uitlegging welke de Staats-Anzeiger en de minister van binnenlandsche zaken aan de ministercrisis gaven. Wel wordt uit Berlijn aan de Kölnische Zeltung ge schreven, dat het oflicièele stuk in den Staats-Anzeiger de gebeurtenis van den dag is, „maar in de tot dus verre gemaakte opvattingen over de rainisterwijzigingen geen verandering brengt. Dat het ministerie von Roon slechts de onveranderde voortzetting van bet ministerie- Bismarck is, gelooft tot heden niemand, althans van politiek toerekenbare mannen niemand Nu als vroeger blijft dezelfde onzekerheid en tweeslachtigheid, terwijl het eene ressort nog op liberale het andere op conservatieve wijze bestuurd wordt; maar dat het voor het eindresultaat, hetwelk uit het samenwerken dezer tegenstrijdige richtingen tot stand komt, onverschillig is, of prins Bismarck of graaf von Roon bovenaan staat, gelooft misschien de Staats-Anzeigerin onze parle mentaire kringen echter niemand." Intusschen leest men eenige regels lager een lange uiteenzetting van een aDder correspondent uit Berlijn, die de zaak geheel voorstelt zooals de Staats Anzeiger die aan de natie tracht wijs te maken. Ot de tweede correspondent is dus „politiek niet toerekenbaar", óf de eerste corres pondent rekent buiten den waard of liever buiten de verregaande „goedgezindheid" der nationaal-liberalen Te Berlijn heeft eene vergadering van katholieken uit de westelijke provinciën plaats gehad, teneinde tegen het dank-telegram van den Yerein deutscher Katholiken aan den paus te prote3tceren. Te Elbing is het ge rechtshof afgebrand, waarbij alle acten en papleren der griffie verbrand zijn. liet grootste ongerief veroorzaakt het verlies van alle bewijsstukken en der reeds uitgespro ken, maar nog niet geminuteei de vonnissen. Officieus -wordt verzekerd dat de heer von Köaigsmarck den minister von Selchow in het kabinet zal opvolgen. De olïicicele organen der WurternbergscHe en B.iden- sche regeeringen hebben de pauselijke allocutie in haar geheel opgenoineuzonder in beslag genomen te worden. ln liet huis der afgevaardigden te Berlijn had onlangs een vergadering plaats van de leden der commissie der Eisenacher vergadering, onder voorzitter schap van den afgevaardigde Dl'. Gneist, ter vaststelling van de punten van behandeling voor de eerstvolgende algemeeno vergadering. Men besloot die in de herfst te houden en dau te behandelen 1° vereenigiogs- en scheids ambten in hun verbonding tot de Duitsche gemeentelijke en administratieve inrichtingen-, 2° voorbereiding van een onderzoek naar de werking der thans bestaande fabriek- wetgeving; 3° het actiën-wezen4° het belastingwezen^ Elk dezer onderwerpen werd nauwkeurig bepaald en besloten daaromtrent uitvoerige adviezen in te winnen, die aan dc tegen Juni bijeen te roepen commissie voor te leggen en ze dan gedrukt ter algemeene vergadering rond te deelen. Tot leden der commissie werden benoemd o. a. Schulze-DelitschLüwe-CJolbe de hoogleeraren Held en von Sybel te Bonnde directeur der bank Thorade te Oldenbuig en de werkman Ranisch te Berlijn. Frankrijk. Eergisteren avond was nog geen •definitief bericht van den heer de Corcelles ontvangen, •die nog steeds te Rome vertoeft en provisioneel de werkzaamheden van den ambassadeur verricht. Ten einde elke stoornis te voorkomen is de heer des Michels, vroeger tweede secretaris van legatie bij den paus, naar Rome vei trokken. De quaestie over de bewuste circulaire van Jules Simon betreffende het onderwijs der oude letteren aan de middelbare scholendie reeds terstond een protest van den bisschop Dupanloup uit lokte, wordt bij gelegenheid van het voorstel tot weder invoering van den Conseil superieur de l"instruction pullique door de rechterzijde als wapen tegen den minister van onderwijs gebezigd. Le