MIDDELBÜRGSCHE C O U ft A N T. F 301. Donderdag 1872. 19 December. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. JDe prijs per 3fin.. franco is f 3.£50. Middelburg 18 December. Onze Haagscke correspondent schrijft ons het volgende „liet is moeilijk te voorzien welk lot het censns-wetje in de aldeelingen der tweede kamer hebben zal. Do meeste leden bewaren daarover een diplomatisch stilzwij gen, en de liberalen schijnen zich in een moeilijk par ket te gevoelen. Of de indiening den ministers reeds berouwt is niet te bemerken; de uitgedrukte wensch dat men het wetje maar spoedig iu behandeling zou nemen kan opgevat worden als een bewijs dat de regee ring over dien in een ondoordacht oogenblik neêrgeleg- den steen des aanstoots zoo spoedig mogelijk wenacht heen te stappen, maar even goed als een blijk dat zij werkelijk de voorgestelde verandering wenseht. Men schijnt nog maar niet in te zien dat die verandering in het geheel niet wenschelijk is, vooral niet van een libe raal standpunt. Ik heb hierbij niet het oog op de liberale partij maar op het liberale beginsel in ruimeren zin. „Men beschouwt de census-verlaging wat al te veel uit het tweede kamer-oogpunt. Sommigen hopen dat de min ontwikkelde kiezers een meer radicale, anderen dat ze een meer conservatieve of orthodoxe tweede kamer zullen bezorgen. Deze voorgevoelens en wenschen zijn uiterst moeilijk te beoordeelen; bovendien mogen zij bij de beoordeeling van zulk eene zaak niet in aan merking komen. Is de census-verlaging noodig cm ge schikte, thans uitgesloten personen onder het kiezersvolk te doen opnemen, dan moet ze geschieden, ook al leidde ze tot een schitterenden triomf van Rome of Dordt. Een oprecht liberaal kan, dunkt mij, er geen ander dan tijdelijk gevaar, bovendien opgewogen door meerdere aaneensluiting onder zijne geestverwanten, in zien voor eene poos in de minderheid terug te treden. Maar de voorgestelde wilde census-verlaging is vooral bedenkelijk met het oog op de gemeenteraden. Dat er ten platten lande door verlaging van den census voor die lichamen van f 16 en f 14 tot f 10 een schub min ontwikkelde kiezers, aan kerkelijke leiding gewoon, zou geschapen wordenweet iedereen die maar eenigszins met het platteland bekend is. En welke gemeentera den er dan uit de stembus zouden komen, en welke geva ren er voor bet openbaar onderwijs zouden ontstaan, zal ieder kunnen beseffen. De plattelandsbesturen zijn nu reeds verre van doordrongen van het gewicht van het openbaar onderwijs, getuige bun schrielheid ten schade der zaak; maar hoe zou 't dan gaan? tegen de vis inertias die dan ondervonden zou werden is het ijverig ste schooltoezicht niet opgewassen. Nu mag dit koren op den molen zijn van de ultra-conservatieven, >vier moordaanslagen op de openbare school denk aan het wetje „ter elfder ure" van het voorjaar van 1868 en aan het ontwerp-de Brauwnog in ieders geheu gen liggen; het moge geen bezwaar leveren voor de blinde redeneerders die droomen van een volkomen vrij voldoende, ja uitstekend lager onderwijs, zonder eenige inmenging van den staat door „particuliere krachten" te verschaffenmaar 't komt mij toch voor dat zulk een vooruitzicht zeer weinig aantrekkelijks heeft voor die groote partij in den lande (en ik spreek met opzet hier niet van liberaal of van conservatief) die de waar borgen voor het welzijn van den staat in het openbaar onderwijs ziet en thans met reden klaagt, dat over ons openbaar onderwijs, om met den heer van Kerkwijk te spreken, zooveel gekakeld wordt zonder dat er eieren worden gelegd, namelijk zonder dat men het vele gei brekkige met krachtige hand verbetert. Der regeering schijnt dit punt ook al ontgaan te zijp bij de vele punten welke ze bij de overweging van het wetsontwerpje over 't hoofd blijkt gezien te hebben." Aan de commissie uit de provinciale staten van Gro ningen tot onderzoek der vraag of het in het belang der provincie wenschelijk is van het rijk de registratie rechten terug te vorderen, geheven van schadeloosstel lingen wegens