Het kiepfiMlege der Nederduitsche hervormde ge meente te Nieuw- en St. Joosland heeft tot predikant beroepen den heer H. W. A. Verhoed,predikantte Char- lois en Katendrecht. MARINE EN LEGER. Te Amersfoort en Roermond zullen, op last van den minister van oorlog, proeven worden genomen met het in- en uitladen van batterijen artillerie, waartoe dooi de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen waggons zullen geleverd worden. De minister van marine brengt in de Staats-courant ter kennis van belanghebbenden, dat naardienvolgens ontvangen berichtde gele koorts te Paramaribo hcerscht op de schepen welke de kolonie Suriname met bestem ming naai- Nederland verlatende voor die ziekte be paalde quarantaine-maatregelen zullen worden toegepast. GEMENGDE BERICHTEN. Per telegraaf wordt ons uit den Haag gemeld, dat in den afgeloopen nacht twee ingezetenen dier gemeente waarvan een in de buurt der vermoorden wonende zijn gearresteerd als verdacht van de daders te zijn van daa aldaar gepleegden dubbelen moord. De premie van duizend gulden voor hem, die de daders van den in den nacht van 13 op 14 dezer te 's Gravenhage gepleegden dubbelen moord weet aan te wijzen of zoodanige inlichtingen weet te geven, dat daarvan de aanhouding der daders het gevolg is, is niet door de justitie uitgeloofdmaar door de erfgena men van de vermoorde dame ter beschikking gesteld. (ÏV. Rolt. cour.) Door den heer de Bergh wordt in Het Vaderland het denkbeeld geopperd om bij de redactie van dat blad of bij boekhandelarenin sociëteiten en koffiehuizen in- teekenlijsten neêr te leggen, waarop ieder zou kunnen beschikbaar stellen wat hem de ontdekking van den moordenaar waard zou zijn, en hij als belooning wil afzonderen voor hem die de justitie op het spoor van den misdadiger brengt. De redactie van Het Vaderland verklaart zich bereid tot dat doel mee te werken. Aan het bureau van dat blad zal een inteekenlijst voor handen zijn. De groothertog van Luxemburg heeft tot officier der orde van de Eikenkroon benoemd den heer F. Bar- bedienn^. fabrikant in bronzen enz. te Parijsen tot ridder den heer C. Cevin, ornament-beeldhouwer, mede wonende te Parijs. Vrijdag avond is te Rotterdam aan den Haring vliet gezonken de stoomboot genaamd de Landbouw, beladen met 900 zakken guano. Men zal trachten de lading te lossen en de stoomboot te lichten. Vrijdag zijn te Parijs de laatste Fransche soldaten uit Duitsche krijgsgevangenschap, ten getale van 52, te ruggekomen. Tot herstel van hunne gezondheid zijn zij eerst thans teruggekeerd. Velen leden nog aan de in den strijd bekomen wonden. Te Parij3 begiat het algemeen in zwang te komen zijn politieke gevoelens ook in zijne kleeding aan den dag te leggenen wel hoofdzakelijk onder dames. De dames die legitimistische gevoelens zijn toegedaan, dragen Chambord-knoopenen de heeren van dezelfde poli tieke richting versieren hun dassen metJleur-de-lis-spel den. De aanhangers van het keizerrijk dragen knoopen met een Cesarskop. Echarpes rontains zijn het onderschei- dingsteeken van de voorstanders der wereldrijke macht. Orleansblauw en de Belle-poule worden gedragen door de vrienden van den graaf van Parijs. De republi- keiuschgezinde modistes hebben den hoed Rabagas en de conservatieve modistes de toque-message, een zeer elegant hoofddeksel van tulle en kant, uitgevonden. Het te Berlijn gevestigd uitvoerend comitó der Vereenigingen voor vrouwelijke industrie heeft zich tot den bondsraad gewend, met verzoek voorschriften uit te vaardigen, waardoor vrouwen in staat worden gesteld om zich aan het apothekersvak te wijden, daar tegen woordig in de kleine steden en ten platten lande gebrek heerscht aan provisoren en apothekersbedienden. De Duitsche regeering heeft aan de vrouwen in don Elzas verboden driekleurige cocardes te dragen; men draagt thans ringen met de drie kleuren en email, het eigenaardige is dat die nationale teekensinDuitschland