MIDDELBURGSCHE COURANT. F 12. 1873. Dinsdag 14 Januari. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2cn Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 13 Januari. De "gemeenteraad alhier zal op Woensdag a., des namiddags te half 2 uur, een openbare zitting houden 'ter behandeling van de volgende zaken: missive gede puteerde staten, goedkeuring raadsbesluiten; missive commissarissen wisselbank, af- en overschrijving be grooting 1872; missive commissie bestuur straatweg naar Vlissingen, begrooting 1873; missive plaatselijke school commissie, adressen, eervol ontslag van hulponderwij zers; voorstel commissie verpachting van het recht tot ophalen van den beer, asch en vuilnis; voorstellen bur gemeester en wethouders: a tot verkoop van grond dei- oude haven, onder Nieuwland; b tot regeling der erf pacht, terrein der stoomolie-fabrielc van Uije c0.; c nopens adres H. Vader c. s., hulpbrug bij de Noord poort; d concept-verordening hondenbelasting; c wijzi ging verordening op de brandweer; uitgifte van ge meentegrond aan de Nijverheids-vereenigingvooreen buiteu-sociëteit; g idem aan J. Bakker, voor een woonhuis bij den sehorsmolen. Bij beschikking van den minister van justitie worden met 15 dezer verplaatst van Vlissingen naar Bergschen- hoek en van Hillegersberg naar Vlissingen, de rijks veldwachters 3e klasse D. Zeylemaker en W. J. Lok- hoff. Bij de eergisteren gedane opening der stembriefjes voor de verkiezing van een hoofd-ingeland van het wa terschap Schouwen is gebleken dat waren uitgebracht 153 geldige stemmenwaarvan op zich vereenigden de hecren mr. J. A. Bolle, te Zierikzee, 51, C. den Boer, te Duivendijke, 46 en L. Viergever, te Duiven- dijke, 25. Do overige stemmen waren over verschillende personen verdeeld, zoodat eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Bolle en den Boer. Het Provinciaal blad van Zeeland n° 6 bevat de mededeeling van den commissaris des konings in deze provincie der volgende aanschrijving van den minister van binnenlandsche zaken van den 30eu December jl», betreffende de verevening der kosten van te stellen kenteekenen op door veeziekte besmette plaatsen: „Tot dusverre was op de begrooting van mijn departe ment een bijzonder artikel gebracht, ter bestrijding der uitgaven voor de aanschaffing van kenteekenen, borden van waarschuwing en werktuigen bedoeld in artikels 17 en 20 der wet van 20 Juli 1870, Staatsblad n°. 131, hetgeen medebracht dat, wegens die kosten, steeds afzonderlijke declaration waren ia te dienen. Dit leidde, zonder eenig nut, tot vermeerdering vau stukken en noodeloozen omslag. „Om daaraan te gemoet te komen, is dat artikel op de begrooting voor 1873 niet meer gebracht, maar zullc-n gemelde kosten, aan te vangen met die tot het dienst jaar 1873 betrekkelijk, voortaan gekweten worden uit den algemeenen post, artikel 61 voor 1873: kosten, subsidiën, schadeloosstellingen tot afwering van het gevaar, waarmede besmettelijke veeziekten den veestapel bedreigen. „Dientengevolge behoeft wegens de kosten van aan schaffing, in 1873, der gemelde voorwerpen, niet meer afzonderlijk te worden gedeclareerd, maar behooren die kosten te worden begrepen in de declaratiën wegens onteigening- en desinfectie-kostenkosten van borden en werktuigen kunnen, voor zooveel het dienstjaar 1873 en later er bij betrokken is, bestreden worden uit de gelden ter goeder rekening te verstrekken." De Staats-courant van Zondag en Maandag 12 en 13 dezer bevat de wetten vau 29 en 31 December 1872, tot verhooging van hoofdstuk V der begrooting van staatsuitgaven voor het dienstjaar 1872 en tot vaststel ling van hoofdstuk Vila der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1873. ONDERWIJS. De Nieuwe Rotterdamsche courant verneemt, dat de inspecteur van het lager onderwijs in Friesland zijne goedkeuring heeft onthouden aan een besluit van den