MIDDELBÜRGSCHE W WfêÊ F 9. Vrijdag 1873. COURANT. 10 Januari. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2'n Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is 3.£>0. Middelburg 9 Janari. De Staats-courant van heden bevat de wet van 29 December 1872, tot aanvulling en verhooging der begrooting van het fonds, voortspruitende uit de koop prijzen van domeinen voor 1872vastgesteld bij de wet van 24 December 1871 (Staatsblad n° 153); die van dezelfde dagteekening, houdende vaststelling der be grooting van het fonds, voortspruitende uit de koop prijzen van domeinen, voor het dienstjaar 1873; en die van 30 December 1872, houdende vaststelling van het eerste hoofdstuk der staatsbegrooting voor het dienst jaar 1873. In de gisteren avond gehouden vergadering van het departement Middelburg der Maatschappij tot nut van 't algemeen heeft de voorzitter medegedeeld, dat het bestuur, overeenkomstig het in de vorige vergadering genomen besluit, eene commissie van vijf leden heett benoemd tot onderzoek en rapport betreffende het inge komen voorstel tot het maken van eene bad- en zwem inrichting alhier. Die commissie bestaat uit de heeren dr. H. Holm, F. M. Beunke, J. P. Fokker, mr. C. J. Pické en C. J. Damme (laatstgenoemde in de plaats van den heer J. G. van der Harst, die bedankt had). Tot lid van het hoofdbestuur is zonder stemming benoemd de heer A. Beeloo, met wien de heer M. J. de Lange door het hoofdbestuur was voorgedragen. De in 1871 alhier opgerichte Vereeniging tot het houden van toezicht op het redden van goederen in geval van brand heeft haar tweede jaarverslag inge zonden waaruit bleek dat hare bemoeiingen in. het afgeloopen jaar gelukkig niet vele zijn geweest, daar zij slechts een enkele maal handelend is moeten optre den. Overigens wordt in het verslag de wensch uitge sproken dat bij het ontstaan van brand dit spoediger ter kennis van de leden der commissie kon gebracht worden; als middel daartoe wordt het luiden der toren klok aangegeven. Na eenige discussie is besloten, aan commissarissen der genoemde vereenigicg te kennen te geven, dat bet luiden der klok niet wenschelijk schijnt te zijn, doch dat het departement bereid is tot het aanwenden van pogingen om in het aangevoerde be zwaar te voorzien bijaldien commissarissen eenig ander middel mochten kunnen aangeven. De heer J. C. Altorffer bracht weder een uitvoerig en hoogst belangrijk verslag uit namens de commissie voor de volksbibliotheek over het jaar 1869/70, verge zeld van verschillende bijlagen. Het getal aanvragers van Wéken bedroeg 224, zijnde 19 meer dan in het voorafgaande jaar, terwijl 5333 boekwerken werden uitgegeven of 617 meer dan in het voorafgaande jaar. Die 5333 uitgegeven boekwerken waren over de vol gende vijf rubrieken verdeeld godsdienst en zedekunde 115, geschiedenis 450, reizen en plaatsbeschrijving 310, romans en mengelwerk 4339, en kunst en wetenschap 119. Het behandelde vraagpunt: „Zijn strafbepalingen tegen dronkenschap wenschelijk, uitvoerlijk en nood zakelijk?" gaf stof tot min of meer uitvoerige bespre king, waarvan het eenige resultaat was dat bleek dat de gevoelens over dc drieledige vraèg verdeeld waren. Ten slotte werd in behandeling genomen de aan dc orde gestelde vraag: „Wat kan er, vanwege de burgerij, gedaan worden om de vervaisching van levensmiddelen tegen te gaan?" "Wegens het vergevorderde uur is de hierover aangevangen gedachteuwisseling afgebroken, om in een volgende vergadering voortgezet te worden. Door de provinciale staten van Gelderland werd'gis teren, ter vervanging van den heer Schimmelpenninck van der Oije, tot lid van de eerste kamer der staten- generaal verkozen de heer mr. J. Thooit, rechter in de arrondissements-rechtbank te Zutfen, met 31 tegen 14 stemmendie op mr. C. J. Sickesz waren uitgebracht. New-York, waarvan men de verwezenlijking binnen korten tijd mag verwachten. {Nieuxoe