fömtmfcmö. hij' zich in huis gehoudendoch des namiddags om streeks 4 uren waagde hij het, om met zijn meisje op den weg te verschijnen. Toen de daders hem ont moetten deden zij hun overjas of buis uitook de aangevallene deed dit terstond, doch toen bij 'tzijne aan zijn meisje ter bewaring gaf, ontving hij reeds een slag met een steen in een zakdoek geknoopt, voor het voorhoofd, waardoor hij bedwelmd, zoo niet dood ter aarde nederstortte. De moordenaars zetten daarop het pistool achter zijn oor en brandden het losen hem vervolgens omkeerende, zetten zij het achter zijn andere oor en schoten het weder af. Het hoofd van den ver- slagene moet letterlijk vaneen gespleten zijn. Uit Breda wordt aan de Arnhemsche courant ge meld: Op de spoorvveglijn alhier moet dezer dagen door een onbekend gebleven persoon een verregaande baldadigheid zijn gepleegd, door een wissel, en wel bij twee verschillende keerenzoo te misplaatsendat de spoortrein iu plaats van over de brug in de haven moest terechtkomen. Door de politie wordt die lijn thans bewaakt. Het vermoeden rust op een onlangs wegens dronkenschap ontslagen beambte der spoorweg maatschappij. Italië wordt door nieuwe overstroomingen geteis terd. Andermaal heeft het bij het. Lago Maggiore en in de provincie Pavia gestortregend en Po en Tessino zijn daardoor zoo gezwollen, dat de eerste op de schaal van Beccei 571 centimeters, en de tweede op die van Pavia 3 meters boven nul teekende. Wel had er weer een snelle daling plaats, maar een rijzing in de Po van 232 en in" de Tc-ssino van 256 centimeters was voldoende om de omstreken van Mantua, Pavia en Piacenza nieuwe onheilen te berokkenen. Landstreken die ternauwer nood droog waren, zijn opnieuw overstroomd, en blijft bet water niet vallen, dan is de uitgestrektheid van de ramp niet te bepalen. Gelukkig echter is er ook nog een lichtzijde bij die zaak: de opgeworpen dijken name lijk bij de meest gevaarlijke punten, Casalraaggiore en Ostiglia, zijn nu bij ondervinding gebleken zeer proef houdend te zijn, zoodat de bevolking dier streken thans gelaten den afloop der overstroomingen te gemoet ziet. De iieeren Gom. Cavaletto en Cav. Coretti, inspecteurs vau het korps ingenieurs te Mantua en Cremona, waren per soonlijk op de plaats des gevaars aanwezig. Te Kaapstad zal een nieuwe schouwburg worden gebouwd door de leden van het Instituut en de club, groot genoeg om 800 tot 1000 menschen te bevatten. De plannen werden aan de directeuren op eene speciale bijeenkomst voorgelegd waar besloten werdeene bui tengewone vergadering van leden te beleggen om iu overweging te nemen het kapitaal der inrichting tot 4,000 pond sterling te verhoogeD. In Weenen had men" in den laatsten tijd groot gebrek aan ijs, waarvan het gemis sterk werd gevoeld, vooral omdat men daar zeer zacht weer heeft. Met blijdschap werd daarom door velen het invallen van den winter in verschillende streken der monarchie be groet, waardoor in de behoefte aan ijs kon worden voorzien. Door de spoortreinen worden in de laatste dagen groote hoeveelheden ijs aangevoerd en voor 50 kreutzer per 50 kilogrammen franco te Weenen ge leverd. Het water in de Seine te Parijs blijft sedert eenige dagen op dezelfde hoogte, en hoewel de rivier bijna weder binnen hare oevers is getreden, is het peil tóch nog boven het gewonewaardoor bet water in de om liggende landen slechts zeer langzaam wegvalt. In de fabrieken waar men den arbeid heeft moeten staken, is die thans weder hervat. Gedurende den stilstand van het werk is het werkloon uitbetaald door de commissie van onderstand, die tot nogtoe 80,000 francs heeft uit gedeeld. De berichten uit Seine inférieure zijn minder gunstig. Te Eouaan is het water weder gaan wassen, zoodat