Letterkundige Voordracht Crediet-Vereeniging. 1° Een Huis en Erf, 2° Een Aandeel Openbare Verkooping zichtbaar zijn raadpleegt, dat deze correspondent de I zaken juist inziet, wat de officieuse organen ook mogen beweren. Trouwens de bijeenkomst van eene der sub- commissiën, welke gisteren plaats had, bewijst opnieuw wat men van die hooggeroemde verzoeningsgezindheid te denken heeft. Volgens een particulier telegram van l'Indépendance beige heeft zij op voorstel van den beer Richard besloten in de eerste plaats te beraadslagen over de rechten, welke aan den president als compen satie voor het recht om op de tribune te verschijnen zullen geschonken worden. Als zoodanig worden genoemd het recht van veto en een tweede kamer, welke met den president de andere kamer ontbinden kan. Wil men nog een duidelijker bewijs voor de halsstarrigheid der monarchalen, die het votum der kamer van 29 Novem ber eenvoudig negseren en handelen alsof de conclusie van het rapport-Batbie ware aangenomen'? Gisteren is het geheele Fransche budget met algemeene stemmen aangenomen. Heden is o. a. aan de orde de aanvrage der regeering om een krediet van ëen millioen ratios ten behoeve van de noodlijdenden der watervloe den, waarop de heer Bardoux gisteren namens de com missie een gunstig rapport uitbracht. Na de zitting van heden gaat de kamer tot 6 Januari op reces. Thiers zal gedurende dien tijd in het Elysèe te Parijs verblijf houden, waar hij vele receptiën en o. a. ook de gebrui kelijke nieuwjaars-receptie houden zal. De groep welke geroepen scheen om in hoofdzaak de richting aan te geven, waarin Frankrijk geregeerd zal werden, verkeert in staat van ontbinding. Tenge volge van de redevoering van Dufaure en van de daaruit voortvloeiende aanneming der eenvoudige orde van den dag door de rechterzijde heeft een belangrijk deel van het linker-centrum, waaronder de voorzitter Ricard, zich van stemming onthouden of met de linkerzijde gestemd Het ontslag van den voorzitter Ricard is, zooals men zich herinnert, niet door de leden aangenomen. Desniet temin blijit doze bij zijn verzoek volharden. Teneinde split sing der belangrijke partij in eene fractie-Casimir Périer en eene fraetie-Kicard te voorkomen, is in de bijeenkomst van gisteren besloten de verkiezing van het nieuwe bestuur tot na het reces uit te stellen. Al voldeed het linker-centrum in geenen deele aan de eischen, die daaraan door het land en ook door zijne eigene leden gesteld werden, van eene oplossing dezer parlementaire groep zou ook de regeering den terugslag gevoelen. Uit Berlijn wordt gemeld dat de conferentiën der Duitsche ministers van justitie met een bevredigenden uitslag bekroond zijn, althans wat de vestiging van een opperste civiel gerechtshof voor het Duitsche rijk be- trett. Hiermede hangt natuurlijk samen algemeen gelden de wetten van burgerlijk recht en burgerlijke rechts vordering. Komen deze wetten tot stand, het zal een ware weldaad voor Duitschland zijn. Niet alleen de staten, maar zelfs de provinciën in denzelfden staat hebben thans een verschillend burgerlijk recht. Allerlei geruchten zijn in omloop omtrent de geheim zinnige minister-crisis in Pruisen en het onbegrijpelijk ontslag van von Bismarck uit eene betrekkingwaar van niemand de portee vat. De afgevaardigden bespre ken onder elkander de redenen en de mogelijke gevol gen dezer crisis, verdiepen zich in allerlei combinatiën> waarvan nu eens de minister Camphausen, dan weder de leider der conservatieven in de kamer, de heer Blankenburg, als hoofdpersoon of minister-president genoemd wordt, doch geen hunner den let er aan zich bij de eenige competente persoonde regeering name lijk, cenige zekerheid omtrent deze quaestie te verschaffen. Wie minister wordt en of de koning ministers hand haaft, wier reactionaire beginselen lijnrecht tegenover de meerderheid der kamer staan, hierom bekommert men zich