Publieke Verkooping f I 3rctijöi::gcn. Utrocrtcntiëri. Evangelisatie in Erankrijk. EEN WOONHUIS IET STAL, de nauwste samenhang is tot stand j gebri J ver der de ziel der Duitsche en der d aarmede innig ver' bonden Pruisische politiek mocht blijven, zonder door den last der tallooze ambtsbezigheden -en zorgen gedrukt te worden". Het Pruisische ministerie^ blijft overigens een mini8terie-von Bismarck. De Pruisische ministers •verwachten en verlangen, dat de rijkskanselier „hun eigenlijke ware president" blijve; zij zullen steeds dit als hun hoogsten en eervolsten politieken plicht beschou wen, den grootsten staatsman, die sedert 10 jaren op de Duitsche en Pruisische politiek den stempel van zijn grooten geest drukte, te helpen om hem de voortzetting van zijn taak ten gerieve van het geheele vaderland ge makkelijk te maken. „Dat zegt de Provincial-Corres- pondenz is de beteekenis der jongste verandering in het Pruisische ministerie!" Men moet waarlijk een Pruisisch nationaal-liberaal wezen om uit deze hoogdravende woorden van het officieuse blad de juiste beteekenis der Pruisische minis- terieele crisis op te maken. Wij althans moeten erken nen dat de zaak ons niets duidelijker daardoor is ge worden. In Duitschland zal men echter waarschijnlijk zijn doel wel bereikende natie'zal deze lofrede op von Bismarck verslinden en zich daarbij nederleggenzonder te vragen, of die uit den koker komt van zijn politieken tegenstander von Eulenburg en of de crisis in plaats van in liberalen, in zeer geprononceerd reactionairen zin is opgelost. Doch het prestige van den Duitschen rijkskanselier is hiermede gereden dit is vol doende Belgische brieven. Brussel 27 December. De geographische ligging van België zal het steeds aan gevaren blootstellen, die om ze te ontgaan een toezicht en eene opmerkzaamheid eischen grooter dan in eenig ander land. Men heeft niet vergeten dat België gedurende het gansche bestaan van het tweede keizerrijk in een voortdu rende spanning verkeerde. Van alle zijden waren valstrik ken gespannen en, om daaraan te ontkomen zonder zich tevens te compromitteerenheeft het kleine België al zijne krachten moeten inspannen. Een dier incidenten, hetwelk een ontzaglijk grooten weergalm in bijna geheel Europa had, was de verkoop der lijnen van den Grand- Luxembourg aan de Fransche Compagnie de l'Est in 1869, dien het Belgische gouvernement weigerde te sanctioneerenhoewel Napoleon III zelfs zóóver ging dat hij België met onmiddellijke bezetting dreigde. De heer Frère Or ban, toenmaals hoofd van het kabinet, diende in dezen gevaarlijken toestand eene wet in welke ~^-afgëkondigd is in den Moniteur van 27 Februari, waar bij aan de spoorwegmaatschappijen verboden wordt de lijnenwaarvoor zij van den staat concessie ontvingen, buiten toestemming der regeering te verkoopen. Had nogtans die verkoop plaats, dan kan de regeering, onaf hankelijk van de rechten welke haar door de bestaande wetten zijn toegekendbevelen dat de exploitatie der bewuste lijnen door het ministerie van openbare werken geschieden zalgeheel ten voor- en nadeele van de betrokken maatschappij. Ik zal niet op alle bijzonderheden dezer zaak terug komen slechts wil ik de reis van den heer Frère Orban naar Parijs in herinnering brengen en hoe hij er door handigheid en toegevendheid in slaagde Napoleon III de pil te laten slikken. De verkoop van den Grand-Luxembourg aan de Compagnie de l'Est, die eigenlijk niets meer was dan de stroopop der keizerlijke regeering, werd niet be krachtigd. Drie jaren zijn sedert verloopen, en in die drie jaren heeft het politieke zwaartepunt zich in Europa verplaatst. Men zou waarlijk zeggen dat België slechts van Scylia in C'harybdis geraakt is. In 1872 komt uit het noorden in plaats van uit het zuiden volkomen hetzelfde gevaar, misschien ernstiger nog dan in 1869, want het Pruisen van von Bismarck stoort zich minder aan de openbare meening in Europa, dan de man van Chis- lehurst, was het dan