de kaaien en pleinen aldaar reeds weder onder water staan. Ook de Loire is, hoewel in mindere mate, gewassen. Dezer dagen zijn op de Hessische Ludwigsbalm proefnemingen verricht met een werktuig om een in volle vaart zijnden spoortrein nagenoeg plotseling te doen stil staan. De proeven zijn góed geluktde trein bestaande uit acht groote en zes kleinere passagierswagensstond eensklaps stil. Er zullen evenwel nadere proeven moe ten genomen werden om te kunnen constateeren of de werking ook zonder gevaar is, als de trein anders samen gesteld of beladen is en daaromtrent is men niet geruft. De overstroomingen zijn in Frankrijk overal geëindigd behalve in het departement du Var, alwaar de vlakten van Fréjos en Roquebrune nog 3 meters onder water staan. Blijkens eene mededeeling in een der Parijsche dagbladenzijn 382 gezinnen uit Elzas-Lotharingen naar Algerië uitgeweken, bestaande uit 1930 personen; van slechts 28 gezinnen, uit 195 personen bestaande, was het hoofd in het bezit der som van 5000 francs welke hem recht gaf op afstand van gouvermentsgronden. Niettemin had de regeering van Algerië begrepen dat zij de overige uitgewekenen ook al bezaten zij niet die vereisckte som. dewijl zij tengevolge van het opteren voor de Franscke nationaliteit uitgeweken waren, niet mocht afwijzen. Daarom was hun voorloopig huisvesting en onderstand verstrekt, en zouden hun ook later gouvernementsgronden benevens de noodige landbouw gereedschappen worden afgestaan. Men klaagt te Parijs zeer over de brutaliteit dei- dieven. Niettegenstaande de talrijke arrestatiëndie in den laatsien tijd hebben plaats gehad, verminderen de dievenbenden niet, maar worden telkens door nieuwe leden aangevuld. Eigenaardig isdat sedert eenigen tijd de diefstallen meestal in de bovenste verdiepingen der huizen plaats hebbenwaar vooral personen wor.en, die des daags uit zijn, als klerken, bedienden enz. Evenwel zijn de dieven niet altijd zoo voorzichtig om zich tot zulke diefstallen te bepalen. Eenige nachten geleden zijn verscheidene hunner in eene slageiswinkel in de Rue d'Allemague gedrongen en hebben al het vleesch, het aanwezige geld, messen, gereedschappen, manden en doeken enz. weggedragenzonder dat de eigenaar, die vlak boven den winkel sliep, iets bad ge hoord. In het twaalfde arrondissement had men veel te lijden van eene bende, die er zich voornamelijk op toelegde om uit de uitstallingen der winkels te kapen, en in de Ene de Charenton werd eene geheele bende gearresteerd in een huis waaruit men telkens personen in verschillende costumes had zien komendie bleken uitsluitend van dergelijke diefstallen te leven. De berichten omtrent de overstroomingen in En geland en "Ierland luiden zeer ongunstig. De rivier Shannon heeft Golden- IslandCarrik en omliggende plaatsen overstroomden de bevolking verkeert aldaar in een beklagenswaardigen toestand, daar zij alleen in vaartuigen hare woningen kan verlaten. Op de kunst van Ierland woedden hevige stormen, vergezeld door hagelvlagen en donderbuien, waardoor groote verwoes tingen ziju aangericht. Rondom de Britscke eilanden ziet men op zee aanhoudend wrakhout van verongelukte schepen drijven. Het Engelsen eskader heeft op Kerst dag, nabij Funchal, op het Eiland Madera, alwaar het voor anker lag, een hevigen storm uit het westen te verduren gehad. De Northumberland werd van haar ankers geslagen en het uitwerpen van een tweede ank ei- baatte niet, zoodat bet schip tegen den voorsteven dei- Hercules werd geslingerd, die den boegspriet en een groot gedeelte der tuigage verloor. De Northumber land bekwam 12 of 14 voeten beneden de waterlijn door de aanvaring een belangrijke averij, namelijk een lek, zoodat twee harer afdcelingen weldra met water