Rappel verzekert, dat Jules Simon echter zijn standpunt zal handhaven. De rap porteur, de heer Johnston, zal vooisfellen om de wijzi gingen door de circulaire voorgeschreven vóór de toe- passiug aan het ooxdeel van den gereorgauiseerden raad te onderwerpen. Wanneer die zaak in behandeling zal komen, zou gisteren beslist worden, namelijk óf reeds ierBtond óf bij de behandeling der aanhangige onder wijswet. De discussiën zullen in elk geval heftig zijn. Zonclag is door eenige vrienden aan den heer Littré een banket aangebodenteneinde de voltooiing zijner Dictionnaire de la langue franijaise feestelijk te vieren. Bij die gelegenheid werden toasten uitgesproken door professor Robin (deuzelfden die vóór eenige.tijd als athc-ïat van dé lijst der gezworenen geschrapt werd), Gambetta, Littré, Wyrouboff en anderen.Op gisteren was de bijeenkomst van het linker-centrum vastgesteld tot benoeming van het bestuur. Men heriunert zich de splitsing in deze groep tengevolge vau de redevoering van Dufaure over de adressen tot ontbinding der kamer. De heer Ricard volhardt bij zijne weigering om zich als voorzitter hei kiesbaar te stellen. Volgeus het rapport, bij den president der Fransche Republiek in gekomen, neemt Frankrijks bevolking steeds af. De i oorlog is wel de eerste oorzaak. Daarna de epide- miën. Ook nog de wanverhouding tusschen geboorten en sterften ten iiadeele der eersten. Velen willen eindelijk nog een reden vinden in de voortdurende verplaatsing van het landvolk naar de groote steden. Een voorname grond is echter het zeer sterk verminderd aantal huwe lijken, een nadeel dat zeker voor geen gering deel uit het moraal gehalte der bevolking voortspruit. Zwitserland. De pauselijke nuntius heeft bij den bondsraad ee »e nota ingediend, waarin hij zich beklaagt, dat de kantonnale regeering van G-enève geen antwoord heeft gezonden op zijn protest tegen hare besluiten en maatregelen in haar conflict met bisschop Mermillod. Bij het conflict met den bisschop van Lausahne-Genóve en dien van Bazel, is thans ook een conflict met den bisschop van St. Gallen ontstaan. Deze, bekend als tegenstander der onfeilbaarheidsleer, heeft zich onlangs voor die leer verklaard. De vrijzinnige katholieken te Walleustiidt hebben daarop eene verga dering gehouden, waarin besloten werd bij de regeering eene aanklacht tegen hem in te dienen, omdat hij, zon der vergunning van staatsv/ege, de jegens den staat vijandige herderlijke brieven van buitenlandsche bisschop pen in de kerken heeft doen voorlezen. Tevens komen de vrijzinnige katholieken nu bepaaldelijk op tegen de nieuwe leer. lu het kanton Airgau heeft zich de ge meente te Wegenstettjn voor het oud-katholicisine ver klaard. In het kanton Basel land, waar de regeering aan de oud-katholieke gemeenten en geestelijken hare bescherming heeft toegezegd, is ook de gemeente te Allschwyl tot het oud-katholicisme overgegaan. Verder heeft het centraal comité der vereeniging van liberale katholieken, in een rapport over de organisatie, behoef ten en financiën der vereenigingde uitgaven van een centraal oud-katholiek orgaan te Olten aangekondigd. Naar aanleiding dezer feiten worden de ultramontaan- sche bladen dagelijks heftiger. Een dezer bladen, La semaine cathobque du Juraging dezer dagen in zijne opgewondenheid zoovér, dat het den heer Mermillod noemde: een „zoon des hemels, die de eeuwigheid in zijne hand heeft." Engeland. De ex-keizer der F/vmschen heeft twee gevaarlijke operatiën ondergaan, welke aanvankelijk met het beste succes bekroond werden. De laatste berichten melden echter dat de krachten zeer afnemen en de toe stand minder gunstig is. De voornaamste aanhangers van het Bonapartisme zijn uit Frankrijk naar Chislehurst vei trokken. In de Army and Navy Gazette leest men