ook gedwongen, tenminste nog deed. Heden geldt het opnieuw de overdracht van diezelfde lijn van den Grand-Luxembourg aan een buitenlandsche maatschappij, en deze keer is het eene maatschappij waarin het Pruisische element praedomireert. Ik behoef u slechts te zeggen dat de vermaarde Berlijnsche bankier Bleich- roeder de ontwerper is van deze machinatie. Er is hier een nieuwe maatschappij „des chemins de fer Belges-Luxembourgeois" opgericht voor de exploitatie der lijnen van den Grand-Luxembourg, waaraan temid den van een groep Belgische huizen (Banque de Belgique, C'assel c°, Coumont-Simonson c° en Basnins-Houil- lers) niet alleen door de Handelsbank te Berlijn, maar ook door de heeren Schwalbach, namens het huis Bleichroeder c0., is deelgenomen. Deze vennootschap is opgericht met een kapitaal van 60 millioen, welke som voor een groot gedeelte te Berlijn is geplaatst. De actiën zijn elk a 500 Jrancs. Deze maatschappij heeft een voor haar zelve zeer bezwarenden koop gesloten met den Grand Luxembourg, wiens lijn zij niet alleen tegen hoogen prijs overneemt, maar tegenover trien zij bovendien de verplichting op zich nam, een dubbel spoor te'leggen, waartoe die lijn tot dusverre nog niet voldoende winsten afwierp. Zal de regeering dezen koop sanctioneeren en, wat meer zegt, ook de anderen? Want aan dezelfde maat schappij wordt het voornemen toegedicht om ook de lijnen van den Grand Central beige over te nemen, waardoor Duitschland gelegenheid zou erlangen om, door de spoorwegen van Limburg en het land van Luik, uit Keulen, Wesel en Aken te deboucheeren in de vallei van Sambre en Maas, juist tusschen onze beide lijnen van Hautmont naar Charleroi en van Givet naar Namen. Ziedaar de ernstige quaestie welke zich plotseling hier heeft voorgedaan. Men verzekert mij dat daarover eene interpellatie tot de regeering zal gericht worden in den senaat, die alleen in deze dagen bijeen is. Ik heb zeker nog gelegenheid om op deze zaak terug te komen voor de heropening der tweede kamer, wier reces tot 16 Januari loopt. Slechts wilde ik heden uwe aandacht vestigen op deze quaestiewelke ook voor Nederland van grooter belang i3, dan men misschien zoo oppervlakkig zou zeggen. F. 8. Zooeven heeft de heerWincqz in den senaat de regeering geïnterpelleerd over den verkoop van den Grand-Luxembourg. De minister van financiënde heer Jules Malou, heeft geantwoord dat het feit juist was, maar dat de kooper een Belgische maatschappij waswaarbij wel is waar eenige vreemdelingen betrokken waren, maar op wier kapitaal voor twee derden door Belgen was ingeschreven. liet incident heeft geen verder gevolg gehad. Ik twijfel er echter aan of de heer Malou wel zoo gemak kelijk van de zaak zal afkomen. Den 14cn November jl. is na eene reis van 8 dagen van Batavia te Patjitan gearriveerd het barkschip Luctor Emergo, gezagvoerder D. D. Ouwehand-. Schip en equipage in goeden staat. Het stoomschip Koning der Nederlanden is den 24en dezer te Port Said aangekomen ('s nachts 3 uren). Alles wel. 2i| cmö el$ ber ic i] ten. PRIJZEN "VAN EFFECTEN. Amsterdam 28 December 1872. Nederland. ♦Certifie. Werkelijke schuld 2$ pet. 54-f *dito dito dito 3 64$ ♦dito dito dito .4 86}-$ ♦Aand. Handelmaatschappij 44 r 135$ ♦dito exploitatie Ned. staatssp België. ♦Certificaten bij Rothschild 2$ 61$ Frankrijk. ♦Inschrijvingen3 49 ♦dito5 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 98$ ♦Certific. adm. Hamburg 5 ♦dito Hope C°. 18556e serie 5 86 ♦Cert. f 1000 1864 5 n 97J ♦dito f 1000 1866'5 96# ♦Loten 18665 ♦Oblig. Hope ^.C".Leening 1860 4$ 88$- ♦Certific. dito4 ♦Inscript. Stioglitz C°. 2= a 4 L. 4 ♦Obligatiën 1867—69. 4 74$ ♦Certificaten6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 230 ♦Oblig. dito4 Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 93$ dito dito Jelez Orel .5 dito dito CharkowAzow. 5 Polen. ♦Schatkis obligatiën 4 71$ Oostenrijk. ♦Oblig.inetall.in zilver Jan./Juli. 5 63$ ♦dito dito April/Oct. 5 63$ ♦dito in papier Mei,Nov. 5 60$ ♦dito dito Febr./Aug. 5 Italië. Leening 18615 Spanje. ♦Obligatiën. Buitenl. 