raad der gemeente Ooststellingwerf, waarbij bepaald was, dat bij 'ttegenwoordig gebrek aan hulponderwij zers, die voor f 350 niet te bekomen zijn, zoo mogelijk kweekelingen zullen worden aangesteld. KOLONIËN De minister van koloniën brengt in de Staats-courant ter kennis van belanghebbenden dat ingevolge het bepaal de bij 's konings besluit van den 5en dezer, in Nederland op gagementen van bij het leger in Nederlandsch-Indië gediend hebbende militairen beneden den rang van offi cier en van aan hen gelijk gestelde militaire personen, mitsgaders op de pensioenen hunner weduwen, gerekend van en met 1°. Februari a. om geenerlei reden meer korting ten behoeve van particuliere schuldeisohers wordt toegestaan. De uit Nederlandsch-Indië ontvangen berichten Ioopen tot den 7CB December jl. Aan het algemeen overzicht van den Indiër ontleenen wij het volgende De aandacht wordt het meest getrokken door den afloop der verpachtingen van de opium in de verschil lende perceelen voor het jaar 1873, onder de. werking van de nieuwe regeling. Voor Batavia en Sosrabija is de uitkomst bepaald ongunstig. Den 28en November heeft de vorige pachter voor het perceel Batavia-Kra- wang, Bantam en de Lampongs circa eene halve ton minder geboden, als hoogste bod, dan hij in 1872 be taalde. Yoor het perceel Soerabaij a zal de winstderving circa twee ton bedragen, De leemten in de jongste regeling zijn door ons her haaldelijk aangewezen. Ten deele is reeds aanéén onzer bezwaren tegemoet gekomen, want de Javasche courant van gisteren kondigt de splitsing van het pachtpereeel in drie kleinere aan. Eene herverpachting zal dus volgen. De kamer van koophandel te Soerabaija heeft aan den gouverneur-generaal een adres gericht wegens het verbod van opslag van opium in entrepot. De kamer is van oordeel, dat aan den handel met Bali door dit verbod een groote slag wordt toegebracht, daar de Balinees nog bijna geen zilvergeld wil en opium het ruilmiddel is voor de talrijke schepen, die van Soera baija rijst en koffie op Bali gaan inkocpen. De adres santen vreezen dat de handel zich naar Singapore zal verplaatsen. De verpachting der zoogenaamde kleine middelen voor 1873 heeft 4,555 per maand minder opgeleverd. Door dc regeering is eene commissie belast geweest met het onderzoek naar den toestand van de sluis- en havenwerken te Samarang, die niet vorderen en, naar men beweert, nog 3 millioen zouden eischen. De inge nieur, die met het toezicht over het werk belast is geweest, moet eensklaps behoefte hebben om zijno ge schokte gezondheid door verlof naar Europa te herstel len. Men zegt, dat de commissie een ongunstig rapport over den gang van zaken in den jongsten lijd heeft uitgebracht. GEMENGDE BERICHTEN. Eergisteren namiddag omstreeks 2 uren heeft een landbouwer, wonende onder Middelburg's ambachten aan den ouden havendijk, zich op zijn erf, ongeveer 80 passen van zijne woning, achter een hooitas door middel van een pistoolschot van het leven beroofd. Eerst te half 5 werd de daad ontdekt. De overledene was slechts 29 jaren oud, gehuwd en vader van éen kind. Hij stond als een oppassend en zeer werkzaam man bekend, hij leed echter aan hevige zwaarmoedigheid. Door het breken van een der cilinders in de machine van de stoomboot Wester-Schelde, nabij Wals oorden, heeft deze gisteren de terugreis van daarnaar Neu zen en Vlissingen niet kunnen volbrengen, terwijl er slechts met éene der raderen kon gewerkt wordengis teren avond is de boot nog te Neuzen gekomen en he den morgen verder naar Vlissingen vertrokken. In den dienst is heden onmiddellijk door de stoomboot Zeeuwsch- Vlaanderen voorzien. Omtrent den te 's Gravenhage gegleegden dubbe len moord deelt Het Vaderland eenige nadere bijzonder heden mededie de redactie zegt door eigen onderzoek te weten te zijn gekomen, daar de politie en justitie wel stil en ijverig voortgaan met