worden vervaardigd. Te Ahrweiles (in het Ahrthal), in de nabijheid van de Apolinarisbronheeft men in de laatste weken bij het uitgraven van den grond tot het bouwen van nieuwe woningenvaatwerk van leem en glas en een aantal goed geconserveerde Romeinsche munten uit den tijd van Valerianus gevonden. De Alpenpassen zijn in een treurigen toestand. De Bernharder is onbegaanbaar. Lawinen en aanhoudende regens vernielen de wegen de via mala heeft zeer veel geleden. Men .is zeer beducht voor bergaf schuivingen. Uit Lugano wordt gemeld, dat er op het meer een storm gewoed heeft, gelijk er in langen tijd geen beleefd is De oevers waren overstroomd. Een zwaarwichtig bewijs van bureaucratische schrijfzucht ontving dezer dagen het departement van binnenlandsche zaken te Pesth van den minister van ooi-log voor Oostenrijk-Hongarije !in de stukken betref fende een post van uitgaaf van 6000 florijuen. Die stukken vormden vier pakkettengezamenlijk wegende ruim 50 kilo. Naar men uit Londen- berichtheeft liet hof van assises vijf der gasstokers, die onlangs den arbeid hebben gestaakt, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met dwangarbeid, omdat zij den directeur der fabriekwaar zij werkzaam waren, hadden willen intiraideeren. In de Australische bladen wordt tegenwoordig een spoorwegplan besproken van ontzetten den omvang. Men wil namelijk een spoorweg bouwen van de zuidkust naar de Noordkust van Nieuw-Holland van Adelaide naar Port Darwin. In de verschillende districten en ook in Adelaide zijn reeds vergaderingen gehouden om het plan te verwezenlijken. Men vraagt van de regeering 200 mil- lioen acres land die zich van de Zuidkust (Adelaide) regelrecht naar Port Darwin (een lengte van 2000 En- gelsche mijlen)uitstrekken. Deze aanvraag om land is reeds bij het Zuid-Australische parlement aanhangig, en wordt dit verzoek ingewilligd, dan rekent men verder op de Engelsche geldmarkt om het werk te voltooien, waarvoor men 14 jaren stelt. En wegens de groote uit gestrektheid en wegens het terrein biedt deze weg grootere bezwaren dan men bij den bouw van den grooten Amerikaanschcn spoorweg beeft ondervonden. Nog slechts éen reiziger toch, Mac Donall Stuart, is in 1862 dio landstreken doorgetrokken en heeft op die reis de grootste ellende uitgestaan. VERKOOPINGEN en AANBESTEDINGEN. Burgemeester en wethouders van Middelburg hebben heden namiddag op het raadhuis alhier in het openbaar aanbesteed: 1° het vegen van sehoorsteenen in de schoollokalen en de voor den openbaren dienst bestemde gemeente gebouwen gedurende het jaar 1873. Hiervoor zijn 2 biljetten ingekomen, te weten van J. M. B. Fransella alhier, voor 3S cent en van G. G. Biondina alhier, voor 37 cent per schoorsteen. Aan laatstgenoemden is de uitvoering toegewezen. 2° De levering van de gedurende 1873 voor de onder houdswerken der gemeente vereisebte houtwaren, verf stoffen, kalk, tras en cement. a Voor de houtwaren zijn 2 biljetten ingekomen, van de heeren I. de Broek er t c°. en den Bouwmeester, Borsius van der Leijébeiden alhier. Eerstgenoemde firma heeft ingeschreven als volgt: greinen ribhout f 44, greinen plankhout f 60, dennen ribhout f 33, dennen plankbout f 44vuren ribhout f 36dennen of vuren ribhout f 33, vuren plankhout f 42, alles per kub. meter vuren of dennen slijpdelen f 1.60 per stuk, vlotdelen f 1.10 per stuk en schrooden 10 cent. De inschrij ving der tweede genoemde firma was aldus: greinen ribhout 42.50, greinen plankhout f 55; dennen rib hout f 41dennen plankhout f 47, vuren ribhout f 37.50, dennen of vuren ribhout f 36, vuren plankhont f 46, alles per kub. meter; vuren of dennen slijpdelen 1.60 per stuk, vlotdelen f 1.02£ per stuk "en schrooden 10 cent. De levering is aan de heeren de Broekert c°. als laagste inschrijvers gegund. b Voor de verfstoffen is alleen ingeschreven door den heer H. J. Hackenberg alhierte wetenloodwit 38 eent, zinkwit 48 cent, krijtwit 