MIDDELBURGSCHE COURANT. F 3. Vrijdag 1873. 3 Januari. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering vau den Zondag, den 2CU Paaseh- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is 3,50. Middelburg 2 Januari. Bij HlI. MM. den koning en de koningin had gisteren namiddag te een uur de gewone nieuwjaarsreceptie plaats voor de leden van de koninklijke hofhouding en van de huizen van HH. KK. HEL de prinsen en van de ministers. Bit jaar zal het gewone gala-bal ten hove niet worden gegeven. Ben 13tn dezer maand, zal er een soirée dansante ten hove plaats hebbeu. (Set Vader land.) Met ingang van den len dezer zijn bij de rijkstele graaf benoemd: tot onderdirecteuren eerste klasse, J. F. ZierM. C. de Graaff jr., P. Elve, H. Wolzak, D. ten Bosch en H. Visser Cz., allen thans onderdirecteu ren tweede klasse; tot idem tweede klasse C. J. Gerrits, thans telegrafist eerste klasse; tot telegrafist eerste klasse A. E. J. H. Herfst, M. B. Heyl, H. M. A. A. Heymoölen, W. Leyds, J. G. Horsthuis en J. H. Na gel, allen thans telegrafist tweede klasse; tot telegra fisten tweede klasse F. van Andel, W. F. H. Bronner, W. F. A. de Rijk, J. Hoffman, Cl. de Mooy, J. Mars, J. A. Noback jr., G. Blokhuis Jz. en G van 'tEnde, allen thans telegrafist derde klasse; tot telegrafist derde klasse, L. Schillemans Wz., thaDS leerling tele grafist, J. J. M. M. van den Berghe en A. C. Cramwinkel, thans klerkL, W. Vollers jr., thans kantoorhouder, en S. E. Heukers thans leerling-telegrafist. (Staats-cour.) KERKNIEUWS. Aangenomen het beroep tot predikant bij de Neder- dnitsche hervormde gemeente te Amsterdam door dr. Ph. S. van Ronkel, te Haarlem. MARINE EN LEGER. Blijkens de laatst verschenen naam- en ranglijst der officieren van het koninklijke leger der Nederlanden was de verdeeling over de verschillende wapens en instellingen als volgt: opperbevelhebber, Z. M. de koning veldmaarschalk, Z. K. H. prins Frederikgeneraal der infanterie, Z. K. H. de prins van Oranje; kapitein der infanterie enz., Z. K. II. prins Alexander. Generale staf; 1 generaal-majoor', 1 kolonel; 3 luitenants-kolonel 3 majoors; 5 kapiteins, le klasse; 4 kapiteins 2e klasse en 2 eerste luitenants. Provinciale staf 7 luitenants-kolonel, 3 majoors. Plaatselijke staf. Plaatselijke kommandanten: le klasse 1 generaal-majoor; 1 kolonel; 2e klasse 2 kolonels; 2 luitenants-kolonel3e klasse 5 majoors. Plaatse lijke adjudanten: lc klasse 8 kapiteins; 2e klasse 14 le luitenants en 4 2e luitenants. Militaire administratie en intendance: 1 hcofd-intendant generaal-majoor; 1 in tendant le klasse, koloLel, 1 dito 2C klasse, luitenant kolonel; 3 onder-intendanten lc klasse, majoor; 6 idem 2C klasse, kapiteins-kwartiermeester;! majoor, 8 kapi teins le klasse, 9 idem 2e klasse, 7 idem 3e klasse; te zamen 24 kapiteins-kwartiermeester; 36 le luitenants kwartiermeester; 24 2C idem. Administratie van kleeding en wapening, 6 kapiteins; 11 le luitenants en 5 2e luitenants. Birecteurs der militaire hospitalen, 7 ka piteins 1 le luitenant. Geneeskundigen dienst: 1 inspecteur (generaal-majoor); 4 eerste officieren van gezondheid 1° klasse, waarvan 1 kolonel en 3 luitenants-kolonel5 idem 2e klasse (majoors); 41 officieren van gezondheid le klasse (kapiteins); 47 idem 2e klasse (eerste luitenants)22 idem 3e klasse (tweede luitenants). Apothekers: 1 eerste apotheker. Artillerie: 2 generaals-majoor (waarvan 1 inspecteur van het wapen); 6 kolonels;9luitenants-kolonel; 18ma joors; 99 kapiteins, waarvan 33 van de le klasse; 32 van de 2e klasse en 34 van de 3e klasse; 112 le luite nants en 77 2e luitenants; 10 magazijnmeesters der artillerie lc klasse, waarvan 7 majoors; de overige 3 kapiteins; 6 idem 2e klasse (1 kapitein en 5 1® luite nants); 10 idem 3e klasse, waarvan 7 2C luitenants en 3 geen officier zijnde. Genie (korps ingenieursmineurs en sappeurs): 1 ge neraal majoor, inspecteur-generaal der fortificatiën; 