Öuitfnlcmö. jaren bij zich te nemen, op eigen kosten hen in hun vak te onderrichten, en hen daarna naar hun vader land terug te zenden. Zij stellen zich daarbij ten doel, in Japan bekend te worden, en aan hunne fabrikaten een grooteren afzet te verzekeren. Men vleit zich, dat de daaraan verbonden geldelijke offers, voor zooverre zij de vervaardiging van werktuigenlakenkatoenen stoften en meubels betreffen, rijkelijk vergoed zullen worden door levendiger handel op Japan. Onder de Duitsche industrieelen moet de firma Krupp,. te Essen, reeds vóór eenige maanden een jongen Japanner in haar fabriek hebben opgenomen. De stedelijke schouwburg te Odessa is door brand vernield. Het gebouw is voor 150,000 en het meubilair voor 15,000 roebels verzekerd bij Russische maat schappijen. VERKOOPINGEN en AANBESTEDINGEN. Gisteren is te Westkapelle te koop aangeboden: 1° perceel, eene hofstede met 42 aren boomgaard, bosch en tuin, in do gemeente Zoutelande; 2e perceel, 64aren 60 centiaren bouwland aldaar, te zamen verkocht voor f 3350: 3e perceel, 72 aren 70 centiaren bouwland in de gemeente Westkapelle, verkocht voor f 1910.30: 4C perceel, 35 aren 90 centiaren bouwland, in de ge meente Zoutelande, verkocht voor 895; 5C perceel, 36 aren 30 centiaren bouwland, aldaar verkocht, voor 981.25; 6C perceel, 26 aren 30 centiaren bouw land, aldaar, verkocht voor f 830.25; 7e perceel 58 aren 60 centiaren weiland, in de gemeente Westkapelle, verkocht voor 14828e perceel44 aren 20 centiaren weiland, aldaar, verkocht voor f 1192.26; 9e perceel, 61 aren bouwland, in de gemeente Zoutelandever kocht voor 1675en 10e perceel, 52 aren 20 centia ren bouwland, aldaarverkocht voor f 1404.26. Totale opbrengst voor de hofstede met 4 hectaren 93 aren 80 centiaren f 13,720.32. THERMOMETERSTAND. 15 Jan. 's av. 11 u. 45 gr. 16 'smorg. 7u.47gr.'smidd. lu.50gr.'sav.6u.49gr. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Zitting vau "Woensdag 15 Januari. {Vervolg.) De commissie, benoemd tot het onderzoeken der vraag op welke wijze het ophalen van straatvuilasch en beerstoften na 1 Mei a. het best zal moeten plaats hebben, brengt bij monde van den heer Nagtglas rapport uit. Uit dit rapport blijkt, dat de commissie eenstemmig tot liet besluit is gekomen, dat ten opzichte van het beginsel in deze gemeente geen verandering kan tot stand gebracht worden. Wilde men daartoe overgaan, dan zouden de belangrijke uitgaven eerst onlangs voor den aanleg van nieuwe afvoerkanalen en andere werken gedaan geheel of grootendeels nutteloos zijn geweest. Wel kwam het haar wenschelijk voor dat zoo hier soms nieuwe wijkenbijvoorbeeld aan den kanaalkant, moeten gebouwd worden, daarbij het zoogenaamde ton nenstelsel {fosses mobilesverplichtend zou worden ge maakt, waarop ook bij den aanleg van nieuwe woningen zooveel mogelijk zou worden gelet. Naar haar oordeel biedt dit stelsel belangrijke voordeelen aan. Bij het behandelen dezer vraag werden ook de verschillende toestellen besproken in den laatsten tijd elders voor de reiniging gebezigd en waaromtrent door den burgemeester inlichtingen waren ingewonnen. Daar uit bleek onder anderen dat de bekende machine van Friediich Duden, welke in den Haag wordt gebruikt, op den duur weinig bevredigende uitkomsten geeft. Voorts is de commissie van oordeel, dat eene verpach ting van de inzameling en verkoop van faecaliën, asch en vuilnis hier de voorkeur verdient boven eigen be heer door de gemeente. Aan die verpachting zou, van buiten af, zooveel mogelijk openbaarheid moeten gege ven worden, en zij zou zoodanig moeten geregeld wor den dat de belanghebbenden zeiven hunne voorwaarden opgavenwaaruit het gemeentebestuur dan eene keuze zou kunnen doen. Aan den pachter kan vrijheid gelaten worden om de stoffen naar zijn wensch te behandelen en ze dus al of niet tot zoogenaamde