telijke uren hier en daar op post of, zooals de buiten gewone wachters zeggenop suffiliancie gezet en last not least alle schildwachten staan met geladen geweren en scherpe patronen op post! De sloten makers hebben volop werk, geen voordeur die niet van boom en contraboom, grendel en ketting voorzien wordt, geen huisvader of hij heeft zijne vuurwapens laten nazien of een revolver gekocht, en van tijd tot tijd komen 'savonds gansche buurten in opschudding doordat de een of ander eenzame Hagenaar begrijpt dat hij zijn wapen toch ook eens probeeren moet. Adressen aan het gemeentebestuur niet om liet ïïaft'oiaimelijke „meer licht", waar trouwens in den Haag reden genoeg voor bestaat, maar om „meer politietoezicht!" worden straats- of pleinsgewijze geteekend; de bewoners van afgelegen wijken, o. a. van den oud-ministerlijken Bezul- denhoutschen weg, steken de hoofden bij elkander om maatregelen van gemeenschappelijke verdediging te bespreken; de dienstmeisjes van de groote meerder heid van alleenwonende dames hebben geweigerd haar nieuwjaarsfooien te ontvangen, en niet minder dau der tien dergelijke jonge dames die for a consideration zich bezighielden in huishouding aan de Bocht van Guinea (br.hebben, ook waar ze met weduwen of alleen wonende dames inwoonden, hetzelfde gedaan. „In éen woordeen volslagen waanzin heeft den Haag aangegrepen. Sedert de gruwelijke moord gepleegd werd, waarvan alle couranten allerlei gebeurde en niet gebeurde akeligheden hebben uitgebazuind, schijnt men in eens te meenen dat de stad door dieven en moordenaars bevolkt is, die nu eerst gemerkt hebbende dat do doodstraf is afgeschaft en den zuurdeesem van het internationale congres na een half jaar in zich voe lende gisten, de parti pris huis aan huis zullen gaan rooven, moorden en plunderen. Er gaat geen ochtend voorbij waariu men niet van den vorigen avond ge pleegde pogingen tot inbraak hoortmaar de nacht valt dan ook weer niet of men verneemt de tegenspraak. Terwijl de bewoners van liet Oranjeplein sidderen over de gruwelen die nacht aan nacht aan de Mauritskade gepleegd heetea te worden, spreken de Mauritskaders met ontzetting van de inbrekerijen en aanslagen aan de zuidzijde van den Haag, en toen er gisteren middag drie kerels betrapt werden op diefstal bij een horloge maker, toen daverde de Witte sociëteit op haar, geluk kig nieuwe en hechte grondvesten van de tamelijk vage uitroepen: „dat ze ze nu toch hadden". Het gekste is echter dat ieder die na zonsondergang, en dat is in dezen tijd van het jaar nog al vroeg, iets verdachts in zijn tuin bespeurt er dood eenvoudig op schiet; in den regel mist men tengevolge der agitatie, maar dit neemt niet weg dat het een zeer gevaarlijke tijd is voor vrijers van dienstmeisjes en voor jongelui en bonne fortune. Ook hen, die niet tot deze twee categoriën be lmoren zij voorzichtigheid aanbevolen, vooral wanneer zij schildwachten passeerea moetenwant op dat punt, een milic:en met een geladen geweer, beo ik ook niet gerust, en uit vrees voor ongelukken loop ik liever een stiaatje om dau mij voorbij de „zelf3 onbewoonde" paleizen of langs de thesaurie des konings te wageö. „Gij begrijpt dat wij in deze omstandigheden geen tijd over hebben om veel aan de politiek te doen. Ga eens na: de informaties waar er den afgeloopen nacht ingebroken is of waar den vorigen avond verdachte personen gezien zijn; het verder vertellen van die nieuwtjes en het daarover wisselen van gedachten, cf althans van uitroepen; het nader onderzoeken van de gegrondheid der geruchten op de sociëteit tegen het etensuur, het aanhooren, verspreiden