Kennisgeving. VERHUISD zoodat hij bij eene niet gewenschte benoeming genood zaakt zou zijn om zijn plaatsvervanger voortdurend lastig te vallen. De uitslag der hierop gevolgde stemming isdat worden benoemd tot leden der genoemde commissie de aftredende heeren Snijders met 10, van Hoek en van Eekelen, beiden met 12 stemmen; en tot plaatsvervan gers de aftredende heeren van Visvliet met 12, Fokker met 15 en Mathon met 13 stemmen. Tot leden der commissie van toezicht over de manege worden door burgemeester en wethouders in alphabe- tische orde voorgedragen de heeren mr. N. C. Lam- brechtsen van Ritthem en mr. A. P. Snouck Hurgronje, en voor een tweede vacature de heeren P. L. de Bruijne en F. D. Sprenger. De heer Lambrcchtsen wordt be noemd met 11 stemmen, zijnde 5 stemmen op den heer Hurgronje uitgebracht; de heer Sprenger wordt geko zen met 9 stemmenterwijl de heer de Bruijne 7 stem men verkreeg. Tot lid der commissie van fabricagein de plaats van het vroegere raadslid den heer Conrad, wordt benoemd de heer Jeras met 15 stemmen, zijnde 1 stem uitgebracht op den heer Nagtglas. De zitting wordt gesloten. tóuitmlartD. ALGEMEEN OVERZICHT. Aangaande de crisis in Frankrijk valt heden niets nieuws mede te deelen. De dag van gisteren leverde geen enkel incident op, hetwelk op den loop der gebeur tenissen van invloed zou kunnen zijn. De kamer zette het onderzoek der begrooting van financiën voort en de commissie-Dufaure zal eerst heden weder zitting houden. Sedert de zitting der kamer van Zaterdag heerscht in de politieke kringen de ergerlijkste verwarring, waar aan men hoopt dat de deliberatiën der commissie, die Thiers heden zal bijwoneneen einde zal maken. Le Temps is van oordeel dat de rechterzijde de hand moet aannemen, welke de regeering haar Zaterdag toe stak, en gelooft dat zij tot haar eigen behoud onge twijfeld daartoe zal overgaan. „De heer Thiers, zegt het blad, is met u, wanneer gij zelf het wilt, en gij weet dat het land met den heer Thiers is. Grijpt der halve dit laatste plechtanker aan, dat de regeering u reikt, en werpt uwe herinneringen, uwen spijt en uwe illusiën, welke u dreigen te bedelvenover boord." In dit licht beschouwt le Teraps de redevoering van Dufaure, en het blad vindt er, aldus opgevat, hoegenaamd niets afkeu renswaardigs en bevreemdends in. In die opvatting staat le Temps, den officieusen Bien public misschien uitgezonderdechter volmaakt alleen. De organen der uiterste rechterzij de natuurlijk beschouwen de redevoering van Dufaure als een bewijs voor de over winning hunner beginselen en voor de bekeering der regee ring. Dat zij hierin dwalen, behoeft geen betoogdoch dat de regeering tot die valsche opvatting aanleiding gaf, valt niet te ontkennen. Geheel anders i3 het oordeel van de ware vrienden der regeering. Met enkele voorbeelden meenen wij te kunnen volstaan. Het schijnt een onwederlegbaar feit dat drie ministers, de heeren Léon Say, de Rémusat en Jules Simon, in den ministerraad hunne ontevredenheid hebben uitgesproken over de redevoering van den minister Dufaure; twee particuliere vrienden van Thiers, de heeren Barthélémy- St. Hilaire en Rieard namen geen deel aan de stem ming, en een ander vriend van den president, de heer de Malleville, stemde met de republikeinsche minderheid de heer Bamberger heeft zich als lid van het linker centrum laten schrappen en is lid van de gematigde lin kerzijde geworden, omdat een groot deel der leden van het linker-centrum met de rechterzijde stemde en daar door „de stellingen van den heer Dufaure bekrachtigd heeft, welke slechts kunnen voortvloeien uit een formeele vijandschap jegens de republikeinsche idee"de heer Ricard heeft om ongeveer dezelfde redenen zijn ontslag als voorzitter van het linker-centrum gevraagd, hetwelk deze fractie echter geweigerd heeft aan te nemende gematigde linkerzijde heeft de redevoering van den minister Dufaure scherp veroordeeld, „die niet geschroomd heeft de taal der woordvoerders van de rechterzijde over te nemen", zooals het proces-verbaal dezer fractie luidt; de radicale linkerzijde heeft die redevoering als „beleedigend voor de