MIDDELBURGSCHR COUR A N T. F 8. Donderdag 1873. 9 Januari. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2<u Paaseh- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3 nr., franco is f 3.SO. Middelburg 8 Januari. De^S taats courant van heden bevat de we tien van den 30en December 1872houdende bekrachtiging van provinciale belastingen in OverijselGroningen, Drenthe en Limburg, alsmede de wet van den 31"1 December 1872 tot vaststelling der begrooting van uitgaven voor de algemeene landsdrukkerij voor het jaar 1873. De opbrengst van den Nederlandschen centraal-spoor- weg heeft in 1872 f545,952.83 bedragen, zijnde f 10,491.49 ineer dan in 1871. Per dag en per kilometer was de opbrengst in 1872 f 14.77 en in 1871 f 14.52. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van 's Gravenhage is, op voorstel Tan den burgemees ter, besloten etn krediet van f 5000 te verleenenom de nachtpolitie tijdelijk te versterken, teneinde daardoor de vroegere rust en kalmte onder de ingezetenen ie doen wederkeeren. De minister van financiën heeft ter kennis van be langhebbenden gebracht, dat tot benoeming van twaalf surnumerairs der registratie en domeinen, op den 16en April en vclgende dagen te Utrecht het daarvoor bepaalde vergelijkend examen zal plaats hebben. Zij, die tot dit examen wenschen te worden toegelaten, moeten zich voor of op 1 .Maart a. aanmelden. De com missie tot het examen is samengesteld uit de heeren: voorzitter W. Lee, directeur der registratie en domeinen voor de provincie Zuid-Holland; lid en secretaris mr. P. W. A. C. van der Lindenadvocaat te ?s Gra venhage; leden S. J. van Slooten, G. A. Loeff en mr. B. H. Upmeijer, inspecteurs der registratie en domei nen, respectievelijk te Assen, Botte» dam en Amsterdam. Professor Buijs Ballot te Utrecht schrijft aan de Nieuwe Rotterdamsche courant het volgende: Een verdienstelijk meteoroloog, de heer Meidrum, op Mauritiusheeft gemeendte vindendat in de jaren waarin de zon vele vlekken vertoont, ook de aarde veel van stormen te lijden heeft. De door zijne spec troscopische onderzoekingen zoo beroemde Norman Lolhyer heelt naar aanleiding daarvan gezocht, en zijne getallen schijnen het te bevestigenof niet in die jaren ook meer warmte aan de aarde wordt medegedeeld. Die uitkomst steunt echter op een veel te korte reeks van waarnemingen en is slechts voor een te beperkt ge deelte van de aardeoppervlakte verkregen, dan dat men er waarschijnlijkheid aan toe zou kennen. Eene reeks van 90jarige waarnemingen te Praag laat daarvan niets zien. De meteorologen vergeten niet het onderzoek naar periodieke wisselingenmaar kunnen en mogen die alleen na een grondig en uitgebreid onderzoek aan nemen. BENOEMING-EN EN BESLUITEN. HOOGER ONDERWIJS. Eervol ontslag verleend, op verzoek, met 1 Mei a., aan dr. J. C. G. Evers, als hoogleeraar aan de hoogeschool te Leiden met behoud van den titel van hoogleeraareri* benuemd tot hoog leeraar in de medische faculteit aan genoemde hooge school dr. S.S. Rosenstein, hoogleeraar aan de hoogeschool te Groningen. PENSIOENFONDS. Opnieuw benoemd tot voorzitter van den raad van bestuur van het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren J. H. Frieswijk, directeur der staats-loterij. ONDERWIJS. De gemeenteraad van Delft heeft met het onderwijs in de Soendasche taal aan de instelling voor onderwijs in taal-, land- en volkenkunde van Nederlandsch-Icdië" belast den heer J. R. P. F. Gonggrijp, en tot secretaris dier instelling benoemd den heer J. Spanjaard. Jl. Maandag is te Enschedé de algemeene vergadering gehouden van de leden der fabriekschool. In die bijeenkomst werd in de eerste plaats een plan goedgekeurd tot opening eener avondschool voor leer lingen, die op 15jarigen leeftijd de dagschool verlaten. Uit het verslag over 1872- bleekdat den 16en Novem ber jl. een nieuw schoollokaal was ingewijd, uit twee luchtige