vangen telegram, is Zr. M8. transportschip met stoom- vermogen Java, onder bevel van den kapitein ter zee G. H. Bakker, den 7eu dezer te North-Shields aange komen. Aan boord was alles wel. GEMENGDE BERICHTEN. Heden ochtend te ongeveer 6 uren werden vele inge zetenen verontrust door het geroep van „brand". Som mige spuiten, brandweer en schutters waren spoedig in de weer, doch bij onderzoek bleek, dat het slechts een schoorsteenbrand gold in een huis op de Noord zijde van den dam alhier, die reeds, met behulp van buren, gebluscht was. Het lijk van den sedert Sl. Nicolaas avond te Zierikzee vermisten letterzetter A. W. Snoep is gisteren morgen aldaar gevonden en wel in de Brakke gracht, nabij den koornmolen van van Dijke. Twee arbeiders, die eene schuit met grint in die graGht vervoerden, ontdekten het lijk. Uiterlijke teekenen van beleediging waren niet aan het lichaam te bespeuren. Het lijk is naar het hervormd diaconie armgcsticht vervoerd. Het jl. Zondag omtrent den toestand van don Russischen giootvorst-troonopvolger uitgegeven bulletin luidde als volgt„De zieke heeft in den afgeloopen nacht vrij rustig en tegen den ochtendstond vier uren onafgebroken geslapen. In den koortstoestand is sedert gisteren geene verandering te melden." The Times deelt mede, dat een verschrikkelijke z'ekte, honger typhus genaamd, weer te Londen is uit gebroken. Verscheidene gevallen kwamen in de laatste dagen in meer dan éen district van het zuidelijk ge deelte van Londen voor bij eenige gezinnen, die in d-e giootste ellende verkeerden. Tot nogtoe zijn slechts twee of drie gezinnen-getroffen, maar van deze heeft de epidemie dan ook geen enkel lid, jong. noch oud gespaard. De verschijning dezer ziekte is waarschijnlijk slechts eene voortzetting van de epidemie van 1868. In dat jaar vertoonde zich de ziekte opnieuw in Enge land, nadat men er gedurende dertien jaren niet van bad gehoord. In 1869 en 't volgende jaar kwam er een groot aantal gevallen voor in de hoofdstad. Zij bleef daar tot in 1871 en verdween toen uit Londen. Op het platteland evenwel vertoonde zij zich nog van tijd tot tijd, en men meeat thans dat zij opnieuw in Londen is gebracht door ongelukkige maaiers, die op 'teinde van September of in 't begin van October uit het graafschap Kent zijn teruggekomen. Het bankroet der bank van Spitzeder brengt wonderlijke zaken aan het licht. Zoo verneemt de Schlesische Zeitung, dat het onlangs aan hertog Max Emanuel van Beierendie officier is, verleend verlof voor den tijd van een halfjaar „tot voltooiiug zijner afgebroken studiën" eene geheel andere oorzaak dan de genoemde heeft. Tot opheldering diene, dat de jonge prin3 van tijd tot tijd in geldverlegenheid waa en dan bij Spitzeder geld opgenomen heeft. Overigens kan misschien tot zijne verontschuldiging strekken, dat hij niet de eenige was. De rechtbank weet ïeeds van zoovele ambtenaren en militairendie bij Spitzeder geld geleend hebben, dat als men hun arrest wilde geven, gelijk beweerd werd, men in Müuchen lokalen te kort zou komen. Vrijdag avond ongeveer te 7 uren heeft men te "Weenen een vrij hevigen schok van aardbeving waarge nomen, waarbij sommige gebouwen geweldig kraakten en een iu aanbouw zijnd kui3 gevaarlijke scheuren kreeg; in sommige woningen begonnen de schelien te "klingelen. Le Figaro maakt molding van een eigen aardige vertooning op den Boulevard Saint Denis in het huis n° 8, alwaar in stukken van 20 francs een milliard in goud aanschouwelijk werd voorgesteld. De stukkeu waren van verguld zink ea opgestapeld tot een cubus van 8 meters hoog,.5 meiers breed en 3,75 meters dik. Hij is vervaardigd door zekere me vrouw Desgranges die meer dan een jaar er aan heeft gearbeid. THEE MOMETERST A ND. £8 Jan. 