3 cent, gele oker 9 cent, menie 30 centEngelsch vermiljoen 9 centSpaansch groen f 1.60, Parijsch groen f 1.40, chromaatgroen 50 cent, pondezwart 20 cent, «alles per kilogr.am; tonnenzwart 90 cent per bomterpetijn 70 centpotlood 14 cent, blanke barnsteenvernis 85 cent, copallak f 1.70, por- seleinlak f 1, alles per kilogram, en lijnolie 45 cent per liter.De levering is gegund. c Voor k.alk, tras en cement zijn 2 biljetten ingele verd waarvan echter dat van de heeren Gebr*. Boude- wijnse buiten aanmerking moest blijven als zijnde niet op zegel geschreven. Het «andere biljet was van de heeren W. v«n Uije zonen, te weten: Luikschekalk 68 cent, Dordtsche tras f 1.65 per hectoliter en Port- Land cement f 7.50 per vat. De levering is aan deze inschrijvers gegund. 3° Het doen van eenige vernieuwingen aan het voor malig kuipersgildehuis met het gewoon onderhoud van dat gebouw tot den 30en April 1874. Hiervoor zijn 4 biljetten ingekomen, van de heeren M. A. van der LIell alhier voor f 197, J. Sonius «alhier voor f 184.99, P. Krijger alhier voor f 143.50 en P. J. van Puffelen alhier voor f 139. Aan laatstgenoemden is het werk toegewezen. Eergisteren heeft te ZaamsLag de aanbesteding plaats gehad van het uitvoeren van eenige buitengewone werken aan de zeeweringen der calamiteuze polders Magaretha, Kleinen Huijssens en Eendracht, bestaande in bet maken en zinken van 1700 vierkante meters zinkstuk, en bet leveren en verwerken van 5100 schccps- ton gewone Doorniksche of bazaltsteen en 2060 scheeps- ton afval van Doorniksche of lessineschen steen. Daar van zijn aannemers geworden de heeren D. Tholciis c°. te Neuzenvoor f 28,830. STA TEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Zaterdag 21 December. Nader verslag In de eerste pl.aats werd behandeld de conclusie van het rapport der commissie ad hoe op de door den vorigen minis ter van koloniën ingediende nota's betreffende het stelsel der opiumpacht op Java cn Madura en het stelsel van de kringen binnen welke geen invoer of verkoop van opium wordt toegelaten. De conclusie strekte om het verslag van den minister van koloniën te verzenden tot het bekomen v«an meerdere inlichtingen, die tot nogtoe ontbreken tot het vestigen van een oordeel over de thans medegedeelde bescheiden, na ontvangst van welke inlichtingen de commissie eerst meende to kunnen bcoordeelen welken weg men zou behooren te volgen om begane feilen te herstellen. Nadat de heer Heemskerk zijn teleurstelling er over betuigd had, dat de commissie nog geen definitieve beslissing aan de kamer bad onderworpen, iets waartoe zij meende d.at de commissie alleszins in staat was, en nadat de heer Mirandolle daarop de conclusie had ver dedigd, namens de commissie, werd de conclnsie zon dei- hoofdelijke stemming goedgekeurd. Daarna zijn do beraadslagingen gevoerd over hot IXC hoofdstuk der staatsbegrooting (koloniën). De heer Kien trad in een betoog om aan te toonen, dat naast den weelderigen, Oosterschen plantengroei, de planten uit het Westen kunnen tieren en voorts, op gezag van een bevoegde autoriteit, de wenschelijkheid om de nog bestaande op hoog gezag ingevoerde cul tures te handhaven, overeenkomstig art. 56 v«an hot regeerings-reglement. De heer Nierstrasz verklaarde met 'toog op den korten tijd, die nog beschikbaar was, ingeenepolitieke beschouwingen omtrent de regeling van den minister te willen treden. Maar hij achtte 'took onnoodig den minister ernstig te bestrijden, want voor ieder, die, gedurende de begrooting'sdcbattenhet ministerie had leeren kennen, was het duidelijk, dat dit kabinet niet behoeft omvergeworpen te worden, omdat het v.an zelf wel z«al ineenzakken. Hij ging daarna de verschillende maatregelen na, in de laatste tien jaren door liberale besturen op koloniaal gebied genomenom da.aruit' de werking van het liberale stelsel aan te toonen. Achtereenvolgens besprak hij de vergunning tot bedevaarten naar Mekka; de