en beredeneeren van de tegenspraak 's avonds v— dit alles vult den ganschen dag reeds, zonder tijd over te laten voor de behandeling van de hoogst gewichtige vraagof de sedert eenige dagen gearresteerde personen nu werkelijk de daders ziju van den moord, of niet. Men hoort dan ook niet veel anders dan dat (om de couleur locale te behouden) het censuswetje vermoord zal worden dooi de vijf tegenstanders die de tweede kamer daartoe ge committeerd heeft, ea dat de minister Geertsema te midden der opschudding een wetsontwerp op het hoo- ger onderwijs heeft opgesteld. Als dat maar niet ge stolen wordt uit de kartons van binneulaudsche zaken! ^,Nog iets, of 't ten gevolge van het op den voorgrond komen der politie is of van iets anders weet ik niet, maar er doorwaait tegenwoordig een sterk anti-militaire geest de hooge kringen der residentie; men brengt hiermede het af kommandeeren van gala-bals, waaraan de uniformen „zoo iets liefs" gaven, in verband en de sedert ettelijke maanden onveranderd gebleven model len van laarzen, kuoopen, schouder-bedekkingen en petten. De militaire kleedermakers zullen wel onte vreden zijn, maar wanneer die tegenwind nu eens het gevolg mocht hebben, dat er met kracht aan 's lands „verdedigbaarheid" kon worden gewerkt, dau zouden alle andere Nederlanders reden hebben tot dankbaarheid." BENOEMINGEN EN BESLUITEN. eereteekenen. Vergunning verleend aan A. g'laes- sen, brouwer te Elsloo, tot het aannemen en dragen der medaille 3e klassehem door Z. M. den koning der Belgen geschonken. consulaten. Erkend en toegelaten als consul van Peru te Rotterdam C. de Kuyper, op den voet van Nederlandsch onderdaan. LEGER. Benoemd tot officier van gezondheid 2° klasse bij het persoueel van den geneeskundigen dienst van het leger in Nederlandsch-Indië, de studenten voor ge zegden dienst (artsen) M. L. Cannegieter en M. M. Bleekrode. ONDERWIJS. De geneeskundige faculteit der Leidsche hooge- sehool heeft een gouden, medaille toegekend aan den heer H. C. Kuhn, candidaat in de medicijnen te Amster dam, voor zijn antwoord op de door die faculteit uit geschreven prijsvraag. KERKNIEU "WS. Bedankt voor het beroep tot predikant bijdeNeder- duitsche hervormde gemeente te Nieuw- en St.-Joosland door den heer H. W. A. Verheeft', to Cbarlois c. a. RECHTZAKEN. Het provinciaal gerechtshof in Noord-Holland heeft gisteren morgen uitspraak gedaan in de bekende zaak van den hoofdonderwijzer Philippus Rank Lz. Over eenkomstig het requisitoir van het openbaar ministerie is hot vonnis der arrondissements-rechtbank van 13 No vember jl. bekrachtigdbehalve wat betreft de daarbij aan den beklaagde opgelegde straf, en is de heer Rank veroordeeld tot betaling van eene geldboete van f 100, bij wanbetaling te vervangen door 11 dagen eenzame opsluiting. Als verzachtende omstandigheden zijn door het hof aangenomen de gunstige bekendheid van den beklaagde in de waarneming zijner betrekking als on derwijzer en zijn aan den dag gelegd berouw. KOLONIËN. De gouverneur-generaaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen. civiel departement. Ontslag-en: op verzoek, eervol, wegens vertrek, als buitengewoon substituut griffier, buiten bezwaar van den lande, bij den landraad te Trengalek, F. A. H. Ondaatje, controleur 2e klasse bij de landelijke inkomsten en cultures. Benoemd: tot resident van Palembang, de hoofd ambtenaar op nonactiviteit M. II. W. Nieuwenhuys, laatstelijk resident van Amboina; tot raadsheer in het hooggerechtshof van Nederlandsch-Indië, de omgaande rechter in de eerste afdeeling mr. J. J. C. Gaymans; bij de landelijke