Rolt. covr Wij vernemen, dat de aandeelhouders der comman ditaire vennootschap Plate Reuchlin Co.met eenpa rige stemmenhunne goedkeuring gegeven hebben aan een plan tot belangrijke uitbreiding der stoomvaart op Naar men verneemt, bestaat bij de regeering het voornemen om gevolg te geven aan het advies van het muntcollege van 9 November 1860, aan den toenmaligen minister van financiën ingediend, teneinde tot eene hoe langer hoe meer noodzakelijk blijkende verbetering van de kopeie munt over te gaan. Het college gaf toen de voorkeur aan het brons in plaats van koper; er zouden o. a. ook stukken van 2\ cent geslagen worden. {Jke chlsch dagblad. De commissie tot bevordering van den aanleg en de exploitatie der spoorwegliju llarliogenSneekHeerer.- veen heeft in hare vergadering van 29 December jl. besloten hare werkzaamheden niet verder voort te zetten, maar zich te ontbinden. De commissie heeft dit besluit genomen, omdat de haar verleende voorloo- pige concessie eindigde op 31 December 1872 en er niet het minste uitzicht bestond, dat de regeering deze voorloopige concessie opnieuw zou verlengen, terwijl het resultaat van de door haar in het werk gestelde pogingen tot bekoming van het benoodigd kapitaal niet van dien aard was, dat zij ook zonder provisio- neele concessie op goeden uitslag kon hopen, te minder omdat nagenoeg alle kapitalisten in Friesland hunne ondersteuning en medewerking onthielden. Gisteren heeft de Amsterdamsche gemeenteraad eene beslissing genomen omtrent de exploitatie van den stads schouwburg. Het voorstel van burgemeester en wethouders strekte, om die exploitatie, benevens de buffetten, in het open baar te verpachten. De heeren H. J. Schimmel, J. G. Jager, H. de Veer, Joh. C. Zimmerman, F. C. de Brieder, W. J. Hofdijk en M. F. R. Hubreeht, hebben een adres aan den raad gezonden, luidende als volgt: „De ondergeteekendenzich vcreenigd hebbende om te trachten den wensch, uitgesproken door de afdee- ling Amsterdam van het Nederlandsche tooueclverbond tot een exploitatie van den stads-schouwburg, waarbij de eischen der kunst op den voorgrond gesteld worden, te verwezenlijken, nemen, de vrijheid zich tot uwe ver gadering te wenden met het verzoek, dat het haar moge behagen de conceptvoorwaarden van gunning, waarbij het beginsel van verpachting op den voorgrond wordt gesteld, door burgemeester en wethouders aan uwe beslissing onderworpen, te verwerpen en hen uit te noodigen met de ondergeteekenden in overleg te treden, teneinde te komen tot een exploitatie, waarbij dc belangen der kunst in do eerste plaats worden behar tigd en het doel wordt bereikt, waarvoor de gemeente zich het kostbare offer der verbouwing heeft getroost." De Amsterdamsche afdeeling van het Nederlandseh tooneelverbond heeft mede een adres tot den gemeen teraad gericht, waarbij de verwerping van het voorstel van burgemeester en wethouders gevraagd wordt. In de gisteren gehouden zitting van den gemeente raad heeft de behandeling dezer aangelegenheid tot langdurige beraadslaging aanleiding gegeven. Door den heer G. H. Kuiper werd in de eerste plaats voorgesteld om do beslissing over de voordracht van burgemeester nog eene maand aan te houden, teneinde zoowel het Nederlandseh tooneelverbond als anderen die de heer Kuiper als kunst-cnfcW beschouwde en als zoodanig misschien iets beters zouden kunnen leveren dan het bestaande, in de gelegenheid te stellen om hunne plannen en voorwaarden nader mede te deelen. Het voorstel werd door de heeren Rahusen en Boas ondersteund, doch door den burgemeester en soramigo wethouders bestreden, en eindelijk ook door den heer Wildschut c. a., met het argument dat men geen gunsten aan wie ook moest verleencn en dat alle denkbeeld van gunst het best werd weggenomen door een openbare verpachting, onder de noodige waarborgen èn van kunst kennis èn van degelijkheid van exploitatie, zooals de