MIDDELBURGSCIIE F 13. Woensdag 1873. COURANT. 15 Januari. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2cn Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is 3.50. Middelburg li Januari. Bij koninklijk besluit van den 13en dezer is aan den commissaris des konings in Zeeland machtiging ver leend tot bijeenroeping van de staten dier provincie in buitengewone vergadering in de laatste helft dezer maand tot behandeling 1° van de vaststelling van een bijzonder reglement voor het bestuur en beheer der waterkeering van den calamiteuzen polder Nieuw-Netzen 2° van eene wijziging van het den llen November 1871 dom- desjaten vastgesteld reglement-op het gebruiken de instandhouding der kunstwegen; en 3° van de bedenkingen gerezen tegen het den 8tn No vember 1872 vastgesteld algemeen reglement voor de polders of waterschappen, ingeval zulks noodig mocht zijn. Do Staats-courant van heden bevat de volgende wet ten: van den 29cn December 1872, tot regeling der ontvangsten en uitgaven van het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren over het jaar 1873; van den 31 December 1873, tot vaststelling van nadere wette lijke bepalingen betreffende den ijk van weegwerktui gen; tot wijziging van de artt. 24 en 25 der wet van 7 April 1869, Staatsblad n° 57, betreffende de maten, gewichten en wedg werktuigen; tot bekrachtiging van kredieten door den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië geopend boven de begrooting van Nederlandsch- Indië voor het dienstjaar 1870, vastgesteld bij de wet van 7 December 1869, Staatsblad n° 205, en gewijzigd bij de wet van 3 April 1871, Staatsblad n° 30, alsmede voor het dienstjaar 1871, vastgesteld bij de wet van 5 April 1871, Staatsblad n° 33; en die tot wijziging der begrooting van Nederlandsch-Indië voor het dienst jaar 1871 (hoofdstuk I. Uitgaven in Nederland). Ten opzichte van het belangrijke vraagpunt der spoorwegen op Java verneemt men dat de minister van koloniën de Rotterdamsche bank, de heeren Wertheim Gompertz en Lippmann Rosenthal en (X te Amster dam, de Rotterdamsche handelsvereeniging en de bank voor handel en industrie te Darmstadt (waarvan de directeur een in Duitschland algemeen erkende specia liteit in spoorwegzaken is) uitgenoodigd heeft zich tot een commissie te vormen, teneinde hem door indiening van een volledig uitgewerkt financieel plan voor te lichten omtrent de voorwaarden, waarop door de regee ring voor den aanleg en de exploitatie van door haar verlangde spoorweglijnen op Java concessie zou kuunen worden verleend. De regeering heeft daarbij op den voorgrond ge plaatst, dat zij volkomen vrij blijft van het rapport en van de voorstellen dier commissie zoodanig gebruik te maken als haar in het belang van het rijk wenschelijk zal voorkomen. De commissie heeft zich thans geconstitueerd, tot haar voorzitter benoemd den heer L. Pincoffs, president- directeur der Rotterdamsche handelsvereeniging, en heeft, door uitmuntende technische en juridische krach ten ter zijde gestaan, onmiddellijk hare taak aanvaard met toezegging zoo spoedig mogelijk haar rapporten en voorstellen aan den minister in te dienen. Omtrent de plaatsing der onlangs naar ons land over gebrachte voorwerpen, die op Nova-Zembla zijn gevon den, wordt thans medegedeeld dat zoodra het departe ment van buitenlandsche zaken de voorwerpen ontvan gen had, dit departement zich tot dat van binnenland- sche zaken heeft gewend om eene geschikte plaats aan te wijzen. Toen het bleek, dat het in het Mauritshuis te 'sGravenhage aan de noodige lokaliteit ontbrak, heeft men zich tot het departement van marine gewend, al waar men zich onmiddellijk bereid verklaarde de voor werpen in de modelkamer op te nemen. De minister van marine meende alsnn aan