niet, en terwijl mannen als von Koon, von Selchow en von Xtzenplitz ondanks hunne verouderde beginselen aan het hoofd van den eersten staat van het Duitsche rijk blijven, kibbelen twee organen dergroote pers, de Norddeutsche Allgemeine en de National Zei- tung over de vraag, of de Pruisische gevolmachtigden in den bondsraad hunne instruction van von Bismarck of van het Pruisische kabinet ontvangen. Wanneer de rijkskanselier dus slechts het factotum van het rijk blijft, dan bekommeren de zoogenaamde liberale bladen er zich niet om of de vertegenwoordigers der Pruisische natie haspelen moeten met ministersdie in geen enkel opzicht aan de eischen des tijds voldoen. Zonder iets op de bekwaamheden van den grooten rijkskanselier af te dingen, zou het misschien verstandiger wezen wanneer de liberalen bij tijds zorg droegen dat de belangrijke posten in rijk en land in handen gegeven werden van bekwame en liberale mannen. Hoe zal het er anders in het Duitsche rijk en Pruisen uitzien, wanneer de rijkskanselier plotseling der natie ontvalt? Zoo ooit, dan heeft Pruisen thans onder bet bestuur van den ijzeren kanselier ruimschoots gelegenheid zich op gezonden bodem te plaatsen. Het Spaansche ministerie heeft zich opnieuw gecon stitueerd. De minister van openbare werken Echegaiay, in het eerste ministerie-Zorilla minister van financiën, is opnieuw met deze portefeuille belast. De heeren Be- cerra en Mosquera zijn tot minister van openbare werken en koloniën benoemd. De gewone Madridsche correspon dent van le Temps meldtdat deze heeren tot de meest geavanceerden der radicale partij beboeren en bet minis terie door deze benoemingen bij het schrijven van zijn brief was de crisis nauwelijks uitgebroken een zeer democratische richting verkrijgt, welke bij schadelijk acht voor het toch reeds bijna tot nul gereduceerde ontzag voor de koninklijke waardigheid en voor de wet. Men verlieze echter bij deze beooïdeeling niet uit het oog dat de schrijver, al is hij dan ook gema tigd, echter een volbloed Frausch republikein is, die als al zijne geestverwanten de Bonapartes, Bourbons en Orleansen baat en nu ook iedere monarchie en bet ko ningschap in elk land verafschuwt. ^an&rl$brri£l)tm, PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 21 December 1872. Nederland. ♦Certifie. Werkelijke schuld. 2$ pet. 55 ♦dito dito dito 3 G4T^ *dito dito dito .4 86| ♦Aand. Handelmaatschappij 4$ 136$ ♦ditoexploitatieNed. staatssp11G België. "-'Certificaten bij Rothschild 2$ Frankrijk. ♦Inschrijvingen3 ♦dito 5 79$ Rusland. ♦Obligation 1798/1816 5 98,1- ♦Certific. adia. Hamburg 5 „74 ":dito Hope C°. 18556e serie 5 85$ ♦Cert. f 1000 1864 5 „97 ♦dito f 1000 18665 96 J ♦Loten 18665 ♦Oblig. Hope 4,C9.Leening 1860 41 88$ ♦Certifie. dito4 *Inscript.Sti(iglit.z&C°.2fa4L. 4 ♦Obligatiën 1867—69. 4 „75 ♦Certificaten6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatseh. 5 230 ♦Oblig. dito4- Obl. spoorweg Poti-Tiftis 5 93$ dito dito Jelez Orel .5 „93$ dito dito CharkowAzow. 5 Polen. ♦vSchatkistobligatiën 4 „71$ Oostenrijk. ♦Oblig.metall.inzilverJan./Juli. 5 63$ ♦dito dito April/Oct. 5 63$ ♦dito in papier Mei/Nov. 5 60$ ♦dito dito Febr./Aug. 5 Italië. Leening 18615 62$ Spanje. ♦Obligatiën.Buitenl. 186771. 3 28-jV dito Biunenlandsehe 3 24-^ Portugal. *Obl. 1856—69 3 „41$ Turkije. dito (binnenl.) .5 „52 Egypte. Obl. 1868 7 90$ Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 98^ ♦dito dito dito (1885) 6 99 ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Reóemtion. .6 Obl.Atl.Gr. W. Sp v. Ohiosec. (7p) dito dito geconi olideerae .7 dito dito debei tures. 8 Obl.St.Paul&Pac.Spw.ltoec. 