MIDDELBURGSCHE COUR A N T. F. 2 Donderdag 1873. 2 Januari. Dit Mad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2cn Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/rafranco is f 3.50. Middelburg 1 Januari. In de Staatscourant van heden is opgenomen de wet van den 30c" December 1872, houdende aanwijzing van de middelen ter goedmaking van de uitgavenbegrepen in de staatsbcgrooting voor het dienstjaar 1873. De provinciale steten' van Gelderland zijn tot eene buitengewone vergadering bijeengeroepen op Woensdag 8 Januari a.des namiddag-s te 2 urenteneinde over te gaan tot de verkiezing van een lid voor de eerste kamer der staten-generaalter vervanging van den heer W. A. baron Schimmelpenninck van der Oije, die is over leden. Als een gevolg van den te Nieuwediep plaats gehad hebbenden zelfmoord van eeu matroos, vermoedelijk uit vrees voor de straf van slagen waartoe hij was veroor deeld circuleert aldaar een adres aan den minister van marine met verzoek om de straf van slagen aan boord der oorlogschepen af te schaffen. BENOEMINGEN EN BESLDITEN. middelbaar onderwijs. Eervol ontslag verleend aan P. G. Luitjes uit zijne betrekking van leeraar aan de rijks boogere burgerschool te Warffum. marine. Benoemd tot president van den raad van tucht voor de koopvaardij te Amsterdam do kapitein luitenant ter zee jonkheer D. Bowier, belast met de waarneming der betrekking van onder-directeur bij 's rijks werf aldaar. LEGER. Benoemd hij het wapen der cavalerie: bij het le regiment huzarentot len luitenant (naar ouder dom van rang), de 2e luitenant B. F. C. baron Bentinek, van het korp3bij het 2" regiment huzarentot majoor, de ritmeester-instructeur E. D. Geukaraa Bakker, van het 4e regiment huzaren; bij het 3e regiment huzaren, tot ltn luitenant (naar ouderdom van rang), de 2C lui tenant E. J. II. Ringeling, van het korps; bij het 4° regiment huzaren, tot ïitmeester 3e klasse (naar ouder dom van rang), de 1£ luitenant J. M. C. Sangar, van het 2° regiment huzaren. KERKNIEUW S. De synodale commissie van de christelijk gerefor meerde kerk in Nederland heeft in het begin dezer maand ec-n adres ingediend aan de beide kamers der staten-generaal met afschrift aan den minister van financiën, verzoekende dat de kamers hare medewerking mogen verleenen om den indirecten gewetensdwang, den belijders van niet gesubsidieerde gezindten tot nog toe aangedaanweg te nemendoor alle subsidie aan kerkgenostschappen of hare leeraars en geestelijken te doen ophouden en art. 168 der grondwet vervallen te verklaren, opdat de beginselen van recht voor allen en van scheiding van kerk en staat ook op dat punt tot hun volle recht komen. {Standaard.) MARINE EN LEGER. Volgens een bij het departement van marine ont vangen bericht, is Zr. M>. schroefsloomschip Het Loo, onder hevel van den kapitein-luitenant ter zee C. A. B. D. Rijkna den 6cn October jl. de reede van Texel te hebben verlaten, den 23en November daaraanvolgende te Curasao aangekomen. Aan boord was alles wel. {Staats-cour.) De minister van oorlog heeft het bedrag bepaald dei- sommen, welke gedurende het jaar 1873, bij de land macht, voor het werffonds zullen worden te goed gedaan, mitsgaders van het maximum der sommenwelke voor hand- en aanbrenggeld mogen worden betaald. Op de afrekeningen van de korpsen en van de koninklijke militaire academie, met 's rijks schatkist, wordt te goed gedaan: voor iederen nieuw aangenomen militair be neden den graad van korporaaldie den ouderdom van 18 jaren heeft bereikt (trompetters, tamboers en hoorn blazers daaronder begrepen), mitsgaders voor iederen tamboer en hoornblazer beneden dien leeftijd en iederen milicien, die zich verbindt om als vrijwilliger bij het leger te dienen, f 45voor iederen militair beneden den graad van