewijzigd. De bedenkingen betroffen eene te lage berekening van de opcenten der personeelc be lasting en van de uitkeering door het rijk van^de 4/5 der opbrengst van het personeel. Tevens is het cijfer der voornoemde geldleening in ontvang en uitgaaf op de begrooting gebracht. Het in de vorige zitting ingekomen nader plan van de commissie voor de gasfabriek, om de nieuwe gas- kuip te maken op het terrein der fabriek, zooveel mo gelijk naar de noordzij de verplaatstwordt goedgekeurd. Tevens is van den directeur der registratie en do meinen tc Middelburg bericht ontvangen, dat de mi nister bereid is, behoudens nader good te keuren wet, tot onderbandschen verkoop aan de gemeente van een gedeelte van het Kogelpark ter grootte van 15 aren ad f 1 per centiare of 1500 te zarnen. De beslissing hierover wordt aangehoudenuithoofde de aanvraag in der tijd is gedaan ten behoeve van de gasfabriek en op dit oogenblik de behoefte van bedoeld terrein voor genoemde zaak heeft opgehouden te bestaan. Vervolgeus komt in beraadslaging het in de vorige zitting ingekomen verzoek van den heer L. de G-roof, om kosteloozen afstand van eenige gemeentegronden voor den aanleg van twee nieuwe straten. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt, na langdurige discussie en eene zitting met gesloten deuren besloten: aan den adressant te kennen te geven dat de gemeente bereid is aan zijn verzoek gevolg te geven naarmate de gebouwen langs de ge projecteerde straat geheel of gedeeltelijk zullen gesteld zijnmet dien verstande dat zal worden gebouwd vau het door het dageUjksch bestuur aan te geven uitgangspunt en in aaneengeschakelde volgorde. Hierna komen iu behandeling de plannen tot het bouwen van een schoollokaal, begroot op f 30,000. Hier onder is begrepen f 1482 voor eene te maken speel plaats, alsmede f 2206 voor een ringmuur. De beer Kleynhens stelde als amendement voor, om bedoelde speelplaats en ook voorloopig de ringmuur te doen vervallen. Hiertoe is besloten. De heeren de Kruyff, J. I. P. Hector en Verkuyl Quakkelaar wilden echter de speelplaats behouden en stemden dus tegen dat gedeelte van het amendement. Overigens is het plan goedgekeurd met algemeene stemmen op een na, die van den heer J. G. Hector* die zich tegen het voorstel verklaarde op grond dat in het schoolgebouw niet tevens eene onderwijzerswoning wordt gemaakt. De zitting wordt tot den volgenden dag geschorst. Uuitmlanö. ALGEMEEN OVERZICHT. Met onverzwakten moed heeft de rechterzijde der Fransche kamer gisteren opnieuw hare batterijen tegen

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2