's av. 11 u. 43 gr. 9 'smorg. 7 u. 45 gr.'smidd. 11 u. 5 gr. 'sav. 6 u. 50 gr. STATEN-GFNERA AL. In het verslag der eerste kamer b~ti ekkelijk de al- gemeene beschouwingen over de staatsbsgrooting in de afdeelingen gevoerd, werd het gemis aan een programma van beginselen bij dit ministerie misprezen. Dat het zich alleen kenbaar bad gemaakt als een ministerie van de meerderheid, scheen met betrekking tot eigen be ginselen en vastheid van overtuiging, eer zwakheid dan kracht te verraden. In dit verband werd gewezen op het op den voorgrond plaatsen van de census-quaestie, waartegen verscheidene leden echter bezwaar hadden, in zoover daardoor eene uitbreiding van het kies recht over het geheele land werd beoogd. Een zooda nige eensus-verlaging achtte men niet te behooren tot de behoeften van den tijd. Uit de gevolgde houding met betrekking tot deze.zaak, tot het'eerst achter de census-quaestie schuiven van alle andere politieke wet ten, uit de afwijking later van dit beginsel en ook uit het meer op den achtergrond plaatsen van de zaak dt r defensie, werd afgeleid dat het tegenwoordig kabinet geene eigene vaste overtuiging heeft, maar zich schijnt te willlen schikken naar de wisselvallige overtuigingen van de meerderheid der vertegenwoordiging. Het kabinet vond evenwel ook verdediging bij hem naar wier opvatting" zijne verklaring niet in zich opsloot dat het aan de meerderheid onderworpen was, en die er op wezen hoe het kabinet wel is waar geen geformu leerd, maar tcch een zakelijk programma had mede gedeeld. Opnieuw werd voorts de noodzakelijkheid betoogd eeuer wettelijke regeling van bet hooger onderwijs. Met betrekking tot het departement van oorlog werd iu de afdeelingen der eerste kamer vrij algemeen aan gedrongen op spoedige aanbiediug van een vast en af gerond stelsel van defensie, een einde makende aan-de tot dusver bestaande onzekerheid en halve maatregelen. ©utxmlanö. ALGEMEEN OVERZICHT. Het bevestigt zich dat Thiers en de commissie der dertigen omtrent eeuige quaestiëa tot overeenstemming gekomen zijn, al ligt over de details nog een waas van geheimzinnigheid. De verslagen van de bijeenkomsten der beide sub-commissiën eindigen met de mededeeling, gisteren door de Agence Havas reeds gemeld, dat in beginsel tot de vorming eener tweede kamer besloten is en bovendien het delicaatste punt der hangende quaestiëu, namelijk het deelnemen van den president aan de debatten in de nationale vergaderingdoor de eerste sub commissie geregeld is. De discussiën, welke in beide vergaderingen daarover gevoerd werden, wor den echter slechts in hoofdzaak medegedeeld cd zelfs zonder opgave der namen van de leden die daaraan deelnamen, wel eeu bewijs hoe deze mandatarissen der kamer zich schroomvallig op het glibberige constitutio- neele terrein wagen. Een correspondent van l'Indëpendance beige bericht naar aanleiding hiervan dat de overeenstemming tot stand kwam op den basi3 van een voorstel van den heer Tallon, waarvau hij het volgende telegrafische résumé geeft. De eerste kamer zal worden in het leven geroepen twee maanden vóór de entbinding der nationale vergadering. Geene discussie, waaraan de piesident deel neemt, zal onmiddellijk met eene stemming besloten kunnen wor den, tenzij het eeu amendement geldt hetwelk staande de zitting is ingediend. De president verkrijgt het recht van vetobenevens de bevoegdheid om na 4 maan den de bewuste quaestie opnieuw aanhangig te