2 kolonels; 5 luitenants-kolonel, 8 majoors; 32 kapiteins (nl. 10 van de le11 van de 2e en 11 van de 3e klasse) 27 eerste en 15 tweede luitenants13 fortificatie-opzich ters van de le en even zooveel van de 2e en 3e klasse koninklijke marechaussee2 majoors-kommandant3 kapiteins; 4 le luitenants en 2 2e idemn£ónink 1 ijke militaire academie. In December bestond het getal cadetten voor de verschillende wapenenzoowel hier te lande als in Oost- en West-Indiëhunne opleiding vindende, uit 59; te weten 11 voor de infanterie hier te lande; 2 voor de cavalerie; 26 voor de artillerie; 11 voor de genie; 1 voor de infanterie in Oost-Indië; 4 voor de artillerie en 4 voor de genie in Oost-Indië (majoor); 6 apothekers le klasse (kapitein); 11 idem 2e klasse (le luitenants)8 idem 3e klasse (2e luite nants). Infanteriel generaal-majoor inspecteur van het wapen 10 kolonels; 10.luitenants-kolonel40 majoors; 82kapi teins lc klasse; 83 idem 2e klasse, en82 idem3eklasse; totaal 247 kapiteins; 364 1® en 2762e luitenants. Cava lerie. Inspecteur van het wapen Z. K. H. de prins van Oranje; 4 kolonels; 5 luitenants-kolonel; 9 majoors; 11 ritmeesters der le klasse; 12 idem 2e klasse en 12 3e klasse, te zamen 35 ritmeesters; 54 le en 38 2e luite nants. RECHTZAKEN. Het provinciaal gerechtshof in Noord-Holland heeft eergisteren M. C. G. Bekker, huisvrouw van II. C. van Mill, oud 40 jarengeboren te Keumerich in het voormalig hertogdom Nassau en laatst wonende te Anna Paulowna- polderbeschuldigd van op 12 September jl. in hare woning aldaar opzettelijk brand te hebben gesticht met gevaar voor menschenlevenBschuldig verklaard aan: moedwillige brandstichting in een gebouw zonder gevaar voor eenig menschenlevenen haar veroordeeld tot vijf jaren tuchthuisstraf. GEMENGDE BERICHTEN. Naar Het Vaderland met zekerheid verneemt is aan het Franschd gouvernement de uitlevering gevraagd van twee zich te Rijsel bevindende Hagenaars, met name Behagel, oud 40 jaar, van beroep kleermaker, en Verlind, oud 20 jaren, van beroep opperman, beiden verdacht van deelgenootschap aan den dubbelen moord te 'sGravenhage gepleegd. Door de Nederlandsshe hoofdcommissie voor de wereldtentoonstelling te Weenen zijn benoemd tot leden der jury ter beoordeeliug der kunstwerken voor genoem de tentoonstelling, de heeren H. F. C. ten Kate, D. Blep, J. W. Bilders en J. Stroebol, kunstschildersJ. H. Ren- neveld, graveur; F. Stracké, beeldhouwer, en professor Gugel, architect. Be Nieuwe Rotterdam3che courant spreekt het bericht aangaande de veroordeeling der twee officieren, betrokken in de zaak van den milicien te Maastricht, hetwelk door verschillende bladen aan V Ami du Limbourg ontleend werd, tegen. De „Belial's kinderen" van Vriezenveenzooals een schrijver in de Twentsche courant sommige ruzie makende inwoners dier plaat3 noemt, hebben zich op tweeden Kerstdag weer dapper geweerd, 't. Was bij gelegenheid van een kinderfeest door den predikant ge organiseerd; door te grooten aandrang ontstond gevaar voor wanordelijkheden, waarom de predikant beval de deur van het schoollokaal te sluiten. De onderwijzer zag er geen kans toehij werd op stompen en slagen onthaald. Daarop gaf de predikant met luider stemme zijn voor nemen te kennen, zelve de weerjarstigen de deur te zullen wijzen, niet anders denkende dan bij zijne geest verwanten hulp en ondersteuning te vinden, doch even luide verklaarde een zijner mee3t trouwe volgelingen, zekere Smid, dat hij zich tegen de uitvoering van dat voornemen verzetten zou met alle kracht die in hem was. Abnu ving een onbeschrijfelijk tooneel van wan orde, getrap en gestomp aan, waarvan het einde was dat de schoone kerstboom omviel, de lichten uitgingen en men in grenzelooze verwarring het gebouw moest ruimen, blijde er zonder grove kwetsuren of ongelukken af te komen. Gisteren nacht is de stoomboot Swalland, van Rot terdam naar Huil, zoodanig tegen het houten havenhoofd te Nieuwesluis gevarendat dit als in tweeën werd gescheurd. De stoomboot bekwam niet het minste letsel en vervolgde hare reis. Te Berlijn zijn sinds eenigen tijd uiMïlC|.