compos te mengen. Alleen zou het noodig zijn maatregelen van orde en toezicht te bepalen, zooals ten opzichte der tijdsbepa ling van het ledigen der beer- en vuilnisputtende inrichting der karren, waarvoor breede vellingen en veeren worden noodig geacht om het schokken en dreunen op de straatsteenen zooveel mogelijk te verminde ren, alsmede andere noodige politiemaatregelen. De conclusie der commissie is vervat in een door haar overgelegd concept-contract, hetwelk in bovenstaanden geest is opgemaakt. Op voorstel des voorzitters wordt besloten dit concept- contractuit 26 artikelen bestaandedadelijk te behan delen. Bij die artikelsgewijze behandeling bleekdat de voornaamste bepalingen op bet volgende neerkomen. De pachter is verplicht de in deze gemeente aanwe zige sekreten of beerputten geheel schoon te maken en zal voor het ruimen en vervoeren van al het zich daarin bevindende, onder welke benaming ook, niets mogen vorderen. Wanneer bij uitbreiding der gemeente of in thans bestaande woningen een tonnenstelsel mocht worden ingevoerd, zal hij verplicht zijn zoo dikwijls hem dit zal voorgeschreven worden de gebruikte tonnen vóór 8 uren des ochtends te doen weghalen en onmid dellijk te vervangen door behoorlijk gereinigde ledige tonnen: de kosten dezer tonnen zijn niet voor zijne rekening. Zoo eenig ingezeten vóór de ruiming ten zijnen huize mocht verlangen den beer op de een of andere wijze reukeloos te maken, zal de pachter zulks moeten gedoogen. Bijaldien er steen puin of brikken in de beerputten gevonden worden en de ingezetenen die wenschen weggenomen te zien, is de pachter ook daartoe verplicht, doch alsdan zal hij 50 cent per kar voor den ruimer in den put en 75 cent voor werk- en voerloon van elke geladen kar in rekening mogen bren gen, zonder meer. Voor verouderde beers to ffendie in den put met de spade losgewerkt moeten worden alvorens zij kunnen geruimd wordenzal hij alleen als werkloon voor den ruimer 50 cent' per kar kunnen eisclien, doch geen voerloon mogen rekenen. Het ruimen der beerputten zal alleen mogen plaats hebben van 11 uren 's avonds gedurende de maanden October tot Maart tot 's morgens 6 uren, en gedurende de overige maanden tot 's morgens 4 uien, tenzij het gemeente bestuur een anderen tijd bepale. De pachter zal zorg moeten dragendat de karren wel overdekt en gesloten zijn; dat aan de burgers voor wie het nachtwerk wordt, verricht of aan de buren geen over last worde gedaan, en dat gec-n sekreetmest gestort worde op de straten, pleinen of kaaien waarlangs het vervoer geschiedt. Ook is hij gehouden de sekreetbak- ken in sommige woningen der achterbuurtenbenevens de zoogenaamde sledegaten en rioolputten in deze ge meente te ruimen. Eveneens zal hij modder of andere dergelijke stoften, die niet op gewone vrachtwagens vervoerd kunnen worden, moeten vervoeren uit de put ten der ingezetenen, waarvan aangifte aan den com missaris van politie zal zijn gedaan, tegen genot van 50 cent per kar voor werk- en voerloon. Driemalen per week, en wel om den anderen dag, zal aan elk huis de asch en vuilnis moeten opgehaald worden, tusschen des morgens 7 uren en des namid dags 1 uur. De openbare mestputten in en rond de gemeente moeten tweemaal per week geledigd worden. De werklieden zijn gehouden aan de huizen aan te schellenteneinde den bewoners gelegenheid te geven hunne asch of vuilnis aan de deuren of uitgangen te brengen. De pachter of zijne bedienden zullen voor het weg halen van beer, asch of vuilnis geen dranken, geld of andere giften van iemand mogen vorderen. Ook is het ophalen van zoogenaamde kermis- of nieuwjaarsfooien verboden. Bij verzuim of overtreding van eenige bepa ling door hem zeiven of door zijne bedienden, verbeurt de pachter telkens eene boete van f 1 tot 10. De bestaande beerkarren moeten binnen drie