MIDDELBURGSCHE corn A T. F 10. Zaterdag 1873. 11 Januari. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2tn Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 350. Middelburg 10 Januari. De"' Staatscourant van heden bevat de wet van den 29ea December 3 872 tot vaststelling der begrooting van uitgaven voor de rijks-gestichten Ommerschans en Veen- huizen, dienst 1873. Naar men uit Groningen aan het Handelsblad meldt, bestaat er uitzicht dat Z. M. de koning dit jaar zijn voorgenomen bezoek aan het Noorden zal brengen en wel in de maand Mei aan depiovincie Groningen. "Wan neer geen oq^öorziene omstandigheden zulks verhinderen zal de onthulling van het monument te Heiligeriee op 23 Mei e. k. plaats vinden. ONDERWIJS. In de Staats-courant van heden is opgenomen het verslag der commissie belast met het afnemen van het eindexamen der hoogere burgerscholen in de piovincie Overijsel in het jaar 1872. Tot leeraar in de wiskunde aan de burger dag en avondschool te Groningen is benoemd dr. W. Gleuns, en tot leeraar in de geschiedenis de heer P. Waterberg, beiden reeds in andere vakken aan voornoemde inrich ting werkzaam. MARINE EN LEGER. De luitenants ter zee 2C klasse E. J. Hoes en J. G. li. van Doorn, de officier van gezondheid 2e klasse J. G. D. Steendijken de officieren van gezondheid 3e kla3se W. T. Clous en M. Steensma, allen behoord hebbende tot het eskader in Oostlndië, en van daar, de 4 eerstgenoemden don 30c", en de laatstgenoemde den 31en December 11. in Nederland teruggekeerd, worden met die datums op nonactiviteit gesteld. {Staats cour.) GEMENGDE BERICHTEN. Het Dagblad van 's Gravenhage meent met zeker heid te kunnen vermelden, dat de uitlevering van Ver - lind en Behagel is toegestaan; alzoo kan men de beide verdachten binnen een paar dagen in den Haag ver wachter. Naar Het Vaderland verneemt is W. A. de Gelder, te 's Gravenhage, die eenige dagen als verdacht van den dubbelen moord gevangen heeft-gezeten, maar weder is losgelaten omdat men geen bewijs van schuld tegen hem vond, thans in dienst der gemeente werkzaam, onder belofte dat hij zal opklimmen indien hij zich door goed gedrag onderscheidt. Het oudste exerceer-reglement voor musketiers, haakbusschieterspiekeniers enz. dat gedrukt weid, is van prins Maurits; het dagteekent van het jaar 1617 en werd le Arasterdam gedrukt. Het werkje, dat door Jacob de Geve met kopergravuren voorzien werd, is zeer uitvoerig; o. a. leert men er uit dat de musketier zeer veel handgrepen te doen had voordat het tot vuren kwam. Hij moest de beenen anderhalf el van elkander zetten, daarna in geregelde bewegingen het geweer nu omhoog dan omlaag houdende lont nu-en dau aanbla zen, de voiken richten, aanleggen enz. Omtrent den feilen brand in den nacht van Maandag op Dinsdag jl. in het verfpakhuis van de heeren van Klaveren en zonen op de Wijuhaven te Rotterdam, vernemen wij nog nader dat do oorzaak van den brand bijna met volle zekerheid kan worden toegeschreven aan zelfontbranding van Duitach Centnerzwart. Daar dit zwart in menige huishouding wordt gebruikt en daarin meermalen een ontbranding heelt plaats gehad, zonder dat het met vuur in eenige aanraking was geweest, zal het niet ondienstig zijn, de aandacht er op te vestigen, dat het raadzaam is, dit zwart steeds in een blikken doos afgezonderd te houder. Nieuwe Rott. cour.) Jl. Zaterdag avond kwamen aan de pastorie van den heer W. Zegers te Alphen a/d. Rijn twee mannen, met verzoek om geld voor nacht-logies. Zij waren op reis enWamen laar hun zeggen van Utecht. En daar zij te vergeefs zich bij den veldwachter van der Voort en bij den burgemeester Zaalberg om passanten-geld vervoegd hadden, hoopten zij van den predikant iets te krijgen voor nachtverblijf. Na eene gift ontvangen te hebben trokken zij af; doch zij moeten, zoo men hooit, dien zelfden avond op verschillende plaatsen op zeer brutale wijze geld geëischt hebben. Den volgenden dag kwamen de bedoelde