ittfitgdu'crh. iketriömom. $)cxn&rlsbmd}tm. terstond dat de ministerieele verantwoordelijkheid, zon der tegenwicht aan de zijde van het uitvoerend bewind, niets anders is dan het masker waarachter de meerder heid haar streven naar de dictatuur verbergt. Wanneer de eerste subcommissie derhalve hare beslissingen dooi de kamer aangenomen wil zien, 'dan moet zij een aan neembaren modus vivendi zoeken: liet recht van veto, het tweekamerstelsel of de gedeeltelijke hernieuwing dei- kamer zouden daarvoor misschien in aanmerking kunnen komen. De eerste vraag welke hierbij moet gelden is, welk middel het eerst een toestand doet eindigen, die steeds ernstiger en gevaarlijker wordt naarmate hij langer duurt. De ministerieele verantwoordelijkheid alleen is slechts aanneembaar voor regeeriugen, die een beroep op de natie kunnen doen wij voor ons gelooven dat de partieele hernieuwing in dit opzicht de meeste aanbeveling verdient. Maar wanneer de commissie iets beters viudt, wij zullen er niet om treuren; de hoofd zaak is dat de moeilijkheden zoo beschouwd worden ais zij inderdaad zijn, en men er niet aan denkt die eenvoudig te loochenen of ondoordacht ter zijde te schuiven." Naast deze juiste beschouwing over den ijver der eerste sub-commissiewelke het voorstel van baron de Decazès (de prioriteit der ministerieele verantwoordelijk heid) onderzoekt, maakt de tweede sub-commissie eene bijna nog treuriger figuur, want reeds voor de sluiting dei- kamerzittingen besloot zij zonder eenig voorloopig onder zoek of eenige wisseling van gedachten uiteen te gaan. Ondanks de bijzondere aanbeveling van Thiers om aan het voorstel van den heer Marcel Barthe bijzonder de aan dacht te wijden, heeft de commissie het blijkbaar beter geoordeelddie zaak voorloopig geheel te laten rusten. Dit voorstelhetwelk oorspronkelijk door Ernest Pieard, Casimir Périer cn Labouleye in het linker-centrum is ter sprake gebrachtzalwanueer Thiers tenminste daaraan zijne goedkeuring blijft hechten zeker niet door de commissie doodgezwegen of zonder eenig grondig onder zoek in de doos gestopt kunnen worden. Het voorstel luidt als volgt De nationale vergadering, overwegende dat, teneinde de orde en de rust in het land te handhaven waaraan het ten hoogste behoefte heeft, het noodzakelijk is de republiek, welke thans de wettelijke regeering is, te bevestigen Overwegende verder, dat die bevestiging het best daardoor verkregen wordt, wanneer men de wrijving tusschen de openbare machten voorkomt en haar een geregelden gang verzekert, besluit: Art. 1. De volmachten van den lieer Thiers als president der republiek worden van 1 Januari 1873 voor drie jaren verlengd. Art. 2. De Heer Jules Grévy, tegenwoordig president der nationale, vergadering, zal in het geval van het overlijden of van eenige verhindering van den president der republiek de functiën van het uitvoerend bewind waarnemen. Art. 3. De tegenwoordige kamer wordt bij derde gedeelten, 15 Februari 1873, 15 Februari 1874 en 15 Februari 1875 vernieuwd. De aftredende leden wor den door het lot aangewezen. Art. 4. Teneinde in de werkzaamheden der nationale vergadering meer orde te brengen en haar voor overhaas ting in hare besluiten te behoeden, zal eene commissie benoemd worden, die alle door de kamer aangenomen wetten en besluiten moet onderzoeken. Deze commissie zal 200 leden tellen en Section de controle heeten. Art. 5. Alle leden der kamer zullen op hunne beurt, door driemaandelijksche loting daartoe aangewezen, deel uitmaken van deze commissie. Art. 6. De Section de controle zal in een afzonderlijk lokaal vergaderen, een eigen bureau benoemen en hare zittingen in het openbaar houden; bij de be handeling der wetten en besluiten echter volmaakt dezelfde vormen in acht nemen als de nationale verga dering. Art. 7. Wanneer de Section de controle geene wijzi gingen voordraagt, zal het door de nationale vergade ring genomen besluit kracht van wet verkrijgen, maar in bet tegenovergestelde geval aan een nieuwe behan deling onderworpen werden, waaraan dan de leden dier commissie niet mogen deelnemen. Art. 8. De president der republiek vindt in de nationale vergadering en inde Section de controle zoo vaak gehoor als hij zelf wenscht, mits bij van dezen wensch per boodschap aan den voorzitter der kamer kennis geve. Art. 9. Elke discussie, waarin de president van de republiek het woord nemen wil, wordt geschorst totdat hij