inkomsten en cultures op Java en Madura, tot controleur 2e klasse, de ambtenaar ter be schikking P. II. van der Kemp; tot ambtenaar ter beschikking, W. F. van Bijckevoisel, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerdafdeeliag posterijen, tot postcommies, chef van het postkantoor te Serang, J. D. Volmerink, thans klerk bij het postkantoor te Welte vreden. Ontslagen: uit zijne betrekking, de le klerk op het residentie-kantoor te Pekalongan G. F. Lapré. Benoemd: tot len klerk op het residentie-kantoor aldaar, G. L. D. Pijman departement van oorlog. Verleend: een twee jarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den kapitein-kwartiermeester bij de militaire administratie W. L. II. W. Roebij. Geplaatst: infanterie, bij het 12e bataljon, de kapi tein W. H. van de Pol; bij bet garnizoens-bataljon der Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo, de kapitein H. J. Boonk; bij het garnizoens-bataljon van Banka, de le luitenant L. E. Zegers; allen onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. Overgeplaatst: militaire administratie, als onder intendant 2e klasse, de kapitein-kwartiermeester J. Mau- rer; infanterie, bij het 3e bataljon, de le luitenant n. W. Mijnders, thans tijdelijk gedetacheerd bij het wapen der genie. Ingetrokken: infanterie, de overplaatsing van den 2ca luitenant E. J. F. Gobée bij het garnizoeus-bataljon van Banka. Tijdelijk gedetacheerd: genie, b'j den staf van het wapen, de lc luitenant A. J. Kalft, van de garni- zoens-compagnie van Bantam; bij het korps mineurs en sapeurs, de le luitenant A. S. H. Booms, van het 15c bataljon infanterie. departement van marine. Verleend: een twee jarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den eersten baas smid bij het marine-etablissement te Soera- baija C. D. Bronsgeest. Ontslagen: eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, de ambtenaar op nonactiviteit C. A. Oehler en de ambteuaar op wachtgeld JKeulemaus. GEMENGDE BERICHTEN. Omtrent de arrestatie van Behageldeelt Het Va derland thans mede, dat die arrestatie te Antwerpen heeft plaats gehad. Toen de heeren Beukman en Merts aldaar kwamen om Behagel en Verlind, die zich de Jong en Verwaaijen noemden, te zoeken, waren deze echter reeds vertrokken, en de vertegenwoordigers der Haag- sche politie gingen onverrichter zaken heen, doch Behagel kwam later in de stad terug ca werd Woens dag door de Antwerpsolie politie gearresteerd in het logement van den heer Blauw in de Moezelstraat. Gis teren was hij nog te Antwerpen in arresten was aldaar nog geen vertegenwoordiger der politie uit 's Gravea- hage aangekomen. Verlind heeft zich niet meer in Antwerpen vertoond. In den afgeloopen nacht is een hevige brand in een verf pakhuis op de Wijnhaven te Rotterdam uitge broken. Het pakhuis en een bewoond bovenhuis zijn geheel uitgebrand. De vrees ouder de ingezetenen in de buitenwijken van Utrecht is op dit oogenblik zoo groot, dat de meesten van hen met geladen vuurwapenen naar bed gaan; de politie surveilleert zeer streng maar door de onvoldoende macht, vooral in den nacht, kan zij niet op alles een wakend oog houden; het adres aan den gemeenteraad, waarin versterking van nachtpolitie ge vraagd wordt, wordt door velen ondersteunt. {Utr. dagll.) Uit Deventer wordt gemeld, dat de heer J. Polak zijn 10Ieu jaardag heeft gevierd. Ilij bezoekt nog dage lijks zijne vrienden en heeft nog het genot van al zijne zintuigen. Te Maastricht is de vorige week mevrouw de wed" A. II. Roymans overledendie den ouderdom van 100 jaren en 7 maanden had bereikt en tot drie dagen-vóór haren