korporaal, telkens wanneer hij zich vóór zijn 40e levensjaar opnieuw voor de tweede, derde of volgende maal voor den dienst verbindt, f 40. Het maximum van het handgeld bedraagtvoor een nieuw aangenomen militair en voor een .milicien, die zich verbindt om als vrijwilliger bij het leger te dienen, f 30; voor een nieuw aangenomen tamboer en hoorn blazer beneden den ouderdom van 18 jaren f 15; voor een zich opnieuw verbonden hebbend militair f 40. Het maximum van het aanbrenggeld bedraagt: voor een nieuw aangenomen man en voor een miliciendie zich verbindt om als vrijwilliger bij het leger te dienen, 8voor een tamboer en hoornblazer beneden den leef tijd vau 18 jaren f 4voor recruten die op autorisatie van het departement van oorlog worden aangenomen en voor die, herkomstig uit de verpleegden van de gestichten te Ommerschans en te Yeenhuizenwordt geen aanbrenggeld betaald. De hiervoren vermelde sommen worden toegestaan voor dienstverbintenissen van zes of meer jaren. Voor verbintenissen van kor- teren duur wordt voor ieder jaar een zesde deel van het toegestane bedrag gerekend. KOLONIËN. De gouverneur-gcneiaal van Nederiandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen. (Javasche courant van den 15en November.) civiel departement. Ontslagen: eervoluit 'slands dienst, de controleur'3e klasse bij het binnen- landsch bestuur in het gouvernement Sumatra's West kust J. Th. Halkema jr.op verzoek, eervol uit's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, de eerste hulponderwijzer aan de openbare lagere school te Banda- Neira J. A. A. van Zolingen; op verzoek, eervol, uit 'slands dienst, met behoud van recht op pensioen, de gewezen klerk op het residentie-kantoor te Cheribon J. P. Struwer en de ambtenaar op wachtgeld F. H. J. van Munsterop verzoek eervoluit zijne betrekking, wegens ziekte, de opziener le klasse bij het boschwezen op Java en Madura D. K. Grcuder. Benoemd: tot 2C commies bij het departement van binnenlandsch bestuur, de ambtenaar voor den burger lijken dienst in Nederlandsch-Indië G. J. P. Valette. departement van marine. Ontslagen: op ver zoekeervol, uit 's lands dienst, onder toekenning van pensioen, de gewezen le klerk bij het departement dei- marine in Nederlandsch-Indië J. Jacobs. (Javasche courant van den 19in November.) civiel departement. Benoemd: tot opzichters2e klasse bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken, de opzichters 3e klasse W. Elenbaas en J. H. Hemmes; bij het binnenlandsch bestuur in het gouver nement Sumatra's Westkust, tot controleur 3° klasse, de ambtenaar ter beschikking A. H. Westra; tot amb tenaar ter beschikking, de klerk bij het departement van binenlandsche bestuur W. K. L. Kraft. Verklaard: dat het aan den administrateur, tevens boekhouder bij het entrepot te Batavia J. A. B. Heyn- neman, op verzoek, verleend ontslag uit 's lands dienst, moet worden beschouw d als te zijn eervol en met behoud van recht op pensioen. Ontslagen: eervol, bij den raad van justitie te Makassar, wegens vertrek, als lid G.Langenberg, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten. Benoemd: tot lid C. M. Gude, kapitein der artillerie. departement van oorlog. Verleend: een tweeja rig verlof naar Nederland, aan den kapitein der infanterie G. A. Kal. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit Zr. MH. mili tairen dienst, wegens lichamelijke ongeschiktheid, met behoud van recht op pensioen, de kapitein der infanterie A. II. Ouwens. Bevorderd: bij den militairen geneeskundigen dienst tot officier van gezondheid 2e klasse, de officier van gezondheid 3e klasse L. Klaas; tot militairen apotheker le klasse, de militaire apotheker 2e'klasse G. K. Timmer. Overgeplaatst: gewestelijke en plaatselijke staf, als chef van den staf in de derde militaire afdeeling op Javade kapitein A. S. J. van Kesterenvan het 12° bataljon infanterie, zullende bij zijn wapen worden gevoerd a la suitegeneeskundigen dienst: bij helgroot militair hospitaal te Soerabaija, de officier van gezond heid le klasse J. Goslings van het groot militair hos pitaal te Weltevreden; bij den geneeskundigen dienst in de derde militaire afdeeling op Javade dirigeerend officier van gezondheid 2L' klasse M. H. de Vogel, thans ter beschikking van den chef over den geneeskundigen dienst te Batavia; bij den geneeskundigen dienst van Celebes en onderhoorigheden, de officier van gezondheid le klasse II. J. van der Weide, van het groot militair hospitaal te Weltevreden; bij den geneeskundigen dienst in de Moluksche eilandende dirigeerend officier van gezondheid 2C klasse A. L. C. Stödtkevan den genees kundigen dienst in de derde militaire afdeeling op Java; bij het garnizoen te Meester Cornelia, de officier van gezondheid 2C klasse L. Klaasvan het groot militair hospitaal te Samarang; infanterie, bij het sub sistenten-kader te Soerabaija, de luluitenant A. J.Lud- wig, van het 13e bataljon. (Javasche courant van den 22cn November.) civisl departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den contro leur 2e klasse bij de landelijke inkomsten en cultures B. A. H. Wolterbeek Mulder, aan den controleur 3e klasse bij het binnenlandsch bestuur in de residentie Westerafdeeling van Borneo E. A. Taylor Weber en aan den opziener 3e klasse bij het boschwezen op Java en Madura A. van der Gant. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit zijne betrek king, wegens ziekte, de secretaris der residentie Kediri P. Pb. du Clouxop verzoek, eervol, uit 'a lands dienst, met behoud van recht op pensioende griffier bij den landraad te Indramaijoe E. F. Ilenricus en de onder schout bij de politie te Soerabaija M. Linard. Benoemd: tot arts voor de krankzinnigenverpleging in Nederlandsch-Indië, dr. P. Kok Ankersmit; tot secretaris der residentie Kediride gewezen hoofdcom mies ter algemeene secretarie G. A. S. de Scheemaker; tot griffier bij den landraad te Indramaijoe, de klerk bij den omgaanden rechter in de eerste afdeeling F. H. J. Wessels; tot onderschout bij de politie te Soerabaijade ambtenaar op nonactiviteit A. de Boer, laatstelijk die betrekking bek'eed hebbende; tot len klerk ter algemeene secretariede klerk op dat bureau K. F. W. A. Overdijk. departement van oorlog. Verleend: een twee jarig verlof naar Nederland, aan den len luitenant der infanterie G. D. Ebell; een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekts, aan den militairen apotheker 2C klasse W. Pon tier. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit Zr. Ms. mili tairen dienst, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de kapiteins der infanterie C. Prey en H. E. Driessen. Bevorderd: bij de militaire administratie, tot kapitein kwartiermeester, de le luitenants-kwartiermeester F. E. Muller en H. J. Maasland; tot lln luitenant-kwar tiermeester, de 2e luitenant-kwartiermeester G. A. van Iterson. departement van marine. Ontslagen: eervol, uit 'slauds dienst, met behoud van recht op pensioen, de loods bij het loodswezen te Soerabaija C. H. van der Scheer. GEMENGDS BERICHTEN. De wachtmeester der maréchaussee P. de le Lijs, te Hulst, heeft van den raad van bestuur der te Brussel gevestigde Belgische waarborgmaatschappij tegen brand een zilveren medaille met lint en een getuigschrift ont vangen, voor betoonden ijver in het opsporen van den stichter van den brand in twee boerenhoeven te Sint- Jansteen aan de Belgische grenzen. Aan den heer M. Th. Houtsma, candidaat in de theologie te Leiden, is door de Leidsche hoogcschool

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1