en Grafendorf zijn bouwlanden en weiden met een dikke laag modder overstroomd en voor verscheidene jaren voor cultuur ongeschikt gemaakt, terwijl de straat wegen geheel werden vernield. Het dorpje Watschig was gedurende verscheidene dagen door het water van de Gail ingesloten; de brug over die rivier is verwoest en eerst na eenige dagen gelukte het de inwoners de communicatie met de overzijde te herstellen. De werklieden op de scheepstimmerwerven te Straalsund hebben gevraagd om verhooging van loon in te gaan 1 Februari 1873. Werd dit aangenomen dan zouden zij zich verbinden om in allen geval tot 14 October van dat jaar aan het werk te blijven. Daar het verzoek is afgewezen hebben zij den arbeid gestaakt. Bij de laatste proevendie door de Torpedo-com missie te Londen zijn genomen, is door den adsistent scheikundige E. O. Brown de merkwaardige ontdekking gedaan, dat nat schietkatoen met een ontploffend pijpje even gemakkelijk wordt aangestoken als droog schiet katoen, en dat de uitwerking even groot is. Op het einde van 1870 was in de postspaarban ken in Engeland ingebracht 15,099,10-1 p. st.op het einde van 1871 waren die banken schuldig aan de inbrengers 1,725,044 p. st. Gedurende dit jaar was er uitgehaald 5,115,467 p. st. en ingebracht 6,664,628 p. st. De postspaarbanken werden in Engeland ingevoerd den 16en September 1861. De verkregen resultaten hebben de instelling volkomen gerechtvaardigd. Over het jaar 1S71 bedroegen de onkosten dier inrichtingen 69,427 p. st. Te Silverdale heeft een hevige ontploffing in een kolenmijn plaats gehad, tengevolge waarvan S werk lieden het leven verloren. Men heelt in Engeland een nieuw stelsel uitgevon den om gelijktijdig langs denzelfden draad telegrafische berichten in tegenovergestelde richting te seinen: de proeven, tusschen Londen en Penzance genomen, zijn met het beste gevolg bekroond. Er is op het oogenblik zulk een gebrek aan steen kolen te Greenockdat verscheiden suikerfabrieken stilstaan en vele groote stoomschepen in de Clyde werke loos liggeneenige rijke ingezetenen dier streken hebben het flinke plan gevormd groote hoeveelheden steenkolen in te koopen en ze tegen den laagst mogelijken prijs aan de handwerksbevolking af te staan. Men zal te Woolwich een stuk geschut van 70 ton maken, dat een projectiel van 1400 Engelsche pon den zal werpen. Omtrent den brand die den 10cn dezer het hotel in de 5e Lane te New-York verwoestte zijn thans nadere bijzonderheden bekend geworden. Kort voor midder nacht openbaarde zich de brand in de bovenste verdie ping van het gebouw. De meeste reizigers waren op hunne kamer of stonden gereed zich derwaarts te begeven, toen de alarmkreet werd gehoord. De vreesachtigsten snelden naar beneden om zich zoo spoedig mogelijk te redden; anderen wierpen in hunne kofiers wat hun voor de hand kwam en begaven zich naar het bureau om hunne rekening te betalenmaar de schrik, inzonderheid onder de vrouwen, was algemeen. Weldra stond het geheele gebouw vol rook, waardoor ook zij gewekt werden, die niet waren gewaarschuwd. Spoedig waren de vestibule en het binnenplein met eene groote menigte gevuld. Het personeel van het hotel bleef zeer kalm en zeide, dat er geen gevaar was, maar toen men het angstgeschiei hoorde der kamermeisjes, die van boven kwamen, moest men wel het gevaar erkennen. Het was toen niet meer mogelijk iets op een voet afstands te onderscheiden, het gansche gebouw stond vol rook. De verwarring steeg nu ten top onder de menigte, die door het gedruis of den rook gewekt was en die nu wan hopende pogingen deed om een uitgang te vinden. Niemand intusschen had er aan gedacht de brandweer te waarschuwen en een