deze verzameling de meest eigenaardige bestemming te gevendoor deze niet, zooals gewoonlijk, te plaatsen in kasten, maar in eene hut op kleine schaal, gelijkvormig aan die, waarin volgens de beschrijving van den archivaris de Jonge, Barends met zijne tochtgenooten overwinterd bad. Deze hut zal spoedig gereed zijn, zoodat de modelkamer bij het de partement van marine eerlang met eene hoogst belang rijke verzameling, in een eigenaardig kader geplaatst, zal worden verrijkt. Op de beurs te Amsterdam zal, volgens het Handels blad, heden voor reeders, kooplieden en assuradeuren een adres aan de eerste kamer der staten-generaal over het consulaire tractaat met Spanje ter onderteekening worden nedergelegd. In ^ra^r^wq/dt gezegd, dat de belangen van de Nederlarfttechp Hiimdol en nijverheid door die conventie ten eenenmale zijn miskend en dat uit de toepassing ernstige conflicten moeten ontstaan. De adressanten laten in het midden of het tractaat zóo juist is geredi geerd als voor zulke internationale overeenkomsten gewenscht is en of het staatkundig is, dat een kleine staat aan consuls of consulaire agenten exhorbitante rech ten toekent, maar vooral komen zij er tegen op, dat bij het tractaat de belangen voor handel en scheepvaart ten eenenmale zijn veronachtzaamd. Zij verzoeken daarom de eerste kamer deze zoo on doordacht gesloten conventie te verwerpen, vooral om dat de beginselen, daarin neergelegd, ook voor andere mogendheden, die recht hebben om op den voet van de meest bevoorrechte natie behandeld te worden, zullen ge lden. Blijkens bij de regeering ontvangen bericht zijn aan de volgende Nederlandsche inzenders op de internatio nale tentoonstelling van Peru, te Lima in 1871 gehou den zilveren medailles toegekendals aan de heeren van ZuylekomLevert en c° te Amsterdamvoor likeuren; aan de heeren E. H. Krelage en zoon te Haar lem voor verzamelingen hyacinthenaan de heeren Tresling en c° te Amsterdamvoor chromolithographie en drukwerken in kleuren. (Staais-cour.) BENOEMINGEN EN BESLUITEN. militieraden. Benoemd tot militair lid' van den militieraad in de provincie Zeeland voor de lichting van 1873 de luitenant-kolonel Prevöt, provinciale adju dant in Zeeland, en tot plaatsvervanger de kapitein van Winsheym, van het 3e regiment infanterie, beiden te Middelburg. belastingen. Eervol ontslag verleendop verzoek, aan K. Pfeiffer uit zijne betrekking van ontvanger der directe bslastingen en accijnsen te Maasheer c. abe houdens aanspraak op pensioen. rijks archief. Bevorderd tot adjunct-commies de klerk bij 'srijks archief J. J. Feyibrief. ONDERWIJS. Uit het verslag van den staat der hooge, middelbare en lagere scholen over 18701871 door de regeering aan de tweede kamer overgelegd blijkt voor zooveel Zeeland aangaat o. a. het volgende. Het gymnasium te Middelburg, waaraan door 4 per sonen werd gedoceerd, werd door 19 leerlingen bezocht, dat te Zierikzee door 3, terwijl er 1 docent was. Het aantal leerlingen aan de burgeravondschool tc Middel burg bedroeg 58, dat te Vlissingen 55, dat te Zierikzee 45, en dat te Goes 21. De hoogere burgerschool te Middelburg telde 88 leer lingen, waaronder 9 voor enkele lessen, die te Zierik zee 65, waaronder 13 voor enkele lessen, en die te Goes 61, waaronder 2 voor enkele lessen. Het aantal scholen voor gewoon lager onderwijs en voor meer uitgebreid lager onderwijs bedroegopenbare 146; gesubsidieerde bijzondere 4; niet gesubsidiëerde bijzondere 28; te zamen 178; het aantal was met 2 ver minderd. In de gemeente Heille bestond evenals in 1869, geen openbare school, en gingen de kinderen van daar te Aardenburg en te Sluis school. Het gezamen lijk onderwijzend personeel telde 161 hoofdonderwijzers, 148 hulponderwijzers, 90 mannelijke kweekelingen 11 