MIDDELBURGSCHE C O U R A N T. F 14. Donderdag 1873. 16 Januari. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2(n Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/irj., franco is f 3.SO. Middelburg 15 Januari, Volgens bericht van Zr. Mr gezant te Brussel is jl. Maandag door hem en Belgische gevolmachtigden eene overeenkomst gesloten, strekkende: 1° tot de kapitali satie der onvervreemdbare rente van 400,000 gulden, vermeld in 1 van artikel 63 van het tractaat van 5 November 1842 (Staatsblad n° 3 van 1843); 2° tot af- schafting der surtaxewelke krachtens artikel 3 van het tractaat van 12 Mei 1863 (Staatsblad n° 119) op het Nederlandsche gedistilleerd bij invoer in België geheven werd; 3° tot het verleenen aan de spoorwegmaatschappij du Nord de la Belgique, van concessie voor den aanleg, voor zoó veel het Nederlandsche groudgebied betreft, van een spoorweg van Antwerpen naar de Bui^che grens in de richting van Gladbach. Eene tweede overeenkomst is op denzelfden dag tus- schen wederzijdsche gevolmachtigden gesloten, tot wij ziging van artikel 6 van het Maastractaat van 12 Mei 1863 (Staatsblad n° 118). Voorts heeft te gelijker tijd de uitwisseling plaats gehad der acten van ratificatie der overeenkomst op 24 Mei 1872 te Brugge gesloten, omtrent de indijking van het Zwin. Eindelijk, is onder gelijke dagteekening door direc teuren der spoorwegmaatschappijen van Antwerpen naar Rotterdam en Grand central beige, een contract onderteekend, den prijs en de voorwaarden bepalende der overname van de spoorweglijnen RoosendaalBreda en RoosendaalMoerdijk, door de Nederlandsche regee ring. Bij beschikking van 13 dezer, is de vergunning voor een stoomslcepdienst in de provinciën Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland, Noord-Holland, Zeeland, Utrecht, Friesland, Overijsel en Groningen, vroeger verleend aan J. Verwaaijen Dz.te Arnhem en J. Kooy, e Amsterdammet ingang van 10 Februari a.ver klaard te zijn vervallen. De Staats courant van heden bevat de wet van den 31e" December 1872 tot wijziging der koloniale huis houdelijke begrooting van Curasao voor het dienstjaar 1871, alsmede het koninklijk besluit van den 31cn De cember 1872 tot af- en overschrijving van het le op het 2C hoofdstuk der begrooting van Nederlandsch- Indië voor het dienstjaar 1871, vastgesteld bij de wet ten van 13 November 1870, Staatsblad n° 201, en 5 April 1871Staatsblad n° 33. In de Staats courant van heden zijn opgenomen de programma's van examen tot verkrijging van de betrek king van ingenieur en adjunct-ingenieur, telegrafistle of 2C klasse en telegrafist 3e klasse bij den telegraafdienst in Néderlandsch-Indië, bedeeld bij a, b en c van art. 1 der verordening op de benoembaarheid tot tech nisch ambtenaar bij den telegraafdienst in Nederlandsch- Indië, vastgesteld bij koninklijk besluit van 10 Januari 1873, n° 17. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. RIDDERORDEN. Vergunning verleend aan A. N. Sopers, beeldhouwer te 's nertogenbosch tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Leopoldsorde, hem door Z. M. den koning der Belgen geschonken aan mr. W. F. H. von WeckherlinZr. M*. minister- resident in Japan, tot het aannemen van het officiers kruis der orde van Leopold, hem mede door Z. M. den koning der Belgen geschonken; aan dr. M. Denekarcp, practiseerend arts, wonende te Rotterdam, cn aan dr. L. H. Vermey, te 's Gravenhagetot het aan nemen en dragen der versierselen van ridder der Kroonorde 4° klasse met het roode kruis op wit veldhem door Z. M. den Duitschen keizer, koning van Pruisen, geschonkenen aan P. A. C. H. T. A. Werdiruller van Elgg, burgemeester van Culemborg, tot het aannemen en dragen der versierselen van het eerekruis 3C klasse