half uur was voorbij gegaan, eer men de zaak ernstig genoeg geloofde om de hulp der pompiers in te roepen. Een agent van politie, die voorbij ging en den rook had opgemerkt, had hen gewaarschuwd. In een oogenblik tijds waren de stoom- brandspuiten voor de deur en begonnen zij te werken, maar een kostbare tijd was verloren gegaan: het vuur dat eerst slechts den gevel aan de zijde der 23e Street had verwoest, had nu het gebeele gebouw aangetast. Het was een verschrikkelijk schouwspel te zien hoe op het binnenplein, in de conversatiezaal en overal waar men halten gevaar meende te zijn, valiezen, koffers, reis zakken, doozen, manden en pakjes gebracht werden door half gekleede mannen en vrouwen, die ten prooi waren aan den grootsten angst en schrik. Eene menigte menschen renden door de rook heen en weder, angstkreten slakende en niet wetende wat zij moesten of konden doen. Zoodra de pompiers waren aangekomen en de stoomspuiten breede waterstralen wierpen werden de trappen vrij gemaakt, waarop zij den brand in het gebouw zelf aantastten. Toen zij op de hoogere verdiepingen kwamen was de rook zoo dicht dat zij gedurende langen tijd niet konden voortdringen. Maar zij vernamen de angstkreten der dienstmeisjes, die onder den nok van het dak hare kamers hadden. Deze hadden niet beneden kunnen komen, daar de brand haar den weg had afgesneden en zij - 7 T-- gevoelden, dat zij op het punt 'waren te stikken. Hare hartverscheurende kreten drongen <}oor tot hen, die bovenmenschelijke pogingen dea^n om tot haar te komen. Maar de kreten werden al flauwer en zwakker en toen de pompiers met hunne slangen achter zich tot den nok waren doorgedrongen, hadden zij geheel opgehouden in die duisternis en rook heerschte doodelijke stilte, en toen er licht gemaakt werd vond men dertien lijken. Het hotel is bijna geheel verwoestde schade bedraagt verscheidene millioenen dollars. In de eavalerie-kazerne te Cherchell (Algerië) was een brigadier Noël om zijn slecht gedrag gedegradeerd. Uit wraak wilde hij den sergeant van de administratie, aan wien hij zijn wapenen had moeten uitleveren, doo- den, doch dit gelukte hem niet; hij nam de vlucht en stak de kazerne op twee plaatsen in brandhet vuur werd spoedig gebluscht, doch bij den strijd die zich ontwikkelde om Noël te vatten en te arresteeren wondde hij nog een kapitein zeer ernstig en een luitenant en een zouaaf minder gevaarlijk. VERKOOPINGEN en AANBESTEDING-EN. Gisteren is alhier te koop aangeboden een hofsteedje, van ouds genaamd De visscherij aan den singel tusschen de Langeviele- en Seis-barrières, gemeenteKoudekerke, groot 19 aren 30 centiaren. Verkocht voor 3401. Bij publieke veiling, gisteren te Zierikzee ge houden, hebben de wrakken van de onlangs op den Banjaard gestrande Zweedsche stoomboot J. M. Welson en van het aldaar gestrande barkschip Martha Badmann opgebracht de sommen van f 700 en f 300. THERMOMETERSTAND. 27 Dec. 's av. 11 u. 45 gr. 28 'smorg. 7 u. 43gr. 'smidd. 1 u. 49 gr. 'sav. 6 u. 50 gr STATEN-GENERAAL. Zitting van Zaterdag 28 December. {Per telegraaf Na de aanneming van verschillende wetsontwerpen, waaronder dat tot vaststelling der middelen voor 1873 heeft de kamer besloten in eene heden avond te houden zitting eenige wetsontwerpen van ondergeschikt belang te behandelen en den 13en Januari een aanvang te maken met de behandeling der staatsbegrooting voor 1873. GEMEENTERAAD VAN GOES. Zitting van Vrijdag 27 December. Voorzitter de heer Blauwbeen. Afwezig de heeren Kakebeeke en Ilanlo. Na goedkeuring der notulen van de vorige vergade ring en het doen van eenige mededeelingen, werden enkele ingekomen stukken behandeld, waaronder een adres van