186771. 3 27$ dito Binneniandsche 3 23$ Portugal. ♦Obl. 1856—69 3 „41$ Turkije. dito (binnenl.) .5 52T\ Egypte. Obl. 1868 7 90$ Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 98 ♦dito dito dito (1885) 6 98$ ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Redemtion. .6 Obl.Atl.Gr. W.Spvr.Ohiosec.(7p) dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures. 8 Obl.St.Paul&Pac.3pw.lesec. 7 - dito dito dito 2esec. 7 „65 difo dito 1869 dito 7 66$ Brazilië. ♦Obl. 18634=i 86^ ♦dito 1865.5 Mexico. dito 18513 17 Grenada. dito afgestempeld .6 Venezuela, dito3 Ecuador, dito1 Prijzen van coupons. Amsterdam, 27 December. Metall. f 22.60: dito zil ver f 24.57$; Dito Eng. per £.f 11.90: Eng. Russen per fEng. Portugal per f f 11.87$: Fransche f 56Belg. f 56$Pruis, f 35 Hamb. Russen f 31$ Russen in Z. R. 32$; Pools, in Fl. 27$; Napelsche f Spaansche piaster Spaansch in francs f Amerikaansche dollars f 2.41papier f 2.14$. 26 December. Heden overleed onze jongste lieveling. P. HAVERKORN VAN RUSEWIJK. D. C. HAVERKORN VAN RIJSEWIJK, Slotemaker. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed onverwachts mijn waarde man, de heer BASTIAAN DE REGT, Secretaris en Ontvanger dezer gemeente, in den ouderdom van ruim 63jaren. Wolphaaitsdijk, Wede. K. DE REGT, 28 December 1872. Klein. Algemeene kennisgeving. De ondergeteekende betuigt bij deze ook namens zijne kinderen, zijn hartelijken dank voor dej velej bewijzen van deelneming bij het overlijden zijner echtgenoote ondervonden. Vlissingen, den 28eu December 1872. A. VAN DE SANDE. Voor de veelvuldige bewijzen van deelneming, onder vonden bij het smartelijk verlies van mijne zeer geliefde echtgenoote ELISABETH CLAS1NA VAN GELDER, betuig ik ook namens ouders en familiën mijn oprech ten dank. Vlissingenden 28ca December. D. FAGG Wz. Onder dankbetuiging aan de weldadige gevers en inschrijvers op de circuleerende lijsten ten behoeve der weduwe van den conducteur, geven de ondergeteekenden kennis van de ontvangst der navolgende giften, bij den eerstonderg eteekende van de wed. R. f 2, wed. Kw. f 2, van den heer T. W. eu door ZEd. tusschenkomst f 9.50, aandeel uit een pot f 4.75, van N. N. uit Sluis f 10, uit H f 25, uit A f 19.80, van den heer G. f 1, van C. S. f 2.50; bij den tweeden ondergeteekende van M. P. f 1.50, den heer K. in twee coupons f 3,96, M. II. f 1, J. D. Cz. f 3, N. A. V. G. f 2.50, H. A. P. f 2.50, N. N. f 1, R. te Rilland f 0.50, N. P. uit Middel burg f 10; bij mevrouw LUTE1JN van X f 2.50, van C. f 0.50, van B. f 2.50, vanP. f 1. Zij nemen de vrijheid opnieuw de aandacht op onderstaande advertentie te vestigen. A. VAN DER PLANK, Conducteur van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Scbelde, algemeen ge acht om zijne nauwgezette plichtsvervulling, is Zater dag 21 December plotseling overledennalatende eene weduwe met acht nog hulpbehoevende kinderen. Bewogen met het lot dier ongelukkigennemen de ondergeteekenden de vrijheid geldelijke hulp in te roepen, teneinde te trachten middelen te beramen de weduwe in staat te stellen in het onderhoud van haar zoo groot huisgezin te kunnen voorzien: giften voor dat doeleinde bestemd, hoe gering ook, zullen in dank in ontvang genomen worden door de ondergeteekenden te Vlissingen, en bij Mevrouw LUTEIJN te Middelburg. I. LUTEIJN. F. WIBAUT. Mededeelingen door den heer SAGLIER, predikant te Parijs, Zondag 29 December, 'savonds te 7 uren, in de Zaal Bogardstraat. Deze mededeelin gen zullen in het Hollandsch worden vertaald. tot afbraak, op Dinsdag 31 December 1872, des voormiddags te tien uren, op den Kampvcerschen Toren te Veere, ten overstaan van den Notaris D. VERHULST, van zeer geschikt tot verplaatsing-, staande aan het einde der gewezen Middelburgsche haven nabij de hofstede Wulpenburg, en bewoond door LIEVEN JANSE.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3