n ff 10 dagen den rouw aan. Na Engeland volgt Italië in betuigingen van sympathie voor den ex-keizer. Een lid van het parlement en de minister-president brachten in herinnering wat Italië's eenheid aan Nïtpoleon III te danken had, de koning telegrapbeerde naar Chisle- hurst, en te Milaan is een comité gevormd tot oprich ting van een standbeeld, ter herinnering aan het ge wichtige jaar 1850toen Milaan de eerstè Italiaansche stad was, waar Fransche troepen binnentrokken. liet Russisch keizerpaar betuigde per telegraaf zijne „deel neming in het smartelijk verlies hetwelk keizerin Eugénïe heeft geleden"; de keizer van Oostenrijk gelastte den hofrouw voor den tijd van 12 dagen; keizer Wilhelm liet zeer lakoniek telegrapheeren„Ik neem deel aan den dood van keizer Napoleon" enz. enz. Reeds heden zal de belangstelling voer den huidigen politiëken toestand wel weder den boventoon verkrijgen. In de eerste plaats zal de aangekondigde interpellatie betrekkelijk de ambassade te Rome daartoe niet weinig bijdragen. Verder zal eeue beslissingwelke de com- missie-Dufaure heden omtrent het verzoek van Thiers zal nemen, oin vóór het vernemen van het rapport der sub-commissiên het verhandelde in de voltallige com missie te mogen toelichten, zonder twijfel met spanning tegemoet gezien worden. Eindelijk zal het besluit der minderheid van het linker-centrum, om onder Casimir Périer een afzonderlijke parlementaire groep onder den naam von „Réunion de la république conservatrice" te vormen, niet minder de aandacht in politieke kringen trekken. Hare leden zijnvolgens hun kort programma, overtuigd dat „de republiek op bet oogenblik de eenig mogelijke regeeringsvorm in Frankrijk is, maar zij in haren vorm conservatief moet wezen." De komst van den Russischen graaf Schouvaloff te Londen heeft niet weinig opzien gebaaid, en alle dag bladen zonder onderscheid hebben die in verband ge bracht met de Russische politiek in Midden-Azië. Zaterdag nog leverde the Times een uitvoerige beschou wing over de Aziatische quaestie, volgens welke inder daad Engeland's houding in deze quaestie zeer gedeci deerd geweest moet zijn. Engeland zou zich niet tegen Rusland's veroveringen verzettenmits die niet verder gingen dan tot zekere uiterste grens. „Wanneer Rus land, zoo schrijft het orgaan der City zelfsde voor gestelde beperkingen aanneemt, dan zal er geen Aziati sche quaestie bestaan. Verwerpt het die, dan zal de quaestie vroeg of laat door den degen beslecht moeten worden." Een dwaas contrast met deze martiale taal van de anders zoo bezadigde Times maakt de mede- deeling van het weekblad the Observer, dat de komst van graaf Schouvaloff toegeschreven moet worden aan huwelijksplannen tussohen de grootvorstin Marie met een der zonen van koningin Victoria. Uit Spanje komen weder geheimzinnige, of liever on duidelijke berichten, want zij dragen niet den stempel van opzettelijke verzwijging of verdraaiing der waarheid door de officieele berichtgevers. De tijding aangaande de vorming van nieuwe vrijwilliger-korp3en schijntgeens- zins het andere bericht te logenstraffen, dat de konink lijke troepen twee belangrijke overwinningen op de Car- listen en eene bende zich noemende federale republi keinen in Catalonië bevochten hebben. Onder de ge sneuvelden behoort de Carlistisehe aanvoerder Castells. Ook de ongunstige berichten omtrent de toename der oppositie tegen de afschaffing der slavernij schijnen van weinig beteekenis te zijn. In Madrid heeft de opgerichte Ligue althans nog weinig aanhang gisteren had een groote demonstratie plaats len gunste van de afschaffing der slavernij, waaraan door duizenden personen werd deelgenomen, zonder dat een enkel oo genblik de goede orde gestoord werd. Het telegram omtrent den onrustbarenden brief van den Amerikaan- sehen minister van buitenlandsche zaken, den heer Fish, aan generaal Sickles, gezant d :r Unie te Madrid, verliest ook veel van zijn gevaarlijken schijn, nu men verneemt dat die brief reeds gedateerd is van October 1872 dus vóór de boodschap van president Grant bij de opening van het congres en ook vóór de door het mini sterie Zori 11a voorgestelde wet tot afschaffing der slavernij op Porto-Rico, waario, zooals bekend is, het dempen van den