werden gevuld. Zij is op 26 December, vergezeld van de Hercules en de Minotaurus, naar Gibraltar vertrokken. Het bericht omtrent den ongelooflijk hoogen ouderdom van een inwoner van Rio Janeiro de man is 178 jaren oud en heeft 204 nakomelingen wordt door den Braziliaanschen consul te Liverpool bevestigd. Per telegraaf wordt uit New-York gemelddat docr een storm die Zondag heeft gewoed de telegraaf draden tusschen de hoofdstad en omliggende plaatsen waren vernield, terwijl tengevolge van een dikke mist de scheepsvaart, was gestremd. Uit Berlijn wordt gemelddat de stad die door 634 straten en 16 stegen wordt doorsneden, 43 pleinen, 5 marktplaatsen en 6 wandelparken telt, zich in 14,400 eige naars van huizen verheugt, die 14,620 woonhuizen voor het publiek beschikbaar stellen zoodat 193,000 huishoudens met ongeveer 900,000 zielen onder dak kunnen komen. Het gebrek aan woningen is echter nog groot en 331 metselaars roet 220 timmerlieden zijn bezig te trachten in den nood te voorzien, waarbij de zachte winter hen zeer te stade komt. Het aantal scholen bedraagt 124 cpenbare, 100 bijzondere, 3 herhalingsscholen, terwijl 36 kindertuinenFröbel-, Pestaluzzi- en Bühme scholen zich met de zorg voor kleine kinderen belasten. Men vindt in de stad 15 volksbibliotheken en 23 theaters; 49 parochiën met 46 kerken en 41 begraafplaatsen738 geneesheeren en 51 apothekers. Het aantal bierhuizen bedraagt 1263 en dat der wijnlokalen 297 die te zamen aan 1722 kcllners brood verschaften. In het officieel register zijn 328 vereenigingen ingeschreven, doch in 1871 bedroeg het -werkelijk aantal 653, waaronder 98 politieke-, 35 weldadigheids-, 47 gymnastiek-, 47 industrieele- en 123 voorschot- en spaarkasvereenigingen, benevens 72 lief hebberij tooneelgezelschappen. In de stad zien 316 cou ranten, weekbladen en tijdschriften het licht. Wat de dagbladen betreft, zoo staat in de stad de Volks Zeitung bovenaan, met meer dan 20,000 abonnentcn; verder de Vossische Zeitung met 13,000, de Kreuz-Zeitung met 8500, het Berliner Tageblatt met 8000, de National Zeitung met 7000 de Spenerscbe Zeitung met 6000. De Kladderadatsch overtrof in 1871 reeds allen, met eene oplaag van 30,000 exemplaren. Met betrekking tot de door the Times medege deelde circulaire der Internationale, antwoordt Karl Marx, dat het zeer natuurlijk is, dat de Duitsche leden der Internationale worden gelast, om afschrift van hunne voorstellen aan hem, als-voormalig secretaris-generaal voor Duitschland, te doen toekomen, daar de algeraeene raad te New-York noch personen noch handschrift kent. Met de aanstelling van agenten voor andere landen heeft hij echter niets te maken, en wat het willekeurig handelen der agenten in Frankrijk betreft, z m het moeilijk zijn dit te bewijzen, daar nog geen enkel agent benoemd is. THERMOMETEBST AND. 7 Jan. 's av. 11 u. 40 gr. 8 'smorg. 7 u. 40 gr. 'smidd. 1 u. 45 gr. 'sav. 6 u. 43 gr. ALGEMEEN OVERZICHT. Een waardig klaverblad van onverzoenlijken, de heeren de Belcasteldu Temple cn de Franclienheeft gisteren aan het einde der zitting van de Fransche kamer eene interpellatie aangekondigd over het ontslag van den heer de Bourgoing. De minister Dufaure heeft Daroens de regeering verklaard dat zij bereid was die interpellatie te beantwoorden, hoewel de heerdeRému- sat wegens ongesteldheid verhinderd was de zittingen der kamer bij te wonen. Mocht die ongesteldheid aanhouden dan zou de heer Thiers zelf of een der andere ministers de vereischte inlichtingen verstrekken. Voor het overige moest de regcering reeds terstond de vei klaring afleggen dat zij in hare Italiaansche politiek niets afgeweken was van de beginselen, welke de beer Thiers na de interpellatie van den heer Dupauloup over