wethouder de Koning zich uitdrukte. De heer Wild schut beriep zich op de gunstige gevolgen der toepas sing van het stelsel van verpachting te Rotterdam en oordeelde dat daar de eischen der kunst en der zede lijkheid niet worden verwaarloosd. Ten slp^e werd het voorstel-Kuiper met 21 tegen 12 stemmen/ Verwor pen. De heer van Nierop, die vanwege het onnutte tijdverlies tegen het voorstel-Kuiper was, verlangde nu een zuivere beslissing over de vraag: concessie of ver pachting. Op grond van meerdere waarborgen voor kunst en zedelijkheid verklaarde hij zich voor eerst-' gemeld stelsel. Na uitvoerige discussie werd met £0 tegen 11 stemmen verworpen het voorstel-van Nierop, om bet bespelen van den stads-schouwburg te gunnen bij openbare mededinging aan hem, die den raad moch voorkomen de meeste waarborgen aan te bieden tot vervulling der eischen, die men aan een eerste schouwtooneel mocht stellen, onder nadere regeling der finanoieele voorwaarden bij de definitieve gunning. Het voorstel van burgemeester en wethouders tot aanneming van het beginsel van verpachting werd vervolgens met 22 tegen 9 stemmen goedgekeurd. Daarop volgde een vrij langdurige discussie over de artikelen der pacht- voorwaarden, die, wegens het vergevorderd uur, niet ten einde zijn gebracht en tot eea nadere vergadering zijn aangehouden. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. entrepot. Opnieuw benoemd als directeur vanwege den handel bij het vrije entrepot te Middelburg, J. Luteijn. leger. Benoemd tot generaal-majoor bij het leger in Nederlandseh Indië de kolonel der infanterie van dat leger J. n. R. Kohier, en zulks met ingang van den dag in de maand April a. waarop de tegenwoordige generaal-majoor N. IT. W. S. Whitton, in den rang van luitenant-generaal, als kommandant over gemeld leger zal optreden. ONDERWIJS. De heer W. G. Crucq, hulponderwijzer te Colijns- plaat, is als zoodanig benoemd te Brouwershaven. Het onderwijs in de gemeente Antwerpen zal weldra groote verbeteringen ondergaan zooals blijkt uit de discussiën in den gemeenteraad gehouden ter gelegen heid van de behandeling van het budget. De trakte menten der onderwijzers zullen met 12 pet. worden vermeerderd, de onderwijzeressen zullen evenzeer betere salarissen ontvangen; er zal eene middelbare school voor meisjes worden opgericht op den voet zooals zij te Brussel en te Gent bestaan, de herhalingsscholen zullen eene geheele reorganisatie ondergaan. Voorts wil liet college van burgemeester en wethouders maatregelen in het leven roepen om te zorgen dat de kinderen langer dan thans bot geval is het onderwijs genieten. Door de inspecteurs van het middelbaar onderwijs is dezer dagen eene circulaire verzonden aan de directeu ren der hoogere burgerscholen, teneinde hun mede te deelen, dat het curatorium van het Rudolfinum te Weenen waarin aan onvermogende studenten koste loos huisvesting wordt verstrektin overeenstemming met den stichter heeft besloten gedurende de Wecner wercld-tentoonsteliing aan 300 hoogleeraren en leeraren, verdeeld in tien groepen ieder van 30 telkens 14 dagen in dat gebouw vrije huisvesting te geven. Dit zal ge durende de zomermaanden plaats hebben, zoodat er dan gelegenheid zal bestaan van dit aanbod gebruik te maken. Later zal worden bekend gemaakt hoeveel plaatsen aan Nederland zullen ten deel vallen. KERKNIEUW S. Beroepen tot predikant bij de Christelijk afgescheidene gemeente te !s Hertogenboseh de heer J. H. Wiersma, predikant bij die gemeente ie Zierikzee. MARINE FN IK GEB. Volgens een bij het departement van marine ontvan gen telegram is ZT. M*. transportschip mot stoom ver mogen Java, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee G. II. Bakker, den 7e:1 dezer te North Shields aangekomen. Aan boord was alles wel. {SiaaU-cour.) Volgens een" bij het depirtement van marine ont-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1