den heer Faisely, om eervol ontslag als leeraar aan de hoogere burgerschool, tegen 1 Maart 1873, dat verleend werd; een adres van eenige ingezetenen, om wijziging der grondslagen van den hoofdelijken omslag, zoodanig, dat eigen aangifte en openbaarmaking van den aanslag wordt bepaald, welk advies wordt gesteld in handen der financieele commissie, om rapport en advies; en een verzoek van het bestuur van het gasthuis, om een krediet, teneinde den dienst van 1S73 te kunnen beginnen, hetwelk verleend werd. Vervolgens waien aan de orde: 1° Beslissing omtrent de aanbesteding der schrijfbe hoeften. Met 6 tegen 5 stemmen wordt tot levering bij aan besteding besloten. De heeren Del Baere, Fransen van de Putte, van Renterghem, Busing en de voorzitter ver klaarden zich voor het behoud van levering bij beurt door al de boekhandelaren in de gemeente. 2° Adres om grond door D. Hildernisse. Aan den adressant werd 2 aren 35 centiaren afgestaan voor de som van f 141. 3° Eene suppletoir e begrooting voor 1872, bestaande in ontvang uit de verschillende koopsommen voor afge stane gronden en rechten, en in uitgaaf uitdekoopsjrn en kosten van overdracht voor het huis van W. Swart, beiden ad f 5532.50. 4° Toevoeging aan de begrooting voor 1872, dewijl 35 personen hun dienst bij üe brandweer hebben afge kocht en slechts op 30 gerekend was, zoo dat f 25 meer moest uitgegeven worden voor de plaatsvervanging. 5° Wijziging der begrooting voor 1873, tengevolge van verkoop van eigendommen, uitgifte van gronden in erfpacht enz., en daartegen over verhoogde uitgaven voor jaarwedden aan de hulponderwijzers en herstellin gen aan het huis in het Schoolstraatje. 6° Voldoening der kosten van het hulp-ziekenlokaal ad f 115.40 en van het St. Nicolaasfeest aan de leer lingen der bewaarschool voor minvermogenden, ad f 37.73, beiden uit den post voor onvoorziene uitgaven op de begrooting voor 1872. 7° Verzoek om een bruggetje te leggen over de greb bij de Korte Nieuwstraat. Na langdurige discussie, waarbij de heer Callenfels voor de derde maal het woord voerde en later tot de orde geroepen werd, is afwijzend beschikt. 8° Het doen van benoemingen ten gevolge van perio dieke aftreding. Herbenoemd zijna tot leden der financieele commissie jonkheer uv. J. J. Pompe van Meerdervoort (ook als voorzitter), B. Meylink en A. Nor- tier Pz. h tot leden der commissie voor het ontwerpen van straf- verordeingenjonkheer mr. J. J. Pompe van Meerdervoort en mr. A. B. M. Hajhlo. c tot leden vau het wurger lijk armbestuurA. Nortier Pz. en mr. P. J. F. vati Voorst Vader. d tot leden der gezondheidscommissie: D. de Koning en E. L. van Mervennee. e tot lid der plaatselijke schoolcommissie J. M. Kake beeke. f tot lid der commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs J. J. Ochtman. g tot regentes van het gasthuis mevrouw E. M. van Dalen-Boddingius. Benoemd is, in plaats van mevrouw de wede. Piepers- Marinissen (overleden), tot regentes van het weeshuis, mevrouw de Fouw-Mulder. Öuitmianö. ALGEMEEN OVERZICHT. Eindelijk heeft de tweede sub-commissie der com- missie-Dufaure eens iets van zich laten hooren. Gisteren was zij bijeen en hield zij zich bezig met het voorstel van den heer Marcel Barthe, blijkbaar echter zonder eenig besluit te nemen. Zij wil dus hare collega, de sub-commissie voor het voorstel-Decazèsin voortvarend heid en ijver de loef niet afsteken; evenals deze hecht zij aan het constitutioneele vraagstukzooals dit althans door Thiers en de linkerzijde gesteld is, blijkbaar niet genoeg gewicht om daaraan al hare krachten te wijden en getrouw het gegeven voorbeeld volgende heeft ook zij besloten hare eerstvolgende bijeenkomst