maanden na de onderteekening van het contract veranderd wor den tot of vervangen worden door voertuigen op stalen veeren. De verpachting zal geschieden in massa bij enkele inschrijving, vermeldende de pachtsom per jaar, en voor den tijd van zeven jaren. Burgemeester en wethouders behouden zich het recht voor, dien pachter aan te nemen wiens bod hun het aannemelijkst voorkomt. De verschillende artikelen en vervolgens het geheele concept-contract werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurdmet machtiging aan burgemeester en wet houders om zoo noodig van sommige ondergeschikte punten af te wijken. Bij de beraadslaging werd door den heer Fokker gevraagd, of perspompen niet in gebruik kunnen ge nomen worden Hierop antwoordde de voorzitterdat blijkens ontvangen inlichtingen het gebruik dier werk tuigen minder wenschelijk is, uithoofde van de groote kosten van aanschaffing en vooral van onderhoudter wijl zij bovendien alleen goed werken wanneer de stoffen zeer vloeibaar zijumaar in het tegenovergestelde geval dadelijk defect worden. Verlangt de pachter evenwel zoodanig toestel zelf aan te koopen en te onderhoudendan kan de vergunning daartoe aan bur gemeester en wethouders worden overgelaten. Verder niets meer aan dé orde zijnde, wordt de zit ting gesloten. ALGEMEEN OVERZICHT. De begrafenis van Napoleon III heeft gisteren volgens het vastgestelde programma plaats gehad. Hoewel vol gens het éene bericht 10,000, volgens het andere 25,000 personen langs den weg geschaard stondenwelken de lijkstoet volgde, is geen oogenblik de goede orde ge stoord geworden. In Engeland bestond eenige vrees dat deze begrafenis als aanleiding tot eene republi- keinsche demonstratie zou worden aangegrepen. Men kan dan ook niet zeggen dat de Londensche politie geen voldoende voorzorgsmaatregelen nam. Des mor gens te 8 uren waren 2 intendanten der politie met 9 inspecteurs, 40 brigadiers, 20 marechaussés te paard en 400 constables te Chislehurst gekommandeerdten einde aldaar en langs den weg dien de lijkstatie volgde speciaal dienst te doen. Behalve de vertegenwoordiger van het Engelsche hof, lord Sidney, namen o. a. de Russische buitengewone gezant, graaf Schouvaloff, en eene deputatie van het Italiaansche leger aan de plech tigheid deel. Ook vele Engelschen waren daarbij tegen woordig om, zooals the Daily News zegt, „de laatste bewijzen van gastvrijheid te geven aan den banneliDg die eenmaal de machtigste souverein en Engelaud's trouwe bondgenoot was". Ook de deelneming van de koninklijke familie in den dood van den ex-keizer schijnt men te wiljen verontschuldigenalthans in de meeste Engelsche bladen van heden leest men de vol gende blijkbaar officieuse mededeeling„Teneinde mis verstand te voorkomen is het van belang te constateeren, dat ten aanzien van den duur en de wijze van den hofrouw voor wijlen keizer Napoleon en van de deel neming der koninklijke familie, door hare vertegen woordigers aan de begrafenisplechtigheden alles stipt gevolgd is wat bij gelegenheid van den dood van Louis Philippe heeft plaats gehad." Omtrent het bericht van den Observer, dat de zending van graaf Schouvaloff niets anders ten doel heeft dan de uithuwelijking van de grootvorstin Marie aan een der Engelsche prinsen, wordt niets meer vernomen. Daarente gen meldt men uit Berlijn dat de voorstelling welke The Times van de quaestie gaf, die naar aanleiding van Rus- land's veroveringen in Midden-Azië tusschen de Russische en Engelsche regeeringen gerezen is, volkomen juist is. Het bestaan eener nota vau lord Loftus, Britsch gezant te St. Petersburg, waarin op de erkenning eener demar catielijn zou zijn aangedrongen, wordt door deze mede deeling zijdelings ontkend. Daarentegen leest men in de Engelsche bladen omtrent den Russischen graaf niets anders dan dat hij door de koningin