verminderde waarde van niet aangekochte gronden en ter zake van werken door de provincie naar aanleiding van die onteigening uit te voeren, is machti ging verleend tot voortzetting barer werkzaamheden na de sluiting van de wintervergadering dier staten in 1872. BENOEMINGENT EN BESLUITEN. pensioenen. Pensioen verleend ten laste van den staat, aan Pieter Traas, eervol ontslagen hulponderwijzer te 's Heer Arendskerke, ten bedrage van f 233'sjaars. ONDERLIJS. Benoemd tot leeraar in de aardrijkskunde aan de hoogere burgerschool te Veendam de keer.S,J. P. Brug- mans, te Groningen. Benoemd tot conrector aan het gymnasium te Venlo, voorloopig voor een jaar, de heer Eymaal, candidaat in de letterenleeraar aan de hoogere bur gerschool te Venlo. MARINE EN LEGER. De officier van gezondheid 3e klasse W. Schoon der mark wordt met den lcn Januari aanstaande geplaatst bij het hospitaal der marine le Willemsoord. GEMENGDE BERICHTEN, Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben een voordracht gedaan der concept-voorwaarden van gunning voor het bespelen van den vernieuwden stads schouwburg. Zij stellen voor bij die gunning aan te nemen het stelsel van verpachting, en wel aan te vangen met 1 September 1873, of zooveel later als de schouwburg door den pachter definitief kan worden aanvaard, tot 1 September 1876. De pachter zal onder bepaald aangegeven voorwaarden krijgen het recht van gebruik van de schouwburgzaal en de daarbij behoor en de lokalen, van de verschillende timmer- en schil der lokalen en magazijnenvan de tooneeldecoratiën, tooneel- en andere meublementen, van de costumes, de wapenen, de muziek bibliotheek en requisieten, het recht van buffet houden, hetgeen onder verantwoordelijkheid van den pachter door dezen kan worden onderverpacht. Burgemeester en wethouders gaan uit van het beginsel, dat het stelsel van subsidie tot nogtoe weinig goede vruchten heeft opgeleverd en dat het waarschijnlijk is, dat een pachter meer energie zal toonen en in meerdere mate pogingen zal aanwenden om den luister van het tooneel te bevor deren, dan tot hiertoe van een concessionaris onder vonden is. Uitgaande van dit stelsel steunt de voordracht op deze twee hoofdbeginselen: 1° groote waarborgen voor de gemeente: 2° groote vrijheid voor den pachter. Die waarborgen betreffen de veiligheid en het behoud van het stedelijk gebouw en zijn kostbaren inboedel. Daar omtrent zijn bepalingen voorgesteld, waarvan de handha ving wordt toevertrouwd aan de stedelijke commissie van toezicht op den schouwburg. De pachter wordt o.a. verplicht twee avonden in de week uitsluitend Hollandsche voorstellingen te geven; hij is bevoegd die met een ballet te doen eindigen. Op de overige avonden heeft hij het recht tooneel voorstellingen in andere talen, zangspelen, balletten of concertuitvoeringen te geven. Aan de inwoners van Haan bij Dusseldorf is on langs de verkoop van honing, greenten, vruchten, vee en melk verboden, tengevolge van vergiftigde bestand- deelen in die producten door scheikundigen gevonden en waardoor bij menschen en dieren vergiftigingen hebben plaats gehad. Dit alles heeft men te danken aan do fabriek van arsenicum-zunr nabij het station te liaan, waar verfstoffen niet arsenicum worden vervaar digd. Reeds in bet eerste jaar van de oprichting dei- fabriek -werden de bijen in den omtrek vergiftigd en vielen dood neder; het vee werd ziek en gat weinig melk meer. De in de nabijheid wonende personen had den veel van den rook te lijden en kregen borstkwalen, hoofdpijn, brakingen, enz. De arbeiders in de fabriek leden inzonderheid aan die kwalen en daarenboven aan uitwendige wonden en stijfheid der leden. Iu den kaat sten tijd was door den aanleg van een nieuwen oven de toestand zeer verergerd; menschen en dieren hadden veel te lijden, alle producten in den omtrek werdeu vergiftigd; eindelijk heeft de burgemeester de fabriek doen sluiten. De koning van Beieren heeft een narrenslede laten maken, welke den naam van prachtstuk alleszins ver dient. Het houtwerk