de adressen der geestelijkheid ontwikkeld had. Hierna stelde de kamer de interpellatie tegen Maandag a. aan de orde. Van welken aard die ongesteldheid van den heer de Rémusat ook wezen moge, er bestaat alle reden te gelooven dat de politiek daaraan niet vreemd is. Reeds terstond na het voorgevallene met den heer de Bourgoing was er sprake van, dat Thiers zelf eene eventueele interpellatie hierover zou beantwoorden. Het echec van Victor Lefranc heeft hem waarschijnlijk voor zichtig gemaakt. Hij weet welke voornemens de rech terzijde ten aanzien van de Rémusat in het schild voert, en allerminst is hij geneigd zijn 'intiemen vriend aan de grillen der monarchalen ten offer te brengen. Omtrent de verhouding tnsschen Thiers en de commis sie der dertigen brengt de Agence-Havas heden zoo gun stige berichten, dat, wanneer zij bevestigd worden, men inderdaad een minnelijke schikking mag tegemoet zien. Intusschen niet dan onder voorbehoud verdienen die mededeelingen geloof. De eerste sub-commissie zou, volgens de Agence Havas, gisteren met Thiers tot over eenstemming gekomen zijn omtrent eene der hoofdquaes- tiën, namelijk het deelnemen van den president aan de debatten in het parlement. Thiers zou er namelijk iu hebben toegestemddat hij slechts in buitengewone gevallen op de tribune zon verschijnen en dat de dis cussion na zijne redevoering tot de volgende zitting geschorst zouden worden. Maar ook de tweede sub commissie is, eveneens volgens diezelfde berichten, gisteren een belangrijke schrede gevorderd, daar zij zich in beginsel voor het tweekamerstelsel verklaard beeft. Op de bijeenkomst der voltallige coramissie- Dufaure met Thiers, welke lieden zal plaats hebben, bouwt de Agonce-Havas blijkbaar hare schoonste ver wachtingen. Of die verwachtingen echter op goede gronden berusten zal de tijd moeten leeren, ea al be staat er overeenstemming omtrent eenige beginselen, dan blijft het nog zeer de vraag of men het ten aanzien van de détails en van de wijze van toepassing der be ginselen wel zoo gemakkelijk eens zal kunnen worden. Of het met de binnenlandsche politieke verwikkelingen in verband staat dan of hier slechts gedacht moet worden aan den grooten ambtsijver van een of meer reactionaire ambtenaren van het openbaar ministerie, is moeilijk te bepalenmaar dit staat vast dat „het roode spook" plotseling op verschillende plaatsen aan de orde van den dag is. De Gazette (le3 tribunaux bevestigt de arrestatiën te Toulouse en te Avignon naar aanleiding van het vermaarde meesterstuk van wetgeving, de repressieve wet van den minister Dufaure tegen de later nationale. Ook te Cette waren niet minder dan 23 bevelschriften tot inhechtenisneming uitgevaardigd, en thans is te Parijs ook de jacht geopend tegen de personen, die verdacht worden lid der Internationale te "wezen. Het is alsof men begrijpt, dat dit luttele vergrijp de razzia der politie in de oogen der natie niet voldoende rechtvaardigtwant de stereotype Orsi- nibommen worden weder te baat genomen. Bij ver schillenden der te Parijs gearresteerde personen heeft men deze moordwerktuigen gevonden, meldt de Gazette des tribunaux. De republiek verfoeit het keizerrijk, maar bedient zich toch blijkbaar nog gaarne van de geschikte huismiddeltjes van het ke izerlijk régime. De massa Orsinibommenwelke de keizerlijke politie iu beslag nam juist in tijden, waarop de politiek die con fiscatie vereischtezouden voldoende geweest zijn om geheel Parijs te verdelgen, en toch bij geen enkel oploopje, dat in de laatste 15 jaren in de Fransche hoofdstad plaats had, is ooit van zulk een moordwerk tuig gebruik gemaakt. Op ofiicieele wijze is Maandag in den Reichs-Anzeiger

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2