republikeinen, vijandig aan de republiek en volmaakt in tegenspraak met de boodschap van Thiers" gequalificeerd enz. Dit zijn slechts enkele voor beelden uit velen om te bewijzen, dat de officieele rede voering van Zaterdag algemeene verwarring teweegbracht en afkeuring verdient, omdat zij de vrienden der regee ring, die haar den 29en November met opoffering van eigen wenschen steunde, misleidde. De manoeuvre mag handig wezen, den naam van ridderlijk verdient zij niet. Het orgaan van keizer Wilhelm, waarvoor de Spe- nersche Zeitung gewoonlijk doorgaat, verklaart uit goede bron te kunnen mededeelen dat de rijks-kanselier zijn ontslag als president van het Pruisische kabinet heeft aangevraagden dat de keizer hem persoonlijk verzekerd heeft dat hij bereid was hem elke vermindering van arbeid, welke hij mocht wenschen, toe te staan. Voor- loopig is aan generaal von Roon als oudste minister het voorzitterschap opgedragen. Was de bron niet zoo be trouwbaar, men zou aan de juistheid dezer mededeeling moeten twijfelen. Het is toch niet zeer duidelijk, dat dit ontslag von Bismarck veel zal ontlastenwanneer hij toch Pruisisch minister van buitenlandsche zaken blijft, ook al neemt men aan dat een minister, die van 22 Mei tot 14 December bijna onafgebroken op zijne landgoederen vertoeven kanmet arbeid overstelpt is, vooral als minister-president van een kabinetin welks boezem juist gedurende zijne afwezigheid groote vraag stukken voorkwamen en over welks hoofd hevige stor men heêntogen. En bovendien een voorloopig minister president, die met onbepaald verlof de hoofdstad verlaten en zelfs zijn ontslag aan den koning ingediend heeft! Zou de machtige rijks-kanselier ook in den strijd tegen zijne reactionaire collega'sgesuccombeerdhebben'? Wel licht komt het raadsel later tot oplossing. Tengevolge van de aanneming van het voorstel van den heer Nicotera, bij gelegenheid van de behandeling in comité van het nieuwe wetsontwerp betreffende de godsdienstige corporatiën te Rome, luidende als volgt: „De kamerde quaestiën ten aanzien van art. 2 (behoud der generalaten) in het midden latende, besluit dat de opheffing der jezuïetenorde, met inbegrip van haar generalaat, gedecreteerd moet worden", beeft de presi dent der regeering Lanza onmiddellijk een ministerraad belegd, om de gedragslijn te bepalen welke de regee ring verder volgen zal. De koning was voornemens dien ministerraad in persoon te presideeren. Het resul taat is nog niet bekend, maar het is te hopen dat de regeering, vóór zij haar ontslag neemt, een beroep op de kamer doe en deze haar in het gelijk stelle. De bezadigde en gematigde staatkunde, welke de regeering tot dusverre tegenover de katholieke kerk volgde, zal Italië verder brengen dan wanneer, op het voor beeld van Duitschland, de kerk door dwang aan den staat onderworpen wordt. Het slechtste middel om dwalingen te bestrijden is geweld. ^»Êettiöinacn. De Noord-Duitsche Brik Wangerland, waarvan wij in een vorig nommer melding maakten als van Vlissingen vertrokken met landverhuizersheeft op de Good wind Sands gestooten en is met verlies van ankers en ket tingen met lekkage te Ramsgate binnengeloopen. In de haven van Vlissingen is gekomen de Nederlandsche Galjoot Adriana Fransinagezagvoerder A. van Eijk, met kolen van Engeland voor Vlissingen bestemd. ^an&rlsbrrtctjtm. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam IS December 1872. Nederland. *Certïfic. Werkelijke schuld. 2} pet. ♦dito dito dito 3 ♦dito dito dito 4 ♦Aand. Handelmaatschappij 4} dito exploitatie Ned. staatssp België. ♦Certificaten bij Rothschild 2} Frankrijk. ♦Insehrij vingen3 ♦dito5 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 ♦Certific. adm. Hamburg 5 ♦dito Hope C°. 1855, 6e serie 5 ♦Cert, f 1000 1864 5 ♦dito f 1000 18665 ♦Loten 18665 ♦Oblig. Hope p« O. Leening 1860 4i ♦Certific. dito4 ♦Inseript.Stieglitz&C°.2«a4L. 4 ♦Obligation 1867—69. 4 ♦Certificaten6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch, 5 ♦Oblig. dito4 Rusland. Obl. spoorweg Poti-Tifiis 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow. 5 Polen. ♦Schatkis:obligatiën 4 Oostenrijk. *Oblig.metall.in zilverJan./Juli. 5 ♦dito dito April/Oct. 5 ♦dito in papier Mci/Nov. 5 ♦dito dito Febr./Aug. 5 Italië. Leening 18615 Spanje. ♦Obligatiën.Buitenl. 