maken. De volmachten van den president znllen zich uitstrek ken tot het tijdstip, waarop de beide nieuwe kamer3 voldoende geconstitueerd zullen zijn om tot de benoe ming van een nieuwen president over te gaan, en deze zyne waardigheid aanvaardt. Omtrent de waarde van dit voorstel is het moeilijk een oordeel u:t te spreken, zoolang men het nogslecüts uit een kort telegrafisch uittreksel kent. Onwaarschijn lijk is tie mededeeling van den Parijschen correspondent van 1'Indépendar.ce beige niet, boswel daaruit blijkt dat Thiers zeer zeker niet minder belangrijke conces- siën aan de rechterzijde deed dan deze aan hem. Want door de beperking zijner bevoegdheid om de tiibuae te beklimmen geeft hij niet alleen zijn grootsten invloed <p de kamer prijs, maar werkt hij de poging der monarchalen in de hand om de ministerieele verant woordelijkheid met al hare consequeatiën in praktijk te brengen, zonder voldoende tegenwicht ten bate van hit uitvoerend bewind. Gisteren was de geheele com missie der dertigen vergaderd, doch omtrent eenige bedissing of behandeling van het bovengenoemde voor stel bhjkc niets. De voorzitter, de heer de Lavcy, heeft medegedeeld dat Thiers Vrijdag opnieuw in den boezem der commissie verschijnen zal, zoodat morgen waarschijnlijk eenige nadere beslissing genomen zal worden. Dat inderdaad de rechterzijde terrein gewonnen heeft en de kansen der zuiver-republikeinsche party niet zoo gunstig staan als men vóór het reces grond meende te hebben te mogen vermoeden, kan wellicht ook hieruit blijken dat. het linker-centrum, de groep waarop het bij de conslitueering der republiek in gematigd-conserva tieven zin voornamelijk zou aankomen, in staat van ontbinding verkeert. Do bijeenkomst van gisteren, waarin een nieuw bestuur zou gekozen worden, is zonder defi nitief resultaat geëindigd en tot morgen verdaagd. Uon- deid leden waren tegenwoordig, zoodat 51 stemmen de volstrekte meerderheid was. Casimir Périer, de voor stander van een nauwere aansluiting aan het rechter- centrum, verkreeg 50, de heer Christophle, de candi- daat van hen die meer naar de gematigde republikeinen overhellen, slechts 48. Eene splitsing schijnt dus onvermijdelijk, en wanneer zij plaats heeft dan zal het rechter-centrum zoodanig versterkt worden, dat de regeering wel genoodzaakt zal wezen haar steun bij deze monarchalen en „republikeinen de la onzième heure te zoeken. In de openbare zitting is gisteren een aanvang ge maakt met de behandeling van het voorstel tot weder invoering van den Conseil supérieur de I''instructionpuUtque. Het onderwijs door leeken en de scheiding van kerk en school vonden warme verdedigers in de heeren Bris- son en de Pressensé, welko laatste, protestantsch pre dikant, protesteerde tegen de kwellingen waaraan de katholieken in Duitschlaud bloot staan, een afschrikkend voorbeeld waaraan Frankrijk zich spiegelen kon. De heer Cotlin daarentegen trad als verdediger der gods dienstige school op, „zonder welke de vrijheid ondenk baar was." Dit thema zal ongetwijfeld heden nog nader uitgewerkt worden door den bisschop van Orleans, Du- panloup, die het eerst aan het woord is. Eene onnauwkeurigheid, welke wij gisteren op gezag van het telegrafisch bericht omtrent de zitting van Diusdag mededeelden, behoeft heden eene kleine recti ficatie. De kamer stelde de interpellatie over de quaestie-de Bourgoing niet vast op Maandag a., maar bepaalde dat dan eerst zou worden beslist, of en wan neer die interpellatie zou plaats hebben. De meerder heid der rechterzijde schijnt zeer tegen de bespreking dier interpellatie te zijn