personen aan de pastorie terug, en toen verlangden zij geld cm dien dag. te kunnen leven, daar zij, naar hun zeggen, den volgenden dag bij een smid werk zouden kunnen krijgen. De predikant, die hen reeds den vorigeu avond voor gevaarlijke sujetten had aangezien en hunne herhaalde bezoeken moede was, verzocht hen in zijne kamer te komen. Terwijl zij binnentraden, gaf hij aan zijn zoon, student te Leiden, maar met vacantie te thuis, een wenk, die goed begrepen en uitgevoerd werd. Na eenigen tijd met hen alleen gesproken te hebben, waardoor de predikant in zijn kwaad vermoeden zeer bevestigd werd, kwam de stu dent terug, maar bracht gelukkig een veldwachter mede. Beide mannen werden aanstonds in arrest genomen en zijn den volgenden ochtend geboeid naar Leiden ge transporteerd. Naar men verneemt waren zij eerst on langs uit de cellulaire gevangenis ontslagen. In Engeland is thans een man veroordeeld tot vijfjaren gevangenisstraf, welk vonnis de bevrijding van onderscheidene onschuldig veroordeelden kan ten gevolge hebben. De man, Tomkinson geheeten, was politie-agent. Hij rapporteerde verschillende diefstallen aan zijn chefs en tengevolge van zijn getuigenis zjjn onderscheidene personen deswege veroordeeld. Intussehen trok het de opmerkzaamheid, dat er juist in het kwar tier waar hij ^de^ wacht, had, zoo dikwerf wSHL gSStolfill, en bij een huiszoeking ten zijnent vond men een groot aantal gestolen voorwerpen, ook voortkomende uit diefstallen waarvoor anderen reeds veroordeeld werden. De Engelsche regeering heeft aan het Koninklijk geograpbisck genootschap doen weten dat zij niet kan treden in het voorstelhaar gedaan betreffende een Noordpool-expeditie. Volgens het Engelsche weekblad the Civilian zullen de tord-kamerheer en zijne onderhoorigen niet langer van waslucifers voorzien worden op 's lands kosten, maar volgens het thans gevolgde zuinigheidsstelsel eene mindere .soort vau lucifers krijgendie slechts een halve fenny (2^ cent) per doosje kosten. Professor Ramsay, de opvolger van Murchison, heeft onlangs hen die bang zijn voor gebrek aan steen kolen gerustgesteld. Uit zijne onderzoekingen blijkt namelijk, dat onder den rooden zandsteen groote kolen- lagen voorhanden zijn. In zuid Staffordshire en Strop- shire liggen 10,000 millioen ton kolen op eeno toegan kelijke diepte, en onder de thans bewerkte kolenlagen in Warwickshire liggen nog 1760 milfioen ton kolen. In het geografisch geuootschap te Petersburg is de Russische uitvoerhandel ter sprake gebracht en is men tot het resultaat gekomen dat de uitvoer van natuurlijke voortbrengselen verminderde, terwijl de ontwikkeling van het fabriekwezen niet noemenswaardig is vooruitgegaan, zooclat aan eene verarming of veron achtzaming der productieve krachten des lands moet gedacht worden. Iu den Amerikaanschen staat Vermont leeft nog een van Wellington's manschappen, die bij den slag van Waterloo tweemalen gewond werd. Dit belet echter niet dat hij thans, op vijf en negentigjarigen leeftijd, nog met eene vrouw vau 70 in het huwelijk is getre den. De maD, William Edwards geheeten, is sinds 82 jaren een verwoed rookereerstdaags denkt hij zich naar Engeland te begeven om het pensioen te bekomen dat aan de Britsche soldaten boven de 61 jaren toe komt en dat, met den opgeloopcn interest, ongeveer f 12,000 zal bedragen. De grootvader van dezen kras sen man is 104, de overgrootvader 113 jaren oud gewor den; zijn vader, zegt hij, stierf nog jong, namelijk op 76jarigen leeftijd. In België heeft een duel plaats gehad tussehen de heeren Dollemagneredacteur van Paris-Journal en den heer George Bourdon, voormalig procureur der republiek, lid van den gemeenteraad van Rijssel. De heer Bour don werd door zijn tegenpartij buiten gevecht gesteld, doch de wonde is niet gevaarlijk. Gewoonlijk worden de afsnijdsels der reeds ge toonde en gefixeerde önippers der photografiscbe positieve proeven weggeworpen, als zijnde het de moeite