ontvangen is, aan het hof of bij een der ministers het middagmaal gebruikt heeft enz. Zonder eenigen twijfel bewijst dit dat de onderhandelingen geen ongnnstigen keer nemen, maar hoe dan het bericht der Deutsche Zeitung te Wee- nen te verklaren, dat de Russische kanselier eene circu laire aan verscheidene vreemde hoven gericht heeft om Rusland's tocht tegen den khan van Khiva te recht vaardigen, terwijl de speciale gezant te Londen nog onderhandelt? Volkomen helder is de quaestie zeker nog niet, hoewel er naar onze raeening, althans voor het oogenblik, nog geen gevaar bestaat dat deze zaak tot een vredebreuk tusschen Engeland en Rusland aan leiding zou kunnen geven. In de Bonapartistische Presse is een brief van den her tog de Grammont opgenomen in antwoord op de brieven van von Beust, medegedeeld in lTndépendance beige van den 11" dezer maand. Dit antwoord was te voorzien. De Grammont heeft in al zijne brieven gesproken van eene belofte, om Frankrijk met de wapenen in de hand te hulp te komen, afgelegd na de oorlogsverklaringen von Beust publiceert een brief van vóór de oerlogsverklaring. Dat de Oostenrijksche regeering toen aan het gouver nement van keizer Napoleon den oorlog ontraden heeft, ontkent de Grammont niet en heeft hij nooit ontkend. Doch zooals wij reeds vroeger zeiden, de quaestie heeft slechts historische waarde eu is weinig meer dan een persoonlijke twist. In de verhouding tusschen Oostenrijk en Duitschland en Oostenrijk en Frankrijk zal de Grammont's beweren niet de geringste verandering brengen. Nu de eerste verrassing wat geweken is, ziet men dan ook trouwens dat Europa stil toe kijkt en de heeren zelf hun twist laat uitvechten. Onder hetgeen deze zaak aan het licht bracht verdient dit bijzonder de aandachtdat opnieuw het bewijs ge leverd is dat alle roode, gele, blauwe en andere boe ken een bedriegerij op groote schaal is. Den brief toch, waarop von Beust zich thans openlijk beroept, zalmen te vergeefs in het Oostenrijksche roode boek van 1870 zoeken. Ten aanzien van de commissie-Dufaure valt heden niets mede te deelen. De officieuse berichtgevers blij ven zeer optimistisch aan eene schikking tusschen de meerderheid en Thiers gelooven, en zeer zekér zijn zij in de eerste plaats in staat de gunstige kansen te ber- oordeelen. Men behoeft dan ook geenszins aan hunne goede verwachtingen alle geloof te ontzeggendoch zonder dat een der partijen toegeeft is die schikking toch niet waarschijnlijk. Morgen wordt het rapport der sub-commissie in de bijeenkomst der groote commissie voorgelezen, en daar het geheim is opgeheven zal men dus spoedig kunnen zien of de commissie aan de wen schen van Thiers is tegemoet gekomen. Dat deze zich van den grootsten invloed, dien hij op de kamer uit oefent, zou laten berooven, is zeer te betwijfelen. Blijkens bericht uit Athene heeft de minister van buitenlandsche zaken aan de vreemde gezanten bij het Griekeche hof medegedeelddat de regeering geneigd was de quaestie der Laurium-mijnen aan het oordeel van een of meer scheidsrechters te onderwerpenwanneer de regeeringen der groote mogendheden van oordeel waren dat de twist een internationale quaestie was. Zooals men weet heeft de Griekscho regeering steeds beweerd, dat de concessionarissen onder de Grieksche wet stonden en zich derhalve aan de uitspraak van den Griekschen rechter behoorden te onderwerpen. ik alstracto ligt er zeker niets onbillijks in dezen eisch, doch Frankrijk en Italië schijnen terecht of ten onrechte weinig vertrouwen in de onpartijdigheid der Griek sche rechters te stellen. Is dit wantrouwen gegrond, dan valt er zeer veel voor hun verlangen te zeggen, om ter bescherming van de belangen hunner burgers de zaak aan de onpartijdige rechtspraak van scheids rechters te onderwerpen.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3