bestaat uit vergulde Roeoco-figuren Nixen in gebogen houding dragen den bak, welke ge heel beschilderd is met Amortjes tusschen slingerende bloemenguirlandes. De zitplaats is van blauw fluweel met zwaar goudborduurselvan dezelfde kostbare stof zijn ook de treden aan weerszijden derslec'eenhet gansche tuig voor 4 paarden. Hoe zwaar dit borduur sel is, kan hieruit blijken dat men een hoofdstel reeds moeilijk met éene hand kan opbeuren en een zadeldekje van dezelfde stof nauwelijks alleen op den- .rug van het paard kan leggen. De deken der slede is van echt hermelijn, en zelfs de boom is verguld en voor een deel met blauw fluweel bekleed. De waarde vau de gekeele slede schat men op 200,000 gulden. Zij is zorgvuldig inge pakt in de vorige week naar Hohenschwangau verzon den en zal dus op de woeste wegen in de Beiersche bergen het eerst in gebruik gesteld worden. Maandag a. zal in de zaal Valentino te Parijs een concours van kappers worden gehouden. Een 30tal haarkunstenaars zal op een even groot aantal vrou wenhoofden de meest buitengewone kapsels samenstellen „terwijl volgens de aankondigingeneen uitgezocht orchest intusschen gelegenheids-muziek zal uitvoeren." Een celebriteit vnn de Parijzer politie is overleden namelijk vader Macaille, een der schranderste geheime agenten. Hij was 71 jaren en sedert zijn dertiende jaar iu dienst van de politie. Een zijner laatste daden was de ontdekking van den beruckten Troppmann. De Figaro verhaaltdat prins Napoleon gevangen zit in zyn kasteel van Prangins. De wateren van het meer van Genèveeensklaps ontzaglijk gestegen hebben een dijk doorgebrokenzoodat het eigendom van den prins geheel is overstroomd. THERMOMETERSTAND. 17 Dec. 'sav. 11 u. 44 gr. 18 's morg. 7 u. 42 gr.'smidd. 1 u. 42 gr. 'sav. 6 u. 42 gr. STATEN-GENERAAL. tweede kamee. Zitting van Dinsdag 17 December. {Nader verslag.) Ofschoon aan het slot der zitting van Zaterdag jl. bepaald wasdat bij de voortzetting van het debat over hoofdstuk VII6 (financiën) der staatsbegrooting voor 1873 de minister het eerst aan het woord zou zijn, voerden vóór hem nog zes leden het woord. Vooreerst de heer de Roo, die den minister verdedigde tegen het verwijt van inconsequentie op het punt der hooge oor logsuitgavenwaar hij vroeger zoozeer tegen was, ter wijl hij nu aan nog hoogere zijn steun schonk. De heer de Roo wees er op, dat de verantwoordelijkheid eener regeering eene an dei e is dan die der vertegenwooi di- ging, waarmee dan ook de denkbeelden lichtelijk ver anderen. Volgens hem ging de minister daarbij echter te ver, nu hij zijn adhaesie verleende aan een ambt genoot voor oorlog, die eene vestingwet heeft toege zegd, welker kosten op 30 a 40 millioen worden geraamd. Hij waarschuwde er daarom den minister voor zich te hoeden tegen het gevaar om ten believe der organisatie van het krijgswezen, het finantiewezen te desorganiseeren. De heer Pijls beklaagde er zich over, dat, terwijl de heerschende stemming was kalmte en moderatie, de minister het conciliant terrein had verlaten, door in zake der eerediensten een twistappel op te werpen. Den finaneieelen toestand des lands oordeelde die spreker gunstig; echter waarschuwde hij tegen de opdrijving der uitgaven in Indië; hier te lande daarentegen drong hij op afschaffing der accijnsen op geslacht, zeep en zout aan, welke z. i. geleidelijk, door vermindering met 1874 te beginnenzou moeteu plaats hebben. Daar na' besprak hij nog de muntquaestie. De heer C. van Nispen vroeg meer bepaald naar 's ministers plannen omtrent de patentwet. Daar de aandrang tot afschaffing van die belasting bleef aan houden, en hij 's ministers vasthouden aan het bestaande met opening van uitzicht op verhooging van belastingen kende, kan hij het vermoeden niet onderdrukken, dat er plan bestaat om de inkomstenbelasting weer door eene zijdeur binnen te leiden. Tegen eene goede inkomsten belasting nu heeft hij wel geen bezwaar, maar thans acht hij ze niet noodig. Ernstige bedenking daaren-

Middelburgsche Courant | 1872 | | pagina 1