hare nasporingen, doch zonder het publiek met den uitslag daarvan be kend te maken. In de eerste plaats is gebleken, dat er tal van personen zijn die wel iets zouden kunnen meedeelenmaar daarvan worden teruggehouden door de vrees dat de gearresteerden nog wel eens I03 kun nen worden gelaten en zich dan op de getuigen zouden kunnen wreken. Iu de laatste dagen althans zijn er verschillende getuigen gehoord, die om geen andere reden zich zoolang schuil hadden gehouden. De op sporing van het bewijs van de schuld der beklaagden vordert, hoewel langzaam, dagelijks; zij blijven even wel alle drie ontkennen. De Jong is bij voortduring zeer onrustig.- Als hij in tegenwoordigheid wordt ge bracht van getuigendie iets te zijnen nadeele meedee len, wordt hij woedend en zou op ben willen aanvliegen. Hij doet het voorkomen alsof het hem spijt, dat hij een oogenblik zoo zwak is geweest van zich van kant te willen maken. Later moet hij gezegd hebben„gooi mij in een leeuwenkuil, en ik ben zeker dat ik als bewijs mijner onschuid er ongeschonden zal uitkomen." Reeds twee dagen na den moord viel het vermoeden op de Jong, daar hij in den nacht van den moord tus schen 1 en 2 uren in de Bocht van Guinea was gezien door iemand die hem zeer goed kende, komende van den kant van het huis waar de moorden gepleegd zijn* Diezelfde persoon had hem ook reeds des namiddags daar zien ronddrentelen. Daar de Jong reeds jaren in den Haag ongunstig bekend staat voor eenige jaren is hij ook verdacht geweest een veldwachter te hebben verdronken werd hij door de politie in verhoor ge nomen, doch weêr op vrije voeten gesteld. De politie hield hem echter in het oog en Da de plaatsing der bekende advertentie in het Dagbladwaarin de Jong verklaarde onschuldig te zijn, kwamen ook anderen opdagen, die hem insgelijks in genoemde buurt hadden gezien. Dientengevolge is hij in den nacht van den 23cn December j!. gearresteerd. Ook Behagel was dien nacht in gezelschap van de Jong gezien en een per-, soon verklaart dat hij na den moord beiden te zamen heeft gezien bij den RijSwijkschen weg, terwijl zij een kistje bij zich hadden. Ook verklaren twee vrouwen, dat zij in de nabijheid van het meergenoemde huis den eeu tot den ander hebben hooren zeggen: „ken je die vrouwen?" waarop de ander moet geantwoord hebben: „laat maar loopen't kan geen kwaad." Behagelen Verlind hebben zich uit de voeten gemaakt, doch vertoefden eerst nog eenige dagen in den Haag. Een kennis van Behageldie vermoeden op hem had en de uitgeloofde f 1000 wel wilde verdienen, heeft nog getracht hem door een mooi praatje en een borrel te verlokken om uit de school te klappen; Behagel heeft op dit punt echter te veel ondervinding en liet zich niet vangen. En toch heeft hij zich eens onvoorzichtig uitgelaten. Een kameraad deed zich voor alsof hij achter het ge heim was en bood hem aan om, tegen billijke vergoe ding eene gelegenheid aan de hand te doen waar men inkoopt zonder consciëntieus te vragen van waar het goed komt; toen liet Behagel zich ontvallen: „ik heb daarvoor een uitstekende gelegenheidvrouw Verlind neemt alles". Dit gezegde kwam ter kennis van de politie, doch Behagel was reeds verdwenen met zijn vriend, den zoon van vrouw Verlind, de opkoopster. Met groote moeite kwam men te weten dat zij naar Rotterdam waren gegaan. Een commissaris van politie met twee inspecteurs, vergezeld van een kennis van de verdachten, begaven zich mede naar Rotterdam, waar Behagel noch Verlind echter te vinden waren. De eigenares eener kroeg in de Walesteeg verklaarde even wel dat Behageldeftig gekleed, met een Garibaldi- hoedje op, een poosje ten harent heeft vertoefd en zij terstond argwaan heeft gehad. Te 'sHertogenbosch moeten Behagel en zijn kameraad een nacht hebben doorgebracht in een huis in de Tolputateeg^ te Antwer-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1