het volgende: „De voorbereidende werkzaamheden ten behoeve van het localiseeren der troepen worden onvermoeid voortgezet. Het departement van oorlog is in onderhandeling over den aankoop van gronden om in de verschillende militaire hoofdplaatsen kazernen te bouwen. De tegenwoordige indeeling der militie is in vele opzichten als ondoelmatig afgekeurd, en het op richten van nieuwe gebouwen op andere plaatsen is daarom noodzakelijk geacht. Hiervan is eenige vertra ging een natuurlijk gevolg, doch weldra zal daarmede meer voortgang kunnen gemaakt worden. Zoolang niet de geheele regeling der indeeling isafgeloopen en voor elk korps een vast depot is aangewezen, kan van het aanwerven der nieuwe militiebataljons geen sprake zijn." De Globe meldt, aangaande de strike van de mijnwerkers in Wales, dat zij eene ontzaglijke uitgestrektheid land bevat, en dat, ofschoon slechts tegen een twaalftal werkgevers verzet wordt gepleegdde tegenpartij 70,000 man sterk is. Aan de voornaamste werken is verleden Zaterdag voor het laatst loon uitbetaald. iltfttgüluwh. SCHETS Elf UIT ITALIË. Men ziet iu Italië zoo schrijft eeu correspondent uit Florence aan de Neue freie Presse dingen gebeu ren, die in andere landen onmogelijk zouden zijn. De opmerkzame lezer van de verslagen der Italiaansche terechtzittingen krijgt b. v. een blik in toestanden die «aan de middeleeuwen of aan de sprookjes uit de Duizond en een nacht herinneren. Zelfs in den tegenwoordigen tijd verschijnen voor de Italiaansche rechtbanken nog heksen en toovenaars, evenzeer als van den duivel beze tenen en wonderdoenders, wezens die in andere landen reeds lang zijn uitgestorven. Behalve die middeleeuw- sche figuren vindt men er echter ook die het in de praktijk des levens ver hebben gebracht. Eenigen tijd geleden nog heeft zich het geval voor gedaan, dat een gevangene den ledigen tijd dien hij in zijne cel moest doorbrengen gebruikte oui valsch geld te maken, en niet alleen werd hij in zijn moeilij ken arbeid, waarbij hij verschillende werktuigen noo- dig had, niet gestoord, maar onder de wachters en op zichters vond bij zelfs personen, die bereid waren om het vervaardigde geld in omloop te brengen en het bedrag van den buit met hem te deèlea. Een hoogst belangrijk proces van geheel anderen aard werd onlangs tegen den priester Frauchelueci en een ambtenaar gevoerd; het betrof nl. het vervalschen van diploma's van ridderorden. Dit proces was inderdaad even aantrekkelijk als een romau vau Eugène Sue of Alexander Duraas, en iedere zitting van het hof gaf overvloedig stof voor een boeiend feuilfeton. De voor name wereld en vooral veel dames bezochten de tri bunes, voornamelijk omdat de getuigen bijna «allen hooggeplaatste personen waren, staatsambtenaren, rijke grondbezitters, militairen enz. Men zou denken dat tegenwoordig voor het recht althans allen gelijk zouden zijn, doch voor deze aanzienlijke personen- had men de houten, voor de getuigen bestemde stoelen weggenomen en door sierlijke en gemakkelijke leuningstoelen ver vangen. Franchelucci en Danesi werden aangeklaagd van ver- valsching van officieele stukken, omdat zij drie diploma's v«an ridder der orde van de Italiaansche kroon hadden vervalscht door den naam van den persoon waarvoor zij bestemd waren er uit te halen en een andere er voor in de plaats te stellen waarvoor zij van zekeren heer Rayna 4500 francs hadden ontvangen. Bij dit proces zijn alleronaangenaamste en schandelijke zaken aan den dag gekomeno. a. dat het menigeen, gelukt voor zekere geldsom zich een riddero: de te ver schaffen dat men somtijds de orde diploma's in blanco den koning ter teekening voorlegtwaarna als ze ge- teekeud zijn door de ministers of «ambtenaren geheel willekeurig namen worden ingevuld, zoodat als bv. de koning