7 642 dito dito d5to 2*sec. 7 „65$ dito dito 1869 dito 7 65$ Brazilië. *Obl. 18634$ ♦dito 18655 Mexico. dito 1S513 17$ Grenada, dito afgestempeld 6 20$ Venezuela. dito3 8$ Ecuador, dito1 8$ Prijzen van coupons. Amsterdam, 20 December. Metall. f 22.80; dito zil ver f 24.60 Dito Eug. per f 19.97$; Eng. Russen per Eng. Portugal per f 19.97$; Fransche f 56Belg. f 56$Pruis, f 35$Harnb. llussen f 31$ Russen in Z. R. 32$; Pools, in Fl. f Napelscbe f Spaansche piaster Spaansch in francs f Amerikaanscbe dollars f 2.42; papier f 2.14$. ThmcrtmtUix. Heden trof my de zwaarste slag mijns levens, daar mijn geliefde echtgenoot P. C. VERVENNE, op 54jarigen leeftijd, na een smartvol lijden van mijne zijde door den dood werd weggerukt. Middelburg, Wedc. P. C. VERVENNE, 20 December 1872. P. N. Vervenne. Eenige kennisgeving. Heden overleed na een langdurig en geduldig lijden in den ouderdom van 74 jaren, mijn geliefde echtgenoot W. MAKINISSEN, na eene gelukkige ecktvereeniging van 29 jaren. Middelburg, Wedc. W. MAR1NISSEN, 21 December 1872. Timmerman. Eenige kennisgeving. Heden overleed na een langdurig lijden in den ouder dom van 74 jaren, mijn geliefde echtgenoot HELENA BAKKER, diep betreurd door mij eu hare kinderen. Vlissingen, 21 Dec. 1872. C. VAN WIJK. De ondergeteekende betuigt zijn welmeenenden dank voor de vele bewijzen van belangstelling, gedurende zijne ziekte ondervonden, en inzonderheid aan den Heer HAMAN, daar hij zijn leven naast God aan hem te danken heeft. J. A. NELLEN, M'. Schilder. De Heer en Mevrouw WINKELMAN, te Vlissingen, betuigen bij deze, mede namens hunne kinderen, bun welgemeenden dank voor de vele bewijzen van deelne ming, bij het overlijden van hunnen Zoon Dr. B. J. WIN KELMAN. door den heer Dr. J. TEN BRINK, \aii 's Hage. Ten voor deele van de Vereeniging tot het bezoeken der armen alhier, Vrijdag 27 December a. s. des avonds te 7$ uur in de Concertzaal. Toegang voor een heer f 1, voor eene dame f 0.50. Bewijzen van toegang zijn nog te verkrijgen in den boekwinkel van de heeren J. C. en W. ALTORFFER en des avonds in bet Concertgebouw. Dfiderlaiïïlficlw maatsdtapij ter toor- toiirij ran nijrertóet Departements-Vergadering, Maandag 23 De cember, 'savonds 8 uren, in liet Schuttershof. F. ERMERINS, Secretaris. Opgericht te Amsterdam in den jare 1853. Muimdelijksclie Staat or 30 November 1872. 2487 Leden Deelnemingf 16,496,820. In portefeuille(Hoofdkantoor en Agent schappen) .3,888,734.66$ In disconto genomen (Hoofdkantoor en Agentschappen) 3,517,732.44 In Cassa (Hoofdkantoor en Agent schappen) 274,355.86 Stortingen der Leden 1,936,482. In disconto gegeven2,902,153.67 Deposito rekening (Hoofdkantoor en Agentschappen)2,307,021.04 Reservefonds299,113.01 föentfe van deposieo's pet. Amsterdam, 14 December 1872. (get.) BERG-SCHIMMEL. Namens het Correspondentschap Walcheren. DE KANTER. De Voorzitter van Commissarissen, (get.) JOH. C. ZIMMERMAN. De Notaris P. P. SLEGT zal, op Dinsdag den 24cn December 1872, des avonds te 8 uren, op de Bovenzaal van de Sociëteit de Vergenoe ging, op de Markt te Middelburg, in het openbaar verkoopen: staande en gelegen binnen Middelburg, op de Rou- aansche kaai, wijk G, nummer 132; iu de Middelburgschc Maatschappij van Stoomvaart, gevestigd te Middelburg, met daaronder begrepen Aandeel in het Reservefonds en Dividend over het loopende jaar. Voormeld Huis en Erf is daags vóór en op den dag der verkoopiug te zien van des voormiddags cif tot des namiddags drie uren, met een toegangkaartje, te verkrijgen ten kantore van gemelden Notaris. op Maandag den G «Hamiari 1873, des voormid dags te 1© «ren, aan de dijken van den Heer- Jauspolder en den Rippolder, in de gemeente Wissen- kerke, eiland Noord-Beveland, en te beginnen aan het KUmperlandscbe Veer, van: Omtrent S100 meest ESSCItEN en CA NADA- en voorts OMIENBOOMEN; waaronder diversen geschikt voor Werkhout. Nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van den Weledelen Heer H. TAKRentmeester van de Ambach ten Oud Campen en Soelekerke enz., te Middelburg, en ten kantore van den Notaris L. VAN DER MOER, te Colijnsplaat.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3