der Ilohenzollernsche Huisorde, hem door Z. K. H. den vorst van Hohenzollern-Sigmaringen geschonken. belastingen. Opgeheven het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Maarssenzooals dit thans bestaat; ingesteld een ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Maarssen, bestaande uit de burgerlijke gemeenten: Maarssen, MaaisseveenTien hoven, Zuilen, Achttienhoven en Westbroekde gemeente Haarzuilens gevoegd bij het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Harmeien, onder voortdu rend beheer van den tegenwoordigen titularis, jonk heer D. 0. van Lennep. consulaten. Eervol entslag verleend, op verzoek, aan R. Deppermanals Nederlandsch consul te Bahia, .ea als zoodanig benoemd C. Wachsmaun. marine. Bevorderd tot officier van gezondheid 2eklasse bij do zeemachtde officier van gezondheid 3e klasse G. Franken, met bepaling, dat hij zal rang nemen tusschen de officieren van gezondheid 2° klasse W. Schutte en J. J. Hendriksz; en benoemd tot officier van gezond heid 2e klasse bij de zeemacht, de arts T. Abrahamsz, met bepaling, dat hij zal rang nemen onder laatstge noemden officier van gezondheid. leger. Overgeplaatst in rang en ancienneteit bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië, de 2S luitenant A. A. van Blommestein, van het 5e regi« ment infanterie. ONDERWIJS, Benoemd tot leeraar in de werktuigkunde, het recht lijnig teekenen en de beschrijvende meetkunde aan de hoogere burgerschool te 's Gravenhage, de heer J. A. Snijders C.J.Zn., civiel ingenieur, thans leeraar aan de hoogere burgerschoolte Zpffen. In do Staats-courant van heden is opgenomen het verslag der commissie, belast met het afnemen van het eindexamen der hoogere burgerscholen in de provincie Groningenin het jaar 1872. De heer A. Benthem, doctorandus in de philo sophic en leeraar aan de Twentsche industrie- en handels school is door de faculteit der wijsbegeerte aan de hoogeschool te Leiden bekroond met de gouden medaille voor het beantwoorden van een door die faculteit uit geschreven prijsvraag. Ter benoeming van twee onderwijzeressen aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onder wijs der 2e klasse voor meisjes, te Leiden, zijn voor gedragen op het eerste drietaltegen een bezol diging van f 550 's jaarsJ. E. Wernergeboren Drechsler, te Leiden, A. B. L. Timans, te Goes, en J. C. Gerding, te Amsterdam, en op het tweede drietaltegen eene bezoldiging van f 500 's -jaars, A. B. L. Timans, te Goes; W. C. J. Hepp, te Leiden, en J. C. Gerding, te Amsterdam. Blijkens de Nieuwe bijdragen voor onderwijs en opvoeding voor December jl. bedroeg het aantal hoofd onderwijzers-vacatures in Nederland 23, als Gelderland en Overijsel 4Noord-Brabant en Zuid-Holland 3Noord- IIolland Friesland en Drenthe 2 Zeeland, Utrecht en Groningen 1Limburg geene. Iu Noord-Brabant was èene vacature als hoofdonderwijzeres. Er werden 93 hulponderwijzers gevraagd, als: in Overijsel 21Noord- Brabant 19Zeeland 17 Noord-Holland 10 Zuid-Hol land 9; Gelderland 6; Utrecht en Limburg 4; Gronin gen 3; Friesland en Drenthe geene. In Zuid Holland en in Overijsel waren 2 vacatures als hoofdonderwijzeres. KERKNIEUWS. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Domburg de beer G. J. Noomeu, te Bruinisse. GEMENGDE BERICHTEN. Het Dagblad van 's Gravenhage deelt mede, dat luidens een vrij vertrouwbaar gerucht 't welk het uaarom ook niet aarzelt op te nemen de politie in de woning van den verdachten de Jong bescheiden zou hebben gevondenvermoedelijk afkomstig uit het huis van de vermoorde mevrouw de weduwe van der Kouwen. Ook zouden zich zeer bezwarende getuigen tegen de drie verdachten hebben opgedaanzoodat er hoe langer zoo meer zekerheid ontstaatdat de politie spoedig tot overtuiging