hoofdonderwijzeressen, 29 hulponderwijzeressen en 14 vrouwelijke kweekelingen. Aan 6 scholen stonden, overeenkomstig art. 20 der wet op het lager onderwijs, hulponderwijzers aan het hoofd der school. De dag school werd bezocht op 15 Januari door 13,723 jongens en 10,946 meisjes; op 15 April door 11,828 jongens en 9,986 meisjes; op 15 Juli door 10,891 jongens en 9,851 meisjes en op 15 October door 10,315 jongens en 9,436 meisjes. Van de school werd geen gebruik gemaakt: door jongens van 6, 7 en 8 jaren 11 van de 100; door meisjes van dien leeftijd 18 van de 100; door jongens van 9, 10 en 11 jaren 15 van de 100; door meisjes van dien leeftijd 29 van de 100. Het aantal openbare bewaar- of klemkinderscholen bedroeg 4met 5 onderwijzeressen en 12 helpsters en 663 leerlingen, dat der bijzondere bewaar- of klein- kinderscholen 46 met 46 onderwijzeressen55 helpsters en 2516 leerlingen. KERKNIEUWS. Eergisteren is dc heer J. van 't Hooft als predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Nisse be vestigd door den heer J. II. L. Iioozeraeijer, predikant te Middelburg, die tot grondslag zijner toespraak ge kozen had 1 Corinthen 4 vers 1 en 2. Des namiddags hield de heer van 't Hooft zijne intreerede naar aan leiding van Romeinen 1 vers 16. Beroepen tot president bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Ovezand de heer H. W. van Loon, te Bunnik. De commissie tot de zaken der Waalsche kerken heeft benoemd tot president den heer J. F. C. Kronen berg predikant te Arnhemen tot secretaris den heer J. J. L. Lutipredikant te Middelburg. Voorts heeft zij aan dr. A. Réville, predikant te Rot terdam, op zijn verzoek eervol emeritaat verleend, ingaande 1 Mei a. MARINE EN LEGER. Op last van den minister van oorlog zullen de plaat selijke adjudanten zich voortaan niet meer in burger- kleeding mogen vertoonenzijade speciaal gelast ten allen tijde in uniform gekleed te zijn. GEMENGDE BERICHTEN. Aan eene vrouw te Zwolle, die den S'11 October jl. door het provinciaal gerechtshof in Overijselwegens het wegnemen van drie turven des avonds uit een be woond huis, tol 45 dagen cellulaire gevangenis was ver oordeeld, is door den koning geheel'c kwijtschelding van die straf verleend. Volgens de Zwolsche courant was genoemde straf de minste die de rechter volgens de wet op de bewezen feiten vermocht toe te passen. Een 13jarig meisje te Zwolle heeft zich den 9CU dezer, na op naam harer ouders bij een hunner kennissen 50 Pruisische Thaler te hebben geleend, in gezelschap van het 7jarig zoonje van een machinist naar Arnhem be geven met het doel om vervolgens naar Keulen te reizeD. De commissaris van politie te Zwolle, daarvan onderricht, wist door middel van de telegraaf des avonds nog bij tijds te bewerken, dat beide minderjarigen niet verder dan Arnhem konden reizen, van waar zij onder behoor lijk geleide naar Zwolle zijn gebracht. Hetzelfde meisje was niet lang geleden ook stil van Zwolle per stoomboot naar Arasterdam vertrokken. De Arasterdamsche courant meldtdat te Texel twee voorname Engelschen met een kotter zijn aan gekomen. Hun doel is om zich gedurende den winter in sommige streken van ons land met de jacht tö vermaken. De kotter gaat 6£ voet diep en heeft behalve deze beide heeren eene bemanning van vijt koppen, waaronder twee' loodsen, éen voor de Zeeuwsche stroomen en éen voor de Zuiderzee, en is ruim voorzien van alle jachtgereedschappenwaaronder twee lichte ponten vooral de aandacht trekken. Deze ponten zijn niet hooger dan een voet boven den waterspiegel en zijn ieder voorzien van een geweer ter lengte van 6 en 8 voet, hetwelk bijwijze van draaibus naar alle richtin gen kan worden gewend. Een schot met zulk een

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1