in het É'ysée te Parijs te houden. Niet ten onrechte, gelooven wij, zegt de Parijsche correspondent van the Daily News, dat men zich in zijne goede verwachtingen teleurgesteld zal zienwanneer men de beleefdheid der commissie om Thiers te Parijs op te zoeken als een gunstig voor teeken beschouwt. Die uiterste courtoisie in den vorm is den correspondent een bewijs te meer dat de monar chalen op het gebied der presidentieele boodschap geen voetbreed zullen wijken. Beter bewijs voor de moeilijkheid, om niet te zeg gen onmogelijkheid van het bestaan van twee verschil lende gezantschappen te Rome, een bij den koning van Italië en een ander bij den paus, zou nauwelijks geleverd kunnen worden dan door het incident-Bourgoing, waarvan de Frausche dagbladen vervuld zijn. In hoofdzaak komt de zaak hierop neder. De heer de Bourgoing. Fransch gezant op het Yaticaanheeft zijn ontslag get,omen en onmiddellijk Rome verlaten, nadat hij zijn jècretaris Cambefort aan den paus als interimair chargé d'affaires van Frankrijk bad voorgesteldomdat 1° de bestherming der Fransche godsdienstige gestichten van de ambassade bij den paus op de legatie bij het Italiaanscke hof is overgebracht;' 2° een Fransch consul te Civita-Vecchia/T3 benoemd, voorzien van het exequatur der Italiaansche f egee- ring, en 3° de 'iat-major van het Fransche schip Orénoque, hetwelk in den haven van Civita-Vecchia ligt ter be schikking van den paus en den Franschen ambassadeur op het Vaticaan, bevel ontvangen heeft met nieuwjaar zijne opwachting bij Victor Emmanuel te maken. Zoo als men verzekert, keurt Thiers het gedrag van den heer de Bourgoing ten sterkste at, omdat deze zich inliet met zaken welke hem niets ter wereld aangingen. Hij zóówel als de gezant bij Victor Emmanuel hadden slechts de instructiën te volgen van den Franschen minister van buitenlandsche zaken, en stonden die den heer de Bourgoing niet aandan kon hij zich bij dien minister of bij den president der republiek beklagen, maar geenszins had hij het recht plotseling en zonder voor afgaande waarschuwing zijn post te verlaten. Dit oordeel moge op zichzelf volkomen juist wezen, het feit zelf laat zich niet wegredeneeren, dat het behoud van twee vertegenwoordigers te Rome, die uit den aard der zaak met een geheel verschillenden geest bezield zijn en daarom voortdurend bloot staan aan lastige conflicten, op den duur een onding is. Deze zaak zal "Erankrijk, den trouwsten zoon der kerk, echter zeker niet nopen om aan dien dubbelzinnigen toestand een einde te maken. De diplomatieke betrekkingen tusschen Zwitserland en den Heiligen stoel zijn daarentegen geheel afgebroken. De pauselijke nuntius wordt met zijne geheele legatie te Rome teruggewacht. Het is zeer waarschijnlijk dat deze demonstratie der Roomsche curie bijzonder weiuig indruk op de Zwitsersche regeering zal maken. De strijd tusschen de katholieke kerk en enkele plaatselijke en kantonale autoriteiten is reeds te ver gekomen, dan dat de wereldlijke machten zich door dezen maatregel zonden laten afschrikken. De uitslag der laatste ver kiezingen te Geneve in gedecideerd 'liberalen zia geven althans weinig uitzicht op inwilliging der eischen van monseigneur Mermillod en zijne lastgevers. Het officieuse orgaan van den minister von Eulen- burg, de Provincial-Correspondenzwijdt in zijn nom- mer van gisteren een artikel aan het ontslag van prins Bismarck als Pruisisch minister-president, en zegt omtrent het doel dezer wijziging, dat von Bismarck, „door wiens scheppende ideeën tusschen de hoogte, welke de politiek van het rijk heeft bereikt, en Pruisen's ontwikkeling

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2