der schuld zal komeD. Om aan de begeeite naar degelijk onderwijs voor vrouwen te voldoen is in den laatsten herfst te Moskou een lyceum voor volwassen meisjes en vrouwen geopend. Slechts zij die een ad missie-examen afleggen of kunnen bewijzen dat zij een geheelen cursus van een vrouwelijk gymnasium of hoogere burgerschool hebben gevolgd, worden op dat lyceum toegelaten. De cursus is daar op twee jaar bepaald en wekelijks worden 17 colleges ge houden. Men geeft er ouderwijs in algemeene en Rus sische geschiedenis, geschiedenis der algemeene en der Russische letterkunde, van beschaving en kunst, mathe sis, pbysica, cosmographie en physiobgie. De regeering heeft voorloopig voor 4 jaar haar toestemming gegeven; daarna zal men zien of zulk een inrichting werkelijk in een bestaande behoefte voorziet, wat wel het geval schijnt te zijn, daar in de eerste maand het getal der toehoorderessen tot 67 klom. De „hoogere vrouwelijke leercursussen", zooals de officieele benaming in het Rus sisch luidt, zullen echter bezwaarlijk zonder eenige ondersteuning van regeeringswege kunnen voortbestaan. Bij Saint-Denis-Westrem in België heeft Zaterdag een treinbotsing plaats gehad waarbij twee reizigers gedood en vier ernstig gekwetst werdenverregaand dienstverzuim van den stationschef en den baanwachter schijnt de oorzaak van het ongeluk te zijn de nalatigen zijn in hechtenis genomen en naar de gevangenis te Gent overgebracht. De correctioneele rechtbank van Doornik heeft de zaak der begrafenis van den bisschop Labis van Doornik behandeld, dien het kapittel der hoofdkerk iu deze kerk had doen begraven en dat dus den-spot gedreven had met de bestaande wetten. Voor dit feit verschenen de heer Ponceauvicaris-generaalen vijf werklieden, die aan de begrafenis geholpen haddenvoor de recht bank, die de heer Ponceau veroordeelde tot 300francs boete, en de vijf werklieden ieder tot 25 francs. In het departement der Seine zijn gedurende het jaar 1872 2372 faillissementen uitgesproken. Het grootste aantal heeft onder de wijnhandelaren plaats gehad,na melijk 365. THERMOMETERSTAND. 14 Jan. 's av. 11 u. 47 gr. 15 'smorg.7u.44gr.'smidd. lu.46gr.'sav.6 u.45gr. STATEN-GENERAAL. eerste kamer. Zitting van Dinsdag 14 Januari. {Nader verslag.) Aan de orde was de spoorweg-begrooting voor 1873. De heer Fransen van de Putte klaagde over de verzanding van het vaarwater voor de Veersche uit monding van het kanaal door Walcheren. Hij wenschté eeu speciaal en nauwkeurig onderzoek door deskundi gen te hebben ingesteldopdat niet tonnen gouds ver spild worden en de toekomst van het kanaal niet worde bedorven. Voorts drong bij aan op herziening of schorsing van het ingevoerde tarief en reglement voor ue heffing van kanaal- en sluisrechten op het kanaal door Walcheren. Hangende het beloofde onder zoek wilde hij de bezwarende bepalingen van het reglement geschorst en het tarief verlicht zien. Ein delijk drong hij er met ernst bij de regeering op aan om zich langs een of ander middel de vrije beschikking over de zuiderlijnen te verzekeren, betgeen niet het geval kan zijn zoolang de sectie RoosendaalBreda in handen is van den Grand central beige. De heeren Cost Jordens en Messchert van Vollen hoven bespraken in ongunstigen zin de mondelinge verklaringen in de tweede kamer en de schriftelijke mededeelingen van den minister omtrent zijne voorne mens tot aanleg of subsidieeriug van staatswege van nieuwe spoorweglijnen. De sprekers hadden gewenscht, dat de regeering zich gehouden had aan het tot dus ver gevolgde wijze beginsel om zoolaug het in aanbouw zijnde spoorwegnet niet voltooid is, aan aanleg of subsidieeiing van andere lijnen, buiten de wet van

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1