en ruime kamers bestaande; er is plaats voor 144 leerlingen, zoodat, daar de kinderen in vijf afdee- lingen ter school komen720 leerlingen kunnen worden toegelaten. ^De gewone uitgaven voor elk kind bedroe gen 3.80 in het jaar. Op 31 December werd de school bezocht door 572 (in het einde van 1871 547) kinderen, waarvan 5 beneden 10 jaren, 37 van 10, 79 van 11, 127 van 12, 122 van 13, 116 van 14 en 86 boven 14 jaren. Slechts weinige daaronder kunnen niet lezen. In de laagste klasse bestond het onderwijs in goed lezen d. i. zoo, dat het gelezene verstaan wordt op den voorgrondbij het schrijven werd niet alleen op het namaken van lettervormen gelet, maar vooral daarop, dat de leerlingen hunne gedachten door die lettervor men leerden uitdrukkenzoodat ook het taalonderwijs hiermede verbonden werd. Rekenen werd in de hoo- gere klassen meer in het bijzonder onderwezen met tien- deel ige breukenhet stelsel van maten en gewichten en de beginselen der gewone breuken; vooral van uit het hoofd rekenen werd veel werk gemaakt. De andere vakken van het lager onderwijs weruen naar aanleiding der leerlessen behandeld en verder naar gelegenheid. Het schoolverzuim was zeldzaam en veelal de schuld van ouders of bazen. MARINE EN LEGER. De luitenant ter zee lc klasse K. O. van der "Veen, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar den 31tn December jl. in Nederland terug gekeerd, wordt met dat tijdstip op nonactiviteit gesteld. De luitenant ter zee ie klasse C. Schuylenburg, dienende als le officier aan boord van Zr. M3. raderstoom- schip Valk, wordt met den 15<n Januari a. op nonac tiviteit gesteld, en met den 16c" daaraanvolgende vervangen door den luitenant ter zee lc klasse E. L. Ehnle Voorts wordt de luitenant ter zee le klasse A. G. Wes- terouen van Meeteren, met ingang van laatstgemelden datum, geplaatst aan boord van Z'. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. Hit contingentdat dit jaar naar Oost-Indië zal worden gezondenis vastgesteld op 1073 militairen, waaronder zullen worden begrepen 871 artilleristen en 135 cavaleristen(Niewce Rolt. cour.) GEMENGDE BERICHTEN. Gisteren is te 'a Gravenhage het telegrafische be richt ontvangen dat ook Verlind te Rijssel is gear resteerd. Thans zijn derhalve de drie personen, die verdacht worden van schuldig of medeplichtig te zijn aan den dubbelen moord, alle in verzekerde bewaring. Zoodra de uitlevering van Behagel -- zco verneemt het Dagblad van 's Gravenhage door liet Belgische gou vernement zal zijn toegestaan, zal -hij door de Haagsehe politie van de grenzen worden gehaald en herwaarts gevoerd. Op dit oogenblik is de machtiging tot uitle vering, die nu ook voor Verlind zal worden verlangd, wel aangevraagd, maar nog niet verkregen. Naar het Dagblad van 's Gravenhage verneemt, is eergisteren bepaald geworden dat ook aan het onbe woond paleis van H. K. H. prinses Sophia der Neder landen, groothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach, by het Scheveningsche tolhek, dag en nacht schildwachten zullen geplaatst worden. Daartoe trekt een nieuwe wacht van het regiment grenadiers en jagers aan de Alexanders-kazerne op. De lastdat de schildwachten met geladen geweren op post moeten staan, is weder ingetrokken. De Scheveningsche matrozen Jongejan en Koos, die na afloop der haringvisseherij te Lowestoff zich aan feitelijk verzet schuldig maakten, zijn door de Engel- sche rechtbank tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Door de twee stoombootjes, varende tusschen Am sterdam cn Nrarden, zijn in het afgeloopen jaar ver voerd 58,837 personen; zeker een aanzienlijk getal als men in aanmerking neemt dat er nog een afzonderlijke onderneming bestaat alleen varende tusschen Amster dam en Weesp. Jl. Zaterdag vervoegde zich ten huize van den majoor P. te Arnhem een werkman om den gasmeter na te zien. Hij werd toegelateu. De