niet waaid om het goud en zilver dat zij nog bevatten er uit te halen. Volgens the American Chemist kan dit echter gemakkelijk geschieden. Het blad geeft den raad, om die snippers te verbranden, de aecli er van te verzamelen en met chloorgas te behandelen om van de edele metalen die er zich nog in bevinden chloor verbindingen te maken. Die asch stort men dan op een filtrum en dan scheidt men het goud van het zilver door wassching af. Het neerslaan vau het goud uit oude baden door sulphas ferri acht het blad geheel ver keerd, vooral als het goud nogmaals voor het toonen der proeven gebruikt moet worden, want men kan altijd zeker zijn, het met ijzer vermengd terug te krij gen. Kniger raadt daarom aan het goud door chloor- ammonium en chloorwaterstofzuur neder te slaan, wanneer men het in zuiveren staat zal terug erlangen. Uit de Trovatore blijkt, dat een maestrowiens naam niet genoemd wordt, Romóo et Juliette opnieuw op muziek zal brengen. Dit zal dan de veertiende maal zijn, dat het meesterstuk van Shakespeare toon kunstenaars tot^het scheppen eener opera inspireert. De volgende eomponisfén hebben hun talenten gewijd aan dit drjyea: Benda (1-772), Schwanberg (1782), Mares- calchie '(1789), Rumling (1790), Dalayrac (1792), Stei- belfc (1793), Zipgareli (1796), Guglielmi (1816), Vaeeaï (1826), Bellini (1'830), Marchetti (1865), Gounod (1867) en de markies 'd'Ivry. Het' .werk van laatstgenoemden componist is-wél. uitgegeven, maar nog niet opgevoerd. De Cultivateur, een Fransen blad aan den akker bouw enz. gewijd, deelt mede, dat een boomkweeker heeft opgemerkt, dat de vruchten die ondersteund worden hetzij door een staketselwanneer zij lang3 een muur groeien, hetzij door den sen of anderen takbijua altijd veel grooter zijndan die welke vrij hangen. Hij schrijft, dit verschijnsel daaraan tce, dat de vrucht door hare zwaarte de fijne haarbuisjeswaardoor het voed sel tot haar opstijgt, eenigszins samenbuigt, welk be zwaar bij ondersteunde vruchten niet aanwezig is. Hij heeft verscheidene proeven genomen bij pereboomen ter staving zijner bewering. Een peer, die volkomen vrij hinghad den 13c" Augustus een omtrek van 6 centime ter en 4 millimeter; een andere peer van denzelfden boom die wat lager maar ook vrij hing, op dien datum een omvang van 8 centimeter en 10 millimeter. Deze laatste peer liet hij op een plankje rusten cn toen den 30en Augustus beide vruchten geplukt werdenwas de eerste in hare gewone ontwikkeling slechts 2 millimeter en de tweede, die ondersteund was, 9 millimeter dikker ge worden. Het aantal landverhuizersgedureude het vorige jaar uit Hamburg naar Amerika vertrokken, is 74,011; van dit aantal zijn 52,82*8 personen rechtstreeks uit die haven overgevoerd, terwijl 21,183 over Engeland der waarts zijn vertrokken. In het jaar 1871 zijn slechts 42,224 Duitsche landverhuizers uit Hamburg naar Ame rika overgestokenin bet jongstverloopen jaar bedroeg dit aantal 32,187 meer. Het aantal faillissementen, ge- darende het jaar 1872 te Hamburg aangegeven, is 378; het totaal der falliete massa's heeft bedragen ruim 350,000 thaler. De Lancet geeft eenige beschouwingen ten beste over slapeloosheid tengevolge van overwerking. Binnen zekere grenzen is ingespannen hoofdwerk niet gevaar lijk; integendeel gestadige en ingespannen geestesarbeid kan voor de gezondheid eer vóór- dan nadeelig zijn. Men vergete niet dat dit alleen dan waar is, wanneer de gewone gezondheidsmaatregelen niet onnoodig of moedwillig worden veronachtzaamd. Zoo moet men zich den noodigen slaap gunnen. Als minimum geelt de Lancet op voor mannen 6 en voor vrouwen 7 uren; éen a twee uren zoo mogelijk meer zullen niet schaden. Wat nachtwerk betreft is dat voor jonge menseken be paald schadelijk; niet per se voor volwassenen. Opdat dit laatste zoo zij, zijn echter eenige voorzorgen noodig. Allereerst moet het vereisehte getal ïusturen niet

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1