dood in het bezit van al hare geest vermogens was. Gisteren morgen omtrent te G uren had een ontzet tende gebeuitenis plaats in het huis van militaire deten tie ouder Oegstgeest, nabij Leideu. Een der gevange nen, naar men zegt Sluijmers genaamd, als kok dienst doeude, werd door den bewaarder K. op eene overtre ding betrapt, waarvan hij, bewaarder, rapport aan den. kommandaut der gevangenis moest maken. Daar K. weigerde aan het verzoek van den gevangene, om dat rapport niet te makente voldoenbedreigde deze den bewaarder met een lang mes ea verwondde hem in de zijde. Daarop snelde de bewaarder R. ter hulp, maar hij werd door den gevangene zoodanig in den onderbuik verwond, dat hij onmiddellijk op tic plaats zelve het leven liet. De gevangene dreigde ieder die hem wilde naderen, Op gelijke wijze te behandelen. De komman daut, met de wacht toegesneld, sommeerde hem zich. over te geven. Hij weigerde zich levend iu handen te stellen en trachtte zich 't leven te benemendoor een messteek in deu buik. De kommandant liet vuur geven en de gevangene viel f door vier kogels doorboorddood. ter aarde. De ontzetting en antjSt ziju natuurlijk groot. Het nieuws van den dag.) Door de commissie, bestaande uit eenige vereer ders, vrienden en leerlingen vau den overleden profes sor Kaisertot oprichting van een hem waardig gedenk- teekenisnaar het Dagblad van 's Gravenhage verneemt het volgend plan ontworpen. Indien de giften toerei kend zijn, zal men in de pilaar, die zich bevindt in de vestibule der Leidsche sterrewacht en waarop het reus achtige werktuig voor sterrekundige waarnemingen rust, een nis maken en hierin een marmeren borstbeeld, vau den groeten sterrekundige plaatsec. Iu een ingezonden stuk in Het schoolblad wordt o. a. het volgende medegedeeldOp het onlangs te Blij ham (gemeente Wedde) gehouden vergelijkend examen voor de vacaute hoofdouderwijzersbetrekking aldaar werd door den heer schoolopziener dr. J. W. A. Renssen aan een examinandus gevraagd naar de beteèkenis van het woord Leekedichtjeus. Toen de examinandus in het eerste gedeelte van het woord hei woord leek meende te vinden was de examinator het geenszins met hem eens en zei: „Leekedichtjeus zijn gelijke dicutjeus en daarom wordt dat leeke met éene e geschreven"! In de uitgeveende plassen iu Overijsel ontstaan zooals men aan het Nieuws van den dag meldt ge durende het vruchtbare jaargetijde waterplanten, eerst vooral scheeren en duilen en later riet. De seheerea ea duilen worden echter meestal weggetrokken, doch als zij blijven staan dan wordt de aanwas steeds grooter, en komen zij bij laag water met den grond iu aanra king, dan duurt het niet lang of 't riet begint zich to vertoonen. Het riet, met zijne luchtledige stengels en uitgebreide wortels, is voornamelijk de oorzaak, dat de gelieele massa meer wordt sainengehechtbij hoogeren waterstand van den grond losscheurt en gaat drijven. Bij lagen waterstand komt de massa met den grond in aanraking, neemt in uitgebreidheid eu dichtheid toe, waarin zich 't rietgewas langzamerhand meer en meer b'.gint te ontwikkelenbij hoogeren waterstand rijst de massa eu neemt, door de aanhechting van modder, in stevigheid, en vruchtbaarheid toe. Zoo ontstaan na ver loop van verscheidene jaren die natuurvoortbrengselen, welke in deze streken bekend staan onder den naam van heven, kraggen, drijf- en hilland, en die eerst als 'triet daarop welig tiert, groote voordeelen opleveren, en later wanneer dit gewas begint te verminderen, als drijfland niet minder diensten bewijzen. Dit land

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2