gehoord zal zijn, en eerst in zijne afwezigheid na verloop van 24 uren voortgezet, tenzij de urgentie is uitgesproken. het wassen der rivieren. De buitengewoon hooge stand van het water der Seine en de oversiroomingen daardoor in den laatsten tijd veroorzaakt hebben aan den heer Belgrand, ingenieur te Parijs en chef van den waterstaat aldaar, aanleiding gegeven om aan de Académie des sciences eenige resultaten mede te deelen van zijn hydraulogische stu diën, die ook met betrekking tot andere rivieren dan de Seine van belang kunnen zijn, vooral omdat de heer Belgrand de geologie tot uitgangspunt van zijne stadie heeft gekozen. Uit een waterkundig oogpunt kunnen volgens den heer Belgrand de gronden in twee soorten worden verdeeld1° Zij die ondoordringbaar zijn en 2° zij die wel doordringbaar zijD. Het is duidelijk dat een water leiding of een stroom die door een ondoordringbaar terrein gaat al het water zal opnemen dat zich op de oppervlakte van den grond verzamelt; de regen die op de oevers valt zal er inloopen, zonder tot de diepere aardlagen door te dringen en langzamerhand door de bronnen weg te vloeien. Vandaar snelle cu oogcnblik- kelijke was bij hevigen regen in de rivieren die door zulk een terrein gaan. Als men op een geologische kaart den loop van een stroom nagaat, kan men de stre ken aanteekenen, waar het terrein ondoordringbaar is, en waar tengevolge van den regen de hoeveelheid van bet water snel kan toenemen. In een voor het water gemakkelijk doordringbaar ter rein is het gevolg van den regen niet oogenblikkelijk; het water dringt in den bodem, baant zich langzamer hand een weg tot eenige diep gelegen ondoordringbare aardlaag en loopt daarover naar de natuurlijke uitmon dingen die men bronnen noemt. Deze doen denzelfden dienst als kunstmatige draineerbuizende drainage houdt den grond vochtig, neemt het water op en verschaft het een regelmatigen afloop. Het regenwater bereikt op zulk een bodem den stroom slechts door dc bronnen. Het water in zulk een stroom vermeerdert nooit jlol'-eling op geweldige wijze, maar wast na hevige regens fciMjaam en gestadig. "Wil men dus den aard van een stroom leeren ken nen dan moet men rekenschap houden met den aard van het terrein hetwelk bij doorloopt en letten op den verschillenden invloed van doordringbare en ondoor dringbare gronden. Op zekere plaatsen van zijn baan kan een rivier aan snellen was, maar ook aan even snelle daling onderhevig zijn, terwijl zij daarentegen op andere punten slechts langzaam wast, maar ook gcruimen tijd op dezelfde hoogte blijft. Het is ook noodzakelijk nauwkeurig waar te nemen wel ken invloed de verschillende toestanden van don grond uitoefenen op de rivieren die in den hoofdstroom uitloopen, en door de som van al die waarnemingen te zamen kan men met juistheid opmaken wat in de nabijheid van de mondingen van den stroom zal geschieden. De verhouding tusschen de verschillende gedeelten van den stroom die door ondoordringbare of doordringbare gronden worden begrensd is niet altijd dezelfde; zij verschilt naar gelang van de hoeveelheid regen die is gevallen. Het is nog niet gelukt met juistheid te be palen welken invloed zekere hoeveelheid regen op den toestand van een stroom uitoefent. In hét stroomgebied van de Seine vindt men ver schillende streken die voor het water ondoordringbaar zijn: de granietvelden van Mor van, de kleigronden langs de oevers van de Aune, de mengelgronden van Lotha ringen, de kleigronden van de groote bosschen van Champagne, van de Argonne en de Puisage; en in het noorden van Frankrijk de gronden in het land van Bray en Gatinais, de steengronden van Brie en Mont morency en van de bronnen van de Eure en Rille. De doordringbare gronden zijn: de balkgronden van Bqurgondië en Lotharingen, het witte krijt van Cham pagne en Norraaudië, de kleisteengrondcn, het zand en de balkgronden langs de oevers van Yonne, van Sois- sons, Wallis, Tardenois en Fransch Vexin de zandgron den van Fontainebleau, de balkgronden van Beauce, de slikgronden van Nor mandie en Picardië. Sedert 1854 heeft de heer Belgrand waarnemingen gedaan omtrent het wassen van het water in al die strekenen hij is tot het resultaat gekomendat in het geheele stroomgebied van de Seine, de kleine wateren, die door ondoordringbare gronden worden begrensd, allen tegelijkertijd wassen, en dat de sterke was weinig meer dan 48 uren duurt. Dit verschijnsel is