opstand als voorwaarde gesteld wordt om cok op Cuba tot de afschaffing der slavernij te kunnen over gaan. In beginsel bestaat dus geen verschil tusscben Washington en Madrid, tenzij de regeering der Vereenig- de staten op onmiddellijke afschaffing aandringtwat om verschillende redenen niet waarschijnlijk is. Belgische brieven. Brussel 12 Januari. Het bericht van den dood van Napoleon III is op vrij vreemde wijze in België opgenomen. Gewoonlijk brengt de dood verzoening en ontwapent hij de vijan den; voor een geopend graf zwijgen de hartstochten, zells de onbeschaamdsten verkeeren voor een oogenblik onder den indruk, welken dit hernieuwde bewijs van de broosheid van het menschelijk leven teweegbrengt, en de hand der wrake laat het reeds ontbloote zwaard vallen. Hij die een doode beleedigt heeft, zooals lord Byron zeide, het recht verbeurd om hem te beoordeelen. En toch is de doodstijding van den held van den 2en December en van Sédap bijna met vreugde in België ontvangen. Om hiervan overtuigd te wezen behoefde men slechts de gesprekken af te luisterenwelke Vrij dag gedurende den gebeèlen dag op straat en in open bare lokalen gevoerd worden. Men make er <echter der openbare meening in België en der Belgische natie niet met te veel overhaasting een grief van. Niet minder dan ieder ander hebben ook zij haar gevoel van piëteit. Maar wanneer dit gevoel onder deze speciale omstandigheden geweken is voor een bijna algemeene blijdschap, schrijf het dan alleen hieraan toe, dat Napoleon's dood opnieuw de herinne ringen heeft opgewekt en verlevendigd aan al die onzekerheidal dien angst en al die bedreigingen, waarmede de keizer gedurende ongeveer 20 jarenvan den noodlottigen Decembernacht 1851 tot September 1870, België aanhoudend gekweld heeft. Het tweede keizerrijk is voortdurend een ontzaglijk gevaar geweest voor België's vrijheid, bestaan en onaf hankelijkheid. Men kent niet alle gevaren, niet alle bedreigingen, waaraan het gedurende dien tijd heeft blootgestaan. Zoo is het niet algemeen bekend om slechts éen feit te noemen voor welks authenticiteit ik in sta dat, iu 1856 aan het einde van denKrimoorlog, Napoleon III onder den druk der omstandigheden er in geslaagd was van Engeland de bezetting van België door een Fransch Engelseh occupatie-leger af te persen. Engeland had België reeds opgegeven, althans er scheelde weinig aan. Aan den Franschen maarschalk Magnan, die een ware toegenegenheid voor België koesterde, waar hij vroeger gediend had en die groote verplichting aan Leopold I had, o. a. omdat deze meermalen zijne schulden be taalde, aan den maarschalk Magnan, zeg ik, die op een goeden nacht naar Laeken kwam en den koning terstond wenschte te spreken, heeft België het te danken dat Leopold I nog bij tijds kennis kreeg van het com plot, om de Bonapartistische plannen te verijdelen. Welnu voeg bij al die herinneringen va- vroeger nog de vrees, welke men in den laatsten tijd voor demoge lijkheid eener Napoleontische restauratie koesterdeen gij zult begrijpen welke algemeene verademing de doodstijding van den ex-keizer teweegbracht. Men be were echter niet dat Napoleon III tot de ge schiedenis behoort. Europa ondervindt nog te veel de gevolgen van zijn SOjarig bestuur dan dat men voor hem aanspraak zou kunnen maken op de voorrechten van alle andere dooden. Hij behoort tot die menschen die niet sterven; wier persoonlijkheid als het ware versteend ten eeuwigen dage aan de geschiedenis der raenschheid gehecht blijft; wier beeltenis en naam niet vergaan onder den vernielenden tand des tijds; die nooit verdwijnen en niet ophouden den invloed van hun voorbeeld te doen gevoelen. Integendeelwant zelfs in strijd met de wetten van het perspectief werpen zij, hoe verder zij zich van het licht verwijderen, don kerder schaduwen op het menschdom. Charles Louis Napoleon Bonaparte heeft het weinig benijdenswaardig voorrecht tot die menschen te behooren, die men den vorsten voorhoudt om hun te zeggen dat zij zich wachten moeten hun voorbeeld te volgen, en op wie men de volken wijst met de waarschuwing: „Indien gij uw lot in de handen legt van iemand die zich als uw redder en verlosser aan u opdringt, ziet dan toe en spiegelt u aan dit voorbeeld om u te overtuigen