afschaffing van de bazarp«acht (die hij nuttig achtte); de intrekking van de indigo cultuur; de afschaffing v«an de vischpacht; het nieuwe reglement op het vischwezen; de afschaf fing der rottingslagen en van het p«assenstelsel; de comp tabiliteitswet; het strafwetboek voor Europanen; de afschaffing der heeredienstcn voor de hoofdende afschaffing der pacht van de pandjeshuizen; de agrari sche wet en de suikerwet; de vergunning tot onbeperkte toelating van alle Europe«anen en vreemdelingen in Indië. Hiermede^ bracht hij in verband de toenemende onvei ligheid in Indic, die door de autoriteiten wordt erkend, blijkens den voorgedragen maatregel tot reorganisatie der politie en dat wel op motieven, waaruit hij de grootte der organisatie van het dessabestuur afleidde. Welk gevolg hadden, behalve de reeds geschetste, de verschillende maatregelen gehad? Daling der prij zen van de vaste goederen en verhooging daarentegen van de koelieloonenvoorts achteruitgang van de pad- diecultuur. In verband met een en ander en met 't oog op de gebeurtenissen v.an Deli achtte hij 't noodzakelijk, om den gouverneur-generaal in staat te stellen de noodige bescherming aan goederen en pei3onen te vcrIeenen,om de nederzetting van Europeanen te beperken tot die plaatsen waar het bestuur over genoegzame kracht cn Voldoende steun k«an beschikken. Ondanks het liberale stelsel intusschen, is de liberale regeering gedwongen om tot een bedrag van 70 millioen inkomsten te heffen, die uit het conservatieve stelsel voortvloeien, aangezien de Landrente onmogelijk tot een voldoend bedrag kan geheven worden. D.aarom ook achtte hij 't onnoodig den minister te vragen of hij de gouvernements-koffiecultuur zal handhaven. Het is een straf voor dit en voorgaande liberale kabinetten om in dit opzicht met de conservatieve begiuselon te blijven regceren, uit een financieel belang, dat dan ook onder de liberalen zeiven meer en meer zorg begint te baren. De heer Gratama, het stelsel van staatsaanleg v«an spoorwegen in Indië opnieuw «aanbevelende, vroeg naai de plannen des ministers deswege. Do heer Gevers Deynoot beval den minister aan voort te gaan met de uitzending van stoomschepen tot aan knooping van handelsbetrekkingen met andere wereld- deelen, en drong op een veranderde inrichting a«an van het koloniaal verslag, opdat het meer onder het bereik kome van het publiek. De heer van Loon vroeg of werkelijk ter Westkust van Sumatra nog een vermomde slavernij bestaat, of men nl. daar nog pandelingen aantreft? De heer van Rees beantwoordde den heer Nierstrasz. Deze had blijk gegeven van zijn weerzin tegen al wat naar vooruitgang en verlichting zweemt. Zijn schets van den toestand in Indië verschilde hemelsbreed met hetgeen hij nog geen zes maanden geleden met eigen oogen daar «aanschouwd had. Yerschilendeconserv«atieve ministers van koloniën trouwens hebben, al is 'twat meer schuchter, den weg gevolgd, dien liberale kabinetten hadden afgebakend. Wilde men wat anders, wilde men terugkeer tot den ouden toestand, tot het dwangstelsel, tot do rottingstraf, men zegge 't, maar heffe niet enkel, jammerklachten aan. De intrekking der indigo-cultuur «aan het initiatief overigens van den heer Rohussen ver schuldigd werkt uitmuntend. De klachten over moei lijkheid waren overdreven en bestonden reeds vroeger ook, maar werden, bij gemis aan couranten, niot zoo openbaar. Ten stelligste verklaarde hij, dat de «af schaffing der rottingslagen de onveiligheid had doen toenemen. Dio straf werd vroeger op onmenschelijko wijze toegepast, en nu was het alleen de vra«ag of de daarvoor in de plaats gekomen straffen niet te streng waren. Ten slotte vergeleek hij de politiek v.an den heer Nierstrasz met die welke de Oost-Indische com pagnie, in een procLamatie van 15 Maart 1726, had ontwikkeld. De minister van koloniën, in dc eerste plaats de in

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 2