%&>*fën des lands een groot aantal adressen tegen het voort durend bestaan der Pruisische staatsloterij ingekomen, om bij het huis van afgevaardigden te worden inge diend. De Berlijnsche collecteurs hebben een contra adres ingezonden, waarin zij te kennen geven dat de opheffing dezer loterij ten gevolge zou hebben, dat aan de loterijen in de overige Duitsche staten zooveel te meer zou worden deelgenomenzoodat het eene ongerijmd heid zou zijn de. loterij af te schaffen, zoolang dit ook niet in de andere Duitsche landen geschiedt. Bovendien wijzen zij^op het feit, dat de loterij jaarlijks 14 millioen aan den staat opbrengt en dat niet alleen 's lands kas dat bedrag zou verliezenmaar ook duizende personen in hun middel van bestaan zouden worden getroffen. De controleurs stellen daarom voor de loterij als staats-instel ling af te schaffen, maar haar alsdan tevens te veranderen in eene onder staats-contröle staande particuliere instelling, waarvan een gedeelte der opbrengst moet strekken ten voordeele van invaliden en andere oud-militairen. Een telegram uit New-York heeft het overlijden van Kamehameha V, koning der Sandwicbs-eilanden, gemeld. Hij was den 11CQ December 1830 geboren en in 1863 op den troon gekomen. Zijn gebieddat eene oppervlakte van 348 geografische mijlen heeft, is sedert 1840 onafhankelijk en werd in 1844 door Amerika en de Europeesche staten als een zelfstandig rijk erkend; het is een constitutioneele monarchie en heeft sedert 1864 een tamelijk vrijzinnige grondwet. Men vindt er op Europeesche wijze gebouwde huizen, goede wegen en 300 scholen. In belangrijke gevallen is de koning verplicht een „geheimen raad" bijeen te roepen, bestaande uit de ministers, de gouverneurs van de voornaamste eilan den, de rijkskanselier en 16 leden, die voor de eene helft uit inboorlingen en voor de andere helft uit de genaturaliseerde inwoners moeten worden gekozen. De bevolking telt 63,000 zielen, het staande leger slechts 75 man. De Sandwicbs-eilanders behcoren tot de meest ontwikkelde volksstammen van de Zuidzee. Als een bewijs van het uitmuntend gehalte van de Russische justitie kan het volgend staaltje dienen. Een rechter te Simbirsk nam de overjas van een getuige tot de eindbeslissing der zaak in beslag, en om haar zoo gemakkelijk mogelijk mede te kunnen nemen, trok hij haar terstond aan. Onderweg vertoefde hij een poosje in een herbergtoen hij merkte dat hij geen geld bij zich had om zijn vertering te betalen gaf hij den kastelein de jas tot pand, die echter nog op inlossing waeht. De Barbados Agricultural Reporter van 29 October deelt bijzonderheden mede omtrent het oproer, hetwelk onlangs te Barbados ter gelegenheid van het stranden van een schip heeft plaats gehad. Aan dat bericht ia het volgende ontleend: Teneinde het schip vlot te krij gen moest met den meesten spoed de lading gelost wordenzoodat tengevolge van die haast een zeer groote hoeveelheid goed op den steiger werd opgestapeld Reeds vroeg in den morgen van den 28cn vernam men dat de menigte, die zich aldaar verzameld had, aan gegroeid was en in den loop van den dag tot een dui zendtal schreeuwenden en tierenden, meestal vrouwen, was geklommen. Men begreep, dat indien niet onmid dellijk aan zulk een houding een einde werd gemaakt, dit schromelijke gevolgen zou kunnen hebben. Een afdeeling politie-beambten rukte aanter versterking van de aldaar reeds aanwezige. Intusschen nam het rumoer een ernstig karakter aan; verscheidene politie beambten werden ter plaatse gezonden, terwijl het ge spuis nog meer aangroeide en een gedeelte daarvan des avonds de straten afliep, glasruiten insloeg, deuren openbrakenz.met het doel om daardoor een afleiding

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1