majoor zelf kwam bij hem en vroeg, terwijl de man bezig was aan het toestel een schroefje aan te draaienhoeveel gas hij wel ongeveer gebruikt zou hebben. De controleur, althans hij die zich daarvoor had uitgegeven, antwoordde, na zich een oogenblik te hebben bedacht, dat het wel een meter zou bedragen, waarop de heer P., begrijpende dat deze persoon te onkundig was om de functie van controleur uit te oefenen, hem gelastte terstond te vertrekken. De ander haastte zich daaraan gehoor-te gevenmaar de heer P. volgde hemen na eerst bij een der bewoners van de Rijnkade gewacht te hebben of dezelfde onkundige controleur zich misschien ook bij dezen aanmeldde, maar hem ziende passeeren, volgde hij hem en verzocht een agent van politie den man in arrest te nemen. Aan het bureau van politie bleek dat de persoon in geen betrekking stond tot de gasfabriek, en weid hij, als verdacht van andere bedoelingen, voorloopig in hechtenis gehouden. (Arnh. c:ur De te Nieuw-Yo3semeer wonende wede. Suiker- buik, 82 jaren oud, is Zondag der vorige week bijna vermoord. De justitie uit Breda heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld. De geruchten die omtrent deze zaak loopen komen op het volgende neder. Genoemde weduwe is eigenares eener smederij, die door bij haar inwonende knechts gedreven wordt. Een vroeger in haren dienst geweest zijnde knecht, zekere P. bezocht den 2Sen December j!. zijn vroegere meesteres en bleef ten haren huize overnachten, na met een anderen gewe zen knecht der weduwe, G. genaamd, afspraak gemaakt te hebben dat zij in dien nacht de vrouw en de dienst meid zouden vermoorden, het geld dat zij hoopten te - vinden zich toe te eigenen en daarna gezamenlijk naar Amerika te ontsnappen. Dien nacht kwam het plan echter niet tot uitvoering. P. deed evenwel zijn makker zweren dat hij den volgenden dag onder kerktijd, als de meid afwezig waszijn voornemen volbrengen zou. Den volgenden dag vertrok P., en toen het gunstige oogenblik gekomen was greep G. de niets kwaads ver moedende weduwe vast, bond haar handen en voeten, en wilde haar daarna een prop in den mond stoppen, om dan den moord te begaan. Het smeeken der oude vrouw en haar wijzen op de liefderijke behandeling die hij van haar altijd ondervonden had, deed haren aanvaller aarzelen, en toen hij voetstappen hooide nade ren en de meid uit de kerk zag terugkeeren, sprong hij ijlings op en vluchtte uit het huis en het dorp. Bij het gehucht Notentaaitusschen Nieuw-Vossemeer en Steenbergen, werd hij reeds door de politie achterhaald en gevangen genomen. Ook P. is, naar gemeld woidt, reeds in handen der justitie. Omtrent den brand in het pand aan de Wijnha ven te Rotterdam, deelt de Nieuwe Rotterdamsche courant nog het volgende medeHet pand zijnde een eigendom der oud-Roomsen-katholieke gemeente aldaar, is geheel uitgebrand. De schade is niet onbelangrijk, daar er van de goederen in het pakhuis op de beneden verdieping slechts weinig, en van het meubilair enz. in het bovenhuis zoo goed als niets kon worden gered. De panden ter linker- en rechterzijde van het brandende gebouw hebben door het water veel geleden. De oor zaak van den brand schijnt nog niet bekend te zija, doch men vermoedt, dat hij is ontstaan door zelfont branding van goederen in het achtergedeelte van het pakhuis, alwaar eene partij pakhooi lag, hetwelk aan het smeulende vuur voedsel zai hebben gegeven. Een van de hoofdlieden der brandweer is bij het toeslaan van een tuimelraam vrij belangrijk aan de rechterhand gewond. Aangaande den moord te Kloosterhaar bij Ambt- Har denberg'schrijft men aan de Standaard onder ande ren nog het volgende: Tusschen den verslagene enden moordenaar bestond al geruimen tijd een hevige onmin, en de eerstgenoemde wist, dat de Nieuwjaarsdag tot dag der wrake was bestemd". Den geheelen dag had -

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1