een gevolg van een snelle concentratie en wegvloeiing van het gevallen regenwater. Bij de wateren, door doordringbare gronden begrensd, heeft niet altijd tegelijk hei zelfde plaats. De snelste was werd waargenomen in Bourgondië en Lotharingen, waar de rivier door balkgronden gaat; de was duurt aldaar nooit minder dan 15 dagen, terwijl het water in Bourgondië eerst 4 dagen na hevige regens begint te wassen: in Lotharingen begint de was echter bijna onmiddellijk. In de overige streken waar men doordring bare gronden heeft oefent de regen bijna geen invloed op den stand van het water uit. Als men voor Parijs de werking van het water van doordringbare gronden en van de ondoordringbare nagaat, dan komt men tot het resultaat dat de was van het water in de hoofdstad altijd zijn hoogste punt bereikt juist als het water uit de ondoordringbare land streken passeert. De Yonne, die het snelst wast van al de rivieren uit het stroomgebied der Seine, behoudt zijn karakter tot aan Montereau, en zijn was doet zich in de Seine het eerst gevoelen. Hierop volgt de was van het water uit de kalkstre- ken, die viar dagen later komt en daar hij tenminste 15 dagen duurt, belet hij de hoofdrivier te vallen, al is het water van de snelwassende rivieren gepasseerd. Eindelijk komt de langzame was van de verschil lende wateren uit de kalkstreken van Beneden Bour gondië, die in het stroomgebied van de Seine een opper vlakte van 14,000 kilometers beslaan ,en daar hij dikwijls achtereenvolgens de snelle was van het water uit ondoor dringbare streken opvolgt, kan de Seine somtijds maanden achtereen wassen, wat b. v. nimmer plaats heeft met de Loire, die uitsluitend het karakter van een snelwas sende rivier heeft. Het stoomschip Prins Hendrik is den 23en dezer te Point Galle binnengeloopenom een kleine reparatie aan de machine te verrichten. GRAANMARKTEN ENZ. Gent, 27 December. Roode en witte tarwe met wei nig aanvoer a 100 kilo, fr. 30.a fr. 32.rogge op staal fr. 15.50gerst fr. haver fr. 14.boek weit fr. 18.50: paardenboonen fr. 16.75; koolzaad fr. 42.lijnzaad fr. 40.lijnkoeken fr. 25.kool- zaadkoeken fr. 18.25; boter fr. 3 per kilogram: eieren fr. 2.95 per 26 stuks. gemiddelde marktprijzen. Middelburg, 27 Dec. Versche boter f a f per kilogram. Aardappelen ƒ2.50 a 3 per hectoliter. Vlissingen, 27 December. Boter 1.45 a 1.40 per kilogram. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 27 December 1872. Nederland. «Certific. "Werkelijke schuld. 21 pet. 54f- *dito dito dito 3 641 ♦dito dito dito .4 87 *Aand. Handelmaatschappij 41 1351 ♦dito exploitatie Ned. staatssp 1161 België. ♦Certificaten bij Rothschild 21 61# Frankrijk. ♦Inschrij vingen3 ♦dito5 Rusland. ^Obligation 1798/1816 5 981 *Certific. adm. Hamburg 5 *dito Hope C°. 18556° serie 5 85} ♦Cert. f 1000 1864 5 „97 ♦dito 1000 18665 96£ ♦Loten 18665 „245 ♦Oblig. Hope IC^Leening 1860 4J 88£ ♦Certific. dito4 ♦Inscript. Stieglitz&G°.2'-a4L. 4 ♦Obligatiën 1867-69. 4 74f ♦Certificaten6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatach. 5 230 ♦Oblig. «lito4 Obl. spoorweg Poti-Tiflis .5 dito dito Jelez Orel 5 921 dito dito Charkow Azow. 5 91 Polen. ♦Schatkis'obligatiën 4 71| Oostenrijk. *Oblig.metall.inzilverJan./Jali. 5 631 ♦dito dito April/Oct. 5 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 604 ♦dito dito Febr./Aug. 5 591 Italië. Leening 18615 Spanje. *Obligatiën. Buitenl.186771. 3 271 dito Binnenlandsche 3 23^ Portugal. «Obl. 1856—69 8 41f Turkije. dito (binnenl.) .5 51f Egypte. Obl. 1868 7 „90 Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 951 ♦dito dito dito (1904) 5 9ö| ♦dito dito dito (1882) 6 97f ♦dito dito tlito (1885) 6 984 ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Redemtion. 6 85} Obl.Atl.Gr. W.Spw.Ohiosec. (7p) dito dito gecom olideerae .7 dito dito debentures. 8 Obl. St. Paul&Pac. Spw. Dsec. 7 dito dito dito 2* sec. 7 651 dito dito 1869 dito 7 66 Brazilië. ♦Obl. 186341 ♦dito 18655 95J Mexico. dito 18513 „17 Grenada, dito afgestempeld 6 211 Venezuela, dito3 8fl Ecuador, dito1 9 Prijzen van coupon». Amsterdam, 24 December. Metall. 22.70; dito zil ver 24.60; Dito Eng. per f 19.90; Eng. Russen per Eng. Portugal per 19 90; Fransche 56Belg. 561Pruis. 35 Hamb. Russen 31f Russen in Z. R. f32j; Pools, in Fl. ƒ274; Napelsche Spaansche piaster fSpaansch in franc» Amerikaansche dollars f 2.41papier 2.141.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3