186771. 3 dito Binnen landsche 3 Portugal. ♦Obl. 1856—69 3 Turkije. dito (binnenl.) .5 Egypte. Obl. 1868 7 Amerika. *Obl. Vereenig de Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 ♦dito dito dito (1885) 6 ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Redemtion. 6 Obl. Atl. Gr. W. Spv,\ Ohiosec. (7p) dito dito gecon.' olideerae7 dito dito debentures. 8 Obl. St.Paul Pac. Spw. lcsec. 7 dito dito dito 2«sec. 7 di+o dito 1869 dito 7 Brazilië. ♦Obl. 18634* ♦dito 18655 Mexico. dito 18513 Grenada. dito afgestempeld 6 Venezuela, dito3 Ecuador, dito1 54}} 64} 86} 136 98 j, 85} 96} 96} 245 88} 73} 75} 229 93} 91} 63A 63^ 27A 23} 41} 51} 90} 95 98 99 65} 66} 86} 95 16* 20} Prijzen van coupons." Amsterdam, 17 December. Metall. f 22.85dito zil ver f 24.60; Dito Eng. per£ f 19.97}; Eng. Russen per Eng. Portugal per f 19.97}; Fransche f 56; Belg. f 58}Pruis, f 35}; Hamb. Russen f 31}; Russen in Z. R. /"32}; Pools, in FI. f Napelsche f Spaansche piaster/"Spaansch in francs f Amerikaansche dollars f 2.42; papier f 2.14}. Jlïmcrtmtirn. Getrouwd J. J. DE WOLFF en C. W. DIKKENBERG. Voorspoedig bevallen van eene welgeschapen dochter M. C. KOMMERS—LOUIS. Goes, den 16cn December 1872. Heden morgen te 6 uren overleed na eene langdurige ongesteldheid onze geliefde broeder CORNELIS, en te 10 uren werd onze droefheid verdubbeld door het over lijden van onze geliefde moeder J. M. BAKKER, wede. J. van Westen, in den ouderdom van 66 jaren, na een lijden van slechts 5 dagen. Groot is dit dubbel verlies, maar wij hopen in Gods wil te berusten. Grijpskerke, Uit aller naam, 17 December 1872. L. VAN WESTEN. Heden overleed tot mijne en mijner kinderen droefheid, mijn echtgenoot C. ADRIAANSE, in den ouderdom van 49 jaren. Meliskerke, J. VADER. 17 December 1872. Algemeene kennisgeving. Voor de vele bewijzen van hartelijke deelneming ge durende de ziekte en het overlijden van mijnen, geliefden Vader ondervondenbetuig ik bij deze ook namens ouders en familie mijn hartelijken dank. Hoedekenskerke 18 Dec. 1872. J. J. LENTE. SLUITING DER JAGT OP KLEIN WILD. DE COMMISSARIS DES KONINGS IN DE PRO VINCIE ZEELAND, Gezien het besluit van heeren Gedeputeerde Staten van den 13en December 1872n° 103 Gelet op art. 11 der wet van den 13en Junij 1857 (Staatsblad n° 87) Maakt bekend, dat de sluiting der jagt op klein wildmet uitzondering van die op houtsnippenook met schietgeweer, in deze provincie is bepaald op Dingsdag den 3lc" December 18X2, met zons* ondergang, en dat het tijdstip van de sluiting der jagt op houtsnippen en waterwild nader zal worden vastgesteld. Deze kennisgeving zal in het Provinciaal blad ge plaatst, en zullen afdrukken in planoaan de gemeente besturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg, den 16fn December 1872. De Commissaris des Koning voornoemd, R. W. van LIJNDEN. Vlissingen, den 17en December 1872. De inschrijving voor de bereiding en uitdeeling van warme spijzen aan onder ons wonende armen van alle gezindten gedurende het ingetreden winterseizoen, be draagt de som van/"590.90, waarvoor van 20 December tot 18 Maart 1873 twee malen 's weeks, dus 26 malen, tel kens 318 portiën, en alzoo in het geheel 8268 portiën voedzame spijs zullen worden toebereid en uitgegeven, waarmede het lot van menigen fcehoeftigen natuurgenoot verzachting zal worden aangebracht. Dankbaar wordt hiervan mededeeling gedaan, blij vende tot verdere deelname bij den eerstondergeteekende steeds de gelegenheid opengesteld. J. C. OCKERS. N. A. VAN GOETHEM. J. ÜAZENBERG. Bijbellezing, a. Vrijdag avond, Zaal Bogardstraat. LI. Zondag is op het pleintje achter het Gerechts hof blijven staan een bruin zijden en-tout-cas met rooden agaatsteenen knop. De vinder die hem bezorgt Lange Noordstraat, L, 124, kan op eene be looning rekenen. van de Gortstraat naar de iLangevieïe 5t,n°3§3, over de Beddewijkstraat naast den heer H. J. HAK KENBERG, P. G. WIJTMAN, Boekdrukker.

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 3