wat gij van hen te verwachten hebt en waaraan gij u blootstelt!" Dinsdag a. komt de kamer weder bijeen. In de eerste zittingen zal zonder twijfel de quaestie van den Grand Luxembourg ter tafel gebracht worden. Tot den hui digen oogenblik houdt het ministerie-Malou-de Theux aanzijn voornemen vast, om de overdracht dezerspoor- weglijn aan de Duitsch-Belgische maatschappij goed te keurenhoewel niet alleen de geheele Belgische pers, zonder onderscheid van partij of politieke kleur, be halve het Journal de Bruxelles en I' Indépendanee beige, maar de geheele industrieele en commercieele wereld van België tegen dezen onverdedigbaren en onge- reebtvaardigden verkoop protesteert. Wellicht zal de nieuw ingetreden week ons doen zien of het kabinet den tegenstand van het gansche land trotseeren en toch zijne plannen ten uitvoer leg gen zal. Laatste berichten, Brussel 13 Januari. De regeering zal met hot oog op den algemeenen te genstand het ontweip tot afstand van den Grand-Luxem bourg intrekken. De heer Malou zal morgen bij de her vatting der zittingen biervan aan de kamer mededeeling doen. De Compagnie belge-luxembourgeoise wordt ontbonden. Srrtijöingen. Eergisteren is te Fredrickstadt gearriveerd het barkschip Walcherengezagvoerder M. Th. Larsen, den 8en dezer van Vlissingen vertrokken. Schip in goeden staat. Rotterdam, 13 Januari. Tarwe bleef met middel- matigen aanvoer prijshoudend; winter- en zomergerst was weinig aangevoerd, doch goed te verkoopen; erw ten op de kook inet slappe prijzenoverige artikelen bleven onveranderd. Amsterdam, 13 Januari. Raapolie op 6 weken f Lijnolie op 6 weken f 404. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 13 Januari 1873. Nederland. *Certifie. Werkelijke schuld. 24 pet. 55ff ♦dito dito dito 3 65} ♦dito dito dito .4 884 *Aand. Handelmaatschappij 44 1354 ♦ditoexploitatie Ned. staatssp 121 België. ♦Certificaten bij Rothschild 2} Frankrijk. ♦Inschrij vingen3 ♦dito 5 80i Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 „99 ♦Certific. adia. Hamburg 5 73|- ♦dito Hope C°. 1855, 6Cserie 5 854-2 ♦Cert. f 1000 1864 5 ♦dito f 1000 18665 974 ♦Loten 18665 „250 ♦Oblig. Hope 1;C".Leening 1860 44 90 ♦Certific. dito4 ♦Ins tript. Sticglitz C°. 2i a 4 L. 4 ♦Obligatiën 1867—69. 4 74] ♦Certificaten6 484 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 226 ♦Oblig. dito4 182 Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 934 dito dito Jelez Orel 5 934 dito dito Charkow Azow. 5 92 Polen. ♦Schatkis'obligatiën 4 73 Oostenrijk. ♦Oblig.metall.in zilver Jan./Juli. 5 644 ♦dito dito April/Oct. 5 „6344 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 604 ♦dito dito Febr./Aug. 5 Italië. Leening 18615 Spanje. ♦Obligation. Buitenl. 186771. 3 27$ dito Binnenlandsche 3 234 Portugal. ♦Obl. 185669 3 4lj Turkije. dito (binnenl.) .5 514 Egypte. Obl. 1868 7 „914 Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 954 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 984 ♦dito dito dito (1885) 6 99|- ♦Obl. Illinois7 n ?dito dito Redemtion. .6 Obl. Atl. Gr. W. Sp^ Ohiosec. (7p) dito dito geconf olideerae 7 dito dito debei tures. 8 Obl. St.Paul Pae. Spw. 1 esec. 7 dito dito dito 2csec. 7 654 dito dito 1869 dito 7 65 Brazilië. ♦Obl. 1863 44 864 ♦dito 1865 5 y Mexico. dito 3 m Grenada. dito i ifgestempeld 6 r 214 Venezuela. dito 3 104 Ecuador. dito. 1 2Uwrrtmtim. Bevallen van een Zoon P. VAN DEN ENDE, ge liefde echtgenoote van P. C. VAN DIJK. 12 Januari 1873. Geboren JOHANNES MARIUS, zoon van J. VAN DER MINNE en J. P. E. THIBAUT MATHIJSSEN. Zevenbergen, 12 Januari 1873. Na een smartelijk lijden overleed te Samarang (Java) den 29en November 1872, Vrouwe C. ERMERINSge boren MEIJER TIMMERMAN THÏJSSEN. J. F. P. ERMERINS, Officier van gezondheid le klasse. Eenige kennisgeving. Heden overleed na een langdurig lijden, in den ouderdom van 69 jaren, de Weledele Heer JOHAN ANDRIES BLANKERT, echtgenoot van Vrouwe ANNA HENRIETTE VAN DORTMONT. Sluis, Uit aller naam, 9 Januari 1873. Mr. _T. J. HENNEQUIN. Algemeene kennisgeving. Heden overleed onze jongste lieveling, ruim zes maanden oud. Middelburg, P. C. ZIMMERMANN. 13 Januari 1873. M. T. H. ZIMMERMANN—VETTER, Eenige kennisgeving.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3