vijf besluiten onderteekent tien of meer namen kunnen worden ingevuld. Voorts bleek ook, dat in Rome een genootschap of vereeniging, Dei Salvatori genaamd bestaat van hetwelk men voor 20 francs een orde kan koopeu. Deze vereeniging werd in den loop van het proces dcor verschillende getuigen met allen ernst besproken en er naar verwezenen telkens als haar naam werd genoemd brak op de tribune een luid gelach uit. Franchelucci, een man van 40 jaren met een guusttg uiterlijk, was onbeschaamd genoeg om er zich op te beroemendat bij een door de dames zeer gezocht priester was, en hij sprak zeer openhartig over zijn liefdesgeschiedenissen. Danesi, een jong ambtenaar van 25 jaren bij het ministerie, alwaar hij 118 francs maandelijks verdient, verhief er zich op, dat hij meer malen blijken van de tevredenheid der regeering had gehad in aauzienhjke gratificatiën. Dit bewijst echter niet veel voor zijn goede hoedanighedenwant in den laatsten tijd hebbeu verscheidene aangeklaagden terecht gestaan onlangs nog een ambtenaar der posterijen te Milaan die een aanzienlijke som had gestolen die wegens hun uitstekende hoedanigheden of verdiensten door de regeering weiden beloond. Danesi kon er zich ook op beroemen, da hij in Rome en Florence toegang had tot zeer aanzienlijke en fat soenlijke kringen, waaruit slechts blijkt, dat men al daar wordt toegelaten als men maar een fatsoenlijk uiterlijk heeft en een zwarie pantalon met frak en steek kan dragen. In den loop van het proces werd het publiek op zulke amusante en pik.mte episodes vergast, dat men inderdaad zou hebben gedacht dat men. in den schouwburg was. liet slot was, dat Da nesi wegens g-brek aan voldoend bewijs werd vrijge sproken doch d;U Franchelucci werd schuldig verklaard. Men voud echter «aanleiding om verzachtende omstan digheden aan te nemen en veroordeelde hem slechts tot drie jaren gevangenisstraf. In het theater van Cantanzaro had onlangs een «aller- kluchtigste scène plaats. Men gaf Linda van Chamouuix. Den nieuwen tenor, die in dat sluk optrad en eeu zoo hoogen leeftijd heeft bereikt, d«if hij reeds daardoor voor zijn rol ongeschikt is, gelukte het niet de gunst van het publiek te verwerven, en toen hij zijn voor naamste aria had gezongen werd hij met gesis on ge fluit begroet. Daar hij echter tamelijk doof is hield hij de demonstratie v«an het publiek voor een teeken van bijval en boog dankbaar met een vriendelijk lachje voor den lof dien men hem toezwaaide. Aanvankelijk dacht het publiek dat het voor den gek werd gehouden, doch toen het de oorzaak vernam van de houding vau den dooien zanger, kreeg bet medelijden met den ge- brekkigen kunstenaar en begon werkelijk levendig te applaudisseerenjuist toen de politie binnenkwam oin de orde te herstellen. Hoe gelukkig zou het voor Italië zijn indien men slechts op theater schandalen kon wijzen en niet voort- dureud de priesters de bevolking tut opstand tegen de overheid aanspoordenterwijl deze steeds ongaarne zich tegeu do geestelijkheid verzet en zich daardoor vaak in groote moeilijkheid bevindt. In Guerlino, de woonplaats van den beruchten fru Lorenzo de Colle- pardo, bevindt zich tegenwoordig zekere pater Fedele d'Albano, die openlijk den opstand togen de Italiaan sche regeering predikt. Bij een onlangs gevierd kerke lijk feest beleedigde bij de natie en den koning dien hij een slang noemdewelke men zoo spoedig mogelijk moest vertrappen. In Genzano heeft een Franciscaner monnik uit bet klooster del Crosifisso in Remi eon jong mensch, met wien hij een kleine woordenwisseling had. 'gehad, doodelijk met een dolk gewoud. Hjewel het verboden is om wapens te dragon worden de priesters welwillend van dit verbod uitgesloten en het gebruik

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3