en nu zij er blijkbaar niet in ge slaagd is eenige onverzoenlijken van de inbrenging te weerhouden, tracht zij die ad calendas Graecas uit te stellen. Het besluit van gisteren heeft inder daad veel van een onbepaald uitstel. De heer de Baraguon, lid van het rechter-centrum, sprak met vuur voor dit uitstel, zich beroepende op de noodzakelijk heid om allereerst eene beslissing van den heer de Cor- celles al to wachten. Het politieke nieuws van eenig belang uit het overige Europa is heden hijzender schaars. The Daily News verzekert dat graaf Sehouvaloff, chef der derde sectie der keizerlijke kanselarij te St. Petersburg, en naar men verzekert een intiem vriend eu de vertrouwdste raadgever van den czaar, in Engeland is aangekomen, belast met een belangrijke politieke zeuding. De Rus sische graaf is naar Walmercastle vei trokken, teneindeeene conferentie met den minister van buitenlandsche zaken, lord Granville, te houden. Natuurlijk brengt men deze zen ding in verband met de onderhandelingen, welke tus schen de Engelsche en Russische regeering gevoerd worden over het vooitrukken der Russen in Turkestan en de voorgenomen oorlog tegen den sultan van Khiva. Men koestert wel is waar in Engeland de beste ver wachtingen omtrent Rutland's welwillendheid en zijne ingenomenheid met bet plan tot het behouu vau eenea neutralen strook lands tusschen de Engelsche en Russi sche bezittingen in Azië, doch dit neemt niet weg dat deze zaak de kiem in zich verbergt vau verwikkelingen, welke vroeg of laat tusschen beide staten moeten ont staan. LTnrlépendance beige heeft een telegrafisch bericht uit Berlijn ontvangen omtrent een out werp-tracta-.it tus schen D.iischland en Denemarken, waarvan de strek king verre van duidelijk is. Het ontwerp betreft, woor delijk volgens dit telegam, den ouderstand van behoeftigen ea de regeling der poskie van hen die verbannen zijn. Waarschijnlijk staat dit tractaat in verband met de nog steeds hangende quaestio der grensregeling en misschien worden met de verbaunenen zj bedoeld, die zich aan den Duitschen krijgsdienst onttrokken of, Denen wenscbende te blijvenhnn douncilio behielden op die plaatsen, waar hun dit na een bepaalden ter mijn door de Pruisische autoriteiten verboden was. De Duitsche dagbladen zullen over deze zaak echter het uoudige licht moeten verspreiden. Varia uit het buitenland. Duitscliland. liet resultaat der ministererisis werd in de zitting der Pruisische kamer van Dinsdag door Lasker ter sprake gebracht. Na een paar opmer kingen verklaarde dtze woordvoerder der nationaal-libe- ralen, dat hij zaken van personen wist te scheiden ea met de aangevangen werkzaamheden wenschte voort te gaan, in afwachting vau de daden der regeering, waar uit zou blijken of de hervormingspolitiek inderdaad was opgegeven. De redenaar der Fortschriltparteivon Virchovv, was minder conciliant. Hij wenschte van von Roon in plaats van von Ealeiibnrg inlichtingen te ver nemen, omdat de be weeringen der Provincial-Correspon- denz, von Enlenburg's blad, gelogenstraft waren. Beida sprekers werden door von Euleuburg op de bekende wijze beaDtwoord, en na de opmerkingen van eeuige spre kers, die de benoeming der ministers een recht der kroon noemden hetwelk boven de kritiek der vertegen woordiging verheven was, liep dit incident af. Wan neer Lasker, een der weinige onafhankelijke nationaal- libcralen die de regeering niet blindelings volgen, reeda zoo verzoenend spreekt, dan mag men veilig aannemen dat de dit minores onvoorwaardelijk geloof slaan aan da

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2